Zvijeri su oko nas - Koju kaznu biste im dali?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Post Reply
dr.

Zvijeri su oko nas - Koju kaznu biste im dali?

Post by dr. » 19/09/2005 01:54

Čitajući ovu ispovijest ostao sam šokiran. Mogu samo reći, da bi ovu dvojicu barbara trebalo ili kastrirati, ili ih objesiti na sred grada, zajedno sa nijemim posmatračima koji su dopustili da se djevojci desi ovaj zločin.

Šokantna ispovijest Tuzlanke Amele B.

Dnevni avaz

Arslan i Edin su me osam sati zlostavljali i silovali

Za ono što su mi uradili ne postoji dovoljna kazna, kazala je 24-godišnja djevojka odlučna da javno progovori o svemu što joj se dogodilo

Od prošle sedmice život mlade, dvadesetčetverogodišnje Tuzlanke Amele B. pretvorio se u pakao. Ona je u noći između prošle nedjelje i ponedjeljka bila žrtva silovanja, premlaćivanja i zlostavljanja, kakva teško može smisliti i najmračniji um.
Za iživljavanje, koje se dogodilo u jednoj kući u živiničkom naselju Sjever, Amela B. prijavila je policiji Arslana Kavgića (30) iz Živinica, vlasnika diskoteke "Ax arena", i njegovog prijatelja Edina Avdića (27) iz Sarajeva. Obojica su uhapšeni i određen im je jednomjesečni pritvor.

Susret u diskoteci

- Za ono što su mi uradili ne postoji dovoljna kazna. Zbog toga sam odlučila da javno ispričam sve što se dogodilo. Zbog njih, da se zna kakve zvijeri žive pored nas, ali i zbog drugih djevojaka koje su možda bile u sličnoj situaciji u kakvoj sam se ja našla, a nisu imale hrabrosti da to prijave policiji. Želim javno progovoriti i zbog majki i očeva i reći im da se ovo može dogoditi i njihovoj djeci - počinje svoju priču Amela.
Sedam dana nakon onoga što je preživjela, Amela s vidnim povredama leži u krevetu, gotovo nepokretna. Sve je počelo na prijateljskom druženju u diskoteci "Ax arena" u Živinicama.
- Arslan i Edin bili su moji poznanici. S još jednom djevojkom i mladićem sjedila sam s njima u Arslanovoj diskoteci. Vrlo često su svi ustajali i telefonirali odlazeći zbog glasne muzike od stola. U jednom trenutku za stolom smo ostali Arslan, Edin i ja. Edin me je uzeo za nogu i pokušavao ljubiti. Protivila sam se tome, ali je on sve više navaljivao. U jednom trenutku, kako bih prekinula tu situaciju, bacila sam čašu. Ona ga je pogodila i rasjekla mu obraz. Milion puta sam te večeri ponovila da nisam imala namjeru da ga pogodim, ali to nije dopiralo do njega. Skočio je i počeo me tući. To je trajalo minutu-dva, nakon čega sam napustila diskoteku - priča Amela.

Nijemi posmatrači

Ispričala nam je da ju je Edin stigao ispred diskoteke i nastavio tući. Stala je uz Arslana i tražila da je zaštiti.
- On se okrenuo i rekao mi: "Edin je moj prijatelj i ako on kaže da te ubijem, ja ću te ubiti". Sve to gledalo je sedam momaka i radnik na obezbjeđenju diskoteke, ali niko ništa nije poduzeo - priča Amela, dodajući da ju je nakon toga, uz prijetnju pištoljem, Edin strpao na zadnje sjedište automobila.
- Krenuli smo negdje automobilom i Edin se cijelo vrijeme okretao i tukao me. Rekao mi je da sam muško da bi mi već pucao u noge. Dovezli su me u neku kuću. Edin je dezinfikovao povredu na obrazu i počeo mi prijetiti da će me isjeći makazama. Nakon što ga je Arslan malo smirio, rekao mi je da odem u kupatilo da se malo sredim, jer sam bila prljava od tuče ispred diskoteke. Mislila sam da će se sve na tome završiti i da će me nakon toga pustiti - kaže Amela.
Međutim, tek tada počinje pravi horor za nju. Edin je, kako nam je rekla, ušao za njom u kupatilo i uz stalne prijetnje natjerao je da se skine i oralno ga zadovolji.

Drogirani i pijani

- U kupatilo je došao i Arslan i natjerali su me da to radim obojici istovremeno. Nakon toga su me odveli u sobu i silovali. Cijelo vrijeme su me zvjerski tukli i tjerali da se pretvaram da uživam. Kada bi Edin vidio suze u mojim očima, pobjesnio bi i još više me tukao - govori Amela, čiju priču prekidaju jecaji.
Ona dodaje da su obojica bili drogirani i pijani i da njene molbe da prekinu sa iživljavanjem nisu dopirale do njih. Umjesto toga slijedila bi nova serija udaraca.
- Činilo mi se da na trenutak mogu doprijeti do Arslana, koji je, ako se to uopće može tako nazvati, bio normalniji. Ali, ni to nije imalo nikakvog efekta. Već je bilo prošlo osam sati kada je Edin otišao u sobu na spratu, a Arslan u kupatilo. Iskoristila sam taj trenutak i uspjela ispuzati iz kuće i pobjeći - kaže Amela.
S jakim unutrašnjim krvarenjem i povredama po cijelom tijelu završila je u tuzlanskoj bolnici. Iz bolnice su o slučaju obavijestili policiju, nakon čega su Arslan Kavgić i Edin Avdić uhapšeni.

D. A.

Život sa traumom

- U bolnici su mi četiri i po sata sanirali povrede. Osim ozljeda po cijelom tijelu, oštećena mi je kičma. Tjelesne povrede će proći, ali mi ostaje da živim sa traumom. Pokušali su slomiti moj ponos, ali nisu uspjeli i ja ću se do posljednjeg trenutka svog života, uz podršku svojih roditelja i prijatelja, boriti da ih stigne zaslužena kazna - govori djevojka koja se, inače, školuje da pomaže traumatiziranim i hendikepiranim osobama.

Natjerana da guta mokraću

Iživljavanje nad njom, uz kraće pauze, prema Amelinoj procjeni trajalo je više od osam sati. Cijelo vrijeme obojica su, dodaje ona, konzumirali enormne količine alkohola.
- U jednom trenutku Edin je počeo mokriti po meni, tražeći da gutam njegovu mokraću - priča Amela o stravičnim trenucima.

kekec

Post by kekec » 19/09/2005 02:08

Njen zivot je izgubio smisao. :( Ni vrijeme nece moci izlijeciti njene traume.

A oni, samo da na kraju sudskog procesa (valjda ce do njega doci) ne "utvrdi"
da su izazvani, a zbog alkohola i droge neodgovorni za svoje postupke.

- Po kratkom postupku - :-x

danas

Post by danas » 19/09/2005 02:09

ovo je stravicno, jadna djevojka, ma ne mogu ni da zamislim... :( :( :(

najstroza kazna, i gotovo...

Davy Crockett

Post by Davy Crockett » 19/09/2005 02:37

Za takve postoji samo jedna kazna a to je precizna operacija sekirčetom nazvana MUDA NA PANJ.

Fair Life

Post by Fair Life » 19/09/2005 04:11

danas wrote:ovo je stravicno, jadna djevojka, ma ne mogu ni da zamislim... :( :( :(

najstroza kazna, i gotovo...

Lijepog li "vremena mraka". Za sve su krivi ovi sto upalise svijetlo.

Vlast, treba mjenjati vlast... koja i sama nije drugacija... koja siluje narod u glavu ovolike godine. I svi sute, bas kao i ti nijemi posmatraci (security) bojeci se za sebe i zaposlenje.

Tek onda mjenjati zakon...

A do tada degenjek, dobar degenjek.

Image

da pamtis

Post by da pamtis » 19/09/2005 06:56

Prof. dr. Boro Đukanović, neuropsihijatar na Klinici za neuropsihijatrijske bolesti KCUS

Narkomanija u BiH poprimila je karakter epidemije
Svako u svojoj sredini može da primijeti da je povećan broj mladih koji zloupotrebljavaju drogu. Pri tome ne mislim samo na ilegalnu drogu, već i na legalne droge. Teško je naći osmoškolca, koji ne puši ili ne pribjegava bar “vikend opijanju”
http://www.jutarnje.ba/aktuelno-det.asp?N_UID=4400

Prenj

Post by Prenj » 19/09/2005 08:16

Ja stvarno ne mogu da vjerujem da su ove dvije vijesti istinite.
Policija nam je sada demokratska, sudije i tuzioce je nasa demokratski izabrana vlast birala (a ne kao u 'mracnim vremenima jednoumlja'), tolike nove dzamije i crkve su izgradjene, toliko omladine u njima, tolike vjerske skole,... i opet svakodnevna silovanja, narkomanija, ubistva, ...

Sta je zaista trulo u drzavi bosanskoj?

flora.sa

Post by flora.sa » 19/09/2005 08:25

čitam sa suzama u očima.... :( :( :( ...ježim se, jer ne mogu da vjerujem, a ipak sam svjesna da i u našoj okolini, postoje ovakve zvjeri...izgledaju poput svih nas, a ipak su .... ne mogu da nađem dovoljno strašnu riječ da ih opišem.... :( :( :( ....na faksu sam se suretala sa mnogim ovakvim slučejevima, o njima čitala i u knjigama, ali me monstruoznost svakog novog slučaja, više iznenadi....nekada su ljudi zaista gori od zvijeri.... :( :( :( :(

i da...više me ne iznenađuje indolentnost i neosjetljivost ljudi na tuđu bol i patnju... :(
:(
toliko ljudi je bilo ispred diskoteke, i niko se nije udostojio da spriječi fizički napad-na ženu!!!!!!! :( :( :(
Ovdje sada vlada parola:Samo neka je meni dobro.... :( :( ....ni trunke altruizma, solidarnosti....MA TREBA SUDITI I TIM DEBILIMA KOJI SU GLEDALI, A NISU SPRIJEČILI ZLOČIN!!!!!! :x :x :x :x :x

Prenj

Post by Prenj » 19/09/2005 08:30

Sve ovisi da li tipovi imaju para ili ne.
Ako imaju, onda ce dva lika iz price tuziocu priznati krivicu, sud ce ih zbog saradnje, kajanja za ucinjeno djelo, prijasnjeg nekaznjavanja, mladosti, uzornih roditelja, ... osuditi na po par godina zatvora, Tihic ce ih onda pomilovati nakon sest mjeseci i cica-mica gotova prica.

Prenj

Post by Prenj » 19/09/2005 08:40

Ako ko sumnja u drugaciji ishod sudjenja evo kako se zavrsio jedan drugi slucaj.
Sjeca li se ko slucaja Olene Popik nad kojim smo se svi tako zgrazavali?
Evo kako je sve zavrsilo :(

Nezavisne wrote:U Sudu BiH završeno suđenje u slučaju "Olena Popik"
Goliću i Vidoviću 3,5 godine zatvora

SARAJEVO - Đenan Golić iz Mostara u četvrtak je u Sudu BiH osuđen na dvije godine, dok je Zdravko Vidović, takođe iz Mostara, dobio 18 mjeseci zatvora u slučaju "Olena Popik".

Nakon izricanja presude sudija Izo Tankić, koji je predsjedavao Vijećem, Goliću je ukinuo pritvor u kojem je bio od 18. februara ove godine. U kaznu će mu biti uračunato vrijeme koje je proveo u pritvoru sarajevskog KPZ-a, a na slobodi će biti do pravosnažnosti presude.

Državni tužilac Božo Mihajlović 28. marta ove godine podigao je optužnicu protiv Đenana Golića, Zdravka Vidovića, Edina Krese i Milana Galića. Tužilaštvo BiH optužilo ih je za trgovinu ljudima, iskorištavanje i tjeranje na prostituciju u slučaju "Popik".

Oni su uhapšeni nakon smrti Ukrajinke Olene Popik. Obdukcijom je utvrđeno da je Popikova, žrtva trgovine, u Mostaru 2. novembra prošle godine umrla od AIDS-a, te da je bolovala i od tuberkuloze, hepatitisa C i sifilisa. Edin Kreso i Milan Galić u međuvremenu su sklopili sporazume o priznanju krivice sa tužiocem. Kreso je osuđen na sedam mjeseci zatvora, a Galić uslovno na tri godine.

Državno tužilaštvo Golića i ostale tereti da su tokom 2004. godine djevojke bez bh. državljanstva obmanama i prevarama vrbovali, te ih međusobno "razmjenjivali" da bi one u iznajmljenim stanovima pružale seksualne usluge velikom broju muškaraca. Osim Ukrajinke Olene Popik, seksualne usluge su pružale i Moldavka Kristina Oblacova i Rumunka Ana Marija Largeanu. Tužilac Mihajlović juče je "Nezavisnim" kazao da ne želi komentarisati presudu.

"Tek kada dobijem pismeni otpravak presude i vidim obrazloženje znat ću da li ću se žaliti", kazao je Mihajlović.

A. DURMO

Santos

Post by Santos » 19/09/2005 08:55

Vlasnik diskotexe.Imam pare mogu sve sta vi ostali hocete.Najveci problem je sto su ta dva majmuna samo kapljica jer takvi su vecina samo ovi malo imucniji.Upozno sam jednog mesara slucajno iz Zivinica kaze jarane orgija se pravo sve curice iz srednje.On minimala40.Kazna trebalo bi to roditeljima prepustit oni jedini znaju kako bi ih kaznili.

the_stick

Post by the_stick » 19/09/2005 09:01

ovo je jedan slucaj u kojem bih ja pocinioce kaznio javnim vjesanjem, koje bi predhodilo javnim mucenjem... nazalost, takvo se nesta ne bi moglo desiti ni da sam ja sef policije... dvolicnost zvana 'ljudska prava' nam nalaze da se moraju stititi ljudska prava onih koji ta ista prava oduzimaju drugim ljudima... mozda ovo nekima zvuci previse ekstremno, ali po meni ovakvi ljudi ne zasluzuju bolji tretman...

helem, da stvari budu jos tuznije, ovo je samo jedan u nizu slucajeva... problem je mnogo, mnogo dublji... svi znamo da iza svega stoji narkomanija... ja prosto nisam mogao da vjerujem jedan drugi clanak koji sam nedavno procitao... dva tipa uhvacena sa 1000 tableta, pola kile trave i tako tih darivata, i odmah pusteni na slobodu jer nema osnova da se dize optuznica??????

naravno, sve ovo ide jos dublje... policija... sud... vlast (posebno ona u RS-u koja, iz samo sebi poznatih razloga, ne zeli da se rad policije dovede u red...) itd. itd.

:(:(:(

da pamtis

Post by da pamtis » 19/09/2005 09:04

Image

hrasno38
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Post by hrasno38 » 19/09/2005 09:27

Postoji samo jedna kazna za to "SMRTNA".

anais_nin
Moderator

Post by anais_nin » 19/09/2005 09:57

flora.sa wrote:i da...više me ne iznenađuje indolentnost i neosjetljivost ljudi na tuđu bol i patnju... :(
toliko ljudi je bilo ispred diskoteke, i niko se nije udostojio da spriječi fizički napad-na ženu!!!!!!! :( :( :(
Ovdje sada vlada parola:Samo neka je meni dobro.... :( :( ....ni trunke altruizma, solidarnosti....MA TREBA SUDITI I TIM DEBILIMA KOJI SU GLEDALI, A NISU SPRIJEČILI ZLOČIN!!!!!! :x :x :x :x :x

i mene je u cijeloj prici to posebno zdrmalo....ne mogu da shvatim tu vrstu nezainteresiranosti u ljudima...a to je tako cesta pojava, i nije tipicna samo za nase krajeve nego generalno za ljudsku prirodu svuda...lakse je okrenuti glavu...i cesto i od tog mjesanja zna glava zabolit...nikad necu zaboraviti situaciju kad je lik u prepunoj kafani poceo udarati svoju curu...cak i ova muska ekipa s kojom sam ja bila se samo unezgodila ali niko nije prstom maknuo, poceli su komentari tipa, ma sta cu se ja mjesat, onda ce sutra svakako opet sutra s njim gradom proci...ja sam tad dobila sakom po faci jer sam se umijesala, tj stala sam ispred cure, a konobaru rekla da zovne policiju...ali manje me bolila sljiva pod okom nego cinjenica da su ljudi sposobni nijemo promatrat takvo nesto...

zakon u sjevernoj americi (i americki i kanadski) ima mali milion rupa i promasaja ali koliko se sjecam postoji osnova u zakonu po kojoj bi se protiv ovih "promatraca" mogle dici optuznice...

A Ameli svaka cast, divim joj se, jer znam koliko je rijetko da zrtve silovanja uopste, a ne tek ovako brutalnog zlocina, ikad progovore, posebno ne javno...Ona djeluje kao izuzetno snazna licnost, u engleskom jeziku se u ovakvim slucajevima ne koristi rijec zrtva/VICTIM nego SURVIVOR...ona je definitivno ovo drugo...mislim da joj zivot nije unisten nego zauvijek promjenjen...uz pravu podrsku prevazice ona sve ovo...

a njih dvojica nisu vrijedni ni jednog reda iz moje tastature... :sad:

kamen

Post by kamen » 19/09/2005 10:25

kratko i jasno, bez price: smrtna kazna, jer takvi ne zasluzuju zivi hodati po zemlji...
posmatracima (narocito obezbjedjenju diskoteke): stroge kazne da napokon nauce (sa)cuvati ljudski zivot...
ne kritikujte pravosudni sistem, u njegovu kreiranju sudjeluju mnogi koje vjerojatno poznajemo - uradimo nesto da taj sistem dobije pravi oblik i svoju vrijednost

car-x

Post by car-x » 19/09/2005 10:40

oko za oko, zub za zub..

raspolozen konj ili u nedostatku takvog, raspolozen magarac..

njih dvojica nasadjeni tako da im se samo supak rascvjeta.. jos ga malo namazat vazelinom da magarcu bude sladje..

i tako osam sati..

Prenj

Post by Prenj » 19/09/2005 10:46

Nazalost, nase zelje su jedno, stvarnost je nesto sasvim drugo.
Sudbinu ove zemlje odredjuje troglava koalicija koja je do kraja usavrsila tehniku gospodarenja nad tri nacionalna krda i zadnja stvar koja im je potrebna jeste nezavisno i nepotkupivo sudstvo.
S obzirom da ova dva lika ocito imaju novca, na kraju balade dobit ce minimalne zatvorske kazne.

BECHO

Post by BECHO » 19/09/2005 10:52

rumenko

Post by rumenko » 19/09/2005 10:59

Ovo sto Prenj kaze nazalost najvise odgovara "stanju na terenu"....sa druge strane.... da sam otac ove djevojke sacekao bih da odleze kaznu i onda bi ih prvi dan po izlasku iz murije odstrijelio kao divlje krmke...

_BosanaC

Post by _BosanaC » 19/09/2005 11:03

Ako Amela ima tatu, brata, rodjaka, momka, mislim da oni, ako su imali pri zdravoj pameti i imaju minimum potrebnih muda, znaju kako se problem rijesava. A ako i nemaju, imaju likovi koji to rade vrlo profesionalno.

Te likove pred diskotekom donekle razumijem... jednom sam naletio na noz zbog necije cure, a nisam dobio ni hvala... od tada probleme izbjegavam koliko god mogu...

faraon_

Post by faraon_ » 19/09/2005 11:06

Posto vidim da se radi o muslimanima mogu samo reci...Ovo se desi kad muslimani prestanu da slijede Islam...Kad prestanu postovati Kuran i zabrane alkohola i golotinje...99% krivice snose dvojica silovatelja a 1 % ova zena koja je izabrala da ide u diskoklub gdje zivotinje obitavaju...Ja predlazem da se ova dvojica kazne topljem u zeljezari u Zenici...Makar ce na kraju biti jednom u zivotu korisni...

Prenj

Post by Prenj » 19/09/2005 11:06

_BosanaC wrote:Ako Amela ima tatu, brata, rodjaka, momka, mislim da oni, ako su imali pri zdravoj pameti i imaju minimum potrebnih muda, znaju kako se problem rijesava. A ako i nemaju, imaju likovi koji to rade vrlo profesionalno.

Te likove pred diskotekom donekle razumijem... jednom sam naletio na noz zbog necije cure, a nisam dobio ni hvala... od tada probleme izbjegavam koliko god mogu...

To je tek dio rjesenja problema.
Drugi dio je sudija koji ce ih vjerovatno osuditi na blage kazne. Dok takvi ne budu pravedno kaznjeni, ovo sve ce se nastaviti.
Nazalost, Olenu Popik NEMA ko da osveti.

mostarac

Post by mostarac » 19/09/2005 11:11

Ja njih ne bi polako ubio, nego onako na rate da se pate, ali najgore je sto ce oni dobiti po 3-4 godine zatvora i izaci nakon 2 i njih ova okolina nece osuditi, dok ce Amelu uvijek gledati ispod oka i sasaptavati se kad prodje. Jebo ti nas take.
I ja sam definitivno za uvodjenje, tj. povratak smrtne kazne. Treba to ovoj zemlji

rehaktor

Post by rehaktor » 19/09/2005 11:11

ovo je grozno... crnjak ljudskoga uma, mislim da si svakako kazne za ovakve i slicne pojave preblage (ali sta da se kaze kada ljudi za ubistvi dobiju 10 - 12 godina)

ipak...
zamolio bih gospodu demokrate da smire dozivljaje i da groznu nesrecu ove djevojke ne koriste za svoje jeftine dnevnopoliticke zalopojke...

odmorite malo :x

Post Reply