Znacenja i tumacenja pjesmi

Diskusije o bh. i inostranim izvođačima, razmjena pjesama, CD-ova, muzičke oprema...

Moderator: Bobi

stanibal

Znacenja i tumacenja pjesmi

Post by stanibal » 17/03/2006 23:56

Zdravo,
Interesuju me prvenstveno znacenja tekstova domace muzike(posto nam je to maternji jezik-najbolje njega znamo).Cesto se u pjesmama moze naici na dvoznacne recenice(namjerno stavljene ili ne).Odskora sam takodjer shvatio da dosta pjesmi ne shvatam bas najbolje i mislim da nisam jedini(nakon sto sam naisao na zatvorena usta drugih razvikanih fanova ove ili one grupe-nakon sto bi ih pitao za pojasnjenje odredjenog stiha).Da ne bih otvarao posebne teme za svaku grupu pojedinacno,evo jedne za sve,a grupe su pretezno rok.Kad se nainformisemo o jednoj grupi prelazimo na drugu.
Ja bih poceo sa Azrom:
O cemu se govori u pjesmama:
''Ko to tamo peva?''
''Jablan''
''Uzas je moja furka''
Zasad da vidim odziv na temu pa bih ja dodao jos pjesmi.
Znaci ne govorim o jednostavnom objasnjenju nego svaki stih nejasniji da se pojasni kome nije mrsko:).Budite pozdravljeni svi-od ozbiljnih komentatora do onih koji ce da se zezaju.RNR!

J.P.Montoya

Post by J.P.Montoya » 18/03/2006 01:06

E što se tiče Azre to ti je malo teško objasniti, jer svaka je pjesma na jedan način jedna priča. Bio je film na HRT- u baš o njima o objašnjavili su ko su likovi iz pjesama i zašto je baš o njima pjevao. Za njih ti je najbolje pogledati taj dokumentarac i večina stvari če ti biti jasna

stanibal

Post by stanibal » 18/03/2006 20:54

Pa dobro nije samo Azra u pitanju,EKV-Kao da je bilo nekad,Krug(mislim da je o ovisnosti,drogi)...
Od stranih Metallica-''Unforgiven''.
Atomsko skloniste:Olujni mornar-''Obala je pola-pola...''-sta to znaci?
Nirvana:Smells like teen spirit?
Ili recimo dio kad se ''uranja'' u obradi pjesme Black Sabbatha:Sabbra Cadabra(Metallica obradila):''I am the one that hides universal secret of all times,destruction of the empty spaces is my one and only crime,I've lived a thousand times I found out what it means to be believed,the thoughts and images-the unborn child that never was concieved...''
A jedan od najstrasnijih,najfilozofskijih i najkvalitetnijih tekstova je u ''Heaven and hell'' od Sabbath-a:)
Eto protumacite mi EKV onda...
Ili The Doors-e.:)(Otherside)

Stitch__

Post by Stitch__ » 20/03/2006 15:33

Unforgiven?

Inspiration:
It is rumored but not confirmed by Metallica that this song was written after the book "Anthem" by Ayn Rand - cause of the book's similar subject matter.

Song Interpretation (assumed):
It is about people (or: the society/goverment) who are trying to control weaker people's lives.

inace, znacenje svih pjesama metallice mozes pogledati na http://www.encycmet.com/songs/songs.shtml :-)

Stari

Post by Stari » 20/03/2006 15:43

U moje vrijeme je kruzio "trac" po kojem su stihovi:

"...Nosila je nasu ljubav,
nasu srecu, prvi cvijet
bacila je sve niz rijeku
i posla u drugi svijet

... Al' nocas ako slusa, nek cuje bol ..."
(F.Redzic Indexi)

stihovi koji govore o Abortusu....da li je to moguce?

stanibal

Post by stanibal » 20/03/2006 16:27

Pa jeste o abortusu:)!
Under the bridge i Hotel California su o drogi(kokainu) i stanju ovisnosti.Samo slusajte tekst:).
U can check out any time u like but u can never leave:).
Krug od EKV-a je o drogi.
Hvala za Unfogiven:).
Hajdemo:Azra,EKV?

irfan2

Post by irfan2 » 20/03/2006 17:53

pa sam hetfild je rekao da je unforgiven o njegovim roditeljima...i kako im nije nikad oprostio...

Sri

Post by Sri » 20/03/2006 18:09

sting- shape of my heart :? :?

stanibal

Post by stanibal » 21/03/2006 13:34

Ljudi ovu sam temu postavio na Sa-x s ciljem dobijanja pregrst odgovora-ali izgleda da se o uzivanciji ne zna toliko koliko o mnogim politickim temama(tamo vidjeh i po 30 stranica,a ovdje moram stalno odgovarat da je osvjezim pa da bude na kratko vidljiva).
Jesu li na ''Muzici'' oni koji je slusaju ili ima uljeza sa drugih specijalnosti?:)
Zaista cudi koliko su ljudi slijepi i uopste ne misle da bi trebali znati sta to slusaju.Interesantna je cinjenica da ni na zvanicnim sajtovima nema bas nekih preciznih odgovora,takodjer...
??? :? :zzzz:

stanibal

Post by stanibal » 24/03/2006 12:15

Atomsko Skloniste,Azra,EKV,...ajmo stariji forumasi,zar postoji tema na koju nemate odgovor,makar subjektivan???!!!
Prihvatate poraz tako lako? :? :P

arden

Post by arden » 24/03/2006 17:17

Postoje više verzija tumačenja stihova "Hotel California". Jedna tvrdi da pjesma govori o ovisnosti a druga da pjesma zapravo govori o sotonizmu...

evo link: http://www.muzika.hr/default.aspx?id=6291

Sri

Post by Sri » 24/03/2006 18:25

arden wrote:Postoje više verzija tumačenja stihova "Hotel California". Jedna tvrdi da pjesma govori o ovisnosti a druga da pjesma zapravo govori o sotonizmu...

evo link: http://www.muzika.hr/default.aspx?id=6291

ja sam cula da je to leciliste za narkomane...kako god, vrti se oko droge u svakom slucaju

stanibal

Post by stanibal » 25/03/2006 00:43

Hvala puno za ovaj link.
Po meni je ovaj sotonisticki pristup najuvjerljiviji ipak...Zar ne?
Ni ono za drogerase nije lose,hahaha.Ipak mislim da je vise znacenja dodano nego sto postoji ali da i jeste komponovano sa vise znacenja.

repeater

Post by repeater » 25/03/2006 00:59

Tko to tamo pjeva
-----------------

kamo dalje
rodjace
iz pijeska vire krunisane glave
sto to rade
prde u prasinu
cini mi se
rodjace
da je standard pokvario ljude
jedu govna i sanjare
bit ce bolje
rodjace
skini medalje i napuni sale
ulici trofeja ponestaje snage
ostavljene djevojke
narkomani i bludnice
uzdaju se u tebe
blindirani brodovi
vozili me na cetiri strane
zbilja sam bio dosljedan
i velikodusan
rodjace
raspolagati tudjom mukom
nije mala zajebancija

lakse je pricati o tekstu kad ga imas pred sobom. ova stvar vazi za slobu danas, kao sto je vazila za tudjmana prije njega, a prije njega za tita. :-?

stanibal

Post by stanibal » 25/03/2006 01:17

repeater wrote:Tko to tamo pjeva
-----------------

kamo dalje
rodjace
sto to rade
prde u prasinu
cini mi se
rodjace
jedu govna i sanjare
bit ce bolje
rodjace
ostavljene djevojke
narkomani i bludnice
uzdaju se u tebe
blindirani brodovi
zbilja sam bio dosljedan
i velikodusan
rodjace
raspolagati tudjom mukom
nije mala zajebancija

lakse je pricati o tekstu kad ga imas pred sobom. ova stvar vazi za slobu danas, kao sto je vazila za tudjmana prije njega, a prije njega za tita. :-?

Vozili TE na cetiri strane
zbilja SI bio dosljedan

sta znaci to za brodove?
U koga se uzdaju narkomani i bludnice???
ko je Rodjak?cini mi se da je posebna licnost-u njega se uzdaju-droga?
kakve medalje?:)ispitujem ko cajkan(pardon svim takvim na forumu:))

stanibal

Post by stanibal » 28/03/2006 00:43

a o dorsima da ne pricam:)

xygirl

Post by xygirl » 28/03/2006 10:44

stanibal
Po meni je ovaj sotonisticki pristup najuvjerljiviji ipak...Zar ne?
Ni ono za drogerase nije lose,hahaha.Ipak mislim da je vise znacenja dodano nego sto postoji ali da i jeste komponovano sa vise znacenja

hmm... u pravu si... ova veza sa sotonizmom je bas jaka...
interesantno... u svakom slucaju sve se vrti oko tog materijalizma i Californie :)

uh doors-i
svasta se vrtilo i u toj Jim-ovoj glavi... :D

stanibal

Post by stanibal » 28/03/2006 21:31

Eh Dzim u filmu rece:''one ne zele moje stihove niti tekstove nego samo mog djoku...''
Ma svi clanovi benda su govorili:''Weird'' za tekstove,i Dzim bi rekao:skace se sa teme na temu,ali uglavnom ako pogledate film znate ideju na kojoj je zasnovano sve-dolazenje do psihickog preko fizickog(deranje na koncertu,droga,alkohol,ples indijanski) i pronalazenje Vrata do smrti:kad se suocis sa smrcu-najzivlji si!!!(Ali je Pam rekla:''ja mislim Dzime da si najzivlji kad spoznajes jedinstvo svemira-dok su se kresali kod nje u stanu:):)):))Hahahaa,oprostite na izrazu.
Svaka cast Kilmeru,onaj pogled i nonsalantnost,elegancija i sarm:).
Ne vidjoh kraj filma...The End:)

manijak1
Has thanked: 6 times
Been thanked: 3 times

Post by manijak1 » 28/03/2006 21:36

:oops: Zdravo ......moje pjesme niko ne shvata :D :D

stanibal

Post by stanibal » 29/03/2006 00:24

Niti ovaj tvoj post i sta si htio reci njime:)...

99 balloons?

ObiVan

Post by ObiVan » 29/03/2006 01:07

Postavio si bezbroj pitanja, gdje se o svakom moze satima raspravljati...mozes raspravljati o jednoj pjesmi i da sama bude tema, pa da cak i pretjeram da kazem da mozes jos deset tema pocevsi samo od jedne pjesme napraviti... s druge strane analiziranje i interpretiranje pjesama ima i historijsku notu ( u prevodu sta je pisac htio da kaze) a i onu sta ti sam u pjesmi pronadjes...ponekad moras da neke stvari osjetis na svojoj kozi da shvatis odredjenu pjesmu, ponekad moras sam pjesmu da odsviras ili odpjevas ili neko treci tebi, ponekad mozes da se vrtis po 666 foruma i da dobijes bezbroj beskorisnih odgovora...
I jos nesto o Jimu...bilo bi pogresno reci da su Doorsi samo proizvod LSD-a i da je sve ono sto su oni LSD i vrata percepcije itd. Morrison je sam patio zbog toga jer nije uopste bilo pokusaja da bude shvacen...Kilmer ga jeste odglumio fenomenalno, ali Morrison je to zivio i jedno su oci Olivera Stone-a koji je to sve rezirao, a pojava Morrisona je nesto unikatno...imas danas bezbroj pokusaja kopija...
I dalje da nastavim...interpretacija poezije, samim tim i poezije u muzici se ne razlikuje od casa knjizevnosti tj.maternjeg jezika i analiziranja lektira i pjesama...dovoljno je da se sjetis toga i sve ce ti biti jasnije...a kod konkretnih pitanja mozes dobiti odgovor...mogu ti do prekosutra govoriti o pjesmama i upucivati te na linkove od Hotela Californie i znakova sotonizma, preko Dugmeta i "malo slatkog secera za vene" i "Master of Puppetsa" ili sta god hoces...vaznije je sta sam pronadjes...
:music: SAMO TI SLUSAJ DOBRU MUZIKU

repeater

Post by repeater » 29/03/2006 03:32

stanibal wrote:
repeater wrote:Tko to tamo pjeva
-----------------

kamo dalje
rodjace
sto to rade
prde u prasinu
cini mi se
rodjace
jedu govna i sanjare
bit ce bolje
rodjace
ostavljene djevojke
narkomani i bludnice
uzdaju se u tebe
blindirani brodovi
zbilja sam bio dosljedan
i velikodusan
rodjace
raspolagati tudjom mukom
nije mala zajebancija

Vozili TE na cetiri strane
zbilja SI bio dosljedan

sta znaci to za brodove?
U koga se uzdaju narkomani i bludnice???
ko je Rodjak?cini mi se da je posebna licnost-u njega se uzdaju-droga?
kakve medalje?:)ispitujem ko cajkan(pardon svim takvim na forumu:))

ko to tamo pjeva je neka vrsta obracuna sa kultom licnosti i drustvom u kojem se javlja. konkretno: malogradjanskom jugoslavijom.

TourniqueT

Post by TourniqueT » 29/03/2006 10:17

Neko rece da pogledas dokumentarac, mislim da ga mozes nac na netu, ako trazis" Tko su junaci Johnyevih pjesama"

Govori o vecini likova iz Stulicevih textova, tko je bila "SuzyF", "Marina", kome je posvecena pjesma "Pit i to je Amerika", kada i kako je napisao "Gracija" etc...

Mene iskreno malo nervira tvoj stav. I rekao bih da nisi ko' policajac nego kao "kopicajac" shto bi rek'o StephenKing.

Naime radi se o tome da su ljudi godinama, kolektirali ploce, slusali te stvari, raspravljali o textovima i to je cijela jedna era i citav niz generacija... e sad dodjes ti pao s marsa i da ti sve neko to natipka i napise za 5 minuta kako bi ti bio "u toku" ?

Pa ko si brate ?

Jel ti brani neko da poslusas sve to, razmislis, prokontas, popricas s ljudima koji su slusali tu muziku u to doba ?

Ja se sjecam da sam znao preci i po 150KM da bih posudio Mentalnu Higijenu od Atomaca na vinilu jer su se ploce rasprodale preko noci.

Modra Rijeka s tog albuma... o cemu govori ? Rahela ?

Najlakse je reci, govori o drogama i o ovisnosti... ali nije tako. Vecina /barem 90%/ pjesama atomaca ima politicko socijalnu konotaciju:

poslusajte, "Gazi opet cizma", "Tko ce tad na zgaristu reci", "Ne cvikaj Generacijo"

Kao i Stulic iz svojeg doba, pjesme su poprilicno jasne i razumljive ukoliko si u toku sa desavanjima iz tog perioda...

i hej... proljece je trinaestog u decembru samo da znas ;)

stanibal

Post by stanibal » 30/03/2006 00:06

@ObiVan:
U pravu si,moze se o svakoj osjetiti nesto unikatno samo tebi,sam sebi stvaras sliku i spot pjesme.
REcimo da li se u :''Djevojcice kojima mirise koza'' kaze ne poznajes dovoljno efektnih fraza ili efendijinih fraza ili efendiju Praza (koji je valjda bio u to vrijeme-po jednom mom drugu).
Pjesma o pokrivenim djevojkama iz medrese(vole momke '' koji nikad ne psuju Alaha ''?)
Jesu to casovi lektire,fakat:)!!!Dobro si opisao,nego slobodno ti meni daj koji link nije mi mrsko listati ih...Pocni sa Masterom:)

@TournigueT
Htio sam pitati i za Modru rijeku ali nisam mislio da ce neko znati toliko u detalj(poklopiti se sa mnom).U pravu si za moj stav,ali kako drugacije da pitam nego odjednom,necu valjda polako u danasnjem turbulentnom svijetu gdje vazi:''Vrijeme je novac:)?''Ha ha ha...
Jeste BEZOBRAZNO pitati da se objasni nesto u sekundi,nesto sto je radjeno 15 godina.Isto kao i roditi se 1990 pa nadalje i uzeti MP3 METALLICE,GUNS-A,MAIDENA,NIRVANE i ispucati sve to za mjesec-dva umjesto da zivis sa njima i prozivljavas uspone i padove,radosti novog albuma,koncerta,smrt clanova,nezgode,...
Ovo za proljece bas ne kontam-eto nisam njegova generacija pa mi ti pocni od tog cudnog proljeca...
CUDNA SUMA je to...(mislim da se ovde govori o koncertu i motorijadi i napusenim fanovima,hahahaha,uopste,ples koji je odraz slavljenja ljepote roka i srece zbog razumijevanja/posjedovanja istog).
Sto je proljece 13 u dec?
Je li Dzoni u Holandiji?
Hvala i tebi Repeater za objasnjenje;)

Saian
Been thanked: 1 time

Post by Saian » 30/03/2006 00:26

stanie, Angie zna sa sa sarkazmom bolje nego ti sa znachenjem pjesama izgleda :D :D

Post Reply