Djevojka koju je istukla moja kcer

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.
dr_Evil

#101 Re: Djevojka koju je istukla moja kcer

Post by dr_Evil » 28/04/2020 08:38

Henry Chinaski wrote:
27/04/2020 15:10

Ovo ne treba da te brine,treba da te brine što imaš predrasude. Sve države koje ovdje imaju uticaj promoviraju svoj jezik i kulturu.

Goethe institut - Njemački
Institutfrancais - Francuski
Turska - Turski

Treba da te brine što većina naših ljudi ne zna svoj maternji jezik, a u ovo ubrajam i veliki broj visoko obrazovanih ljudi. To što naučiš bilo koji strani jezik, pa i Turski, čini te bogatijim.
To što ne znaš svoj, neoprostivo je.
Ne to nisu predrasude, imam ih mnogo ali ovo nije jedna od njih. Ovde se vise radi o tome ko prodaje nasu domovinu turcima opet radi nekog saveza muslimanske brace. Zbog ova cetiri prsta nismo dobili nista od Saudijske, i nek nismo ne treba nam sadaka ali eto da pojasnim problematiku. Bogat si onoliko koliko jezika govoris, to je uvijek bilo, ali nije to razlog da tjeras djecu da masu zastavicama i da ispires mozak. Znas ti i sam da ovo nije samo jezik. Zamisli Banja Luku i ruske zastavice i sve ce ti se samo kazat.

Image

Vecina ljudi ne koristi afrikate jer ih nema na tastaturi i jer su navikli da pisu po stranim forumima, igricama i sta ti ga vec gdje nema afrikata.

Vecina starih bosanskih carsija ima problem s afrikatima jer originalni bosanski izgovor je imao samo meHke. Ovi ostali su nam tek kasnije uvezeni.

https://thebosniatimes.ba/43248/bosansk ... ore-vrste/

Ja licno nemam problem sa njima, ali se uvijek moze cuti po Mostaru. Iskreno se nadam da ce se ovo pravilo u bosanskom jeziku promjeniti i da cemo se ugledati na skandinavce, pricaj kako pricaju u tvome kraju, nije posteno da necija mater prica pravilno, a od drugog ne. Sve je to nas jezik.

Henry Chinaski

#102 Re: Djevojka koju je istukla moja kcer

Post by Henry Chinaski » 28/04/2020 09:21

Ne trebam ja tvoju vadionu i ne moraš objašnjavati meni. To što postoje dijalekti po mahalama ne amnestira ljude da im je knjiga neprijatelj.
Ti si neki intelektualac koji ordinira po "stranim forumima" pa ne moraš znati svoj jezik? :?

Ja ovdje samo pokušavam pokrenuti svijest o tome koliko su znanje i pismenost važni. Dok ljudi ne shvate da je to važno i ne počnu razmišljati tako, nema pomoći. Ovo objašnjavanje zašto ne znaš, nikog ne interesuje i nikom ne pomaže.

Uvijek govorim ljudima da forsiraju djecu da mijenjaju stav jer smo mi odrasli uz ovaj svoj. Tako se ide naprijed.

dr_Evil

#103 Re: Djevojka koju je istukla moja kcer

Post by dr_Evil » 28/04/2020 09:46

Henry Chinaski wrote:
28/04/2020 09:21
Ne trebam ja tvoju vadionu i ne moraš objašnjavati meni. To što postoje dijalekti po mahalama ne amnestira ljude da im je knjiga neprijatelj.
Ti si neki intelektualac koji ordinira po "stranim forumima" pa ne moraš znati svoj jezik? :?

Ja ovdje samo pokušavam pokrenuti svijest o tome koliko su znanje i pismenost važni. Dok ljudi ne shvate da je to važno i ne počnu razmišljati tako, nema pomoći. Ovo objašnjavanje zašto ne znaš, nikog ne interesuje i nikom ne pomaže.

Uvijek govorim ljudima da forsiraju djecu da mijenjaju stav jer smo mi odrasli uz ovaj svoj. Tako se ide naprijed.
Za ovo u boldu ja bih prije rekao da nikoga ne interesuje tvoje ispravljanje gramatike po forumima. Poznavati pravopis je super, i mislim da bi se svi trebali potruditi da pisemo sto je moguce vise pravilno onda je kada potrebano, ali pisati tako u svakodnevnoj konverzaciji po forumu bi bilo prije svega dosadno, a zatim i nepotrebno.

Rekoh ti vec, i cvrsto stojim iza toga da vecina koji su STEM obrazovani jednostavno ne zeli da se zamara sa pravopisom. Kada napises jednacinu ona je ista i u Japanu kao i u Bosni. U Norveskoj se prica svojim dijalektom i sa kraljem i sa komsijom, to je ljepota jezika. To sto kod nas napacenih balkanaca neko pokusava da ugura jednu jezicku normu i da one koji pricaju dijalektom koji se koristi "od stoljeca sedmog" proglasi nepismenim, to je vec dijagnoza za sebe. To da li neko prica predlozenu jezicku normu sigurno nece dovesti do izuma vakcine za koronu, ali je sasvim pozeljno da lektor pregleda taj rad prije nego objavi :)

I da dodam EDIT:

Sta ja to tacno ne znam? :D

dr_Evil

#104 Re: Djevojka koju je istukla moja kcer

Post by dr_Evil » 28/04/2020 12:23

202_202pm wrote:
18/04/2020 15:56

Zanima me da li na temelju tih njenih objava i komentara ispod objave mi mozemo nju tuziti za klevetu i narusavanje ugleda jer navodi teske optuzbe na nas racun ?
Da nije jedna od ovih :
[youtube]https://www.youtube.com/watch?time_cont ... e=emb_logo[/youtube]
https://www.youtube.com/watch?time_cont ... e=emb_logo

betametazon

#105 Re: Djevojka koju je istukla moja kcer

Post by betametazon » 03/05/2020 12:40

Maraschino wrote:
19/04/2020 01:01
Potukle se djevojke :roll:
Majka se zali na onu drugu. :roll:
Ipak je neko zakazao u odgoju. :roll:
Ne mora znaciti, nisam citao poslije prve stranice pa ne znam da li se ovaj slucaj ili ako jeste kako se rijesio pa pisem iz perspektive trenutka kad jos uvijek nije bio rijesen a tada je sve bilo u domenu pretpostavki: evo ja sam ok tip, nemam nekakvih prekrsaja a pogotovu KD-ova, ali sutra mi se moze desiti da nekome nanesem teske povrede ili cak i da ubijem nekoga i da to nema nikakve veze sa mojim pretpostavljeno losim odgojem. Dijete i treba odgojiti da ne treba druge maltretirati ali isto toliko da ne treba dati da njega neko maltretira. Prema tome, samo treca strana, nezavisni sud na osnovu objektivnih cinjenica moze presuditi da li je neko kriv ili nije. Takodjer, sasvim je ok da majka djevojke trazi pravdu preko foruma kao sto je ok da to isto radi majka druge, navodno ostecene djevojke jer u tom trenutku jos niko ne zna sta se stvarno desilo.

Dakle, nisam advokat ni jedne ni druge strane, moja je poruka da trebamo usporiti sa optuzbama na racun bilo koga i da samo nekim realnim savjetima, ako ih imamo, mozemo pomoci jednoj ili drugoj strani.

Maraschino

#106 Re: Djevojka koju je istukla moja kcer

Post by Maraschino » 03/05/2020 13:51

betametazon wrote:
03/05/2020 12:40
Maraschino wrote:
19/04/2020 01:01
Potukle se djevojke :roll:
Majka se zali na onu drugu. :roll:
Ipak je neko zakazao u odgoju. :roll:
Ne mora znaciti, nisam citao poslije prve stranice pa ne znam da li se ovaj slucaj ili ako jeste kako se rijesio pa pisem iz perspektive trenutka kad jos uvijek nije bio rijesen a tada je sve bilo u domenu pretpostavki: evo ja sam ok tip, nemam nekakvih prekrsaja a pogotovu KD-ova, ali sutra mi se moze desiti da nekome nanesem teske povrede ili cak i da ubijem nekoga i da to nema nikakve veze sa mojim pretpostavljeno losim odgojem. Dijete i treba odgojiti da ne treba druge maltretirati ali isto toliko da ne treba dati da njega neko maltretira. Prema tome, samo treca strana, nezavisni sud na osnovu objektivnih cinjenica moze presuditi da li je neko kriv ili nije. Takodjer, sasvim je ok da majka djevojke trazi pravdu preko foruma kao sto je ok da to isto radi majka druge, navodno ostecene djevojke jer u tom trenutku jos niko ne zna sta se stvarno desilo.

Dakle, nisam advokat ni jedne ni druge strane, moja je poruka da trebamo usporiti sa optuzbama na racun bilo koga i da samo nekim realnim savjetima, ako ih imamo, mozemo pomoci jednoj ili drugoj strani.
Ja procitao naslov i sve mi jasno.

moonca

#107 Re: Djevojka koju je istukla moja kcer

Post by moonca » 03/05/2020 14:00

wrote:
03/05/2020 13:51
Takodjer, sasvim je ok da majka djevojke trazi pravdu preko foruma kao sto je ok da to isto radi majka druge, navodno ostecene djevojke jer u tom trenutku jos niko ne zna sta se stvarno desilo.
Hm, sta god da se desilo--- jedna je u modricama... nema opravdanja. :zoka:

Nierika

#108 Re: Djevojka koju je istukla moja kcer

Post by Nierika » 03/05/2020 20:01

betametazon wrote:
03/05/2020 12:40

Ali majka iz uvodnog posta ni u jednom trenutku nije izrazila potrebu da sazna šta se stvarno desilo (uprkos hrpi nelogičnosti), nego hoće da 'tuži za klevetu'. Prvi logičan zreo korak u ovoj situaciji bi bio tražiti da pogleda te snimke iz kafića.

betametazon

#109 Re: Djevojka koju je istukla moja kcer

Post by betametazon » 04/05/2020 07:17

Evo ja opet kazem - sutra ja mogu nanijeti nekome modrice a da ne budem ja kriv. Ili obratno, da neko meni nanese a da ja budem kriv.
I uz to zaista se moze desiti da je onaj koji je dobio modrice jos uz to kriv za klevetu.
Svaki postupak je kompleksniji od onoga sto jedan naslov (kojeg neko moze konstruisati na razlicite nacine) govori, zato kazem da je tek na sudu da nakon sagledavanja cinjenica utvrdi odgovornost...

Veigar

#110 Re: Djevojka koju je istukla moja kcer

Post by Veigar » 04/05/2020 08:47

dr_Evil wrote:
28/04/2020 09:46
Henry Chinaski wrote:
28/04/2020 09:21

Za ovo u boldu ja bih prije rekao da nikoga ne interesuje tvoje ispravljanje gramatike po forumima. Poznavati pravopis je super, i mislim da bi se svi trebali potruditi da pisemo sto je moguce vise pravilno onda je kada potrebano, ali pisati tako u svakodnevnoj konverzaciji po forumu bi bilo prije svega dosadno, a zatim i nepotrebno.

Rekoh ti vec, i cvrsto stojim iza toga da vecina koji su STEM obrazovani jednostavno ne zeli da se zamara sa pravopisom. Kada napises jednacinu ona je ista i u Japanu kao i u Bosni. U Norveskoj se prica svojim dijalektom i sa kraljem i sa komsijom, to je ljepota jezika. To sto kod nas napacenih balkanaca neko pokusava da ugura jednu jezicku normu i da one koji pricaju dijalektom koji se koristi "od stoljeca sedmog" proglasi nepismenim, to je vec dijagnoza za sebe. To da li neko prica predlozenu jezicku normu sigurno nece dovesti do izuma vakcine za koronu, ali je sasvim pozeljno da lektor pregleda taj rad prije nego objavi :)

I da dodam EDIT:

Sta ja to tacno ne znam? :D
Ja koliko znam, jezik nastaje iz naroda a ne obratno, najveći problem struke upravo i leži u tome što kod naroda stvara osjećaj nametanja. A znamo da ljudi u Bosni ne vole nametanja. :)

Post Reply