Zvučna izolacija stana (bočni zid) - preporuke za firme

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
sejo_78
Posts: 5
Joined: 14/06/2021 18:32

#1 Zvučna izolacija stana (bočni zid) - preporuke za firme

Post by sejo_78 »

Pozdrav svima.

Nastanjen sam u jednoj zgradi iz 80ih-90ih u Sarajevu i imam problem sa bukom iz susjednog (bočnog) stana. Naše dnevne sobe se dodiruju, a zid između njih je pretanak. Imam osjećaj da bih ga mogao srušiti kada bih se zaletio u njega :-)

Te komšije imaju mlađe dijete koje se stalno igra i vrišti, što je sasvim normalno, ali ipak mi stvarno smeta i htio bih da razmotrim opcije neke zvučne izolacije tog međuzida. Da se razumijemo stvarno ne očekujem da potpuno ukinem buku ali bih volio da je pokušam smanjiti koliko toliko da mogu normalno gledati film, a ne da imam osjećaj da se dijete igra u MOJOJ dnevnoj. :roll:

Pošto ne znam APSOLUTNO NIŠTA o ovim stvarima, da li mi neko može predložiti neku firmu koja se bavim ovime? U suštini bih htio da neko dođe i pogleda te ponudi opcije izvedbe, koliko će se povećati debljina zida, cijena radova, koliko je za očekivati da se smanji buka i slično. Na kraju bih volio i neko da završi te radove naravno…

Sedam dana guglam ovakve firme i majstore ali ne mogu nikoga da nađem. Ako imate prijedloge molim vas da napišete, bio bih neizmjerno zahvalan :kiss:
User avatar
Hercegoviina
Posts: 2296
Joined: 14/02/2013 14:11

#2 Re: Zvučna izolacija stana (bočni zid) - preporuke za firme

Post by Hercegoviina »

sejo_78 wrote: 04/11/2021 22:10 Pozdrav svima.

Nastanjen sam u jednoj zgradi iz 80ih-90ih u Sarajevu i imam problem sa bukom iz susjednog (bočnog) stana. Naše dnevne sobe se dodiruju, a zid između njih je pretanak. Imam osjećaj da bih ga mogao srušiti kada bih se zaletio u njega :-)

Te komšije imaju mlađe dijete koje se stalno igra i vrišti, što je sasvim normalno, ali ipak mi stvarno smeta i htio bih da razmotrim opcije neke zvučne izolacije tog međuzida. Da se razumijemo stvarno ne očekujem da potpuno ukinem buku ali bih volio da je pokušam smanjiti koliko toliko da mogu normalno gledati film, a ne da imam osjećaj da se dijete igra u MOJOJ dnevnoj. :roll:

Pošto ne znam APSOLUTNO NIŠTA o ovim stvarima, da li mi neko može predložiti neku firmu koja se bavim ovime? U suštini bih htio da neko dođe i pogleda te ponudi opcije izvedbe, koliko će se povećati debljina zida, cijena radova, koliko je za očekivati da se smanji buka i slično. Na kraju bih volio i neko da završi te radove naravno…

Sedam dana guglam ovakve firme i majstore ali ne mogu nikoga da nađem. Ako imate prijedloge molim vas da napišete, bio bih neizmjerno zahvalan :kiss:
tesko da mozes to ublaziti. ili mijenjaj stan ili cekaj da dijete poraste
Bobi
Forum administrator
Posts: 32522
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#3 Re: Zvučna izolacija stana (bočni zid) - preporuke za firme

Post by Bobi »



Ma svaki majstor koji radi sa rigipsom ce to uraditi samo nabavit ovaj materijal za zvucnu izolaciju.

https://zvucnaizolacija.rs/resenja-za-z ... -debljine/
sejo_78
Posts: 5
Joined: 14/06/2021 18:32

#4 Re: Zvučna izolacija stana (bočni zid) - preporuke za firme

Post by sejo_78 »

Bobi wrote: 04/11/2021 22:21

Ma svaki majstor koji radi sa rigipsom ce to uraditi samo nabavit ovaj materijal za zvucnu izolaciju.

https://zvucnaizolacija.rs/resenja-za-z ... -debljine/
Super video hvala puno! Ovaj link sam već čitao, ali džaba kad se ne razumijem… Imate li prijedlog nekog provjerenog majstora/firme slučajno? :) Može i u PM ako promocija nije dozvoljena…

@Hercegoviina čitao sam mnogo o ovome unazad 7 dana, svjestan sam da nema pomoći da se buka ukine. Ipak živim u stambenoj zgradi sa drugim ljudima, tako je kako je. Ali ako se može nešto uraditi da iole ublaži zvuk bio bih spreman to platiti… na kraju krajeva pokušati pa možda se može nešto završiti. Kao što sam rekao u postu stvarno se ne razumijem u ove stvari pa bih htio da neko “pogleda” i dadne stručno mišljenje. Ako ne može onda ne može jbg.

Iskreno, dosadilo mi je stalno puštati neku muziku da “ubijem” zvukove. Stan ću vjerovatno mijenjati kroz 2-3 godine, ali vjerujte mi zadnjih godinu dana me počinje sve više smarati :) Dijete je, igra je zdrava i normalna stvar, ne pada mi na pamet da se žalim ikome, ali eto bar par decibela smanjiti buku bilo bi (vjerovatno) puno bolje
Bobi
Forum administrator
Posts: 32522
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#5 Re: Zvučna izolacija stana (bočni zid) - preporuke za firme

Post by Bobi »

Koji grad si, pokušaj preko FB grupa naci majstora, inace ovih dana kod mene u zenici majstora tako nekog naci teze nego pilota :D. Ovi sto rade sa rigipsom, spusteni stropovi i te zezancije znaju sta gdje i kako treba. Uprati vozila na cesti tih firmi vecina ima brojeve telefona napisane na kombiju.
sejo_78
Posts: 5
Joined: 14/06/2021 18:32

#6 Re: Zvučna izolacija stana (bočni zid) - preporuke za firme

Post by sejo_78 »

@Bobi Sarajevo sam. A vjerujte da razumijem, bukvalno sedam dana pokušavam naći FIRME koje se bave ovim stvarima i teško išta da sam našao, kamoli tako privatnike majstore. U jednom trenutku sam razmišljao da mi je lakše prodati ovaj i naći drugi stan nego naći majstore :-)
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15882
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#7 Re: Zvučna izolacija stana (bočni zid) - preporuke za firme

Post by problemnatravunu »

sejo_78 wrote: 04/11/2021 22:49 @Bobi Sarajevo sam. A vjerujte da razumijem, bukvalno sedam dana pokušavam naći FIRME koje se bave ovim stvarima i teško išta da sam našao, kamoli tako privatnike majstore. U jednom trenutku sam razmišljao da mi je lakše prodati ovaj i naći drugi stan nego naći majstore :-)
https://www.olx.ba/pretraga?trazilica=+ ... c&kanton=9
kuli1961
Posts: 2488
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#8 Re: Zvučna izolacija stana (bočni zid) - preporuke za firme

Post by kuli1961 »

Član @problemnatravunu ti je dao link za par majstora. To inace nije neki zahtjevan posao, moze ga uraditi i skoro svaki majstor- moler-fasader.
Da bi imao osnovnu predodzbu kako se pravilno zvucno izoluje pregradni zid, evo ti link sa pojednostavljenom tehnologijom postavljanja:
https://www.youtube.com/watch?v=00KPkdB8zqs

Dakle, redoslijed je: postavljanje rama/okvira debljne odabrane zvucne izolacije (5 -10 cm), ispuna tog "rama", zavrsna gipskartonska ploca (rigips), popunjavanje spojeva ploca uz prethodno postavljanje bandaz trake (armiranje spoja) i popunjavanje mjesta gdje su rigips ploce pricvrscene vijcima za ram, zavrsni moleraj.
Materijali: ram se moze uraditi od vec pripremljenih metalnih U profila, sto je skuplji, ali kvalitetniji i mnogo trajniji postupak; ili jeftinija varijanta -ram od drvenih stafli -5 x 8 cm ili veca dimenzija- zavisno koju debljinu zvucne izolacije zelis. Kod drvene konstrukcije se moze javiti problem krivljenja, jer je vrlo tesko naci potpuno suhu gradju.
Zvucna izolacija- izbor je veliki, neki od zastupljenijih proizvodjaca kod nas su: URSA, ROCKWELL, ISOVER, KNAUF- verzija- kamena ili staklena mineralna vuna. Debljina izolacije- ako dzep i tehnicke mogucnosti dozvoljavaju, a buka je zaista nesnosna- stavio bih barem 10 cm. Zavrsni sloj- standardna rigips ploca- nema nosivosti niti joj trebaju neka posebna svojstva, pa mislim da debljina nije dominantna.
Masa za popunjavanje- npr. KNAUF Fugenfiller, te bandaz traka. nesto knauf vijaka, vrecica (3-5 kg) bilo kakve glet mase i kanta od 2 kg neke boje, sve na podlozi pretpostavke da ti je zid povrsine 10-15 m2.
Post Reply