"Antifašistička politika" i "Blajburška književnost"

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!
LBVIEW
Has thanked: 218 times
Been thanked: 54 times

#251 Re: "Antifašistička politika" i "Blajburška književnost"

Post by LBVIEW » 23/05/2020 01:10

PM72 wrote:
22/05/2020 11:23
Budimo realni!
Vrlo rijetki Bošnjaci tadašnji Muslimani išli su u partizane u periodu 1941 - 1943.Većini je odgovarala njemačka čizma jer su sa nostalgijom pričali o nekadašnjem redu i uređenju AU monarhije.
Srbi i Hrvati su digli ustanak i iznjeli narodnooslobodilački rat na svojim plećima uz pripadnike ostalih naroda.Pisati o Hrvatima kao ustašama pored dalmatinskih brigada na Sutjesci i Neretvi i Josipa Broza Tita je neumjesno ili o Srbima kao četnicima pored toliko izginulih narodnih heroja-Srba.Ide mi na živce priča kako su Srbi mjenjali kokarde i stavljali petokrake 1944.Ko je do tada bio u partizanima? Da nisu možda mladi muslimani?
O, jesu mijenjali, itekako, od Kulen Vakufa do Foce.
A ne znam sto se cudis sto Bosnjaci prve dvije godine rata nisu prelazili u partizane kojima su saveznici cetnicki koljaci. Da nije bilo muslimanskih milicja i likova poput Hadziefendica, muslimanske sela bi bila ostavöjena na milost cetnicima.

piupiu
Has thanked: 916 times
Been thanked: 638 times

#252 Re: "Antifašistička politika" i "Blajburška književnost"

Post by piupiu » 23/05/2020 01:45

Sociolog wrote:
23/05/2020 00:17
Milenkov buraz wrote:
22/05/2020 18:19
Vrijedi pročitati...
Ja mislim / Dr. Borislav Despot pisao Miljenku Jergoviću: Đavo je uvek u detaljima...
https://radiosarajevo.ba/metromahala/te ... KRGFtf5DII
Ne slazem se najtacnije

Najantifasisticki grad po datim borcima i svemu je Sibenik ubjedljivo pa Split..sva im je mladost izginula

Preporucujem na str."znaci.net" knjigu od 3/4toma Sarajevo u NoBU..od 10 autora svih nacionalnosti iz 70'tih godina...masa masa masa detalja..
Dosta su i potomci"kuferaša" iznijeli antifasizam...Nazalost elita dobrano Bosnjaka je 1941 i 42 podrzava Ustase u globalu ,recimo za razliku od Mostara...
Volio bih naci ozbiljnu jaku literaturu o Mostaru tokom 2 sv.rata
On misli na sada, ne na tada, kako sam ga ja shvatila. Inače, Split je nekada bio najveći grad otpora u Evropi, svaki je drugi gradjanin bio u NOP-u na neki način. A sad... :oops:

Toffee karamela
Has thanked: 5 times
Been thanked: 18 times

#253 Re: "Antifašistička politika" i "Blajburška književnost"

Post by Toffee karamela » 23/05/2020 02:05

pemanapemani wrote:
21/05/2020 11:56

Slažem se.

Samo, činjenica je da mi već 25 "mirnodopskih" godina imamo konstantne izljeve fašizma.

Shvatam da to traje pet godina, pa ljudima više dozlagrdilo, ali 25 godina je malo previše da bi totalno argumentiralo tvoj post.

Koja je razlika između mise za Blajburg u Sarajevu, Mostaru i Kiseljaku? Da li to Mostar i Kiseljak nisu u BiH?

Koja je razlika između mise i dova za Blajburg?

Koja je razlika između amnestiranja ustaša i amnestiranja četnika?

Razlika je u tome da se procjenjuje gdje i kad se može dobiti batina, a kad je sigurno izaći na proteste. To je za mene licemjerje.
Ako si antifašist, onda si antifašist za svaki oblik fašizma i njegovog ispoljavanja.

Opet govorim, mi znamo da nas sarajevski svećenici i nekolicina neoustaša neće fizički ugroziti, ali nismo baš sigurni da Zahiragići, Hatići i ostali poklonici ustaških simpatizera neće primjeniti silu. Da ne spominjem simpatizere četnika sa Pala ili radikalne ljubitelje crne legije iz Širokog.
"Nekolicina ustasa nas nece ugroziti"....ljudi bozji pa ustase su i 1941. bili manjina i to debela, sto u SA sto u Bosni cijeloj pa su poklopili muslimane dok si izucio bismilu...koja ti je.korist od muntave,povodljive,politicke amorfne mase ako u grad useta par stotina krvoloka spremnih na sve i s ubjedjenjem da jedan Rvat vrijedi 100 turskih glava??? Kamenjarsks populacija i danas to misli,njima nikako u glavu ne ide da Bosnje imaju hrabrosti da se njima nesto usprotive.

Paralele s Visegradom su idiotske,sta ti mozes cetaljima u Visegradu i stanovnistvu.koje ih podupire 99%? Opremiti se ko ninja.kornjaca i krenuti.tamo s oklopnjacima, jedino tako! To sto ne mogu dobaciti do Visegrada znaci da trebam u svojoj avliji dopustiti zazivanja mrtvih ustasa?

Ono sto ja svesrdno podrzavam je sa se dogodine akcenat stavi na ove hodzice koji isto drze mevlude Pavelicu, makar oni.i jesu samo ustaski priljepak ko sto su bili i.u WWII, ali bilo bi zaista licemjerno ne prozvati i njih i malo ih prodrmati.

A_A_AKCIJA
Has thanked: 19 times
Been thanked: 114 times

#254 Re: "Antifašistička politika" i "Blajburška književnost"

Post by A_A_AKCIJA » 23/05/2020 05:53

U pitanju je jako kompleksna priča. Najteže su situacije kada se više društvenih dimenzija lomi na jednom događaju, a ovo je baš ta situacija.

U istom momentu se govori o historiji, ideološkom silovanju te iste historije, ličnom stavu, pravu na lični stav, aktuelnim politikama i politikama kojima je mjesto u muzeju, pravu na vjeru i vjerske obrede, pravu na protest protiv bilo čega, ljudskim pravima uopćeno...

Sve gore navedeno pripada svakodnevnici jednog pluralnog i modernog društva, a silno žuljanje koje osjetimo dok se to sve dešava, samo govori koliko još uvijek nismo blizu tog modernog, normalnog, zapadnog modela liberalne demokratije u kojoj ima mjesta za sve.

Da ne bih pisao nadugo i naširoko evo par teza za razmišljanje:

Jergović može i ima pravo misliti šta hoće, kao što svako može imati stav o njemu. Ja ga odavno ne mirišem, jer imam osjećaj da ni on ne zna kakav mu je stav. Ono što zna je da ima problem sa Sarajevom, pa koristi svaku situaciju da se obračuna. Ne mislim da je neki simpatizer ustaške ideologije, a još manje borac za njegovanje svetih sakramenata. Ono što sam siguran jeste da je u suštini jedan ljigavi pragmatik koji je u svojoj karijeri preko noći počeo pisati hrvatskim novogovorom, na teme koje nemaju veze sa radovima koji su od njega načinili dobrog pisca: onima u kojima dominira Sarajevo. Kao i mnogi koji se nisu uspjeli presaditi u novu sredinu i zadržati taj kul faktor (Nele, Kusturica...) i on indirektno krivi Sarajevo za plato koji je dosegao u svom pisanju. Kao što Kusturica nije snimio ništa vrijedno spomena poslije Doma za vešanje, o Neletu da ne govorimo, tako i Jergović vjerovatno svakodnevno pizdi jer ga prepoznaju po Čitankama i Marlborou, a ne po uvlakačkim Dverima od oraha. U suštini, politizacija ličnog kompleksa i sukoba sa mjestom iz kojeg dolaziš, koje te kreativno progoni i od tebe pravi idiota. Kada pogledamo njegove fotografije iz te dvije faze, nije ni čudo što je bijesan. Od sarajevskog kulera do hibridnog looka Draže-Superhik-nadrkanog hipstera u godinama.

Međutim, puno je bitnije to kako ove situacije izbace na površinu gomilu dokaza koje govore o bolestima našeg društva. Fascinantno mi je za šta i protiv čega se kod nas protetuje i silna količina ludila i licemjerstva u svemu tome. Pokradoše nam milione, ubijaju mlade ljude bez kazne za počinioce, korupcija na svakom koraku, nepotizam, odgađaju izbore... katastrofa na katastrofu i onda 5 hiljada ljudi upo korone izađe na ulicu i svjesno rizikuje zdravlje sebe i ostalih, radi neke ideološke poruke!
Ubijte me, ali ovo je društvo sa apsolutno poremećenim sistemima vrijednosti.

Daleko od toga da nije trebalo protestovati, ali žar za ideološkim borbama, naspram beskonačno bitnijih stvari, govori zašto smo tu gdje jesmo.
Jednostavno, misleća masa obrazovanih živi previše dobro, da bi se bavila temama stvarnog života. Ona sebi može priuštiti politiku kao životni assesoar, aktivnost koja ih oplemenjuje, ali ne i društvo oko njih. Ja samo tako mogu objasniti ovako poremećen sistem u kojem se protestuje protiv nečega što je objektivno trećerazredno. Da te iste ljude vidim na protestima za Dženana Memića, milionskih krađa njihovog novca (kiosk od 250 hiljada, Budnjo i voda, respiratori, krađa izbora, odgađanje izbora, nesposobna Vlada na svakom nivou...), rekao bih, OK, i ovo je pravi protest. Ovako pored svega toga, tebe pali sukob od prije 70 godina toliko da izmiliš iz svoje zone komfora sa crvenom istorijskom zastavom i protestuješ!!! Da stvar bude paradoksalnija, svake godine ti se okupi par hiljada živih četnika u Višegradu i ti to iskuliraš, ne digneš se na ulicu? Šta, to su neki drugi četnici za razliku od onih što ih je Sava Kovačević progonio na Neretvi? Ne kontam, majke mi?!?! Dižeš glas da se ne povampiri fašizam, a svake godine ti se hiljade četnika od krvi i mesa, ne nekih zombija ili duhova okupi i oni ti nisu zvono na uzbunu?

Čovječe, vi živite fenomenalno ako su to vaši prioriteti i ovo društvo će ostati rupa, ako od vas zavisimo.

Isto tako, hajmo malo prestati kidnapovati, ideološki silovati i vremenski ograničavati antifašizam. Antifašizam jeste naziv za jednu globalnu borbu protiv diaboličnog zla, ali je daleko od unificirane ideologije. Antifašisti su bili i francuski nacionalisti u pokretu otpora, američki patrioti na pacifiku, sovjetski komunisti i britanski, holandski rojalisti. Da, nepobitna istina je kod nas su borbu na plećima iznijeli partizani i tu nema nikakve sumnje. Što ne znači da su bili anđeli i da nisu zajebali štošta na kreditima te iste borbe.

I zašto, najglasniji samoproglašeni antifašisti u nas, po pravilu ignorišu posljednju antifašističku borbu u Evropi, borbu Bosne i Hercegovine za multikulturalno demokratsko društvo 90ih protiv tih istih četnika i ustaša? Partizani su OK i pravi antifašisti kada se bore protiv četnika i ustaša, ali nedo Bog da se na protest ponese zastava sa ljiljanima, tobejarabi. Oni su se borili protiv nekih drugih ustaša i četnika? Zato što je ta politička borba kompromitovana na razne načine (Bošnjakizacija, SDA, pristanak na tronožac...)? Pa i partizanska borba nam je donijela jednopartijsku diktaturu, goli otok, neravnopravnost naroda (Albanci i Bošnjaci nisu bili narodi), verbalni delikt, UDBU, OZNU, truhle kompromise sa nacionalistima (četnici u partizanima) pa je opet možemo progutati. Hajmo malo ne biti licemjeri, pa jednima mjeriti po jednim a drugima po dosta strožijim aršinima.

Na temu tolerancije i prihvatanja drugog i drugačijeg: Pa majkumu, ko god je pogledao bar jedan američki film u kojem se nad nekim zločincem izvršava smrtna kazna, zna da je svećenik neizbježan dio rituala! Vi tek sada skontali da katolici mole i za duše zločinaca? Da još više zakuham, hajmo sebi postaviti pitanje, koja je razlika između jedne mise, vjerskog obreda koji se i najvećim zločincima održava zadnjih 2000 godina, tačnije od samog nastanka te vjere i jedne gay parade. Zašto je pravo na seksualnu slobodu bitnije od prava na vjeroispovjest? Apsolutno je nebitno što vam je jedno draže od drugog, između to dvoje nema razlike, ma kako prezirali jedno ili drugo.

U oba slučaja imamo jednu skupinu, koja prezire drugu skupinu. Rituali, životni stil i sistemi vrijednosti se često suprotstavljaju pa i direktno sudaraju i isključuju kod ovih skupina. Obje skupine polažu pravo na apsolutnu ispravnost svojih svjetonazora i životnih stilova, samo ih crpe iz različitih izvora. Katolici se pozivaju na Božji autoritet a gay populacija na slobode modernog svijeta.

I jedan bolan zaključak, ako se borimo za liberalno društvo zapadnog tipa, obje skupine imaju pravo da egzistiraju, protestuju i imaju svoje rituale. Budimo sretni da nemamo Balajburg paradu. A morali bi je dopustiti da se skupe bez fašističkih obilježja, ma kako je prezirali!

Učimo se demokratiji i suživotu, na pravim osnovama. Liberalno društvo nije samo društvo liberala koji se međusobno tapšu po leđima i kuraže, nego inkluzivno društvo za sve, dok god ne ugrožavaju druge. Kako god vam to teško progutati, misa je ritual star 2000 godina i sve što možemo jeste neprisustvovati. Svakako se održava između četiri zida :). Ovo govorim kao prakticirajući musliman koji ima bezbroj primjedbi na samu dogmu katoličke crkve, ali itekako znam da je sloboda bitnija od toga.

Sve gore navedeno, što razumnog čovjeka tjera da se ubandači od licemjerstva, gluposti, zaslijepljenosti, je samo i isključivo moguće zbog robovanja ideologiji, a ne zdravom razumu. Nema drugog objašnjenja, apsolutno. Samo ti ideološke naočale mogu dati ovakvu sliku svijeta oko tebe, da si u stanju vući ove poteze i biti ubijeđen u vlastitu moralnu superiornost i ispravnost. Zbog istih tih naočala nećeš vidjeti da od sebe praviš apsolutnog idiota i suštu suprotnost od onoga za šta misliš da se boriš.

Cassius Longinus

#255 Re: "Antifašistička politika" i "Blajburška književnost"

Post by Cassius Longinus » 23/05/2020 07:57

piupiu wrote:
23/05/2020 01:45
Sociolog wrote:
Milenkov buraz wrote:
22/05/2020 18:19
Vrijedi pročitati...
https://radiosarajevo.ba/metromahala/te ... KRGFtf5DII
Ne slazem se najtacnije

Najantifasisticki grad po datim borcima i svemu je Sibenik ubjedljivo pa Split..sva im je mladost izginula

Preporucujem na str."znaci.net" knjigu od 3/4toma Sarajevo u NoBU..od 10 autora svih nacionalnosti iz 70'tih godina...masa masa masa detalja..
Dosta su i potomci"kuferaša" iznijeli antifasizam...Nazalost elita dobrano Bosnjaka je 1941 i 42 podrzava Ustase u globalu ,recimo za razliku od Mostara...
On misli na sada, ne na tada, kako sam ga ja shvatila. Inače, Split je nekada bio najveći grad otpora u Evropi, svaki je drugi gradjanin bio u NOP-u na neki način. A sad... :oops:
A sad šta? Evo Milanović pobijedio u Splitu.

Bloo
Globalna šefica
Has thanked: 158 times
Been thanked: 384 times

#256 Re: "Antifašistička politika" i "Blajburška književnost"

Post by Bloo » 23/05/2020 08:28

Cassius Longinus wrote:
23/05/2020 07:57
piupiu wrote:
Sociolog wrote:

Ne slazem se najtacnije

Pobjeda Milanovica je potvrda cega?
U Splitu se skrnave spomenici i spomen ploce...već dugi niz godina...

piupiu

#257 Re: "Antifašistička politika" i "Blajburška književnost"

Post by piupiu » 23/05/2020 08:28

Cassius Longinus wrote:
Dug je put...

piupiu

#258 Re: "Antifašistička politika" i "Blajburška književnost"

Post by piupiu » 23/05/2020 08:36

@A_A_AKCIJA , hvala ti na ovom dugom upisu, jako volim čitati tvoje tekstove, uvijek nešto interesantno napišeš. Ovdje svašta ima, pa i stvari sa kojima se eksplicitno ne slažem. Na primjer, stalno zanemarivanje činjenice da je na tom protestu bilo jako puno starijih ljudi, kojima su odgojeni sa jednim 'brendom' antfašizama kao temeljnom životnom vrijednošću.

Nikoga od 70 godina niko od 30 neće promijeniti pričama o liberalizmu. I to nesretno kozaračko kolo, koje sam i ja ranije spominjala, je samo odraz nostalgije, a možda i činjenica da postoje ljudi koji žarko žele da još koji put probaju nešto iz mladosti, što im je oduzeto, i čemu se danas gomile ljudi smiju. Nije njima bilo lako izgubiti sve, od domovine i ideala, preko vrijednosti, koje nisu ničim zamijenjene u ovom sistemu. I da je upravo zbog toga bilo moguće da se tamo okupi toliko ljudi.

Taj antifašizam je jedina preostala temeljna vrijednost iz prošlog društva, i jedina u ovom s kojom se veliki broj starijih ljudi još uvijek identifikuje. Ne nose oni zastave da provociraju mlade, nadrkane patriote; već zato što im to fali. Ne zaboravimo da je glavni organizator šetnje bio SABNOR.

Bloo
Globalna šefica

#260 Re: "Antifašistička politika" i "Blajburška književnost"

Post by Bloo » 23/05/2020 08:50

Kad smo kod kola, mislim da bi na protestima trebalo izvoditi isključivo gluho glamočko...
:mrgreen:
i lupiš nogama da se saspu stakla na zgradi Parlamenta...

Tomahawk11
Globalni moderator
Has thanked: 565 times
Been thanked: 821 times

#261 Re: "Antifašistička politika" i "Blajburška književnost"

Post by Tomahawk11 » 23/05/2020 08:54

MorningStar wrote:
22/05/2020 20:16
Sta bi reakcija na sta ? Da nisam pogodio kakvu zicu :D
Nemoj zezati, pamtim da ste već bili u ovoj korelaciji ad hominem. Popusti ga živ bio. Teške su ono optužbe, a sve zbog eto Homeinija.

Kolinda
Has thanked: 50 times
Been thanked: 28 times

#262 Re: "Antifašistička politika" i "Blajburška književnost"

Post by Kolinda » 23/05/2020 08:59

To su domaće ustaše, pardon antifašisti....

piupiu

#263 Re: "Antifašistička politika" i "Blajburška književnost"

Post by piupiu » 23/05/2020 09:07

Bloo wrote:
23/05/2020 08:50
Kad smo kod kola, mislim da bi na protestima trebalo izvoditi isključivo gluho glamočko...
Kad smo kod kozaračkog, evo se i ovdje spominje, štaviše, ovaj napustilac PEN-a kao da je virio u naše rasprave. A kolumna je blago, meh, i taj Konstantinović i njegova Filozofija palanke su mi se popeli na glavu, samo što se njome još ne objašnjava boja trave ispred Predsjedništva. Teško je gledati koliko se naši intelektualci ne mogu poistovjetiti sa 'the great unwashed' Šta je pisac, uopće, htio da kaže?

https://www.autograf.hr/antifasizam-kozarackog-kola/
Last edited by piupiu on 23/05/2020 09:09, edited 1 time in total.

geralt
Has thanked: 235 times
Been thanked: 130 times

#264 Re: "Antifašistička politika" i "Blajburška književnost"

Post by geralt » 23/05/2020 09:09

Sociolog wrote:
Imas slicnu zbirku "Hercegovina u NOB" koja pokriva i Mostar, i gdje imas iskustva dosta Mostaraca. Naravno, nekad se treba citati kriticki i traziti istina izmedju redova - npr. "lijeva skretanja" se presucuju ili svaljuju na mrtve komandante, uzroci kolapsa u Trecoj ofanzivi se ignorisu, spominju se neke borbe sa stotinama mrtvih Italijana za koje Italijani nisu nikad culi... No i pored toga, to je neizbjezan materijal za svakoga koga interesuje Hercegovina u tom periodu.

madner
Been thanked: 177 times

#265 Re: "Antifašistička politika" i "Blajburška književnost"

Post by madner » 23/05/2020 09:41

palermo wrote:
22/05/2020 22:22
madner wrote:
22/05/2020 20:17
palermo wrote:
22/05/2020 19:40

Gubitnički, pobjednički tabor, 75 godina poslije. Koliko je samo Neretve proteklo u tom vremenu i šta se sve izdešavalo......mislim da je deplasirano govoriti o gubitničkim i pobjedničkim taborima u kontekstu vremena u kojem živimo......
Prvenstvo iz 1998 ne mjenja rezultat iz 1954.

Ocito je da se ljudi svrstaju u tabore, to je najocitije kod Hrvata. Rekao bi covjek da vecina nije bila na strani pobjednika. To je prekrajanje historije.

Meni malo smjesno, malo pateticno, ne znam da neko drugi prema takvim gubitnicima gradi mitove.
.
Naravno da se ne mijenja rezultat iz 1954, ali je iznimno glupo igrati iznova utakmicu koja se završila.

Što se tiče Hrvata, oni su, kad smo već u sportskom žargonu, osvojili prvenstvo, dobili su nezavisnu državu Hrvatsku i oko tog prvenstva i njegovog osvajanja vlada potpuno jedinstvo unutar hrvatskog korpusa. Njihove ideološke razmirice su samo za internu upotrebu. Uostalom njihov odnos prema Bosni i Hercegovini, nevezano ko je na vlasti, to najbolje pokazuje
Niko ne moze igrati ponovo utakmicu. Ovdje govorimo o mitovima koji se biraju za legendu o naciji. Taj temelj je bitan i jako je pateticno izabrati bas ove gubitnike.

Sportskim zargonom, ako si imao igrace i u reprezentaviji Brazila i Njemacke i mozes izabrati koga da isteknes, malo je cudno uzeti one sto su primili 7 golova.
Utakmicu

Bloo
Globalna šefica

#266 Re: "Antifašistička politika" i "Blajburška književnost"

Post by Bloo » 23/05/2020 09:41

piupiu wrote:
23/05/2020 09:07
Bloo wrote:
23/05/2020 08:50
Kad smo kod kozaračkog, evo se i ovdje spominje, štaviše, ovaj napustilac PEN-a kao da je virio u naše rasprave. A kolumna je blago, meh, i taj Konstantinović i njegova Filozofija palanke su mi se popeli na glavu, samo što se njome još ne objašnjava boja trave ispred Predsjedništva. Teško je gledati koliko se naši intelektualci ne mogu poistovjetiti sa 'the great unwashed' Šta je pisac, uopće, htio da kaže?

Ivanković rijetko nekoherentan...malo ga je teško pratiti. Nije gonzo, ali skoro tok svijesti malo uobliceniji...

madner

#267 Re: "Antifašistička politika" i "Blajburška književnost"

Post by madner » 23/05/2020 10:16

piupiu wrote:
22/05/2020 22:20
madner wrote:
Udjem ovdje, i ugledam ovu rečenicu, bez avatara, imena, ostatka posta, i reko': "Aha, evo ga madner!"

Zastrašujuće. :D :lol: :lol: :lol:
Covjek bez stila kao zena bez :D :D

madner

#268 Re: "Antifašistička politika" i "Blajburška književnost"

Post by madner » 23/05/2020 10:37

Jedini razlog zasto se ne izlazi na proteste protiv kradja, korupcije itd... jeste totalno nepovjerenje u opoziciju i/ili vodje protesta.

Zadnji primjer je ovaj glas malih biznisa, sve super ali ovaj glavni lik mi ne uljeva povjerenje da nema druge ambicije.

Bloo
Globalna šefica

#269 Re: "Antifašistička politika" i "Blajburška književnost"

Post by Bloo » 23/05/2020 10:39

madner wrote:
23/05/2020 10:16
piupiu wrote:
22/05/2020 22:20
madner wrote:
Udjem ovdje, i ugledam ovu rečenicu, bez avatara, imena, ostatka posta, i reko': "Aha, evo ga madner!"

Zastrašujuće. :D :lol: :lol: :lol:
Covjek bez stila kao zena bez :D :D
Muda!
:run:

pici
Has thanked: 539 times
Been thanked: 635 times

#270 Re: "Antifašistička politika" i "Blajburška književnost"

Post by pici » 23/05/2020 10:42

madner wrote:
23/05/2020 10:37
Jedini razlog zasto se ne izlazi na proteste protiv kradja, korupcije itd... jeste totalno nepovjerenje u opoziciju i/ili vodje protesta.

Zadnji primjer je ovaj glas malih biznisa, sve super ali ovaj glavni lik mi ne uljeva povjerenje da nema druge ambicije.
:thumbup: upravo tako, od vodja napravis "uspjesne" politicare, biznismene, zvijezde koji se za saku dolara prodaju i vidis poslije kako se vozaju djipovi, dobre zenske, stanovi, kuce itd... uglavnom nema postena insana i to ti je...

Novak20
Has thanked: 161 times
Been thanked: 111 times

#271 Re: "Antifašistička politika" i "Blajburška književnost"

Post by Novak20 » 23/05/2020 11:11

high_volume wrote:
20/05/2020 10:46
Ovih dana nekoliko BiH književnika istupili su iz članstva P.E.N. Centra. Njihovo obrazloženje je da je protestno pismo članova P.E.N. povodom Dana pobjede nad fašizmom, u isto vrijeme i protivljenje Blajburškoj misi kardinala Puljića u antifašističkom Sarajevu, bilo politički motivirano...

O čemu se, zapravo, radi?

Povodom Dana pobjede nad fašizmom:

Protestno pismo protiv najavljene komemorativne mise za Bleiburg

Objavila Lamija Milišić , 9 Maja, 2020

Mi, doljepotpisani članovi i članice P.E.N. Centra u Bosni i Hercegovini, povodom evropskog Dana pobjede nad fašizmom, potvrđujemo svoju odanost antifašističkim vrijednostima slobode, jednakosti i tolerancije među ljudima, koje su istovremeno i vrijednosti koje zagovara Povelja Međunarodnog P.E.N.-a. Zbog toga smatramo da je ideja da se u Sarajevu organizira komemorativna misa za fašiste i njihove simpatizere koji su nastradali u povlačenju fašističkih i nacističkih snaga prema Bleiburgu sramotna za ovaj grad i za ovu zemlju. Antifašistička pozicija koju zastupamo je bolja i humanija strana povijesti, i u to ime, iz poštovanja prema brojnim nevinim žrtvama ustaških zločina, zahtijevamo da se planirana misa otkaže.
Otvoreno pismo od tri rečenice, objavljeno na stranici udruge ljudi koji bi trebali biti nekakva intelektualna vodilja društvu, iznova me je uvjerilo da nakaradno razmišljanje nije privilegij neobrazovanih.
Prva rečenica je zakletva pola članova P.E.N. udruge u vrijednosti antifašizma, 75 godina nakon što je fašizam fizički i ideološki poražen/marginaliziran. Da sam kojim slučajem intelektualac ne bih potvrđivao svoju odanost ničemu i nikome.
Što bi sa današnjeg aspekta razvoja ljudskog društva trebala biti ta vrijednost formulirana kao sloboda, jednakost i tolerancija ?
Je li sloboda mogućnost samostalnog, neovisnog djelovanja prije svega pojedinca, u ovom slučaju intelektual(a)ca ili je sloboda privrženost kolektivu koji bi da ograniči (vjersku) slobodu drugog (znatno manjeg) kolektiva ili intelektualnu slobodu pojedinca ne dajući mogućnost svom kolegi da promisli, izmijeni tekst i mirne duše potpiše ? Po meni, vrijednost P.E.N. sloboda izražena u ovome pismu nije sloboda nego silovanje iste.

Što je jednakost ? Ako uzmemo da je to ideal izjednačenosti ljudi prema pravnim, političkim, socijalnim i ekonomskim normama, prava adresa za svakodnevno protestno pismo onda nije katolička Crkva nego ovaj truli sistem. Komplet sa državom BiH. Kada bi se oko jednakosti zadržali samo u okviru P.E.N. Centra vidjeli bi da ovo protestno pismo nije ponuđeno svim članovima na čitanje i potpis. Ovo znači da su neki članovi udruge jednaki više, a neki manje. Kada se konstatira licemjerje ove vrste, ne treba se čuditi posljedici.
Što je tolerancija (politička) ???
Bez obzira na mogučnost nijansiranja pojma, tolerancija je odustajanje od primjene sredstava državne, političke, građanske ili pojedinačne prinude protiv iskazanog mišljenja ili djelovanja pojedinca ili grupe. Manjinske pogotovo. Pošto je ovdje u pitanju politizirano djelovanje katoličke Crkve (ne samo BiH) kroz održavanje mise za „žrtve bleiburškog križnog puta“ aktivna tolerancija ne bi podrazumijevala prijedlog da se misa odgodi nego odprilike ovo: „zakon i Ugovor sa Vatikanom Vam dopušta, vama je na savijest ali pomolite se i za žrtve ustaških krvnika koje su uzrokovale osvetu nad krivim i nevinim u nekoj drugoj misi koju ćemo rado podržati“.

I druga rečenica je jeftin pamflet sračunat da digne tenziju. Misa nije za fašiste i njihove simpazitere. Glavni fašisti su se izvukli i nisu stradali u Bleiburgu i oko njega. Ruka pravde i osvete je njih stigla naknadno.

Prava sramota za ovaj (glavni) „grad i ovu zemlju“ nije misa za stradale bez suđenja nego postojanje relikta poražene/ih ideologije/a i njenih simpatizera kroz imena ulica i škola, nego zločinci iz zadnjeg rata koji imaju spomen ploču i grob šehida dok njihove žrtve na Kazanima nemaju ništa.

Gdje nema stida, nema ni sramote.

I na koncu, antifašizam (pogotovo onaj sa zapada) jeste bolja i humanija strana historije ali se meni danas (djeci pogotovo) je.e za historiju od prije 75 ili 275 godina. Kao što rekoh, ima zakon o religijskim udrugama, Ugovor sa Vatikanom i to je to. Bilo nam pravo ili ne za misu pokojnicima, više me bole ove teme koje se tiču mog novčanika, sadašnjosti i budućnosti jer nisu ružičaste, nimalo.
Protestno pismo jeste sve ono što nezadovoljni tvrde. Kratak, kratkovidan, jasan, grub, rušilački, svađalački ideološki pamflet također poražene ideologije, protkan izlizanom parolom. Sračunat da diskreditira, izbaci katoličku i misleču hrvatsku manjinu iz glavnog grada BiH. I to ne bilo kakvu nego onu bosanskohercegovačku u duši, srcu i glavi.

Aferim.
Last edited by Novak20 on 23/05/2020 12:06, edited 2 times in total.

Novak20

#272 Re: "Antifašistička politika" i "Blajburška književnost"

Post by Novak20 » 23/05/2020 11:14

high_volume wrote:

Zanimljivo je da su ostavke napisane sa datumom 19.05.2020. godine, očito dogovorene, ili s nekom strategijom, ili slično.
Je li se ono jugoslavenski P.E.N. raspao prije Jugoslavije ?

Naravno da je ovaj demonstrativni izlazak šestorice bh Hrvata intelektualaca, pisaca dogovoreni, zajednički politički čin. Čin razočaranih.

Čime su razočarani ? Da im autor i potpisnici nisu poslali pismo na uvid, da nisu pitali za mišljenje o tome da li ga objaviti na stranici Centra ili da urade eventualnu korekciju pisma ?

Ne, razočarani su mnogim drugim stvarima, a ovo je zadnja kap u čaši trpljenja bh Hrvata kome je ovo domovina. A u domovini nema ili neće biti mjesta za njih ako misle svojom glavom. Mali problem je onaj „seljački“ što oni mogu otiči iz BiH ali neće BiH iz njih.

Naročito mi je žao Lovrenovića koji baš ćuti BiH. je dubinski skenirao domovinu, dobrim dijelom očima fratara Bosne srebrene s kojima se danas, nažalost, sprdaju mnogi. Tražio, razmišljao, pisao, ponudio Ivan L. historijske uzroke trvenja, posljedice i moguće građenje trajnog mira u BiH kroz odustajanje od dominacije jednih nad drugim u zajedničkoj domovini.
Malo je kada se uporedi što su pisali prije njega neki drugi sa političkim aspiracijama ?.

Sada se, kao i petorica drugih članova Centra uvjerio da više nikome do njegovog/njihovog nije stalo. Nacija i vjera, laž i prevara, a ne istina, pomirennje i pravna država ravnopravnih naroda i ljudi vodilje su ovog P.E.N.-ovog i mnogih drugih ideoloških pamfleta.

Uglavnom, izlazak iz Centra je manja šteta bh Hrvatima, velika šteta za BiH, Bošnjake i multi-kulti komponentu bh društva. Koliko i kako god mnogi mislili da nije.

Novak20

#273 Re: "Antifašistička politika" i "Blajburška književnost"

Post by Novak20 » 23/05/2020 11:18

high_volume wrote:
Ovih dana nekoliko BiH književnika istupili su iz članstva P.E.N. Centra. Njihovo obrazloženje je da je protestno pismo članova P.E.N. povodom Dana pobjede nad fašizmom, u isto vrijeme i protivljenje Blajburškoj misi kardinala Puljića u antifašističkom Sarajevu, bilo politički motivirano...

O čemu se, zapravo, radi?

POVELJA MEĐUNARODNOG PEN-a

Povelja P.E.N.-a zasnovana je na rezolucijama koje su donesene na međunarodnim kongresima P.E.N.-a i može se svesti na sljedeće.

PEN tvrdi da:

1. Književnost ne poznaje granice i mora ostati zajednička vrijednost među ljudima uprkos političkim ili međunarodnim preokretima.

2. U svim okolnostima, a naročito u ratnom vremenu, umjetnička djela, koja su nasljeđe cijelog čovječanstva, ne smiju biti ugrožena nacionalnim ili političkim strastima.

3, Članovi PENa bi trebalo da uvijek koriste sav svoj uticaj u cilju unapređenja dobrog razumijevanja i uzajamnog poštovanja među narodima; oni se obavezuju da će činiti sve što mogu da bi se razbile rasne, klasne i nacionalne mržnje, i da će braniti ideal jedinstvenog čovječanstva koje živi u jedinstvenom svijetu u miru.

4. PEN se zalaže za nesmetano prenošenje misli unutar svakog naroda i među svim narodima i njegovi se članovi obavezuju da će se suprotstaviti bilo kojem obliku gušenja slobode izražavanja u zemlji i lokalnoj zajednici kojoj pripadaju, kao i bilo gdje na svijetu gdje god je to moguće. PEN se izjašnjava za slobodu štampe i suprotstavlja se proizvoljnoj cenzuri u vrijeme mira. PEN vjeruje da nužni svjetski napredak prema višem redu političkog i ekonomskog sistema čini slobodnu kritiku vlada, uprava i drugih institucija neophodnom. A pošto sloboda podrazumijeva dobrovoljno samosavladavanje, članovi se obavezuju da će se suprotstaviti zloupotrebama slobode štampe kao što su lažno objavljivanje, namjerne laži i izvrtanje činjenica zbog političkih i ličnih ciljeva.
http://penbih.ba/povelja/
U ratu i poraću, šestorka se držala tako da im u BiH nema tko šta prigovoriti. Polemike o Andriću, argumentirana podrška Čolakoviću http://ivanlovrenovic.com/clanci/saraje ... colakovicu su točka 2.

Točka 3. Jesu li ovi, nazovi intelektualci iole promislili o značenju svojih parolaških rečenica ? Ako je rezultat dobrovoljno izgnanstvo trojice osnivača + još trojice hrvata iz jedinstvene intelektualne lige BiH uspjeh, onda skidam kapu. Uzgred, pola P.E.N. Centra nije potpisalo pismo. Zašto ? Da nisu možda lošiji-„seljački“ intelektualci od ovih što oštre zube pudlica na ono malo katolika i Hrvata ?

Točka 4. Zar je zabranjeno bez strasti i navijanja preispitati prošlost ? Čak i od strane gubitničke manjine u Hrvata ? Zar sloboda ne podrazumijeva i dobrovoljno samosavladavanje ? Tolerancije radi.
Zar nije laž misi za nevino stradale na križnom putu dati naziv misa za fašiste i simpatizere, misa za Bleiburg, misa za ustaše ?
Na stranu sad i oni koji su misu održali. O njima ću kasnije.

Moje skromno mišljenje je da potpisnici ovog protestnog pisma Centra nisu ono za što se izdaju. Ne shvataju današnjicu, ne shvataju, u smislu zapadne kulture demokraciju, slobodu mišljenja, toleranciju. Ne shvataju svoje parole i rade (svjesno ili nesvjesno) za stranu koja se neće dvoumiti da ih ukloni kao što je uklonila antifašiste ’90.-ih kada dođe vrijeme.

Nije problem ukloniti misleče Hrvate iz glavnog grada države BiH kojima se ovim pismom otvoreno stavlja „U“ na čelo.

Problem je što kada oni odu.

Škobo Habu
Has thanked: 76 times
Been thanked: 269 times

#274 Re: "Antifašistička politika" i "Blajburška književnost"

Post by Škobo Habu » 23/05/2020 11:48

LBVIEW wrote:
23/05/2020 00:55

Upravo.
Srpski politicari se inace satrase od slanja protestnih nota povodom mise, a mediji im inace ne prestaju o tome pisati :lol:
Osim , naravno, onog mini cetnika V. Bacanovica koji je po ko zna koji put, u svom.maniru, za ustastvo optuzio Bosnjake. :oops: Dok komi - antifisti s Jugo zastavama glumataju moral e vertikale, ziva komedija.
Gdje to?

Daj da i njega ubilježimo u tefter.

Meanwhile, Ivanković dodatno obrazložio svoje protivljenje:

Dosta šuplje.

Cassius Longinus

#275 Re: "Antifašistička politika" i "Blajburška književnost"

Post by Cassius Longinus » 23/05/2020 11:49

Bloo wrote:
23/05/2020 08:28
Cassius Longinus wrote:
piupiu wrote:

Pobjeda Milanovica je potvrda cega?
U Splitu se skrnave spomenici i spomen ploce...već dugi niz godina...
-Za pobjedu Milanovića u Splitu dovoljna je većina glasačkog tijela grada Splita koja je izašla na izbore.
-Za skrnavljenje spomenika dovoljna je jedna budala koja ne mora biti niti prijavljena u Splitu.

Logički, pobjeda Milanovića je puno jači reprezent Splita nego skrnavljenje bilo kojeg spomenika.

Post Reply