Danasnji "feminizam"

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

wewa

#15526 Re: Danasnji "feminizam"

Post by wewa » 27/01/2021 14:28

bandit_mo wrote:
27/01/2021 14:25
wewa wrote:
27/01/2021 14:17
bandit_mo wrote:
27/01/2021 14:09

Ne odnosi li se to na seks među vršnjacima?
Ne provociram, zbilja me zanima kako ide zakon.
ne odnosi, pa se postavlja pitanje ko je pisao zakone i s kojim ciljem.
Ili teški nemar, nekonsultacije sa ljudima struke psihilogije, sociologije, ili namjerno ostavljanje prostora za legalno činjenje dijela koja bi većina ljudi okarakterizirala kao pogrešna i kriminalna.

Inače, ja sam mislila da je dobna granica za djetinjstvo 16, ovih dana učim da je 14 što mi je van pameti.
studije pokazuju da pubertet traje duze nego prije, nekidan je mislim bas @piupiu postavljala clanke u kojim se navodi da razvoj mozga kod adolescenata zavrsava tek oko 26. godine zivota, ali mi se drzimo arbitrarnih granica kao pijan plota.

ljudski vijek se drasticno produzio, valja uskladjivati zakonodavstvo s cinjenicnim stanjem.

Hakiz

#15527 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz » 27/01/2021 14:36

Škobo Habu wrote:
27/01/2021 13:30
Power metal, Tolkina i slične pubertetske krize sam prvazišao davno, davno...
Ne, znam, ja nisam nikada bio fan Hobita i metala, ali mislim da ako ima neko gori od neobrazovanih i neislećih ljudi to su elitisti.

bandit_mo

#15528 Re: Danasnji "feminizam"

Post by bandit_mo » 27/01/2021 14:38

wewa wrote:
27/01/2021 14:28
bandit_mo wrote:
wewa wrote:
27/01/2021 14:17

ne odnosi, pa se postavlja pitanje ko je pisao zakone i s kojim ciljem.
Ili teški nemar, nekonsultacije sa ljudima struke psihilogije, sociologije, ili namjerno ostavljanje prostora za legalno činjenje dijela koja bi većina ljudi okarakterizirala kao pogrešna i kriminalna.

Inače, ja sam mislila da je dobna granica za djetinjstvo 16, ovih dana učim da je 14 što mi je van pameti.
studije pokazuju da pubertet traje duze nego prije, nekidan je mislim bas @piupiu postavljala clanke u kojim se navodi da razvoj mozga kod adolescenata zavrsava tek oko 26. godine zivota, ali mi se drzimo arbitrarnih granica kao pijan plota.

ljudski vijek se drasticno produzio, valja uskladjivati zakonodavstvo s cinjenicnim stanjem.
Usudim se reći vrlo arbitrarnih. Ako osobu od 14 godina ne smatramo dovoljno zrelom da upravlja vozilom, dadne glas političkoj stranci, odseli, zaposli se, kako je onda zrela da seks sa đuturumom?

wewa

#15529 Re: Danasnji "feminizam"

Post by wewa » 27/01/2021 14:40

bandit_mo wrote:
27/01/2021 14:38
wewa wrote:
27/01/2021 14:28
bandit_mo wrote:

Usudim se reći vrlo arbitrarnih. Ako osobu od 14 godina ne smatramo dovoljno zrelom da upravlja vozilom, dadne glas političkoj stranci, odseli, zaposli se, kako je onda zrela da seks sa đuturumom?
tako sto je djuturum proglasio sposobnom. ostalo mu nije islo u prilog ili mu nije bilo bitno.

ExNihilo
Nindža revizor

#15530 Re: Danasnji "feminizam"

Post by ExNihilo » 27/01/2021 14:54

Hakiz wrote:
27/01/2021 14:36
Škobo Habu wrote:
Power metal, Tolkina i slične pubertetske krize sam prvazišao davno, davno...
Ne, znam, ja nisam nikada bio fan Hobita i metala, ali mislim da ako ima neko gori od neobrazovanih i neislećih ljudi to su elitisti.
Gori je tek wannabe elitista.

Bloo
Globalna šefica

#15531 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Bloo » 27/01/2021 14:56

*Varg Vikernes
:mrgreen:

Hakiz

#15532 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz » 27/01/2021 14:56

bandit_mo wrote:
madner wrote:
27/01/2021 14:06
Pa ako je legalna dob 14, onda je legalna dob 14.

Ljudi su cudni, ne zele prihvatiti negativne posljedice svojih stavova.
Kako gdje.

U nekim državama seks mlađih od 18 ili 16 je dozvoljen ako razlika između osoba koje ga izvode nije veća od 2 ili 3 godine.

To jeste, ako ona ima 14 a on 16 ili 17, može. Ako ona ima 14 a on 19, ne može. Poslije te granice koja je 18 ili 16, kako u kojoj državi, onda nema granice, ona može imati 17 ili 19 a on 60, legalno je, naravno ako oboje pristaju. O moralu drugi put.

A ni taj opseg nije, naravno, legalan ispod zakonski određene granice. To jeste ako je njoj 13 a njemu 15 ili 14 ili i 13, a zakon rekao nema ispod 14, onda je taj seks nelegalan čak i ako je sa pristankom. Samo, u tom slučaju ne odgovara samo on nego i ona. Jer, nije samo da je njemu zabranjeno sa mlađom i njoj je zabranjen tako mladoj. E, sad koliko stvarno odgovaraju, to je pitanje, recimo u BiH granica djeteta od 14 ne znači samo da nema seksa ispod, nego po našem krivičnom zakonu djeca ne mogu krivično odgovarati. To jeste, ako 13-godišnjak ubije, neće u zatvor.

Pa vi dižite granicu djeteta na 18, bujrum.

Koliko znam kod nas takvog pristupa nema. I zato se ako je u pitanju seks sa pristankom recimo 14 ili 15 godišnje osobe sa nekom puno starijom, kako po našim zakonima nema tog ograničenja, pokušava se ići na UN konveciju po kojoj se djetetom smatraju mlađi od 18 i optužiti te starije. Ali, ne znam koliko i da li uopšte taj pristup daje rezultate u praksi.

Ta koda kada države daju daju granicu ne rade to slučajno, tu se gledaju i biološki i psihološki i vjerski i tradicijski i svaki drugi uticaji zašto je u nekoj državi neko smatran djetetom sa 14, u drugoj sa 16 itd.

Koliko znam, kod nas je zabranjen rad djece, ali je dozvoljeno u poljoprivredi da rade oni sa 15, da sa dozvolom roditelja može se u brak i sa 16 itd.

Tako da 17 sigurno nije dijete.

Ko misli da jeste, neka se sjeti slučaja otprije 15-20 godina kada je klinac pod imenom Robert ako se dobro sjećam, oteo starici lančić i zapalio je u haustoru zgrade. I to je uradio nakon što je pušten iz pritvora nakon privođenja zbog prethodno učinjenog krivičnog djela. Sa drugom sličnih godina je to uradio, mislim da mu je drug bio 1 ili 2 godine stariji.

Robert je imao tada 15 godina.

Po našim feministkinjama on je dijete koje neće krivično odgovorati jer djeca ne mogu krivično odgovarati, nisu svjesna toga šta rade. Tek kada napune 18.

Jadni, izmanipulisani, Robert.

bandit_mo

#15533 Re: Danasnji "feminizam"

Post by bandit_mo » 27/01/2021 15:07

Hakiz wrote:
27/01/2021 14:56
bandit_mo wrote:
madner wrote:
27/01/2021 14:06
Pa ako je legalna dob 14, onda je legalna dob 14.

Ljudi su cudni, ne zele prihvatiti negativne posljedice svojih stavova.
Kako gdje.

U nekim državama seks mlađih od 18 ili 16 je dozvoljen ako razlika između osoba koje ga izvode nije veća od 2 ili 3 godine.

To jeste, ako ona ima 14 a on 16 ili 17, može. Ako ona ima 14 a on 19, ne može. Poslije te granice koja je 18 ili 16, kako u kojoj državi, onda nema granice, ona može imati 17 ili 19 a on 60, legalno je, naravno ako oboje pristaju. O moralu drugi put.

A ni taj opseg nije, nareavno, legalan ispod zakonski određene granice. To jeste ako je njoj 13 a njemu 15 ili 14 il ii 13, a zakon rekao nema ispod 14, onda je taj seks nelegalan čak i ako je sa pristankom. Samo, u tom slučaju ne odgovara samo on nego i ona. Jer, nije samo da je mjnu zabranjeno sa mlađom i njoj je zabranjen tako mladoj. E, sad koliko stvarno odgovaraju, to je pitanje, recim ou BiH granica djeteta od 14 ne znači samo da nema seksa ispod, nego po našem krivičnom zakonu djeca ne mogu krivično odgovarati. To jeste, ako 13-godišnjak ubije, neće u zatvor.

Pa vi dižite granicu djeteta na 18, bujrum.

Koliko znam kod nas takvog pristupa nema. I zato se ako je u pitanju seks sa pristankom recimo 14 ili 15 godišnje osobe sa nekom puno starijom, kako po našim zakonima nema tog ograničenja, pokušava se ići na UN konveciju po kojoj se djetetom smatraju mlađi od 18 i optužiti te starije. Ali, ne znam koliko i da li uopšte taj pristup daje rezultate u praksi.

Ta koda kada države daju daju granicu ne rade to slučajno, tu se gledaju i biološki i psihološki i vjerski i tradicijski i svaki drugi uticaji zašto je u nekoj državi neko smatran djetetom sa 14, u drugoj sa 16 itd.

Koliko znam, kod nas je zabranjen rad djece, ali je dozvoljeno u poljoprivredi da rade oni sa 15, da sa dozvolom roditelja može se u brak i sa 16 itd.

Tako da 17 sigurno nije dijete.

Ko misli da jeste, neka se sjeti slučaja otprije 15-20 godina kada je klinac pod imenom Robert ako se dobro sjećam, oteo starici lančić i zapalio je u haustoru zgrade. I to je uradio nakon što je pušten iz pritvora nakon privođenja zbog prethodno učinjenog krivičnog djela. Sa drugom sličnih godina je to uradio, mislim da mu je drug bio 1 ili 2 godine stariji.

Robert je imao tada 15 godina.

Po našim feministkinjama on je dijete koje neće krivično odgovorati jer djeca ne mogu krivično odgovarati, nisu svjesna toga šta rade. Tek kada napune 18.

Jadni, izmanipulisani, Robert.
Niti sam psiholog niti pravnik, pa je moje mišljenje samo moje mišljenje, no najlogičnije su mi odredbe koje si prve naveo, gdje je riječ o malim razlikama među godinama, a dodatnkom da se ispod 13-14 uopće ne smje imati seks.

No ja sam spomenula i neka druga ograničenja koja važe sa 14 godina. Zakonodavcima je veće zlo ako nezrela osoba dadne glas političkoj opciji na demokratskim izborima, nego ako uđe u seksualne odnose sa starkeljama. Smiješno je, zar ne.
To vrijedi i za zatvor. Učenik 4. srednje će odgovarati za spaljivanje starice zatvorom, dok onaj u 3. razredu neće.

Mika svakako neće odgovrati za pedofiliju jer to zakonski nisu bila djeca, ali za seksualno nasilje bi trebao.

Hakiz

#15534 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz » 27/01/2021 15:09

To da Mika treba odgovarati za seksualno nasilje nije nikada ni bilo upitno.

Škobo Habu

#15535 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Škobo Habu » 27/01/2021 15:16

ExNihilo wrote:
27/01/2021 14:00

Pod svjetskom literaturom podrazumijevam literaturu koja je objavljena na području planete Zemlje.
Svjetskom literaturom ili svjetskom književnosti? :roll:
Dakle, da razložim do kraja, pošto je očito neophodno, postavio sam ti grafik koji po godinama razlaže koliko je puta termin "Nietzsche" spomenut od njegovog rođenja pa do danas. Razumiješ li? Uzeli ljudi sve knjige koje su uopće dostupne iz tog perioda, skenirali, i omogućili pretraživanje istih.
I to je dokaz njegovoj "neafirmisanosti"? Filozof koji je uticao na sve moguće -izme sa kraja 19. stoljeća i početka 20. po pitanju tvog grafikona je za života trebao biti afirmisan, kako bu mi se priznala važnost i po pitanju filozofije, kao i književnosti?

Znaš li ti, uopšte, da Nietzscheova poezija u njemačkoj književnostiu 19. stoljeća važi za jednu od najljepših.
S obzirom da najveći dio njegovo postojanja na ovoj planeti nije uopće referenciran, od strane ma kog autora, na ma kom jeziku, u ma kojoj knjizi, sve do njegove smrti, kada mu utjecaj naglo raste, moja teza da nije prepoznat među savremenicima time je apsolutno argumentirana. Pratiš li me još ili si opet odlutao?
Čime si to ti argumentirao? Sa dva citata i grafikonom? Pokušaj biti ozbiljniji.
Spisak autora na koje je Nietzsche ostvario utjecaj, a koji si gore postavio, nisu njegovi savremenici. Doslovce nije nijedan njegov savremenik, čime si dodatno ojačao gore navedenu tezu. Da li razumiješ značenje pojma savremenik? Jer teško mi je razumjeti kako pričamo o recepciji Nietzschea tokom njegovom života, a ti mi govoriš kako je uticao na, šta ja znam, Camusa, Focaulta, ili ma koga sa liste. Ne, ozbiljno, znaš li šta znači savremenik? Posluži se rječnikom ako je potrebno.
Ne čitaš? Osim što si se zabarikadirao iza jedne tvrdnje i ne mrdaš sa tog stanovišta.
Beginning while Nietzsche was still alive, though incapacitated by mental illness, many Germans discovered his appeals for greater heroic individualism and personality development in Thus Spoke Zarathustra, but responded to those appeals in diverging ways. He had some following among left-wing Germans in the 1890s.
Toliko o tvojoj tvrdnji da za njega savremenici nisu ni znali dok nije umro. Bojim se da je sve vezano za Nietzschea i njegovu filozofiju, sa tvoje strane, samo nagađanje.
Što se tiče Tolkiena, Lewisa, ili Chestertona, tu si pokazao jeziv anti-intelektualizam, rijetko viđen čak i na ovoj temi, zbog čega ću se suzdržati da te za rukicu vodim kroz historiju svjetske književnosti, i značaj koji su ovi imali u istoj.
Anti-intelektualizam?

Kažeš za Tolkina da je podržavao Franca i njegov fašistički režim, ispadneš zagovornik Mao Tze - tunga? :lol:

I najsmješnija stvar u svemu tome jeste što ti nabrojane književnike, koje je afirmisala filmska industrija, odnosno direktno je uticala na njihovu popularnost, zapravo nekih od njih, stavljaš u ravan jednom Nietzscheu, tvrdeći kako je nedovoljno afirmisan među svojim savremenicima, dok su, sa druge strane, jedan Tolkin, Lewis ili Chesterton, tavorili u bibliotekarskom mraku, sve dok ih nije otkrila pop - kultura i od njih načinila velika imena. Ne pitaš se uopšte gdje su pripadale njihove knjige i po uticaju, kao i po tiražu, za njihova života?

Zato i nije ni čudo što u tvom svijetu svako može postati intelektualac.

Eurocentrično mišljenje po kom su Tolkinove bajke bitnije od "Priča iz hiljadu i jedne noći".
Last edited by Škobo Habu on 27/01/2021 15:19, edited 2 times in total.

piupiu

#15536 Re: Danasnji "feminizam"

Post by piupiu » 27/01/2021 15:17

ExNihilo wrote:
27/01/2021 11:44
Je li intelektualac nužno progresivac?
Ima piskarala, profesionalnih pisaca i vrhunskih umjetnika. Tako je i sa intelektualcima. Istinskog intelektualca krasi puno toga što Peterson nema (stvaranje kulturnog kapitala, ideje koje će izdržati test vremena, znatiželja o i otvorenost prema idejama koje mu nisu bliske, preciznost i utemeljenost u dokazivanju svojih teza, itd). On je, zapravo, odličan life coach i heurističar; podsjeća me na onaj eksperiment Davida Suzukija o astrologiji, gdje je Suzuki pokazao kako dobar psiholog može postati i odličan 'astrolog' ako dobro upakuje svoje znanje o ljudskoj prirodi. Drugim riječima, dobar psiholog svoje ideje pakuje tako da mu se sve vjeruje, pa čak i to da je ozbiljan intelektualac.

Škobo Habu

#15537 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Škobo Habu » 27/01/2021 15:23

piupiu wrote:
27/01/2021 15:17

Ima piskarala, profesionalnih pisaca i vrhunskih umjetnika. Tako je i sa intelektualcima. Istinskog intelektualca krasi puno toga što Peterson nema (stvaranje kulturnog kapitala, ideje koje će izdržati test vremena, znatiželja o i otvorenost prema idejama koje mu nisu bliske, preciznost i utemeljenost u dokazivanju svojih teza, itd). On je, zapravo, odličan life coach i heurističar; podsjeća me na onaj eksperiment Davida Suzukija o astrologiji, gdje je Suzuki pokazao kako dobar psiholog može postati i odličan 'astrolog' ako dobro upakuje svoje znanje o ljudskoj prirodi. Drugim riječima, dobar psiholog svoje ideje pakuje tako da mu se sve vjeruje, pa čak i to da je ozbiljan intelektualac.
Kad bi ušli u njegovu definiciju modernog intelektualca, a to je svaka osoba koja "kritički promišlja" društvo i društvene fenomene, i prilagodili je njegovom zbiru intelektualaca - ima li bio jedan reality show od svega.

Jebo te, pa i Kardashijani znaju "kritički promišljati", no šta je rezultat toga?

Hakiz

#15538 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz » 27/01/2021 15:28

bandit_mo wrote:
27/01/2021 15:07
No ja sam spomenula i neka druga ograničenja koja važe sa 14 godina. Zakonodavcima je veće zlo ako nezrela osoba dadne glas političkoj opciji na demokratskim izborima, nego ako uđe u seksualne odnose sa starkeljama. Smiješno je, zar ne.
To vrijedi i za zatvor. Učenik 4. srednje će odgovarati za spaljivanje starice zatvorom, dok onaj u 3. razredu neće.
Pa, ako racionalno razmisliš, jeste državi veći problem da nezrela osoba se petlja u državni sistem nego to šta sa svojim tijelom radi.

To šta radi sa svojim tijelom će napraviti problem njoj, eventualno porodici, ali ako se počne igrati sa sistemom države...

Nego, sa 14 izlaziš iz osnovne škole i odlučuješ da li ćeš u srednju školu strukovnih zanimanja, neku umjetničku ili u gimnaziju. Ta odluka ti može uticati na dalji tok školovanja i posljedično na život.

Zašto je 14-godišnja osoba zrela za takvu odluku, a nije za odluku šta da radi sa svojim tijelom?

Stvarno, nije problem, granica djeteta je 18 i to važi i za seks i za sve ostalo. Ispod 18 niko nema pravo da odlučuje bilo šta, radi bilo šta, niti da odgovara za bilo šta. Nema nikakva ni prava ni obaveze. 14, 15, 16 ili 17-godišnjak ne smije odlučiti ni u koju će školu, ni da li će i s kim se seksati i neće u zatvor ako opljačka, ubije itd.

Može.
Last edited by Hakiz on 27/01/2021 15:32, edited 1 time in total.

piupiu

#15539 Re: Danasnji "feminizam"

Post by piupiu » 27/01/2021 15:30

ExNihilo wrote:
27/01/2021 14:05
piupiu wrote:
27/01/2021 14:02
Škobo Habu wrote:
Kakva crna "svjetska literatura" sredinom 19. stoljeća?
I ja htjedoh upitati isto...
Nije "svjetska literatura", nego svjetska literatura. Razlika je jasna ako smo savladali veliko/malo slovo, i interpunkcijske znakove.
Očigledno je da nismo puno toga savladali. Kao na primjer—šta mu ga dodje 'svjetska literatura' u 19. stoljeću? Imperijalna literatura? Zapadna literatura? Koja je to 'literatura' trebala spominjati Ničea da bi se on smatrao 'afirmisanim'? Lijepo je retrospektivno opisivati zbir djela kao 'svjetsku literaturu', ali ako ne postoji kolektivna svijest o svjetskoj, globalnoj, zajedničkoj literaturi i njenim dostignućima u trenutku kada se ta literatura stvara, onda je to samo retrospektivna (u ovom slučaju i besmislena) analitička kategorija.

piupiu

#15540 Re: Danasnji "feminizam"

Post by piupiu » 27/01/2021 15:36

Škobo Habu wrote:
27/01/2021 15:23
Kad bi ušli u njegovu definiciju modernog intelektualca, a to je svaka osoba koja "kritički promišlja" društvo i društvene fenomene, i prilagodili je njegovom zbiru intelektualaca - ima li bio jedan reality show od svega.

Jebo te, pa i Kardashijani znaju "kritički promišljati", no šta je rezultat toga?
Instagram following! :D

wewa

#15541 Re: Danasnji "feminizam"

Post by wewa » 27/01/2021 15:39

mene je uvijek fasciniralo kako su nas jos u gimnaziji ucili da cemo mi biti 'akademski gradjani'. reko', neka mnogo niska granica, ne cini li vam se? :lol:

S4mpion

#15542 Re: Danasnji "feminizam"

Post by S4mpion » 27/01/2021 15:39

Image

Hakiz

#15543 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz » 27/01/2021 15:40

Škobo Habu wrote:
27/01/2021 15:23
Pjevač Al'din jednom davno, ima tome 20 godina u jednom intervjuu reče: "Ja volim rok ali u narodnjacima je veća lova. Zato nisam roker".

Pa, možeš ti biti velika intelektualka, ali ako ti veličina sisa i guzica donese veću lovu, veći uticaj i udobniji život onego što bi ti to donijela veličina intelekta, nije neracionalno ne pokazivati veličinu intelekta a pokazivati veličinu sisa i guzice.

Tako da rezultat "kritičkog promišljanja" Kardašijanki nije nužno pogrešan.

U svakom slučaju su tokom svog života bolje prošle nego i Niče i Van Gog i mnogi drugi tokom svojih života.

Pa ti vidi.

P. S.

Zašto je svijet takav da je količina love važnija od veličine intelekta, to već nije krivica Kardašijanki. Trebalo bi se vratiti dalje od Mezopotamije da se na t oodgovori. I klinasto, prvo, pismo je u Mezopotamji izmišljeno ne zato da se zapisuju filozofske misli nego da se zapisuje koliko ko ima žita u skladištu. Dakle, otkako svjesno mislimo prvo lova. Pa tek onda veličina intelektualne misli.
Last edited by Hakiz on 27/01/2021 15:44, edited 1 time in total.

S4mpion

#15544 Re: Danasnji "feminizam"

Post by S4mpion » 27/01/2021 15:43

Jake žene udaraju u krhku borkinjsku kost:

Image

konoplja

#15545 Re: Danasnji "feminizam"

Post by konoplja » 27/01/2021 16:15

Francuski intelektualci druge polovine 1900. su imali kontroverzan stav u vezi seksualne saglasnosti.

https://en.wikipedia.org/wiki/French_pe ... nsent_laws

sherbett

#15546 Re: Danasnji "feminizam"

Post by sherbett » 27/01/2021 16:35

Ja uopce ne razumijem čemu rasprave o dobi
Tak je svejedno jel ima 14 ili 40 godina, na silu je nali
NE je NE
Prijetnja je prijetnja
Nitko nema pravo turati penis u vaginu ako nije s pristankom i voljom

Hakiz

#15547 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz » 27/01/2021 16:42

sherbett wrote:
27/01/2021 16:35
Ja uopce ne razumijem čemu rasprave o dobi
Tak je svejedno jel ima 14 ili 40 godina, na silu je nali
NE je NE
Prijetnja je prijetnja
Nitko nema pravo turati penis u vaginu ako nije s pristankom i voljom
To je nesporno. Ne je ne i tu nema rasprave.

Davno se priča sa toga premjestila na to u kojim godinama se smije reći DA. I do koliko njenih godina on treba da kaže "Iako je rekla Da, ja moram odbiti".

Piupiu i ja se posvđasmo oko toga je li ona sa 17 trebala biti sposobna da se odmakne od Mike nakon napastvovanja ili nije. Ja tvrdim da jeste, da je sa 17 trebala znati bolje, piupiu tvrdi da nije, da je sa 17 dijete koje nije sposobno da jasno razmšlja, pogotovo u toj situaciji.

Login7777

#15548 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Login7777 » 27/01/2021 17:09

S4mpion wrote:
27/01/2021 15:39
Image
Najjače su mi one što izbace sise, naglase ih, pa kad pogledaš kaže ej moje oči su gore.
Moraš da se boriš protiv miliona godina evolucije jer ona hoće da izbaci sise i da samo gledaju oni zbog kojih je izašla u grad da ju vide. :mrgreen:

p.s.mislim da će u budućnosti to bit zabranjeno pod optužbama da ih pogledom napastujemo svojom patrijahalno-toksičnom muškosti i da treba da se borimo protiv naših urođenih opresivnih zaostavština.

MarlboroGold

#15549 Re: Danasnji "feminizam"

Post by MarlboroGold » 27/01/2021 17:15

ExNihilo wrote:
27/01/2021 00:24
MarlboroGold wrote:
26/01/2021 23:57
ExNihilo wrote:
26/01/2021 18:43

Postao je politika samomarginalizacije.
Da. To je ono što si neki dan govorio u kontekstu moći.
Uostalom sve više postaje politika koja sebe pokušava predstavljati moralnom, a zapravo je zasnovana na komercijalnim interesima i željom za moći uglavnom onih koji istu guraju, a to je mali postotak. Komercijalne interese spominjem iz razloga što je ženama prodata iluzija o super karijerama na pozicijama moći, nevjerovatnim poslovima i platama, ali u realnosti velika većina zapadne na radnim mjestima sa osrednjim i lošim radnim uslovima i malim platama poput robova jednako kao i muškarci. Drugim riječima podjednako nas kapitalisti sve iskorištavaju, a rijetki se baš probiju. Ali eto neka je to upakovano kao emancipacija i pravo na izbor.
Da, svi smo mi marginalizirani u sistemu koji je pravila igre postavio tako da je egzistencija uslovljena prihvaćanjem soul-sucking poslova, ako ih uopće ima.

Zato je Marx još uvijek bitan. I to onaj originalni, a ne ovaj politikoidentitetski. Zbog toga što nam je egzistencija ucijenjena. I zbog toga što smo fundamentalno alijenizirani od vlastitog rada.
:thumbup:

ExNihilo
Nindža revizor

#15550 Re: Danasnji "feminizam"

Post by ExNihilo » 27/01/2021 17:17

Škobo Habu wrote:
27/01/2021 15:16
ExNihilo wrote:
27/01/2021 14:00

Pod svjetskom literaturom podrazumijevam literaturu koja je objavljena na području planete Zemlje.
Svjetskom literaturom ili svjetskom književnosti? :roll:
Da sam mislio na Weltliteratur, odnosno na Svjetsku književnost, ja bih napisao Weltliteratur, ili bih napisao Svjetska književnost. To što ne možeš ove termine konceptualno, a ni pravopisno, razlikovati od sintagme koju jesam iskoristio, nije pitanje za mene, nego za tvoju nastavnicu Bosanskog jezika.

Škobo Habu wrote:
Dakle, da razložim do kraja, pošto je očito neophodno, postavio sam ti grafik koji po godinama razlaže koliko je puta termin "Nietzsche" spomenut od njegovog rođenja pa do danas. Razumiješ li? Uzeli ljudi sve knjige koje su uopće dostupne iz tog perioda, skenirali, i omogućili pretraživanje istih.
I to je dokaz njegovoj "neafirmisanosti"? Filozof koji je uticao na sve moguće -izme sa kraja 19. stoljeća i početka 20. po pitanju tvog grafikona je za života trebao biti afirmisan, kako bu mi se priznala važnost i po pitanju filozofije, kao i književnosti?

Znaš li ti, uopšte, da Nietzscheova poezija u njemačkoj književnostiu 19. stoljeća važi za jednu od najljepših.
To nije dokaz njegove neafirmiranosti, nego je je dokaz njegove neafirmiranosti među savremenicima. Podsjetit ću te, teza koju sam postavio, a koju si ti osporio, jeste da Nietzsche nije bio prepoznat među ljudima svog vremena, a ne da nije afirmisan uopće.

Sada, naravno, kada je jasno kako ovaj zaista nije bio prepoznat među ljudima svog vremena, uvodiš novu tezu, pa je kao dokazuješ. No, straw man nije samo logička pogreška, nego i intelektualno nepoštenje, Boško. Ako već u svjetlu novih informacija ne promijeniš mišljenje, onda budi makar toliko pošten da ne osporavaš teze koje bi ti volio da sam rekao, umjesto onih koje zaista jesam rekao.

Škobo Habu wrote:

Ne čitaš? Osim što si se zabarikadirao iza jedne tvrdnje i ne mrdaš sa tog stanovišta.
Beginning while Nietzsche was still alive, though incapacitated by mental illness, many Germans discovered his appeals for greater heroic individualism and personality development in Thus Spoke Zarathustra, but responded to those appeals in diverging ways. He had some following among left-wing Germans in the 1890s.
Toliko o tvojoj tvrdnji da za njega savremenici nisu ni znali dok nije umro. Bojim se da je sve vezano za Nietzschea i njegovu filozofiju, sa tvoje strane, samo nagađanje.
Many Germans? Ko su ti "many Germans"? Šta to uopće znači, imaju li imena? Dobro, evo, ne moraju imena, daj jedno ime. Samo jedno i završili smo s ovom pričom. Možeš li od tih many Germans jednog navesti? Ma ne mora biti ni Nijemac, bilo ko, bilo gdje, makar da je poluozbiljan autor, ali je bio Nietzscheov savremenik i ovaj ga je inspirirao?

Škobo Habu wrote:
Što se tiče Tolkiena, Lewisa, ili Chestertona, tu si pokazao jeziv anti-intelektualizam, rijetko viđen čak i na ovoj temi, zbog čega ću se suzdržati da te za rukicu vodim kroz historiju svjetske književnosti, i značaj koji su ovi imali u istoj.
Anti-intelektualizam?

Kažeš za Tolkina da je podržavao Franca i njegov fašistički režim, ispadneš zagovornik Mao Tze - tunga? :lol:

I najsmješnija stvar u svemu tome jeste što ti nabrojane književnike, koje je afirmisala filmska industrija, odnosno direktno je uticala na njihovu popularnost, zapravo nekih od njih, stavljaš u ravan jednom Nietzscheu, tvrdeći kako je nedovoljno afirmisan među svojim savremenicima, dok su, sa druge strane, jedan Tolkin, Lewis ili Chesterton, tavorili u bibliotekarskom mraku, sve dok ih nije otkrila pop - kultura i od njih načinila velika imena. Ne pitaš se uopšte gdje su pripadale njihove knjige i po uticaju, kao i po tiražu, za njihova života?

Zato i nije ni čudo što u tvom svijetu svako može postati intelektualac.

Eurocentrično mišljenje po kom su Tolkinove bajke bitnije od "Priča iz hiljadu i jedne noći".
To što misliš kako su Tolkiena ili Lewisa popularizirali filmovi je lično tvoja sramota, prijatelju.

Uostalom, uopće ih nisam poredio sa Nietzscheom - to je samo još jedan straw man s tvoje strane. Tolkiena i Lewisa sam naveo kao primjer postojanja konzervativnih intelektualaca, negirajući tvoju tvrdnju da intelektualac mora biti progresivan. Samim tim, nijednog trenutka se nisu našli u istoj rečenici s Nietzscheom, a kamoli da je bilo nekakvih usporedbi.

Uvijek je najteže pričati sa ljudima koji nemaju intelektualnog poštenja ostati iza stava kojeg su branili do prije pet minuta, pa ga brže-bolje mijenjaju i podvaljuju što nije rečeno, zbog čega si stalno prinuđen vraćati ih na njihov vlastiti stav, a razgovor se svede na opaske poput ove gore.

Ja bih volio da, umjesto što, evo, u istom odgovoru, već po treći put naglašavam kako nisam rekao to, nego sam rekao ovo, ili da ti nisi tvrdio ono, nego si tvrdio ovo, zapravo razgovaramo o filozofiji Nietzschea, ili o tome šta Tolkiena (ne) čini velikim autorom.

Ali ti ne možeš o tome razgovarati, jer ti nisi čitao Nietzschea. Kao što nisi čitao Tolkiena, Lewisa, pa ni Chestertonea. Ako si ponešto i pročitao, ništa nisi razumio. Zbog čega se razgovor s tobom nužno svodi na zamjene teza i iteraciju iste rečenice: nisam to uopće rekao.

Ja sam tebe već, ne tako davno, na drugoj temi, zamolio da objasniš zašto Tolkien nije značaja autor, kako si tada tvrdio, kako sada opet tvrdiš, ali si tada pobjegao, a pobjeći ćeš i sada. Jer ti zapravo nemaš šta reći na tu temu, niti si tu da razgovaraš, ali je važno ovako, naglasiti i podcrtati, da imati stav nije isto što i braniti stav. Za prvo je dovoljna tek ofrlje izjava, dok je za drugo potrebno nešto i znati.

Ti si, Boško, čovjek koji ima stav.

Post Reply