Biciklom kroz Sarajevo

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderator: O'zone

Filadendron96

#11976 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Filadendron96 » 08/04/2020 05:59

Dragi forumaši pišem vam iz BiH i pozdravljam vas sve. Planiram uskoro da kupim prvo mtb biciklo i da i ja udjem u svijet mtb biciklizma.
Odlučio sam da kupim novo, ne korišteno i planiram ga koristiti većinom do posla i nazad (asfalt), a često i za zahtijevniji off-road i duge vožnje (planinski ili brdski predjeli). Visok sam oko 185 cm i težak oko 93 kg, pa ne znam koji bi mi ram više odgovarao, L/XL ili 21/23, jer znam da su geometrije različite od proizvođača do proizvođača.
Istraživao sam malo i gledao ponude do 1700 KM/850 EUR, što mi je max budzet, i pronašao sam dva modela koji su po meni dobri primjeri uloženo-dobijeno:

CUBE ANALOG BLACK’N’FLASHYELLOW 2020
https://www.m-bikeshop.com/proizvod/cub ... ashyellow/

BICIKLO SCOTT SCALE 980 BLACK-RED
https://www.m-bikeshop.com/proizvod/bic ... -red-2020/

Prioritet mi je kvalitetna oprema koja može podnijeti i zahtijevnije terene i vožnje, tako da trazim sa:

- prednja suspenzija
- hidraulične disk kočnice bolje serije
- rock shox, suntour ili neka druga kvalitetnija viljuška sa zaključavanjem
- udobno sjedište, po mogućnosti
- 29" točkovi sa kvalitetnim gumama
- pogon i mjenjači više serije (deore, xt, sram)

Ukratko želim kvalitetno biciklo koje će bez problema podnijeti i grad i planinu, uz naravno redovno održavanje i čuvanje. Ne planiram downhill vožnje niti previše brze vožnje, već rekreativne i zahtjevne vožnje bez previše opterećenja na biciklo. Iako znam da sam beginner u ovome, ali biciklo ne planiram mijenjati dugo, bar 5-10 godina, tako da sam spreman platiti ovu količinu novca ili manje za kvalitet koji će trajati.
Htio bih još pitati vezano za modele iznad:
- Da li je, prema vašem iskustvu, rock shox toliko bolji u odnosu na suntour ili se slično ponašaju tokom vožnje?
- Koja bi kombinacija pogona i mjenjača bila najbolja u ovom cjenovnom rangu?
- Kakav je kvalitet pedala i kočnica, te da li ću morati uskoro planirati zamjenu ili će poslužiti bez problema?

Ukoliko ima boljih modela za ovu cijenu biću zahvalan na preporuci u svakom slučaju.
Last edited by Filadendron96 on 09/04/2020 03:54, edited 4 times in total.

kabal1337

#11977 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by kabal1337 » 08/04/2020 08:07

Ako ces za duzi niz godina kupi sa zracnom viljuskom. Mnogo bolje se ponasa i mozes je podesavat prema svojoj tezini.
I ja bi isao na velicinu L
Ako volis brzinu i spustat se brzo kocnice na oba ta bajka nisu za takvu svrhu.
Gledaj pogon 32 zupca naprijed 36-42 nazad.
Udoban sic - nista to. Pregrmi 20 tak dana bola i nakon toga ces zavoljeti sic koji dolazi pa ces cak traziti mozda i laksi.
Mjenjaci ti netrebaju nista bolji od deora ( neki imaju zakljucavanje) dosta su ih razvili.

dobar osjecaj

#11978 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by dobar osjecaj » 08/04/2020 08:45

kabal1337 wrote:
08/04/2020 08:07
Udoban sic - nista to. Pregrmi 20 tak dana bola i nakon toga ces zavoljeti sic koji dolazi pa ces cak traziti mozda i laksi.
Da li je stvarno nuzno da se ne moze imati udoban sic na dobrim mtb?
Ja vozim osrednji zenski model i vec par godina ne mogu da vjerujem kakva udobnost. Ne vozim vise daleke ture ali i za ove moje skromne do 40 km ne osjetim nikakvu neugodnost ni neudobnost a u zadnje vrijeme rijetko oblacim biciklisticke hlace. Vjerujem da je muskarcima daleko neugodnije ali ovo pisem jer pravim poredjenje izmedju prethodnih mtb koje sam vozila i ovog sada. Da li je neudoban sic zaista nuznost?

maliq53

#11979 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by maliq53 » 08/04/2020 08:49

E ovako, najbolje da probas koji vec odlucis da kupis i da vidis koja ti velicina bolje odgovara, izvozaj i L i XL ispred radnje i vidi kako sta.
Sto se tice ova dva modela, prilicno su slicna iako u nekim stvarima je Scott malo bolji zato je i veca cijena. Npr. prednji disk mu je malo veci 180 u odnosu na 160 na Cube. Sad imas nekih sitnih razlika u glavcinama, gumama ali mislim da su to neke male razlike i neces primjetiti. Izmedu ova dva amortizera, znam da je Rockshox poznatiji brend ali da li je ovaj sa modela bolji od ovog Suntoura ne mogu govoriti jer nisam vozio oba pa ne mogu reci. Oba imaju isti pogon, Sram sx eagle, sto znaci samo jedan zupcanik naprijed. Iskreno malo sam i ja istrazivao ovakve pogone sa samo jednim zupcanikom za svoj sljedeci bajk i podijeljena su misljenja. Ima i nekih prednosti ali i mana, gledao sam neki video gdje covjek govori o problemima sa svojim Sram nx eagle pogonom (znaci klasu vise od ovog sx eagle-a). Ono na sta se zali jeste da mu zna presaltat jednu brzinu vise nego sto je postavio na mjenjacu iako mu brzo poslije vrati na zadanu. I jos jednu manu koju je istakao jeste da ostane bez brzina nizbrdo prilicno brzo tako da ne moze pedaljati dalje, ali mislim da je ovo nama nebitno jer se on bavi takmicenjima pa mu je kao i bitno ali nama obicnim bajkerima svakako ne bi trebalo mnogo znaciti da ga furamo vise od 50-60kmh nizbrdo. Ne mogu govoriti iz svog iskustva kakvi su ovi pogoni jer nisam vozio, iako se cini primamljivo.
Koliko sam upratio, ove pogone su sada poceli masovno stavljati kao neka vrsta nekog novog "otkrica"...
Ali sta god uzmes u ovom rangu, ne bi trebalo biti problemam ikakvih. Ja svog Scotta jos tjeram a model je 2013/14, malo je klasu iznad ovih bio po nekih komponentama, ali kocnice su mi slicne, br m447 a sada su to ove nove mt200, ali mislim da je to isto samo sad pod novim imenom. Kocnice su solidne ali ne ocekuj da ce downhill tjerat sa njima ali ti nije ni cilj to :-D Uglavnom, ova dva modela sto ciljas su dobra, ako hoces jos istrazi malo u ovom rangu pa odvagaj, da li da ides na ovakve pogone ili na 3 zupcanika sprijeda. A sto se tice amortizera u ovom cjenovnom rangu, mislim da neces moci naci amortizere na zrak, to je vec dobro iznad 2000KM modeli (govorim o novom). Meni i ovi odraduju posao, ako neces ici niz downhill staze vec hajmo reci standardne sumske onda bez ikakvih problema moze.
Nemoj sad izlijetat skupo za neke stvari jer sto je najbitnije kasnije samo sebi nabavljas bolje stvari. Ne svidja ti se amortizer? Dobro, kupis bolji i zamijenis, a ne da sad kupujes a kasnije skontas da za tvoje svrhe je mogao i ovaj rockshox.
Nadam se da sam pomogao koliko toliko, ovo je neko moje misljenje ne znaci da sam sve upravu, ti svakako odvagaj sve jos triput.
Sretno :thumbup:

maliq53

#11980 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by maliq53 » 08/04/2020 08:54

dobar osjecaj wrote:
08/04/2020 08:45
kabal1337 wrote:
Ja vozim osrednji zenski model i vec par godina ne mogu da vjerujem kakva udobnost. Ne vozim vise daleke ture ali i za ove moje skromne do 40 km ne osjetim nikakvu neugodnost ni neudobnost a u zadnje vrijeme rijetko oblacim biciklisticke hlace. Vjerujem da je muskarcima daleko neugodnije ali ovo pisem jer pravim poredjenje izmedju prethodnih mtb koje sam vozila i ovog sada. Da li je neudoban sic zaista nuznost?
Ja uzeo ovakav slican sic i on je stvarno preudoban prvih sat vremena mozda, kasnije iako ima ovu rupu za udobnost i ventilaciju pocinjem osjecati pritisak. Ali mislim da je to problem sto je on presirok pa zbog toga, ne odgovara mojoj karlicnoj kosti. Ko zna mozda bi na duze ture bolje odgovarao uzi, ali je fazon sto to mogu tek otkriti nakon bas duzih tura, jer na pocetku haman svaki valja tek kasnije pritisak se osjeti Image

ze_cyclist

#11981 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by ze_cyclist » 08/04/2020 09:26

dobar osjecaj wrote:
08/04/2020 08:45
kabal1337 wrote:
Može se itekkako naći udoban sic i za muške, samo je potrebno izdvojiti malo više novca za isti.
Prije dvije godine imao neke probleme vezano za sic, i odem doktoru koji je prekaljeni biciklista, čovjek me nasavjetova šta i kako i od tada sve pet.

Potrebno je izmjeriti širinu karlice (meni izmejrili besplatno u ciklocentru) i prema toj mjeri kupim sebi sic i od tada mogu cijeli dan provesti na biciklu bez ikakvih neudobnosti.

ze_cyclist

#11982 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by ze_cyclist » 08/04/2020 09:38

Filadendron96 wrote:
08/04/2020 05:59
Pozdrav svima. Planiram uskoro da kupim prvo mtb biciklo i da i ja udjem u svijet mtb biciklizma.
Odlučio sam da kupim novo, ne korišteno i planiram ga koristiti većinom do posla i nazad, a često i za zahtijevniji off-road i duge voznje npr. Trebević, Barice, Bjelašnica i sl. Visok sam oko 185 cm i težak oko 93 kg, pa ne znam koji bi mi ram više odgovarao, L/XL ili 21/23, jer znam da su geometrije različite od proizvođača do proizvođača.
Istraživao sam malo i gledao ponude do 1700 KM, sto mi je max budzet, i nasao sam dva modela koji su po meni dobri primjeri uloženo-dobijeno:

Prioritet mi je kvalitetna oprema koja može podnijeti i zahtijevnije terene i vožnje, tako da trazim sa:
- prednja suspenzija
- deore xt ili bolji zadnji mjenjač
- hidraulične disk kočnice
- rock shox ili suntour viljuška sa zaključavanjem
- pogon vise serije

Ukratko želim kvalitetno biciklo koje će bez problema podnijeti i grad i planinu, uz naravno redovno održavanje i čuvanje. Znam da sam beginner u ovome, ali eto biciklo ne planiram mijenjati dugo, bar 5-10 godina, tako da sam spreman platiti 1700 KM ili manje za kvalitet koji će trajati.
Htio bih još pitati da li je, prema vašem iskustvu, rock shox toliko bolji u odnosu na suntour ili se slično ponašaju tokom vožnje i koja bi kombinacija pogona i mjenjača bila najbolja u ovom cjenovnom rangu?
Ukoliko ima boljih modela za ovu cijenu bicu zahvalan na preporuci i mišljenju.
svaka čast za odluku da uđeš u svijet mtb-a :)
moj ti je savjet da kupiš polovno biciklo :D
za te pare koje misliš izdvojiti za nov bajk možeš kupiti polovnu (dobro očuvanu) zvijer samo takvu, da budeš rahat dugo dugo.
(ja za te pare kupio Bulls Copperhead 3 2019 model sa full xt m8000 opremom, gotovo pa nov bajk bio bez packe ijedne)
Po mom skromnom mišljenu, ukoliko želiš ipak nešto od ova dva bajka; ja bih ti preporučio ipak CUBE zbog bolje i kvalitetnije viljuške, ipak suntour i rock shox ne mogu u istu rečenicu.

savjetujem ti da odeš na stranice cube i scott i da na njihovim size charts provjeriš koja ti veličina paše za tvoju visinu (izmjeriš određene parametre na svom tijelu i uporediš sa njihovim tabelama i onda otprilike znaš koja ti veličina treba). naravno, opet vidi kako ti bajk lezi, pretpostavljam da ćeš probati bajk prije kupovine.

ove schwalbe smart sam su jako dobre gume, generalno je schwalbe top guma.
ostala oprema na bajku je onako, za moj pojam i moj ukus, sredina (kažem ovo iz razloga što vozim puno kvalitetniji bajk i zahtjevnije vožnje i neke amaterske trke) pa znam razliku između takve opreme i ove koja mi je trenutno na bajku.
kako god, svaki dio možeš uvijek nadograditi vremenom, kad podereš diskove kupiš neke bolje, kočnice itd itd.

sretno sa kupovinom, pitaj ako ti đta mogu pomoći :)
lp

r_faruk

#11983 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by r_faruk » 08/04/2020 11:20

Filadendron96 wrote:
08/04/2020 05:59
Pozdrav svima. Planiram uskoro da kupim prvo mtb biciklo i da i ja udjem u svijet mtb biciklizma.
Odlučio sam da kupim novo, ne korišteno i planiram ga koristiti većinom do posla i nazad, a često i za zahtijevniji off-road i duge voznje npr. Trebević, Barice, Bjelašnica i sl. Visok sam oko 185 cm i težak oko 93 kg, pa ne znam koji bi mi ram više odgovarao, L/XL ili 21/23, jer znam da su geometrije različite od proizvođača do proizvođača.
Istraživao sam malo i gledao ponude do 1700 KM, sto mi je max budzet, i nasao sam dva modela koji su po meni dobri primjeri uloženo-dobijeno:

- prednja suspenzija
- deore xt ili bolji zadnji mjenjač
- hidraulične disk kočnice
- rock shox ili suntour viljuška sa zaključavanjem
- pogon vise serije

Ukratko želim kvalitetno biciklo koje će bez problema podnijeti i grad i planinu, uz naravno redovno održavanje i čuvanje. Znam da sam beginner u ovome, ali eto biciklo ne planiram mijenjati dugo, bar 5-10 godina, tako da sam spreman platiti 1700 KM ili manje za kvalitet koji će trajati.
Htio bih još pitati da li je, prema vašem iskustvu, rock shox toliko bolji u odnosu na suntour ili se slično ponašaju tokom vožnje i koja bi kombinacija pogona i mjenjača bila najbolja u ovom cjenovnom rangu?
Ukoliko ima boljih modela za ovu cijenu bicu zahvalan na preporuci i mišljenju.
pozdrav, ja vozim gt avalanche iz 2013, tada je kostao oko 1200KM. prije par godina sam odlucio da mijenjam bicikl i probao sam cini mi se bas ovog scott-a (2018 model, ubijedjen sam da je bio model 980). da budem iskren, nista me na tom biciklu nije odusevilo, poslije kratke voznje tog bicikla odlucio sam da zadrzim svoj stari bicikl. i dan danas ga vozam. jednostavno me nista na tom novom biciklu nije odusevilo do te mjere da ga kupim (tada je kostao 2150KM). zanimljiv mi je bio prenos, jedan prednji lancanik, taj koncept mi se bas dopao... druga opcija je bio CUBE (ne sjecam se modela, sjecam se cijene od 2300KM), ali ni on mi se nije toliko svidio, ali je bio bolji od scott-a. jednostavno, kada sjednes na bicikl steknes nekakav dojam o njemu, kvalitetu izrade, masinicama, mjenjacima... provozas, saltas brzine, kreni - stani. vecina nas ne vozi toliko ozbiljno da ce primijetiti razliku izmedju dvije grupe na biciklu koje kosta od 1200 do 2000KM.
probao sam jednog rockhoper-a kada je ciklocentar otvorio radnju tamo na pofalicima, geometrija rama je bila vrhunska, ali mjenjaci mi se nisu nimalo svidjeli (navikao sam na one koji mijenjaju brzine u oba smjera, kada povuces i kada gurnes rucicu - ne znam kako se zove taj tip), tako da nista ni od njega, i dalje uzivam u starom biciklu i ne namjeravam mijenjati :)

ako se dvoumis izmedju scotta i cube (a i ja sam se jedno vrijeme dvoumio i probao oba), cube mi je bio bolji i ulijevao vise nade ;)
nema sumnje da ce oba bicikla podnijeti i planinu i grad...

nlt

#11984 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by nlt » 08/04/2020 11:56

moj glaS ide za CUBE

mad mike

#11985 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by mad mike » 19/04/2020 09:07

Pozdrav ljudi. Ja se izvinjavam ako sam pogriješio temu,ali ova mi se čini kao najaktivnija kada su u pitanju bicikla. Imam pitanja u vezi guma. Došlo je vrijeme da zamjenim gume (unutrašnje i vanjske), pa me interesuje da li to moraju biti identične dimenzije kao što su trenutno? Na trenutnim gumama mi piše 26x2.0. Je li moram kupiti baš tu veličinu ili mogu i neku drugu? I da, gdje mi je najbolje kupiti gume u Sarajevu?

Qler

#11986 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Qler » 19/04/2020 09:54

Mene zanima ima li neko da mi "pregleda" biciklo, da odradim redovni servis i da zamijenim gume. Ima li iko da radi u ovo vrijeme corone?

i agree

#11987 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by i agree » 19/04/2020 09:59

Qler wrote:
19/04/2020 09:54
Mene zanima ima li neko da mi "pregleda" biciklo, da odradim redovni servis i da zamijenim gume. Ima li iko da radi u ovo vrijeme corone?
Ima,capriolo na cvili sutra otidji prije podne.

Qler

#11988 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Qler » 19/04/2020 10:00

Eh, to je sad malo teze zbog posla, do kad rade? I rade li subotom?

i agree

#11989 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by i agree » 19/04/2020 10:02

To ne znam svrati poslje posla u ponedeljak da vidis ili nazoves pa pitas sta te zanima imas vjerovatno broj za Sarajevo na njihom sajtu....

nlt

#11990 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by nlt » 19/04/2020 10:07

Rade do 16h. Išao sam neki dan bas tamo.. nekih 10-15 KM servis

noviclan

#11991 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by noviclan » 19/04/2020 12:24

i agree wrote:
19/04/2020 09:59
Qler wrote:
19/04/2020 09:54
Ima,capriolo na cvili sutra otidji prije podne.
Jesu li to oni sto ti daju fiskalni za dijelove a za ugradnju das na crno

yoyoyo96

#11992 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by yoyoyo96 » 19/04/2020 13:16

Pozdrav raja. I ja imam zelju da se polako prikljucim biciklizmu :D imam skromni budzet od 900KM (za novo, zbog rata) i maks. 750KM za polovno. Pocetnik sam, toliko sada mogu izdvojiti za biciklo. Ne razumijem se ni u velicine, visok sam oko 170-175.
Pa bih molio za pomoc, ako nije kakav belaj. Nasao sam par novih koji se uklapaju u budzet, a za polovne stvaro nemam pojma sta da gledam. Uclanio sam se i u neku grupu na fb, gledao sam i na olxu ali... ako neko ima neku preporuku polovnog moze i u pp.
Hvala :run:

i agree

#11993 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by i agree » 19/04/2020 14:12

Prvog sto si stavio cuba uzmi L ram i bices zadovoljan.Samo ga cuvaj dobro da ne ostanes bez njega kradu dobra bicikla ....

kabal1337

#11994 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by kabal1337 » 20/04/2020 22:39

mad mike wrote:
19/04/2020 09:07
Pozdrav ljudi. Ja se izvinjavam ako sam pogriješio temu,ali ova mi se čini kao najaktivnija kada su u pitanju bicikla. Imam pitanja u vezi guma. Došlo je vrijeme da zamjenim gume (unutrašnje i vanjske), pa me interesuje da li to moraju biti identične dimenzije kao što su trenutno? Na trenutnim gumama mi piše 26x2.0. Je li moram kupiti baš tu veličinu ili mogu i neku drugu? I da, gdje mi je najbolje kupiti gume u Sarajevu?
Obicno se unutrasnje gume grecu npr od 1.8-2.4 & 2.4 -3.0 i sl.
Al neko malo odstupanje ala 1.8 unutrasnja a vanjska 2.0 nije neki problem.
A gume da kupis zavisi sta trazis i koliko zelis da platis. Ja ne bi kupovao kineske gume, vec nesto tipa Continental do 30 KM je sasvim ok.
Ako su tvoje unutrasnje gume ok nema potrebe sa ih mijenjas, ali uvijek imaj u rezervi jednu.

ze_cyclist

#11995 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by ze_cyclist » 22/04/2020 08:45

mad mike wrote:
19/04/2020 09:07
moraš ispoštovati jednu dimenziju gume a to je ovaj prvi broj 26'' (prečnik felge) a ovaj drugi broj ti govori koja je širina gume (u tvom slučaju 2.0'')
znači da možeš kupiti bilo koju 26icu - užu ili širu, zavisi šta ti paše.
i da, provjeri prvo da li imaš dovoljno prostora u vilama da ti stane šira guma u odnosu na tu koju imaš, ali generalno ne bi trebao to biti problem, možeš komotno ici i do 2.35 ili 2.4 (ove dimenzije voze uglavnom enduro bajkeri). neka standardna širina za mtb ti je od 2.0-2.25 (ja vozim 2.25 npr)
što se tiče unutrašnjih, kad već kupuješ kupi mjeru kao sto kupiš i vanjske ali neko je napisao, mala odstupanja neće biti problem. lp

ze_cyclist

#11996 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by ze_cyclist » 22/04/2020 08:50

yoyoyo96 wrote:
19/04/2020 13:16
Pozdrav raja. I ja imam zelju da se polako prikljucim biciklizmu :D imam skromni budzet od 900KM (za novo, zbog rata) i maks. 750KM za polovno. Pocetnik sam, toliko sada mogu izdvojiti za biciklo. Ne razumijem se ni u velicine, visok sam oko 170-175.
Pa bih molio za pomoc, ako nije kakav belaj. Nasao sam par novih koji se uklapaju u budzet, a za polovne stvaro nemam pojma sta da gledam. Uclanio sam se i u neku grupu na fb, gledao sam i na olxu ali... ako neko ima neku preporuku polovnog moze i u pp.
Hvala :run:
kupi neki od ta dva cube, lakše ćeš ih prodati poslije kad se nafuraš na mtb pa budeš htio neku pravu zvijer kupiti :D

ze_cyclist

#11997 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by ze_cyclist » 22/04/2020 08:51

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=yotOZVELSMc&t[/youtube]

preporuka za pogledati svima koji kupuju mtb bicikl :)
Last edited by ze_cyclist on 22/04/2020 08:57, edited 2 times in total.

ze_cyclist

#11998 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by ze_cyclist » 22/04/2020 08:56

evo još jedan :)

ovo_mi_je_nick

#11999 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by ovo_mi_je_nick » 21/05/2020 00:24

Ima li kakvih vožnjica iduće sedmice tipa Trebević, Igman... da se polako otvori sezona ?

Cossack

#12000 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Cossack » 21/05/2020 11:36

Preporuka za radnju kvalitetnih polovih bicikala u Sarajevu? :)

Post Reply