Znate li ćirilicu

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...
Post Reply
Panta Rei

#1 Znate li ćirilicu

Post by Panta Rei » 20/05/2005 12:05

Недавно сам пријатељици посудио ћирилични књигу, али она ју је уљудно вратила, рекавши да не зна читати ћирилицу. :o
Има 24 године и апсолвентица је! :roll:

Срамота је да једна образована особа у Босни и Херцеговини не зна ћирилицу. То је основ писмености, а уосталом и мноштво литературе је написано тим писмом. Она ће завршити факултет, бити академски грађанин, "интелектуалка", а не зна читати ћирилицу. :x

Надам се да ће на овом форуму бити људи који ће моћи прочитати ово што сам написао. :D

dinash

Post by dinash » 20/05/2005 12:07

ma bice intelektualac klinac moj. bice to jos jedna arogantna budala sa diplomom.

Qler

Post by Qler » 20/05/2005 12:11

pusti ba seljake, sta oni znaju! Po meni je nepismen onaj ko ne zna cirilicu!

ja sam polupismen, hebo ga ljeljak citam bez problema, al kad treba nesto napisati, ne ide nikako!

ja! Kako vi pisete na cirilici?!? Nisam to jos skonto' ?!

Kurt_Kombajn

Post by Kurt_Kombajn » 20/05/2005 12:11

Latinica i cirilica su u Bosni i Hercegovini potpuno ravnopravna pisma. Svaki (svaka) stanovnik(ca) Bosne i Hercegovine sa zavrsenom osnovnom skolom treba da je u stanju citati i pisati kako latinicu, tako i cirilicu. To je odraz pismenosti i kulture. Tacka.

car-x

Post by car-x » 20/05/2005 12:13

veca je nepismenost kad izvjesni (nazalost) visokorangirani politicar u jednoj recnici kaze "pre" i "poslije"..

za ovu tvoju ima jos vremena.. ali on ce umrijeti u svojoj nepismenosti..

Panta Rei

Post by Panta Rei » 20/05/2005 12:15

Qler wrote:pusti ba seljake, sta oni znaju! Po meni je nepismen onaj ko ne zna cirilicu!

ja sam polupismen, hebo ga ljeljak citam bez problema, al kad treba nesto napisati, ne ide nikako!

ja! Kako vi pisete na cirilici?!? Nisam to jos skonto' ?!
Добро, с писањем људи углавном имају више проблема него с читањем. Али то је ствар вјежбе. Ријетко се ћирилица користи, па човјек изгуби из вида нека слова. Мада се ни то не би смјело дешавати. :D

mIRCerka
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#7 Re: Znate li ćirilicu

Post by mIRCerka » 20/05/2005 12:15

Panta Rei wrote:Недавно сам пријатељици посудио ћирилични књигу, али она ју је уљудно вратила, рекавши да не зна читати ћирилицу. :o

Срамота је да једна образована особа у Босни и Херцеговини не зна ћирилицу. То је основ писмености, а уосталом и мноштво литературе је написано тим писмом. Она ће завршити факултет, бити академски грађанин, "интелектуалка", а не зна читати ћирилицу. :x

Надам се да ће на овом форуму бити људи који ће моћи прочитати ово што сам написао. :D
Slazem se da je sramota, ali sramota je i to sto mnogi koji su dograli tako daleko (apsolventica bla bla) ne znaju citati ni pisati uopce!
Znam neke koji nisu u stanju horoskop procitati a da ne zamucaju ako rijec ima vise od 6 slova...

PS Znam cirilicu

blues_woman

Post by blues_woman » 20/05/2005 12:15

ma za ove mladje generacije mi je i jasno..a opet ima raje koja se jednostavno nije susretala sa cirilicom kao pismom vec nekih 13 godina.. ili recimo neka moja raja zna da cita ali su zaboravili pisati... licno znam je i citati i pisati...

flora.sa

#9 Re: Znate li ćirilicu

Post by flora.sa » 20/05/2005 12:16

Panta Rei wrote:Недавно сам пријатељици посудио ћирилични књигу, али она ју је уљудно вратила, рекавши да не зна читати ћирилицу. :o

Naravno da je sramota!
Prvo iz razloga što je dotična 1992., bila peti razred, što znači da je već nekih pet goidna, od prvog osnovne, koristila ćirilicu u školi.
Razumljivo mi je-donekle, što djeca koja su u školu išla tokom rata, i koja su ćirilicu učila svega nekih mjesec dana, i onda je više nisu koristila, ne znaju da se koriste tim pismom.

I ja znam puno ljudi koji ne znaju PISATI ćirilicu, ali isto tako nemaju problema sa čitanjem iste.

Šta da je imala ispit iz nekog predmeta, a udžbenik je pisan ćirilicom?
"pa znate profesore, nisam ja to mogla naučiti, jer znate, ja ne znam čitati ćirilicu!"
:?

foton

Post by foton » 20/05/2005 12:22

Kurt_Kombajn wrote:Latinica i cirilica su u Bosni i Hercegovini potpuno ravnopravna pisma. Svaki (svaka) stanovnik(ca) Bosne i Hercegovine sa zavrsenom osnovnom skolom treba da je u stanju citati i pisati kako latinicu, tako i cirilicu. To je odraz pismenosti i kulture. Tacka.
Apsolutno se slazem.

Panta Rei

Post by Panta Rei » 20/05/2005 12:24

Ма велика је предност знати два писма, као и знати два језика. Не знам како људи не гледају тако. :D

kub lajkan

#12 Re: Znate li ćirilicu

Post by kub lajkan » 20/05/2005 12:25

Kakav ti je ovo font? Hajd promijeni, meni ispadaju samo neke kvake...

:D

Pooll

Post by Pooll » 20/05/2005 12:25

Vrlo ce cesto desavalo da studenti ne mogu ispit spremiti jer ne znaju cirilicu, posebno povratnici iz inostranstva... moja jedna kolegica i dan danas muku muci da nadje knjige na latinici, a nema ih... Hajde dobro, jedno dvoje.. zaprepastilo me koliko ljudi ne zna cirilicu... :(

Panta Rei

#14 Re: Znate li ćirilicu

Post by Panta Rei » 20/05/2005 12:26

A wrote:
Panta Rei wrote:Срамота је да једна образована особа у Босни и Херцеговини не зна ћирилицу.
Naravno da je sramota sto uopste imas cirilicnu knjigu u kuci i jos je dajes drugima !!! :shock: :D

Znam, naravno, u moj vakat je to bilo obavezno. Ali moram priznati da jako usporim kad pisem, jer od gimnazije nisam morala da je koristim.

Ја сам намјерно вјежбао писати ћирилицом, па ми иде некако. Истина, спорије него латиницом, али иде. :-D
Предавања ипак не бих могао хватати ћирилицом. Нигдје не бих стигао. :D

Pooll

#15 Re: Znate li ćirilicu

Post by Pooll » 20/05/2005 12:27

kub lajkan wrote:

:-) 8-)

...بالرغم من زيادة نفوذهم السياسي

Prednost je znati sto vise jezika, pisama, kultura... itd :P

Meni tesko ide pisana cirilica :(

Panta Rei

#16 Re: Znate li ćirilicu

Post by Panta Rei » 20/05/2005 12:29

Pooll wrote:
kub lajkan wrote:

А мени опет ова арапска слова иду веома тешко. Учио сам писати аребицу, само дакле арапско писмо на нашем језику. И то је лијепо знати. :D

car-x

Post by car-x » 20/05/2005 12:31

Pooll wrote:Vrlo ce cesto desavalo da studenti ne mogu ispit spremiti jer ne znaju cirilicu, posebno povratnici iz inostranstva... moja jedna kolegica i dan danas muku muci da nadje knjige na latinici, a nema ih... Hajde dobro, jedno dvoje.. zaprepastilo me koliko ljudi ne zna cirilicu... :(
ako su oba pisma ravnopravna, zasto bi se muka mucila da se nadju knjige na latinici??!

ovdje dolazimo do sustine problema, da se u jednom dijelu BiH potencira latinica, u drugom cirilica, i onda je razumljivo, mada ne i opravdano, da jendi znaju samo jedno pismo..

meni je u profesionalnoj karijeri dosta puta bio veliki plus da mogu da citam i da pisem cirilicu.. to je bilo pismo koje sam prvo ucio u prvom razredu (mada sam oba savlado prije nego sam kreno u skolu) i uvijek mi je bilo svejedno kojim pisem..

dan danas je tako.. mada sam na cirilici primjetno sporiji.. kondicija.. jbg

Pooll

#18 Re: Znate li ćirilicu

Post by Pooll » 20/05/2005 12:32

Panta Rei wrote:
Pooll wrote:
kub lajkan wrote: Kakav ti je ovo font? Hajd promijeni, meni ispadaju samo neke kvake...

А мени опет ова арапска слова иду веома тешко. Учио сам писати аребицу, само дакле арапско писмо на нашем језику. И то је лијепо знати. :D
Ja sam vise puta naucio... ali kad se ne koristi, normalno je da se zaboravi... kao i jezik :(

Pooll

Post by Pooll » 20/05/2005 12:35

Dosta starih knjiga, stampanih 50-ih, 60-ih su samo na cirilici... i ko zna zna, ko ne zna a lijen je da nauci nek mu neko cita :shock:

Nenadv24

Post by Nenadv24 » 20/05/2005 12:35

Наравно да је знам.

Panta Rei

Post by Panta Rei » 20/05/2005 12:37

car-x wrote:
Pooll wrote:Vrlo ce cesto desavalo da studenti ne mogu ispit spremiti jer ne znaju cirilicu, posebno povratnici iz inostranstva... moja jedna kolegica i dan danas muku muci da nadje knjige na latinici, a nema ih... Hajde dobro, jedno dvoje.. zaprepastilo me koliko ljudi ne zna cirilicu... :(
ako su oba pisma ravnopravna, zasto bi se muka mucila da se nadju knjige na latinici??!

ovdje dolazimo do sustine problema, da se u jednom dijelu BiH potencira latinica, u drugom cirilica, i onda je razumljivo, mada ne i opravdano, da jendi znaju samo jedno pismo..

meni je u profesionalnoj karijeri dosta puta bio veliki plus da mogu da citam i da pisem cirilicu.. to je bilo pismo koje sam prvo ucio u prvom razredu (mada sam oba savlado prije nego sam kreno u skolu) i uvijek mi je bilo svejedno kojim pisem..

dan danas je tako.. mada sam na cirilici primjetno sporiji.. kondicija.. jbg

Jedni znaju cirilicu, jedni latinicu, a u prosjeku svi znamo sve. :-)
Kazem ja: ti jedes kupus, ja jedem meso - u prosjeku jedemo sarmu! :D

winetou

Post by winetou » 20/05/2005 13:03

Znam ćirilicu, ali sve slabije ćirilicu znaju i u Srbiji.
http://www.srbovanje.com :lol: :-)

Black swan

Post by Black swan » 20/05/2005 13:07

ne znam pisati ali znam čitati i to da se ne sjećam kada pogledam film na PTCP da li je bio titlovan na ći ili la

:roll:

BigusDickus

Post by BigusDickus » 20/05/2005 13:14

Ma znam, samo me ono "ш" malo zeza, ponekad... :D

dinash

Post by dinash » 20/05/2005 13:18

vizit CIRILIZATOR >

Post Reply