Znas Bosnjace nije davno bilo...

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!
Fratris

Znas Bosnjace nije davno bilo...

Post by Fratris » 29/06/2007 05:44

Nisam znao da li bih stavio ovo u podforum Politika ili Ostalo, ali eto, stavih ga ovdje. Ako se moderatorima ne svidja, neka pomjere.

Postavih ovu temu jer se svako malo na ovom forumu vodi rasprava o identitetu, etnickoj pripadnosti i slicnome. U ovim raspravama se cesto pojavljuje jedna teza koju zastupa radikalna manjina. Ta teza tvrdi da u Bosni nije bilo Srba i Hrvata dok nije iz susjednih nam drzava dosla propaganda i uvjerila ljude da su Srbi i Hrvati. Logican slijed ove teze je da su muslimani, pravoslavci i katolici bili isti narod, i da su onda podijeljeni na danasnje grupacije. Uvjerivsi se da postoji prilican broj ljudi koji u ovo vjeruju, iz navodnog patriotizma prema ovoj zemlji, htio bih postaviti nekoliko pitanja.

Da li iko vjeruje da je 1878, u vrijeme dolaska AU na ove prostore, postojao ozbliljniji kontakt izmedju 3 vjerske grupe? Znaci, da li iko vjeruje da je moj pra-pra-pradjed, ziveci u svom malom katolickom selu u Posavini, dernecio i druzio se s inovjernicima? Da li iko vjeruje da je on imao prijatelje pravoslavce i muslimane i da su dolazili jedan drugome i jeli i pili zajedno? Da li iko vjeruje da je u mladosti asikovao s curama ne praveci razliku u vjeri? Da li iko vjeruje da se on osjecao pripadnikom istog naroda kao i ljudi druge vjere iz susjednih sela?

Mislim, ako ljudi stvarno vjeruju da su se svi osjecali pripadnicima istog naroda, kako onda zamisljaju zivot u Bosni 1878.? Osim jezika, sto su to pripadnici triju nam vjera imali zajednicko?

Fair Life

Re: Znas Bosnjace nije davno bilo...

Post by Fair Life » 29/06/2007 06:11

Fratris wrote:...
Da li iko vjeruje da je 1878, u vrijeme dolaska AU na ove prostore, postojao ozbliljniji kontakt izmedju 3 vjerske grupe? Znaci, da li iko vjeruje da je moj pra-pra-pradjed, ziveci u svom malom katolickom selu u Posavini, dernecio i druzio se s inovjernicima? Da li iko vjeruje da je on imao prijatelje pravoslavce i muslimane i da su dolazili jedan drugome i jeli i pili zajedno? Da li iko vjeruje da je u mladosti asikovao s curama ne praveci razliku u vjeri? Da li iko vjeruje da se on osjecao pripadnikom istog naroda kao i ljudi druge vjere iz susjednih sela?
...

Nema potrebe zavirivati toliko daleko u proslost...
Dovoljno je vratiti se u 1990. godinu.

bedifferent12

Post by bedifferent12 » 29/06/2007 07:40

dobra tema :-D

moj djed kaze da je, dok nije posao u skolu, vjerovao da je "srbin" psovka :) poslije je vjerovao u bratstvo i jedinstvo... kad malo bolje razmislim... i nije bio plaho bistar :D :-)

ovo_malo_duse
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Post by ovo_malo_duse » 29/06/2007 08:37

Fratris wrote:Nisam znao da li bih stavio ovo u podforum Politika ili Ostalo, ali eto, stavih ga ovdje. Ako se moderatorima ne svidja, neka pomjere.

Postavih ovu temu jer se svako malo na ovom forumu vodi rasprava o identitetu, etnickoj pripadnosti i slicnome. U ovim raspravama se cesto pojavljuje jedna teza koju zastupa radikalna manjina. Ta teza tvrdi da u Bosni nije bilo Srba i Hrvata dok nije iz susjednih nam drzava dosla propaganda i uvjerila ljude da su Srbi i Hrvati. Logican slijed ove teze je da su muslimani, pravoslavci i katolici bili isti narod, i da su onda podijeljeni na danasnje grupacije. Uvjerivsi se da postoji prilican broj ljudi koji u ovo vjeruju, iz navodnog patriotizma prema ovoj zemlji, htio bih postaviti nekoliko pitanja.

Mislim, ako ljudi stvarno vjeruju da su se svi osjecali pripadnicima istog naroda, kako onda zamisljaju zivot u Bosni 1878.? Osim jezika, sto su to pripadnici triju nam vjera imali zajednicko?

Imali su puno vise zajednickog, nego sto ti mislis. Moj rahmetli djed je prselio prosle godine u 100_oj godini zivota. I uvjek je govorio o suzivotu i nije do kraja svog zivota mogao da shvati dogadzaje iz 90_ih jer se "u njegovo vrijeme nije gledalo na vjeru i naciju nego na obraz". Znalo se koje je ko u kojoj carsiji i ko ima moral i obraz. Nije bilo slave i feste i svadbe i bajrama gdje se kucni prijatelji druge vjere i nacije nisu pozivali. Neznam za ostale ali to su moja iskustva. I malo prije samog rata u proljece 90 dosa je kao i obicno na kahvu i besjedu kod mog rahmetli dede jedan stari srbin Mitar mu bjese ime imao je tad nekih 80 , 90 godina. On i moj djed su bili prijatelji cini mi se citav svoj zivot i ja sam volio da slusam njihove price o starim vremenima kad se gledalo na "obraz". i Toga dana se dobro sjecam njegove izjave: Moj Zahidbeg kazo je on tad : ONA NASA PASCAD SU OPET POBJESNILA, A NEMA NIKOG DA IH DRZI NA LANCU. MOGLO BI BIT SVASTA. NEMA VISE LJUDSTVA I OBRAZA. BRAT BRATU NISTA NEZNACI A NE KOMSIJA....koliko je bio u pravu prosudite sami...

Dori

Post by Dori » 29/06/2007 08:49

Moj dedo je bio partizan i imao je vise raje dugih vjera nego svoje....e sad da se vratim u 1878 trebala bi ici jos koju generaciju unazad, ali znam da mi pricali da su znali ljude sa sela kroz trgovinu i razmjenu roba.....Naravno ljudi nisu bili povezani i izmjesani kao danas. Ako su se zenili i udavali za druge vjere, onda je uglavnom zena prelazila na muzevu vjeru.
Ali to su bila neka druga vremena....sva sreca

realna do boli

Post by realna do boli » 29/06/2007 09:20

Neka davna vremena..vremena nasih djedova i pra-djedova.Nisu bili jedno "pleme"..ali se nisu ni mrzila kao sto se danas ljudi mrze jer se drugacije zovu ili su druge vjere.Moral je bio ono na sta su ljudi bili ponosni .Znalo se ,ako je komsiji ramazan ne jede se na ulici , navecer je taj isti komsija pozivao na iftar..svinje se nisu drzale da "smetaju"..svadbe veselja, slave, uvijek su se "dijelile"sa komsijom ,prijateljima.Sela nisu bila mijesana..zivjeli su odvojeno ali mirno jedni pored drugih i postivali se kao ljudi.U skolama....djeca su se mijesala jer su nasi satari znali da je obrazovanje bitno i birali su one skole i ustanove od ugleda.U gradovima se znalo ko u kojoj mahali zivi ,kako ta mahala dise ..ali nikada niko nije uzeo kamenicu i gadjao onog drugog jer je druge vjere..mozda zato sto se mota oko "njihove" djevojke ..
Mislim da se zivjelo tolerantnije i mirnije jer su se vjerski sluzbenici bavili vjerom i svojim narodom a ne politikom u tolikoj mjeri kao danas.

Dori

Post by Dori » 29/06/2007 09:30

realna do boli wrote:Neka davna vremena..vremena nasih djedova i pra-djedova.Nisu bili jedno "pleme"..ali se nisu ni mrzila kao sto se danas ljudi mrze jer se drugacije zovu ili su druge vjere.Moral je bio ono na sta su ljudi bili ponosni .Znalo se ,ako je komsiji ramazan ne jede se na ulici , navecer je taj isti komsija pozivao na iftar..svinje se nisu drzale da "smetaju"..svadbe veselja, slave, uvijek su se "dijelile"sa komsijom ,prijateljima.Sela nisu bila mijesana..zivjeli su odvojeno ali mirno jedni pored drugih i postivali se kao ljudi.U skolama....djeca su se mijesala jer su nasi satari znali da je obrazovanje bitno i birali su one skole i ustanove od ugleda.U gradovima se znalo ko u kojoj mahali zivi ,kako ta mahala dise ..ali nikada niko nije uzeo kamenicu i gadjao onog drugog jer je druge vjere..mozda zato sto se mota oko "njihove" djevojke ..
Mislim da se zivjelo tolerantnije i mirnije jer su se vjerski sluzbenici bavili vjerom i svojim narodom a ne politikom u tolikoj mjeri kao danas.

:thumbup:

Deb's

Post by Deb's » 29/06/2007 09:42

realna do boli wrote:Neka davna vremena..vremena nasih djedova i pra-djedova.Nisu bili jedno "pleme"..ali se nisu ni mrzila kao sto se danas ljudi mrze jer se drugacije zovu ili su druge vjere.Moral je bio ono na sta su ljudi bili ponosni .Znalo se ,ako je komsiji ramazan ne jede se na ulici , navecer je taj isti komsija pozivao na iftar..svinje se nisu drzale da "smetaju"..svadbe veselja, slave, uvijek su se "dijelile"sa komsijom ,prijateljima.Sela nisu bila mijesana..zivjeli su odvojeno ali mirno jedni pored drugih i postivali se kao ljudi.U skolama....djeca su se mijesala jer su nasi satari znali da je obrazovanje bitno i birali su one skole i ustanove od ugleda.U gradovima se znalo ko u kojoj mahali zivi ,kako ta mahala dise ..ali nikada niko nije uzeo kamenicu i gadjao onog drugog jer je druge vjere..mozda zato sto se mota oko "njihove" djevojke ..

Čovjek kad pomisli da je to nekad bilo ovdje, onda danas izgleda ne živimo u istoj zemlji :roll:

tempora

Post by tempora » 29/06/2007 09:50

Apsolutno mi nije jasno o cemu to pricate.Valjda zato sto ja uopste ne znam sta znaci rijec tolerancija.Osim mozda napumpana silikonska tvorevina koja bi trebala predstaviti neciju mentalnu estetiku. :roll:
Svijet se mrzio manje nego danas? Hm, to je teza kao koristenje skolskog jezika u javnim ustanovama a ostatak po volji. :?
Sumnjam ja eto nesto da se bas nije znalo ko je ko osim mozda da je sistem omogucavao prividnu sterilnost po tom pitanju.

Ostri_Mac
Been thanked: 3 times

Post by Ostri_Mac » 29/06/2007 09:51

Dena wrote:

:thumbup:

:kravata: :thumbup:

Sad ce oniJe M,B,S, '92 salit' salvu na nasKE :-)

Znate on ratnu: "Chuvaj se M84 (mitraljeza/sijac smrti) i M,B,S, '92-ojke" :lol: (dodushe, ne'nam dal' da stavim ovog smjeshka il' onog sto plache od ochaja...)

SiSaJuMe

Post by SiSaJuMe » 29/06/2007 10:20

tempora wrote:
Sumnjam ja eto nesto da se bas nije znalo ko je ko osim mozda da je sistem omogucavao prividnu sterilnost po tom pitanju.

Eto ga sad narod se toboze mrzio al radi sistema nisu smjeli iskazivat tu mrznju. :run:

realna do boli

Post by realna do boli » 29/06/2007 10:27

Koliko sam ja shvatila ovu temu ...rijec je o vremenu tamo 1800 i neke.

tempora

Post by tempora » 29/06/2007 10:32

SiSaJuMe wrote:
tempora wrote:

Eto ga sad narod se toboze mrzio al radi sistema nisu smjeli iskazivat tu mrznju. :run:

Mrznje je uvijek bilo i bit ce je na zalost.Na cijeloj planeti, a ne samo kod nas.Pa stoga ne znam sto zelite dokazati? Kao da je u proslom vremenu nije bilo? Svak svakog volio i nije znao sto znaci tudje ime?A sada je ima na pretek? Ne vjerujem u te i takve teorije. :oops:

SiSaJuMe

Post by SiSaJuMe » 29/06/2007 10:46

tempora wrote:
SiSaJuMe wrote:
tempora wrote:

Mrznje je uvijek bilo i bit ce je na zalost.Na cijeloj planeti, a ne samo kod nas.Pa stoga ne znam sto zelite dokazati? Kao da je u proslom vremenu nije bilo? Svak svakog volio i nije znao sto znaci tudje ime?A sada je ima na pretek? Ne vjerujem u te i takve teorije. :oops:

Evo samo da se vratimo 20 godina unazad, Jesmo li se tad mrzili NE. Jesmo li se voljeli NE. Niti jedno niti drugo al smo mogli zivjeti jedni pored drugih,. Mogli smo se TOLERISAT i postivat. Za razliku od danas. Stoga itekako je prije bilo drugacije. I to nije samo teorija nego cinjenica. Znali smo mi dobro ko je ko i sta je sta, ali smo tad znali to postivat. Svi su znali ko sam i sta sam i svi su me pozdravljali DOBAR DAN/VOZDRA a danas ... aj ba znas i ti sama kako je danas.....

Ostri_Mac
Been thanked: 3 times

Post by Ostri_Mac » 29/06/2007 11:58

tempora wrote:
SiSaJuMe wrote:
tempora wrote:

To stoji da je je bio i da ce biti, al' ti sa druge strane ne daje pravo da sve NAS trpash u taj isti naci-faci-kult mrznje :x

I kao sto neko vec rece, znalo se je i tada sve, al' je bilo postovanja, sto radi "stvarnog i istinskog" postovanja (mene je npr. maltene odgojila zena druge vjere, pa sta???? Nikad mi nista ruzno nije rekla ili savjetovala isl.) sto radi represivnog sistema koji je lijepi Tito provodio...Sad nam radi takvih stvari ne bi 10 golih otoka bilo dosta. I naravno, slazem se s tobom u odr mjeri, ali jopet kazem, ne daje ti za pravo da govoris da se svi mrzimo i da se svi dijelimo po tim osnovama i tim principima.

Naravno da se sva ova zvjerstva nisu mogla "iznjedriti" za samo jednu, dvije decenije isl...sve je to kulminiralo desetljecima, mozda i stotinama godina, al' opet podvlachim nismo svi takvi i ne daje ti za pravo da navodis to sto navodish...

gavrilo

Post by gavrilo » 29/06/2007 12:01

SiSaJuMe wrote:Evo samo da se vratimo 20 godina unazad, Jesmo li se tad mrzili NE. Jesmo li se voljeli NE. Niti jedno niti drugo al smo mogli zivjeti jedni pored drugih,.

pa sadasnja tragedija bih jeste upravo to sto zivimo jedni PORED drugih :roll:

_BosanaC

Post by _BosanaC » 29/06/2007 14:07

Sta ja mogu reci kad su mi baba i djed u 'mijesanom braku' i dan danas :-) :-) A i njihovi su bili :D I jedno 80% njihove brace i sestara, a bilo ih je mashala :)

Jbg, kad je covjeku nesto u krvi... :D

osa

Post by osa » 29/06/2007 14:38

Ljudi u bih su se u povijesti toliko voljeli da su s vremena na vrijeme nestajali na određenim područjima cijeli narodi i doseljavali se drugi. Danas je u hrvatskoj 60-70% stanovništva porijeklom iz bih, oni su u hrvatsku došli a mnogi u povijesti i pobjegli vjerovatno od vjekovnog suživota, koji je uzgred budi rečeno u bih funkcionirao kad je iznad naroda bio neki tutor (hrvatsko-ugarski kraljevi, turski sultani, austro-ugarski carevi , karađorđevići, tito), a kad je došla demokracija vidjeli smo suživot u svoj njegovoj raskoši. Nadam se samo da ovaj današnji neće završiti odlaskom međunarodne zajednice i visokog predstvnika.

Maraschino
Has thanked: 46 times
Been thanked: 16 times

Post by Maraschino » 29/06/2007 14:47

_BosanaC wrote:Sta ja mogu reci kad su mi baba i djed u 'mijesanom braku' i dan danas :-) :-) A i njihovi su bili :D I jedno 80% njihove brace i sestara, a bilo ih je mashala :)

kada se baba i djed pomijesaju :-)

unuci bjeze od njh - zalosno :D

_BosanaC

Post by _BosanaC » 29/06/2007 14:49

Maraschino wrote:
_BosanaC wrote:Sta ja mogu reci kad su mi baba i djed u 'mijesanom braku' i dan danas :-) :-) A i njihovi su bili :D I jedno 80% njihove brace i sestara, a bilo ih je mashala :)

kada se baba i djed pomijesaju :-)

unuci bjeze od njh - zalosno :D

Ma sta da pricam, kad ce se u naredne dvije stranice pojaviti neko ko ce mi reci da to nije tako, pa mi valja onda ici napasti dvoje skoro devedesetogodisnjaka zato sto su mi lagali zadnjih 25 godina :-) :-)

komadinamujo

Post by komadinamujo » 29/06/2007 14:56

Sjetim se često serije Vuk Karadžić. Koja je pravljene u vrijeme ekspanzije režima ratnog zločinca Slobodana Miloševića.

E u jednom momentu, se priča o bosanskim pravoslavcima, ili bosanskim srbima, ma kako god hoćete nazovite ih, ali vrlo dobro se sječam da su ih u toj rečenici nazvali Bošnjacima.

Mislim da 1878 godine, nije bilo nekog dijaloga "međuvjerskog".. Ali ne priča se o vjerama. Priča se o narodu. E sad, što su se vjerske zajednice identifikovale sa narodima susjednih država i oslanjale na njih, najvjerovatnije zbog straha od prevlasti nekih drugih.. to je drugi padež...

Mislim da su ta podvajanja počela dolaskom Turaka ali stvarno ne znam. Sve govori da su to nekad bili Bosanci.

Nebitno..

Neki dan sam u jednom od mnogobrojnih strahova razmišljao o zemlji u kojoj živim. Može se svašta desiti, ali to da će Bosne nestati... Mislim, može sve, ali jako teško.. Taj teritorij uz rijeku Bosnu pa nekad šire a nekad uže se uvijek zvao Bosna, i nikad niko ne zna od kad je to.. Pa kontam, prolazile su tu vojske i vojske, vjere i vjere, države i države... I svašta su uspijevali, ali nikad preimenovati to u nešto drugo.

Pretrpio je naziv Bosna i Rimljane, i Turke, Švabe i Ugare, Nijemce.. Pretrpjela je Bosna, Sandžake, Kapetanije, Banovine, Srezove, Nahije, Općine, Regije, HZHB-ove, RSove, Kantone, Entitete i ko zna kakve sve ne administracione jedinice. I niko nikada nije uspio da ukune samo onih 5 slova. BOSNA. I odjednom me prestade biti strah za Bosnu...

Možda Dodik i otkine RS, ko zna.. Uvijek će ostat Bosanac u glavi onih koji ga navraćaju na to. A mogu ga lahko i navraćat, iz samo jednog razloga. Prosto, pa on je Bosanac.

kupusar167

Post by kupusar167 » 29/06/2007 17:54

Vozdra komadinamujo !!

Svaka cast na tvom komentaru.

Bosna je bilo vijekovima prije Karadzica, Mladica, Dodika i ostalih
zohara k ´o supak Nele kaze.
Prosle se su kroz ovu zemlju mnoge vojske i narodi i Bosna
ostade.
Zelio bih samo kratko da citiram M. Selimovica :
"Mi nismo niciji. Uvijek smo na nekoj medji, uvijek neciji miraz. Stoljecima mi se trazimo i prepoznajemo, uskoro necemo znati ko smo. Zivimo na razmedju svjetova, na granici naroda, uvijek krivi nekome. Na nama se lome talasi istorije kao na grebenu. Otrgnuti smo, a neprihvaceni. Ko rukavac sto ga je bujica odvojila od majke pa nema vise ni toka, ni usca, suvise malen da bude jezero, suvise velik da ga zemlja upije. Drugi nam cine cast da idemo pod njihovom zastavom jer svoju nemamo. Mame nas kad smo potrebni, a odbacuju kad odsluzimo. Nesreca je sto smo zavoljeli ovu svoju mrtvaju i necemo iz nje, a sve se placa pa i ova ljubav. Svako misli da ce nadmudriti sve ostale i u tome je nasa nesreca. Kakvi su ljudi Bosanci? To su najzamrseniji ljudi na svijetu, ni s kim se istorija nije tako posalila kao sa Bosnom. Juce smo bili ono sto danas zelimo da zaboravimo, a nismo postali ni nesto drugo. S nejasnim osjecajem stida zbog krivice i otpadnistva, necemo da gledamo unazad, a nemamo kad da gledamo unaprijed. Nesreca je sto smo zavoljeli tu svoju mrtvaju, pa necemo iz nje, a sve se placa, pa i ta ljubav. Zar smo mi slucajno tako pretjerano meki i surovi, raznjezeni i tvrdi. Zar se slucajno zaklanjamo za ljubav kao jedinu izvjesnost u ovoj neodredjenosti, zasto? Zato sto nam nije svejedno. A kad nam nije svejedno znaci da smo posteni. A kad smo posteni, svaka cast nasoj ludosti."

Sve naj ...
P.S. mislim da nas je sve super opisao bez obzira na vjeru.
Svi koji se smatraju Bosancem mogu da se nadju u ovom text-u.

rashid

Post by rashid » 29/06/2007 21:49

Fratris wrote:Nisam znao da li bih stavio ovo u podforum Politika ili Ostalo, ali eto, stavih ga ovdje. Ako se moderatorima ne svidja, neka pomjere.

Istinito i zalostno ... ja sam odustao od ideje da bi mi trebali vise biti bosanci a manje bosnjaci,hrvati,srbi ... a muslimane/katolike/pravoslavce dovesti samo u privatni zivot ... a stvar je u tome da je sve kontra. Ali nadam se boljim vremenima ... pa da se i ja mogu osjecat kao "kod kuce" u BiH.

sioux-hz

Post by sioux-hz » 29/06/2007 23:10

ne mogu da se ne osvrnem na ove sto uporno velicaju"lijepog titu" (mozda cu skrenut s teme al nema veze) taj tito da nam je bio tolko lijep i dobar za 40 godina vladavine uspio bi isprat mozak i cetnicima i ustasama a ne samo glupim bosnjacima jer samo smo mi popusili politiku bratstva i jedinstva. mozda je mogo napravit metar autoputa i u Bosni mozda je mogu napravit i kakvu finu fabrikicu tipa kandita slobode osijek pionira isl i kod nas a ne samo otrovnu industriju koja opet mora izvoziti za finalnu proizvodnju u srbiju i hrvatsku.
samo su se bosnjaci komunisti odrekli religije skroz a i srbi i hrvati komunjare nastavili su slavit slave sasvim normalno.
i na kraju svi pamte zivot 70-ih 80-ih i kazu bilo lijepo kako li je bilo 50-ih tj 10 15 god poslije rata to niko ne prica nije se imalo sta jest ko kod nas 93 a o titinim troskovima i vilama da i nepricamo jer se jednostavno to nije smjelo ni spomenut jer si neprijatelj naroda i toliko nam dragog vodje
zato za sve one koji ga "obozavaju"
JEBO VAS TITO vise

BiloNekad

Post by BiloNekad » 29/06/2007 23:25

[quote="sioux-hz"][/quote]

Ko je tebi branio da slavis slave ?

Post Reply