ZOBS

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
sale07
Posts: 1283
Joined: 18/05/2018 12:28

#4276 Re: ZOBS

Post by sale07 »

Da li je neko imao slucaj produzenja vozacke dozvole, trenutni period vazenja je 5 godina(vid je u pitanju, noacale), ovi iz MUP-a (opcina centar Sarajevo) mi govore ako se ljekarski odredi u SANAS-i da se onda vozacka produzuje na 10 godina, a u ostalim ustanovama da ce produzenje onda ici 5 godina :shock:
User avatar
drug_profi
Posts: 50610
Joined: 16/07/2012 16:00

#4277 Re: ZOBS

Post by drug_profi »

Pa uradi u SANASA
sale07
Posts: 1283
Joined: 18/05/2018 12:28

#4278 Re: ZOBS

Post by sale07 »

drug_profi wrote:Pa uradi u SANASA
Ne kontam koja je razlika raditi pregled u SANASI ili recimo u javnoj ustanovi ?
User avatar
drug_profi
Posts: 50610
Joined: 16/07/2012 16:00

#4279 Re: ZOBS

Post by drug_profi »

Ja ne znam šta ti hoćeš da ti se kaže?
Valjda je jasno.
shandrprcSA
Posts: 9797
Joined: 23/02/2013 08:16

#4280 Re: ZOBS

Post by shandrprcSA »

splinter wrote:
drug_profi wrote:Mislim da smije i zadnja šajba, ali hajd.
Ma zatamniš zadnji box i doviđenja. Dakle zadnje staklo ( zadnja šajba) i bočna iza vozača. Prednja od vozača i suvozača ne diraš i niko te neće pisati.
@splinteru nemoj onda doci na forum i kukas kako su ti naplatili kaznu za zadnju sajbu :D
inace, prezvakano vise puta :D
sale07
Posts: 1283
Joined: 18/05/2018 12:28

#4281 Re: ZOBS

Post by sale07 »

drug_profi wrote:Ja ne znam šta ti hoćeš da ti se kaže?
Valjda je jasno.
Hocu da mi neko kaze da je ovo protuzakonito
Dzontra_Volta
Posts: 6496
Joined: 20/01/2011 11:10

#4282 Re: ZOBS

Post by Dzontra_Volta »

sale07 wrote:
drug_profi wrote:Ja ne znam šta ti hoćeš da ti se kaže?
Valjda je jasno.
Hocu da mi neko kaze da je ovo protuzakonito
Naravno da je protuzakonuto. Radiš bilo gdje u ovlastenoj ustanovi, samo je do ljekara koji će procijeniti da li trebaš na kontrolu dioptrije prije ili kasnije (može i za kraće od 5 godina). Nađi ljekara koji će potpisati potvrdu na 10 godina, nebitno je li Sanasa ili neko drugi.
mrsamras
Posts: 262
Joined: 26/01/2013 00:44

#4283 Re: ZOBS

Post by mrsamras »

Nadi ljekara koji ce ti potpisati na dvije godine, radi tebe i drugih ucesnika u saobracaju.KAd ubijes necije dijete jer nisi vidio, onda ces j...t majku doktoru i reci da nisi ti kriv, on je dao ljekarsko da si sposoban da vozis...
User avatar
drug_profi
Posts: 50610
Joined: 16/07/2012 16:00

#4284 Re: ZOBS

Post by drug_profi »

Polazimo od toga da čovjek radi sebe ima apdejtovanu dipotriju na naočalama.
I uopšte šta znači taj ljekarski, ako ja nisam imao dipotriju, a u međuvremenu je trebam. Nisam obavezan raditi ljekarski nikad radi produzenja sve do 65 godine. ovi kojim se na prvom utvrdi ili koji naivno sami kazu da nose naocale ponekad, odmah zapisu ogranicenje.
User avatar
van Basten
Posts: 7547
Joined: 21/09/2006 02:59

#4285 Re: ZOBS

Post by van Basten »

konkretna situacija jutros... raskrsnica kod okretaljke petice ima tri trake. Ja sam u srednjoj i hoću lijevo prema Ilidži pa ulazim u srednju traku. logično jer oni koji su u lijevoj skreću u krajnje lijevu.
Zaustavlja me policajac da mi objasni da sam i ja trebao u krajnju lijevu. Nije mi ništa pisao, niti bih ja to dao pa taman na sud išli jer sam ubijeđen da nije u pravu. Imam osjećaj da je samo radio rutinsku provjeru tipa zimske gume i sl, al kad ništa nije mogao naći odoka (čak sam i vezan bio 8) ) onda se uhvatio toga čisto da nešto kaže kao razlog skretanja. Ili?
User avatar
Optimist
Posts: 13658
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#4286 Re: ZOBS

Post by Optimist »

Pitanje za upucenije.

Da li horizontalna signalizacija mora pratiti i vertikalnu?

Ukoliko nisu kompatibilne, koja ima vecu vaznost?
azdralovic
Posts: 4437
Joined: 29/05/2010 21:46

#4287 Re: ZOBS

Post by azdralovic »

Optimist wrote:Pitanje za upucenije.

Da li horizontalna signalizacija mora pratiti i vertikalnu?

Ukoliko nisu kompatibilne, koja ima vecu vaznost?
vertikalna ima vecu vaznost od horizontalne
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#4288 Re: ZOBS

Post by tempuser »

van Basten wrote:konkretna situacija jutros... raskrsnica kod okretaljke petice ima tri trake. Ja sam u srednjoj i hoću lijevo prema Ilidži pa ulazim u srednju traku. logično jer oni koji su u lijevoj skreću u krajnje lijevu.
Zaustavlja me policajac da mi objasni da sam i ja trebao u krajnju lijevu. Nije mi ništa pisao, niti bih ja to dao pa taman na sud išli jer sam ubijeđen da nije u pravu. Imam osjećaj da je samo radio rutinsku provjeru tipa zimske gume i sl, al kad ništa nije mogao naći odoka (čak sam i vezan bio 8) ) onda se uhvatio toga čisto da nešto kaže kao razlog skretanja. Ili?
Po pravilu iz srednje ides u srednju i mislim da si sve uradio kako treba, ali neznanje danasnjih drotova zna biti zastrasujuce. Mozda je mislio da ce te zbog neceg drugog "naci" pa kad nije onda je poceo da izmislja prekrsaje...
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#4289 Re: ZOBS

Post by tempuser »

drug_profi wrote:Polazimo od toga da čovjek radi sebe ima apdejtovanu dipotriju na naočalama.
I uopšte šta znači taj ljekarski, ako ja nisam imao dipotriju, a u međuvremenu je trebam. Nisam obavezan raditi ljekarski nikad radi produzenja sve do 65 godine. ovi kojim se na prvom utvrdi ili koji naivno sami kazu da nose naocale ponekad, odmah zapisu ogranicenje.
Meni su u 3. osnovvne nasli neku malu dioptriju sa nesto cilindra koja se do danas nije promijenila. Prvih 15 godina sam imao vozacku na 5 god uz obavezan ljekarski pri produzenju, koji je imao smisla da se provjeri da li mi je dioptrija narasla. Nakon 15 godina bez naocala isti ljekar mi je savjetovao da mi upise naocale jer bi se mogle javiti glavobolje usred naprezanja u sumraku itd, i da ne bacam pare na ljekarski i VD svakih 5 god, s tim da ih nosim samo dok vozim, ali mi je dao vozacku na 10 god bez ljekarskog.
U principu ljudi koji idu na laserske operacije mogu uraditi i vanderni ljekarski i na osnovo toga vaditi vozacku bez naocala ili kraceg roka vazenja.
noviclan
Posts: 10986
Joined: 31/10/2013 06:48

#4290 Re: ZOBS

Post by noviclan »

A pitanje gdje horizontalna signalizacija upucuje obavezan smjer lijevo ili obavezan smjer desno da li je potrebno ukljucivati pokazivac smjera odnosno hoce li me sankcionisati milicija zbog ne ukljucivanja istoga
User avatar
mk ultra
Posts: 19528
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#4291 Re: ZOBS

Post by mk ultra »

azdralovic wrote:
Optimist wrote:Pitanje za upucenije.

Da li horizontalna signalizacija mora pratiti i vertikalnu?

Ukoliko nisu kompatibilne, koja ima vecu vaznost?
vertikalna ima vecu vaznost od horizontalne
Da
Ali kad se ukljucujes iz ulice Kotromanica u Hisetu, imas 2 trake
Znak kaze desna traka samo desno (ukljucenje u prvu desnu ne na sine), lijeva pravo i desno (ukljucenje u srednju). Na cesti je nacrtano desno iz desne, pravo iz lijeve
Desno iz lijeve nema na cesti :mrgreen:

I redovno idem iz lijeve u sredinu i redovno mi sviraju i redovno izbjegavam udes...
User avatar
liaar
Posts: 3785
Joined: 29/11/2016 11:09
Location: Grad zabranjenog imena
Grijem se na: na suze
Vozim: francusku nakazu
Contact:

#4292 Re: ZOBS

Post by liaar »

Isto, uhvati me još kolega bivši ispravljat, kaE šta to radiš, kaže kršiš zakon, a ja mobitel i hop, maksuz bio slikao znak, jer koliko znam, znak je vjerodostojan, linije na cesti realno može preko noći ocrtat kako ko hoće.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#4293 Re: ZOBS

Post by bitanga_sa_otesa »

liaar wrote:linije na cesti realno može preko noći ocrtat kako ko hoće.
ne moze bas,ali mogu se pobrisati vremenom :D
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#4294 Re: ZOBS

Post by tempuser »

noviclan wrote:A pitanje gdje horizontalna signalizacija upucuje obavezan smjer lijevo ili obavezan smjer desno da li je potrebno ukljucivati pokazivac smjera odnosno hoce li me sankcionisati milicija zbog ne ukljucivanja istoga
Strogo po pravilu zmigavac treba sa svaku primjenu pravca bez obzira na horizontalnu signalizaciju.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#4295 Re: ZOBS

Post by tempuser »

mk ultra wrote: Da
Ali kad se ukljucujes iz ulice Kotromanica u Hisetu, imas 2 trake
Znak kaze desna traka samo desno (ukljucenje u prvu desnu ne na sine), lijeva pravo i desno (ukljucenje u srednju). Na cesti je nacrtano desno iz desne, pravo iz lijeve
Desno iz lijeve nema na cesti :mrgreen:

I redovno idem iz lijeve u sredinu i redovno mi sviraju i redovno izbjegavam udes...
Nekad je i horizontalna bila ocrtana da je lijeva za pravo u Dj. Mazalica, desna za desno u Hisetu, pa je onda ocrtano da se iz lijeve moze i pravo i desno kao sto ti radis i kako je na znaku, ali su opet ocrtali da se iz lijeve moze samo pravo. Po meni je tu starija vertikalna signalizacija, ali se ne bih pouzdao u to u slucaju belaja.
User avatar
van Basten
Posts: 7547
Joined: 21/09/2006 02:59

#4296 Re: ZOBS

Post by van Basten »

tempuser wrote:
van Basten wrote:konkretna situacija jutros... raskrsnica kod okretaljke petice ima tri trake. Ja sam u srednjoj i hoću lijevo prema Ilidži pa ulazim u srednju traku. logično jer oni koji su u lijevoj skreću u krajnje lijevu.
Zaustavlja me policajac da mi objasni da sam i ja trebao u krajnju lijevu. Nije mi ništa pisao, niti bih ja to dao pa taman na sud išli jer sam ubijeđen da nije u pravu. Imam osjećaj da je samo radio rutinsku provjeru tipa zimske gume i sl, al kad ništa nije mogao naći odoka (čak sam i vezan bio 8) ) onda se uhvatio toga čisto da nešto kaže kao razlog skretanja. Ili?
Po pravilu iz srednje ides u srednju i mislim da si sve uradio kako treba, ali neznanje danasnjih drotova zna biti zastrasujuce. Mozda je mislio da ce te zbog neceg drugog "naci" pa kad nije onda je poceo da izmislja prekrsaje...
Tako i ja rezonujem. Svaka traka u svoju pripadajucu. Kad sam mu to.rekao objasnjenje je bilo kao time pravim guzvu, a ako bih ga smotao u prvu lijevu onda ne bih pravio guzvu :shock:
Nije mi se dalo raspravljati, naucio sam davno da drotovska logika i nije bas najjasnija nama civilima i da rasprava oko tih stvari nikad nista izmijeniti nece, samo moze dovesti do inata da mi provjerava rok trajAnja prve pomoci i sl. Samo sam slegnuo ramenima i cekao da vidim sta hoce pa onda valjda i on skontao da nema fajde od suplje i kaze hajde vozi.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#4297 Re: ZOBS

Post by tempuser »

van Basten wrote: Tako i ja rezonujem. Svaka traka u svoju pripadajucu. Kad sam mu to.rekao objasnjenje je bilo kao time pravim guzvu, a ako bih ga smotao u prvu lijevu onda ne bih pravio guzvu :shock:
Nije mi se dalo raspravljati, naucio sam davno da drotovska logika i nije bas najjasnija nama civilima i da rasprava oko tih stvari nikad nista izmijeniti nece, samo moze dovesti do inata da mi provjerava rok trajAnja prve pomoci i sl. Samo sam slegnuo ramenima i cekao da vidim sta hoce pa onda valjda i on skontao da nema fajde od suplje i kaze hajde vozi.
Kad ti je dao objasnjenje jasno ti je bilo s kim imas posla...
User avatar
drug_profi
Posts: 50610
Joined: 16/07/2012 16:00

#4298 Re: ZOBS

Post by drug_profi »

Ja ne volim generalisati. Susretao sam se sa svakakvim policajcima. Neki vrlo britki, pronicljivi i posteni. Neki tupi ko kasika i ograniceni ko lavor.
Jbg. Valjda kao i u populaciji iz koje dolaze, samo sto bi se za takve sluzbe morala praviti selekcija.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#4299 Re: ZOBS

Post by tempuser »

drug_profi wrote: Jbg. Valjda kao i u populaciji iz koje dolaze, samo sto bi se za takve sluzbe morala praviti selekcija.
Vidi, vicevi o drotovima su iz doba prosle drzave u kojoj nije mogao svako u skolu na kurs, i kakvi god da su bili znali su zakon.
Danas te selekcije nema, sve je priucena policija, ili su bivsi rezervni drotovi koji su formalno zavrsili te neke policijske kurseve da ostanu na poslu ili ovi sa akademije u kojoj je najbitnija selekcija stela.
sale07
Posts: 1283
Joined: 18/05/2018 12:28

#4300 Re: ZOBS

Post by sale07 »

Prema važećim zakonskim propisima, pod zimskom opremom za motorna vozila do osam sjedišta i najveće dozvoljene mase do 3,5 tona podrazumijeva se da imate pneumatike sa zimskim profilom na svim točkovima (dubina gazećeg sloja minimalno četiri milimetra) ili pneumatike s ljetnim profilom (dubina gazećeg sloja minimalno četiri milimetra) i u priboru odgovarajuće lance koji se postavljaju na pogonske točkove u slučaju zimskih uvjeta.

Jel ovi lanci trebaju samo za ljetne gume ili i za zimske ?
Post Reply