Zloupotreba lijekova za smirenje u BiH

Sve o zdravlju...
Post Reply
Rosebud_

Zloupotreba lijekova za smirenje u BiH

Post by Rosebud_ » 02/12/2011 18:36

Pozdrav svima :)

Spremam esej o zloupotrebi lijekova za smirenje kod nas u BiH, pa me zanima sta vi mislite o tome, koji su to sve nacini zloupotrebljavanja, osim pretjeranog koristenja, koristenja bez recepta, i nedovoljne edukacije o tome da li to ljudima zaista treba.
Zatim zasto ih ljudi koriste, i koje su to "najpopularnije" tabletice?

Zamislila sam ovu temu kao jednu vrstu brainstorminga, pa bujrum, svi komentari su dobrodosli :)

:bih:

Mistik_

Re: Zloupotreba lijekova za smirenje u BiH

Post by Mistik_ » 02/12/2011 18:52

Hmmm da se tema zove upotreba lijekova za smirenje mozda bi se vise ljudi javljali, ovako, tesko. Tesko da ce neko tek tako priznati da se drogira :D
Ili mozda grijesim...

Rosebud_

Post by Rosebud_ » 02/12/2011 19:10

Ne znam promijenit naslov, al vrijedilo bi pokusat :D
Ili tako, ili sa nekim drugim senzacionalistickim naslovom :lol:

Mistik_

Post by Mistik_ » 02/12/2011 19:13

Spomeni Dzeku, Dodika, homoseksualce i vehabije u naslovu i imat ces najmanje milion komentara. :lol:

vazi

Post by vazi » 02/12/2011 20:16

Rosebud_ wrote:Pozdrav svima :)

Spremam esej o zloupotrebi lijekova za smirenje kod nas u BiH, pa me zanima sta vi mislite o tome, koji su to sve nacini zloupotrebljavanja, osim pretjeranog koristenja, koristenja bez recepta, i nedovoljne edukacije o tome da li to ljudima zaista treba.

Zamislila sam ovu temu kao jednu vrstu brainstorminga, pa bujrum, svi komentari su dobrodosli :)

kakav esej :) (definicija eseja?)

proza i lijekovi, hajd dobro :)

Rosebud_

Post by Rosebud_ » 02/12/2011 21:33

vazi wrote:
Rosebud_ wrote:Pozdrav svima :)

kakav esej :) (definicija eseja?)

proza i lijekovi, hajd dobro :)
Evo prva definicija na koju sam naisla, reci ces mozda ne najpouzdanija pa zato ispod imas drugu:

"An essay is a piece of writing which is often written from an author's personal point of view. Essays can consist of a number of elements, including: literary criticism, political manifestos, learned arguments, observations of daily life, recollections, and reflections of the author. The definition of an essay is vague, overlapping with those of an article and a short story." (wikipedia)

S druge strane, Longmanov rjecnik savremenog engleskog esej definise kao:
"A short piece of writing about a particular subject by a student as a part of a course of study. "

Sad kad imas definiciju, valjda bolje razumijes uvodni post?

"Prose is the most typical form of written language, applying ordinary grammatical structure and natural flow of speech rather than rhythmic structure". Ne vidim sto lijekovi i proza ne bi isli skupa. Mozda ocekujes da napisem pjesmu? :lol:

Kako god, hvala na odgovoru, makar smo naucili nesto o prozi i eseju, ako ne o temi. :bih:

vazi

Post by vazi » 02/12/2011 21:39

ma moze i recitacija :D

nego mensemescini da ti bolje baratas emgleskim nego maternjim jezikom, jel'de :)

esej: "književna vrsta po tematici bliska raspravi ili znanstvenom tekstu, po stilskim sredstvima srodna beletristici (Anić, Goldštajn...)"

ili spremas seminarski rad ili nesto slicno ali sumnjam da ti bas esej treba, al' eto, samo pisi i istrazuj :thumbup:

glede lijekova, ja bih bacila naglasak na edukaciju stanovnistva :)

Rosebud_

Post by Rosebud_ » 02/12/2011 22:03

vazi wrote:ma moze i recitacija :D

nego mensemescini da ti bolje baratas emgleskim nego maternjim jezikom, jel'de :)

esej: "književna vrsta po tematici bliska raspravi ili znanstvenom tekstu, po stilskim sredstvima srodna beletristici (Anić, Goldštajn...)"

ili spremas seminarski rad ili nesto slicno ali sumnjam da ti bas esej treba, al' eto, samo pisi i istrazuj :thumbup:

glede lijekova, ja bih bacila naglasak na edukaciju stanovnistva :)
Studiram engleski pa mi je nekako i literatura na nj relevantnija, vise je koristim :) Maternji je za ove tri godine malo zahrdjao, zafali koja rijec tu i tamo, ali nije toliko strasno. :)

U sustini, osnovno znacenje rijeci 'esej' je ogled, pa se tako siroko znacenje moze na svasta odnositi.
Nije toliko bitno jel neki referat, seminarski, portfolio, koliko je vazno da je forma eseja - zbog toga tako i rekoh.

Da ne bjezim dalje od teme...

Post Reply