Zupcasti Remen !!! Sta kad pukne?!?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderator: Bobi

niggy

Zupcasti Remen !!! Sta kad pukne?!?

Post by niggy » 22/08/2008 08:32

Pozdrav,
eto desilo se i to, pukao mi je zupcasti remen, na Seat Ibizi 1.4 16 V ( 2000g).
Iako sam zupcasti zamijenio na 110 hiljada, a od tada je presao dodatnih 40 000, nekako je opet pukao...

Sad me zanima sta dalje; kada popravim auto, da li je to auto jos uvijek isto za "vozit" , jer neki mi govore da bih se trebao rijesiti takvog automobila.
molio bih za komentare i iskustva?!?!

Citizen-X

Re: Zupcasti Remen !!! Sta kad pukne?!?

Post by Citizen-X » 22/08/2008 08:39

EDIT - sad skopcah da je auto otprilike vec na popravci...

Kad ti pukne zupcasti posebno na velikoj turazi - recimo si isao/isla 100km/h ili je auto bilo pod "turom" kad si ubrzavao/la - postoji mogucnost havarije. Ne mora obavezno da dodje do havarije, mada je to nazalost velika mogucnost.

Nije uporedivo - ali pricamo o motoru, na majcinom Opel Kadettu puca remen - i nista se ne desava - majstor pregledao motor - namontir'o novi zupcasti i to je to - ali pricamo o jeftinom autu.

Ja znam da je sad to sve trauma za tebe ali mozda ima nade - da mu nista nije bilo - ako ti je pukao u leru - motor odmah stane i sumnjam da je se desila havarija. Kao sto rekoh sve zavisi u kojoj fazi rada motora se desila havarija.

Ono sto ti smanjuje vjerovatnocu je da je motor 16V - a to je mnogo ventila - mnogo veca mogucnost havarije motora - a ta havarija otprilike izgleda tako da remen koji sinhronizira radilicu sa klipovima te rad glave motora sa ventilima, puca te se gubi sinhronizacija motor mozda jos radi citaj klipovi se jos krecu i udaraju u nasjede ventila kao i same ventile, krive ih i slicno. U tom slucaju zamjena glave motora ne gine a ako su i klipnjace ostecene, isto tako, sve zavisi koji klip odnosno cilindar je "ispao iz takta" i lupio u ventile.

Nema razloga da se rjesavas auta ako si bio zadovoljan sa njim - ipak si ga vozio 40 000 bez problema, tup desio se kvar i to je toi

Dobro bi bilo pozvati dobrog VW (to je Volkswagenov motor) ili Seat mehanicara da ti pogleda. Mozda nije strasno.

Mnogo srece
Last edited by Citizen-X on 22/08/2008 08:59, edited 2 times in total.

arbosan

Post by arbosan » 22/08/2008 08:41

Ne, nema potreba da mjenjas, osim ako imas para da kupis nesto novo i bolje.

A sto se tice zupcastog remena, pa to zavisi od majstora kako je to on postavio. tj. koliko je stegao remen, ako je previse puca, a ako je premalo isto puca. Tako da to moras regulisati sa dobrim majstorom koji zna mjeru, kao i kvalitet remena.

pozdrav,

AdnanSA

Post by AdnanSA » 22/08/2008 08:46

Sve zavisi od konstrukcije motora.Na nekim automobilima bez obzira na turažu neće doći do havarije i sudaranja klipova i ventila.Tako samo zamijeni remen i španer i nastavi dalje.Medjutim na velikom broju motora će doći do havarije i sudaranja klipova i ventila također bez obzira na turažu. Naravno što je tura veće veća će biti i šteta.
Meni je se desilo da pukne na dva automobila Toyota Camry 2,0 i Opel Kadet 1,8 ni na jednom se nije desila havarija ali sve nešto kontam na tom VW motoru 1,4 da si poiskrivljivao ventile. Ako nije velika šteta to se da srediti i što da ne opet ti motor može biti kao prije.

niggy

Post by niggy » 22/08/2008 08:49

hvala ja jako brzom odogovoru

sto se tice brzine pri kojoj je pukao, to je bilo negdje oko 80km/h

eh sad, auto je vec kod NOVOG majstora, jer ovog starog koji mi je promijenio remen prije godinu naravno vise necu posjecivati, i ovaj novi majstor je prema preporukama odlican ( vidjet cemo)

prema njegovim prognozama, slabe su sanse da nijedan ventil nije iskrivljen, ali to cu tacno znati kada otvori motor ( danas).....
Tako da vec ocekujem popravak ( zamjenu ) svih potrebnih dijelova do kraja sedmice ( prognoza troskvoa je 300-500 KM)

Ono sto me najvise zanima, kada popravim auto i zamijenim SVE potrebne dijeove, da li je to "ono isto auto" kao prije ?!?

Citizen-X

Post by Citizen-X » 22/08/2008 09:05

Ima tu vise faktora:

A to je ako su ventili deknuli klipnjace odnosno klipnjace dobro slozile u ventile a doslo je do deformacije klipnjaca (sto je opet nesto teza situacija za desiti se), klipnjaca se mora mijenjati odnosno cijeli klip - a to je vec zahvat za kompletnu demontazu motora i obzirom da je vec razradjen cilindar a i klip valja traziti klip i moguce raditi brusenje motora po "specijalama" ili pak kupovinu novog seta klipova za "specijalu" - zazor motora koji trenutno postoji - a to je vec mnogo vise od pomenutih 300-500 maraka, da moze da bude i do 1000 pa cak i vise.

Kao sto rekoh - sve ovisi o stepenu havarije koja se desila ili nije desila.

Jedno mozda pitanje za tebe bi bilo - da li je kad si "osjetio" da je puk'o remen - osjetio, cuo - jako lupanje iz motora? Ili je to ipak bilo "nesto blaze".

niggy

Post by niggy » 22/08/2008 09:30

kad se havaria desila.... ja nisam vozio, bas se desilo da se stari posudio auto,
ali on kaze, da se nista nije culo, jer se auto "samo ugasilo" , i upravo zbog toga smo bili ubjedjenji da je "elektronika", da bi cak doveo majsotra da ga skopca na racunar, pri cemu je ovaj "zaverglao" i....eureka....

ali eto rece mi majstor da ovi modeli auta, imaju minimalne sanse da im je nesto "osim" ventila otislo, tj glava motora, klipovi ili sta vec,.... ali eto...opet se ne zna dok ne otvori motor , sto ce biti danas...

dr.iver

Post by dr.iver » 22/08/2008 10:28

motor se otvori-skine se glava
pregleda se stanje ventila, klipova, klipnjaca
novi dihtung glave, glava se testira(kad je vec skinuta), novi sarafi za glavu motora
novo ulje i filter ulja u motoru
novi spaner, novi remen
i to je potrebno ispravno montirati, uzupciti

pri tim radovima bolje je platiti skuplje i dijelove (remen, spaner, dihtung i sarafi za glavu..) i majstora, nego da se desava havarija koja ce u najboljem slucaju kostati 500KM, ako ne i vise....

nemojte mijesati pojmove, kod nekih motora konstrukcija je takva da klip ne sustigne ventile, pa nema nikakve havarije, remen se zamijeni, motor dovede u fazu i vozi misko (to ej slucaj kod opela 1.2), ali na vecini novijih auta najmanje se ventili iskrive...

meni je sumnjivo to godina dana ili 40.000km...pa i zastava 101 moze preci 40.000km i vise sa remenom iako ima motor koji "jede" remen brzo....ta auta bi trebala prelaziti 80-100-120 hiljada km sa jednim setom remenja i spanera, ne znam sad tacnu normu proizvodjaca...

niggy

Post by niggy » 22/08/2008 10:37

eh, pa upravo zbog tene "godine" tj 40 000, nisam ni pomisljao na remen -- prva pomisao bila elektronika :? :?

rece mi covjek da mi je taj majstor mozda nije dobro , "naspanovao" ili sta vec....
a remen 100% promijenje u maju prosle godine, od kada sam presao 40 000 -- receno mi svkaih 100 hiljada da se mijenja .....

dr.iver

Post by dr.iver » 22/08/2008 10:42

moguce da je previse zategnuo remen pa je to dovelo do havarije-pucanja
desava se ta greska, nazalost

Epitop

Post by Epitop » 22/08/2008 10:56

Valjda nije ništa bilo sa ventilima jer sam ja mjenjao 16 ventila kaad je meni pukao remen i ispade poskupo. Kada se iskrive ventili nikada ne znaš koji je ostao ravan, a koji je se iskrivio tako da je najbolje promijeniti sve ako ti novac nije problem.
Nemoj da te iznenadi što ti je pukao remen na 40 000 km jer u današnje vrijeme možeš samo vjerovati fabričkom remenu iz servisa, a ostalo je sreča.

Ublehas

Post by Ublehas » 22/08/2008 11:18

niggy wrote:hvala ja jako brzom odogovoru

eh sad, auto je vec kod NOVOG majstora, jer ovog starog koji mi je promijenio remen prije godinu naravno vise necu posjecivati, i ovaj novi majstor je prema preporukama odlican ( vidjet cemo)

prema njegovim prognozama, slabe su sanse da nijedan ventil nije iskrivljen, ali to cu tacno znati kada otvori motor ( danas).....
Tako da vec ocekujem popravak ( zamjenu ) svih potrebnih dijelova do kraja sedmice ( prognoza troskvoa je 300-500 KM)

Ono sto me najvise zanima, kada popravim auto i zamijenim SVE potrebne dijeove, da li je to "ono isto auto" kao prije ?!?

Ake odradi popravak posteno mozda ce biti i jos bolji nego prije :wink:

niggy

Post by niggy » 22/08/2008 11:55

Ublehas wrote:
niggy wrote:hvala ja jako brzom odogovoru

Ake odradi popravak posteno mozda ce biti i jos bolji nego prije :wink:

hehe, moguce je.....
a sad sam se cuo sa majstorom, kaze on da nije previse ventila otislo, i da je motor i ostali dijelovima OK, tako da steta valjda nije "prevelika",

A kaze uzork sto je pukao: majstor koji mi je mijenjao remen, nije promijenio "spaner", nego samo remen kao remen (traku), sve ostalo ostavio.....

a sto se tice komentara vezano za servis itd....
slazem se da oni sigurno imaju naj(originalnije)kvalitetnije dijelove, ali definitivno, nisam nesto siguran u kadar "majstora" koji.....
ipak najveci razlog zbog ne vozim auto u ovl servis je--- samo otvaranje radnog naloga 36KM?!?!?

eto, ostaje da se nadam da je ovaj "novi" majstor dobar kao sto kazu....

VR6

Post by VR6 » 22/08/2008 18:27

Na vecini modernih auta, uz remen se mjenja i spaner - iliti "zatezac" remena. Za neke aute ta "djidja" kosta i po 300 KM zbog toga ljudi znaju izbjegavati mjenjanje spanera, nego samo uzmu negdje remen za 30 KM i promjene. I tad ocito nastaje belaj. Ak se vec ne mjenja spaner, onda ga treba fino podmazati, a ne samo "nataci" novi remen preko. Na ovo tvoje glavno pitanje vec ti odgovorise, auto ce ici kao i prije kad se motor popravi, samo je pitanje, kolika ce biti cijena popravka. Ti kazes da se toga puno nije polupalo, onda si super prosao... ;-)

shadow

Post by shadow » 22/08/2008 20:25

Ljudi ne kontaju koliko je zupcasti remen ustvari bitan na svakom automobilu i koliko je bitno mjenjati ga po preporuci proizvodjaca (pozeljno je i prije, preventivno) i to obavezno mjenjati sve komponente jer posao bas i nije mala maca da bi se mogao ponavljati cesto. Ni podmazivanje spanera nije dobra ideja, ili uradi posao kako treba ili nemoj nikako. Remen ce tesko sam od sebe puci poslije 40,000 km, spaner moze zajebati stvar i dovidjento. Zato se to i zove veliki servis, uzmes remen, spaner, roler(e) vodenu pumpu (ako ide preko nje) i sve zamjenis, tek tada mozes pratiti interval koji je proizvodjac odredio za slijedecu promjenu. Svaki majstor koji misli da treba samo remen mjenjati nema pojma o mehanici.

niggy

Post by niggy » 25/08/2008 09:17

evo mene opet...
eto sam da se javim, auto je popravljeno,,i kostalo je 605KM.....

novi majstor mi je slicno rekao kao i ovaj gornij post....a to je da mijenjanje remena bez spanera ne ide nikako ....
od sada cu pametnije :D

Citizen-X

Post by Citizen-X » 25/08/2008 10:28

niggy wrote:evo mene opet...
eto sam da se javim, auto je popravljeno,,i kostalo je 605KM.....

novi majstor mi je slicno rekao kao i ovaj gornij post....a to je da mijenjanje remena bez spanera ne ide nikako ....
od sada cu pametnije :D

Jaro sretno - bas mi je drago - koliko toliko je to jeftino izaslo.

accent

Post by accent » 01/09/2008 10:45

Citizen-X wrote:EDIT - sad skopcah da je auto otprilike vec na popravci...

Kad ti pukne zupcasti posebno na velikoj turazi - recimo si isao/isla 100km/h ili je auto bilo pod "turom" kad si ubrzavao/la - postoji mogucnost havarije. Ne mora obavezno da dodje do havarije, mada je to nazalost velika mogucnost.

Nije uporedivo - ali pricamo o motoru, na majcinom Opel Kadettu puca remen - i nista se ne desava - majstor pregledao motor - namontir'o novi zupcasti i to je to - ali pricamo o jeftinom autu.
Ja znam da je sad to sve trauma za tebe ali mozda ima nade - da mu nista nije bilo - ako ti je pukao u leru - motor odmah stane i sumnjam da je se desila havarija. Kao sto rekoh sve zavisi u kojoj fazi rada motora se desila havarija.

Ono sto ti smanjuje vjerovatnocu je da je motor 16V - a to je mnogo ventila - mnogo veca mogucnost havarije motora - a ta havarija otprilike izgleda tako da remen koji sinhronizira radilicu sa klipovima te rad glave motora sa ventilima, puca te se gubi sinhronizacija motor mozda jos radi citaj klipovi se jos krecu i udaraju u nasjede ventila kao i same ventile, krive ih i slicno. U tom slucaju zamjena glave motora ne gine a ako su i klipnjace ostecene, isto tako, sve zavisi koji klip odnosno cilindar je "ispao iz takta" i lupio u ventile.

Nema razloga da se rjesavas auta ako si bio zadovoljan sa njim - ipak si ga vozio 40 000 bez problema, tup desio se kvar i to je toi

Dobro bi bilo pozvati dobrog VW (to je Volkswagenov motor) ili Seat mehanicara da ti pogleda. Mozda nije strasno.

Mnogo srece

ne znam jeli ko vec komnetarsiao boldirano
kadeti imaju klipove usparvno postavljanje ( a u drugim autima su nakoseni ili ako presjeces motor oni su postavljani u obliku slova V)
i to sad ima nekakve veze sto nam havarija kada pukne remen
imao kadeta i suzu i kocku na oba pucao remen, ja verglao kontajuci da je do benz pumpe :D
medjutim majstor promjeni remen i pici dalje

za_sada_bez_dobrog_nicka

Post by za_sada_bez_dobrog_nicka » 01/09/2008 13:49

niggy wrote:ipak najveci razlog zbog ne vozim auto u ovl servis je--- samo otvaranje radnog naloga 36KM?!?!?

Bravo!!! :roll: Zbog 36 maraka si se odrekao garancije na ugrađene dijelove i servis i sad ćeš to množiti sa x10 minimalno. Ulje se mijenja u atomehaničarskom servisu "KOD XXXX", a zupčasti remen u ovlaštenom servisu.

Libido

Post by Libido » 01/09/2008 14:41

E ovako..meni je pukao zupcasti remen na golfu 4,1.6,16 ventila...mada je na njemu bio orginalni remen sa kojim sam presao 15000 km...desilo se pri gradskoj voznji,brzina 20-30 km/h...tu nema pravila...postoji mogucnost fabricke greske i sl....eh sada...sve se popravilo(zamijenio sve ventile,jer se njih sedam iskrivilo,nikakve vise stete nije bilo)...promijenio sve spanere,cak i vodenu pumpu...auto radi ako ne bolje,onda isto kao i prije..moram reci da je mene kvar izasao oko 900 km...

VR6

Post by VR6 » 02/09/2008 02:34

accent wrote:kadeti imaju klipove usparvno postavljanje ( a u drugim autima su nakoseni ili ako presjeces motor oni su postavljani u obliku slova V)

Mislim da to nema veze s tim, ti opisujes konfirugaciju V motora i rednog (a svi motori danas sa 4 cilindra su redni - govorim o autima). Bitno je kako je uradjena glava motora, ventili i sam oblik klipa i njihova udaljenost. U principu, sto je sofisticiraniji - bolji motor, to je veca vjerovatnost da ce u slucaju pucanja remena, doci do havarije... Ovog je popravka jeftino izasla, imao je dosta srece.

d2

Post by d2 » 02/09/2008 02:38

kod mene je na G2D jednom izletila jedna od opruga koja se se nalazi kod lamele, kao rezultat toga doslo je do zaglavljivanja a kao rezultat toga motor je "preskocio"... naravno posto je to najbolje auto na svijetu, samo je zamjenjena lamela, remen, motor ponovo uzubljen i idemo dalje bez ikakvih posljedica...

malizeleni

Post by malizeleni » 02/09/2008 09:33

d2 wrote:kod mene je na G2D jednom izletila jedna od opruga koja se se nalazi kod lamele, kao rezultat toga doslo je do zaglavljivanja a kao rezultat toga motor je "preskocio"... naravno posto je to najbolje auto na svijetu, samo je zamjenjena lamela, remen, motor ponovo uzubljen i idemo dalje bez ikakvih posljedica...

I sto je najbolje, odes u kneski restoran, oni koriste fritezu pravo puno sto se onih wokova i fazona tiche :D I http://uk.youtube.com/watch?v=GOFbsaNeZps
Vozis auto za po marke po litru hahaha :D

accent

Post by accent » 02/09/2008 09:44

VR6 wrote:
accent wrote:kadeti imaju klipove usparvno postavljanje ( a u drugim autima su nakoseni ili ako presjeces motor oni su postavljani u obliku slova V)

Mislim da to nema veze s tim, ti opisujes konfirugaciju V motora i rednog (a svi motori danas sa 4 cilindra su redni - govorim o autima). Bitno je kako je uradjena glava motora, ventili i sam oblik klipa i njihova udaljenost. U principu, sto je sofisticiraniji - bolji motor, to je veca vjerovatnost da ce u slucaju pucanja remena, doci do havarije... Ovog je popravka jeftino izasla, imao je dosta srece.

to je majstorova prica
uglavnom u kadeta su klipovi uspravno a u ostalih auta stoje ukoso tako majstor kaze
i zato nisam imao havarije u motoru kada mi je remen pukao

a za boldirano si potpuno upravu

konyan

Post by konyan » 02/09/2008 09:50

Zna li iko ista o mikro-kaisevima..

Trebam mijenjati zupcasti na twingu. U ovlastenom servisu to kosta od 750-800 KM. Zvao sam ovlasteni servis u Mostaru i covjek mi kaze da s obzirom da je auto preslo tek 65000 vjerovatno ne treba mijenjati mikro-kaiseve (iako proizvodjac to preporucuje) i tada bi to kostalo 400 KM.

Koji klinac su ti mikro-kaisevi, pa kostaju kao sve ostalo?

Post Reply