Zub, komplikacije ili? :(

Sve o zdravlju...
Post Reply
simple_girl1

Zub, komplikacije ili? :(

Post by simple_girl1 » 31/01/2012 19:41

Pozdrav, raja :)

U zadnje vrijeme me hoće ova kategorija "Zdravlje" :x

Uglavnom, imam 20 god. i problem sa zubima.
Naime, nedavno su mi iznikli gornji (što bi pojedini rekli) dvadešnjaci :lol:
Znači, to je i nekako prošlo, bez nekih većih problema i komplikacija a čula sam da ih zna biti :roll:
Ali, prije nekih mjesec dana, primjetih da mi niče i donji zub :shock:
Otad počeše komplikacije. To je sve bilo nateklo, ne izvana već iznutra, jedva sam pričala i sl. no otad mi se pojavio neki čudan problem s grlom rekla bih. Dešava mi se da me nešto kao poškaklji u grlu, tj više ovamo na kraj jezika i onda mi dođe nagon za povraćanje :?
Jel moguće da je to sve od zuba?
Da napomenem da mi se taj zub od juče osipa, i ono malo što je izniklo, osulo se :sad:

Planiram što prije stomatologu, ali ima li iko iakav savjet, baš sam se prepala :cry:
puno hvala

zambaklija

Re: Zub, komplikacije ili? :(

Post by zambaklija » 31/01/2012 19:44

simple_girl1 wrote:Pozdrav, raja :)

U zadnje vrijeme me hoće ova kategorija "Zdravlje" :x

Uglavnom, imam 20 god. i problem sa zubima.
Naime, nedavno su mi iznikli gornji (što bi pojedini rekli) dvadešnjaci :lol:
Znači, to je i nekako prošlo, bez nekih većih problema i komplikacija a čula sam da ih zna biti :roll:
Ali, prije nekih mjesec dana, primjetih da mi niče i donji zub :shock:
Otad počeše komplikacije. To je sve bilo nateklo, ne izvana već iznutra, jedva sam pričala i sl. no otad mi se pojavio neki čudan problem s grlom rekla bih. Dešava mi se da me nešto kao poškaklji u grlu, tj više ovamo na kraj jezika i onda mi dođe nagon za povraćanje :?
Jel moguće da je to sve od zuba?
Da napomenem da mi se taj zub od juče osipa, i ono malo što je izniklo, osulo se :sad:

Planiram što prije stomatologu, ali ima li iko iakav savjet, baš sam se prepala :cry:
puno hvala
:shock: sa 20 god.rastu zubi :shock: :shock: bom se ja tebe sad prepa :run: :run:

simple_girl1

Post by simple_girl1 » 31/01/2012 19:53

zambaklija wrote:
:shock: sa 20 god.rastu zubi :shock: :shock: bom se ja tebe sad prepa :run: :run:[/quote]

Stvarno mi nije do zeze pa ako nemaš neki savjet ili sl. razligu :x

nihil_

Post by nihil_ » 31/01/2012 19:56

Mislis na umnjake?

Ja sam iso na operaciju na maxlofacijalnu zbog toga, donji desni umnjak, ukocila mi se vilica bila
A moj savjet, otidji zubaru pa ce ti on reci, mani se foruma ziva bila.
To treba pregledati i slikati. Valjda se radi o umnjacima jer ja nikad nisam cu za dvadesetogodisnjake :?

simple_girl1

Post by simple_girl1 » 31/01/2012 20:02

nihil_ wrote:Mislis na umnjake?

Ja sam iso na operaciju na maxlofacijalnu zbog toga, donji desni umnjak, ukocila mi se vilica bila
To treba pregledati i slikati. Valjda se radi o umnjacima jer ja nikad nisam cu za dvadesetogodisnjake :?
Ma jašta su nego umnjaci nego se ja zezam malo, kod nas ovdje pojedini te zube zovu "dvadešnjaci" :lol:

Ihhh, pa imam i ja nekih problema s vilicom, škljoca i kao da je čvrsto pa mi je teže usta otvorit :sad:

Nego, šta misliš samo, jel moguće da mi je taj problem s grlom od tog ili? :(
Uh, na operaciju? :shock: jel zeznuto bilo?

nihil_

Post by nihil_ » 31/01/2012 20:12

simple_girl1 wrote:
nihil_ wrote:Mislis na umnjake?

Ma jašta su nego umnjaci nego se ja zezam malo, kod nas ovdje pojedini te zube zovu "dvadešnjaci" :lol:

Ihhh, pa imam i ja nekih problema s vilicom, škljoca i kao da je čvrsto pa mi je teže usta otvorit :sad:

Nego, šta misliš samo, jel moguće da mi je taj problem s grlom od tog ili? :(
Uh, na operaciju? :shock: jel zeznuto bilo?
Vjerovatno ti to pravi problem s grlom, ja sam imao umnjak koji je rastao horizonatlno pravo u ostale zube, jer mi je mal prostor u ustima a imam jake zube. Cak su mi izvadili 2 zdrava zuba zbog toga. Bol je bio nepodnosljiv, ponekad sam i tablu tableta protiv bolova pio dnevno. Tacno sam mog'o osjetit kad krene da raste. Bolilo me grlo, vrat, obraz, glava, skljocala mi je vilica ono ko da izleti iz lezista. Kod mene je bilo komplikovano pa su me poslali na maxlofacijalnu i radio sam pod opsom anestezijom, ne sjecam se niceg al poslije dok nije zaraslo bilo je ruzno, grlo mi je bilo oteklo, nisam mogo jesti, bolilo je, imo sam savove u ustima. Doduse bilo je puno lakse poslije nego prije vadjenja.

simple_girl1

Post by simple_girl1 » 31/01/2012 20:18

Uh nisi me baš obradovao :(
I inače sam paničar tako da... :roll:
A da li se ti zubi mogu vaditi na način kao i običan zub ili mora biti hirurški? :shock:

nihil_

Post by nihil_ » 31/01/2012 20:32

simple_girl1 wrote:Uh nisi me baš obradovao :(
I inače sam paničar tako da... :roll:
A da li se ti zubi mogu vaditi na način kao i običan zub ili mora biti hirurški? :shock:
Pa zavisi od situacije. Kod mene je zub bio unutra, nije isplivao tak da je sigurnije i bezbolnije bilo vaditi operacijom. Mislim da se cesce vade normalno. Ti kazes da ti je zub vani, vjerovatno to kod tebe nije komplikovno ko sto je bilo kod mene.
Sorry ak sam te prepo al da ti ne lazem bezze :)
A i vjerovatno ti neces imati takvih problema.

Doduse i ja sam insistiro da bude opsta anestezija, posto sam mogo birati. Puste ti plin, zaspes u sekudni, probudis se u sekundi i sve gotovo :)

alica.k
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Post by alica.k » 01/02/2012 01:40

jel nekad imas osjecaj da ti se grlo steze, gusenja, i onaj metalni okus u ustima?

za zub idi doktoru, poslace te da slikas da vidi kako ti raste taj zub.

simple_girl1

Post by simple_girl1 » 01/02/2012 11:25

alica.k wrote:jel nekad imas osjecaj da ti se grlo steze, gusenja, i onaj metalni okus u ustima?

Za ovo boldano, da, sve to :sad:

Dogovorila sam termin, ne može nikako prije 3-4 dana pa moram do tada čekati :x

kud me i strah, grrr :(

nihil_

Post by nihil_ » 01/02/2012 14:53

simple_girl1 wrote:
alica.k wrote:jel nekad imas osjecaj da ti se grlo steze, gusenja, i onaj metalni okus u ustima?

Za ovo boldano, da, sve to :sad:

:D
Ma nemoj da te strah, slikat ce ti (sto nije nista strasno) pa ce ti reci sta dalje.

Usput je li tebi taj zub izisao vani?

Dosta ljudi ima problem sa umnjacima kad rastu al jednom kad narastu to je to. Bitno je samo da li ima prostora da izraste. Mozda tebi nece nista raditi.

simple_girl1

Post by simple_girl1 » 01/02/2012 15:49

nihil_ wrote: :D
Ma nemoj da te strah, slikat ce ti (sto nije nista strasno) pa ce ti reci sta dalje.

Dosta ljudi ima problem sa umnjacima kad rastu al jednom kad narastu to je to. Bitno je samo da li ima prostora da izraste. Mozda tebi nece nista raditi.
Ah šta da radim kad sam paničar :lol:

Ma nije još iznikao dobro, tek je prije mjesec-dva počeo taj proces :D
Ma vidi, najgore je i to što se on već malo osuo, čudno baš :shock: nisam s gornjim imala taj problem
Što se tiče mjesta, ima se on gdje smjestiti jer na to strani nemam kutnjaka tako da :D

uh, uh i još jednoČ uh :lol:

Black swan

Post by Black swan » 01/02/2012 15:51

meni jedna osmica raste brat bratu 5 godina
:cry:

nihil_

Post by nihil_ » 01/02/2012 15:54

simple_girl1 wrote:
nihil_ wrote: :D

Ah šta da radim kad sam paničar :lol:

Ma nije još iznikao dobro, tek je prije mjesec-dva počeo taj proces :D
Ma vidi, najgore je i to što se on već malo osuo, čudno baš :shock: nisam s gornjim imala taj problem
Što se tiče mjesta, ima se on gdje smjestiti jer na to strani nemam kutnjaka tako da :D

uh, uh i još jednoČ uh :lol:
hehehe ma ja mislim da imas problem samo zato jer ti raste zub, umnjaci su inace lako kvarljivi i uopste nepotrebni zubi. Nekima nikad ni ne narastu. Ja sam izvadio samo 1 jer mi je bas taj 1 pravio problem ostali su tu gdje jesu. :)
Kod mene slucaj bio sto je zub bio duboko i sto rasto u pogresnom smjeru, horizontalno umjesto prema gore.
Tako da ne panici, bit ce to sve ok...valjda :lol: :D

alica.k

Post by alica.k » 01/02/2012 17:34

simple_girl1 wrote:Za ovo boldano, da, sve to :sad:

pogledaj malo krajnike, tj otidji ORL, nek vidi.

mene je tako i gusilo i svasta, bila sam ubjedjena da umirem :lol: isla doktoru, prepadao me rakom, kiselinama, napadima panike i da bih trebala mozda psihologu kakvom radi toga, i tako...(bas sam se prepoznala u tom tvom opisu da ti je nesto tvrdo u grlu i onda mi se povraca, meni niko nije vjerovao :()

i onda odem privatno kod ORL, i usput spomenem i taj metalni ukus u ustima, i da vec godinama s vremena na vrijeme iskasljem nesto tvrdo i gorko, i on je odmah rijesio misteriju. ispalo je da je to kamenje na krajnicima (tonzilolitijaza il tak nes, ne vidim dobro procitat) i jos mi skine jedan taj komadic i pokaze. ugl, nije nista strasno, samo neugodno. kako mi je objasnio to je neka kombinacija svega i svacega, kamenac iz vode, bakterije, sluzi, mikroskopski komadici hrane, i sve to dodje u rupe one gdje su krajnici i tu se nakuplja u krajnicima.

uglavnom, otidji kod doktora i nek ti pogleda krajnike.

simple_girl1

Post by simple_girl1 » 01/02/2012 23:50

alica.k wrote:
mene je tako i gusilo i svasta, bila sam ubjedjena da umirem :lol: isla doktoru, prepadao me rakom, kiselinama, napadima panike i da bih trebala mozda psihologu kakvom radi toga, i tako...(bas sam se prepoznala u tom tvom opisu da ti je nesto tvrdo u grlu i onda mi se povraca, meni niko nije vjerovao :()

i onda odem privatno kod ORL, i usput spomenem i taj metalni ukus u ustima, i da vec godinama s vremena na vrijeme iskasljem nesto tvrdo i gorko, i on je odmah rijesio misteriju. ispalo je da je to kamenje na krajnicima (tonzilolitijaza il tak nes, ne vidim dobro procitat) i jos mi skine jedan taj komadic i pokaze. ugl, nije nista strasno, samo neugodno. kako mi je objasnio to je neka kombinacija svega i svacega, kamenac iz vode, bakterije, sluzi, mikroskopski komadici hrane, i sve to dodje u rupe one gdje su krajnici i tu se nakuplja u krajnicima.

uglavnom, otidji kod doktora i nek ti pogleda krajnike.
Jooj i ja sam nekad ubijeđena da umirem, paničar pa to ti je :lol:

Ma da, imam baš neki taj osjećaj u grlu, ni sama ne znam kako da to objasnim, uh ni meni niko ne vjeruje :roll: :D

Stani ba, ja tebe sad ne skonta, u slučaju da mi je to (s krajnicima), kako se tačno to 'odstranjuje', hmmm? :shock:

puno ti hvala na pomoći :wink:

alica.k

Post by alica.k » 02/02/2012 01:56

nema lijeka do vadjenja krajnika, barem kako je on meni objasnio. a meni se ne vade krajnici.
obicno mi se to pojavi nakon upale krajnika il gripe il sta ti ja znam...pa ispiram kaduljom i slanom vodom i prodje.

citala sam neki ljudi da to maksuz skidaju, raznoraznim tehnikama kojima ceprkaju po krajnicima. ne znam koliko je to pametno, nekako mi to vristi na jos vecu infekciju il nesto...

i sve je bas tako, steze u grlu, tacno imam osjecaj da se gusim, jedno vrijeme sam tripovala da mi je komadic hrane otisao na pogresnu stranu i ostao tamo zauvjek. ne boli to, nego je nekako mehanicki, jednostavno osjetis to neko "strano tijelo" u grlu, i mene je od toga hvatala strasna panika da cu se ugusiti, pogotovo kad legnem spavati. a onda i taj nagon za povracanje, pogotovo kad osjetim onaj ukus u ustima, bljax.

mislim da ti to nema veze sa zubom, barem meni nije imalo :S meni jedan jedini umnjak raste vec godinama.
ali stvarno otidji doktoru, to je najbitnije :D.

nihil_

Post by nihil_ » 02/02/2012 11:54

Vidim da si cesto na temama o zdravlju, dijagnoza - hipohondar :D

alica.k

Post by alica.k » 02/02/2012 13:29

nihil_ wrote:Vidim da si cesto na temama o zdravlju, dijagnoza - hipohondar :D
i wish, ja sam samo stalno bolesna. i plus, roditelji su mi u struci :)

btw, jesi ikad citao medicinsku enciklopediju, onu iz ex-yu, u jedno 5-6 tomova? po tome smo svi bolesni od svega!

nihil_

Post by nihil_ » 02/02/2012 13:32

alica.k wrote:
nihil_ wrote:Vidim da si cesto na temama o zdravlju, dijagnoza - hipohondar :D
i wish, ja sam samo stalno bolesna. i plus, roditelji su mi u struci :)

btw, jesi ikad citao medicinsku enciklopediju, onu iz ex-yu, u jedno 5-6 tomova? po tome smo svi bolesni od svega!
:lol:
nisam tebi reko bona al et nasla si se :lol: :D

alica.k

Post by alica.k » 02/02/2012 13:38

a jesam, samo moja se hipohondrija ispoljava u dosadjivanju doktoru dok ne skonta sta mi je :D.

nihil_

Post by nihil_ » 02/02/2012 13:43

alica.k wrote:a jesam, samo moja se hipohondrija ispoljava u dosadjivanju doktoru dok ne skonta sta mi je :D.
:lol: i ako nisi bolesna na kraju moras biti :D

nisam procitao enciklopediju a ako je tako onda i ne bi, ne volim doktore, bolesti ma nista sto ima veze s tim :D

alica.k

Post by alica.k » 02/02/2012 13:47

eh da, u ratu smo jedino uspjeli spasiti to od knjiga jer su jako vrijedne, tak da sam ja rat provela a i poslije rata citajuci te enciklopedije.

nihil_

Post by nihil_ » 02/02/2012 13:48

alica.k wrote:eh da, u ratu smo jedino uspjeli spasiti to od knjiga jer su jako vrijedne, tak da sam ja rat provela a i poslije rata citajuci te enciklopedije.
Jesi li makar upisala sta vezano za to? :D

Post Reply