Život i brak bez potomaka?

Seks, ljubav, erotika, odnosi među (s)polovima... Molimo ponašajte se kulturno.

Moderator: Euridika

berenice

Re: Život i brak bez potomaka?

Post by berenice » 03/04/2015 23:10

Kako kad, ali trenutno sam smirena, da ne kazem namirena, jel'...

A zasto mi to citiras?

S4mpion

Post by S4mpion » 03/04/2015 23:15

Forum je mnogo bolje mjesto kad na njemu usijane glave ne istresaju svoje frustracije.

alijagoro
Been thanked: 2 times

Post by alijagoro » 07/04/2015 22:36

MJAU - da wrote:
alijagoro wrote:
Velkoski wrote:Ne ogleda se majčinstvo u guranju kolica na Vilsu il' nemogućnosti ispijanja kafa (što i nije tačno), just sayin' s obzirom da ta kolica potencirate na svakoj stranici. :mrgreen:

I meni se generalno na ovoj temi više čini da oni koji ne žele djecu više osuđuju one koji žele, nego obrnuto.
:thumbup:
Hajde malo oladite, ili bar selektujte, samo se iznose argumenti. Šta me briga koliko ćeš djece imati, rodite milione, ako nećete okolo moljakati da vam ih drugi hrane i oblače, ja mogu za dvoje plaćati donaciju i plaćam, ali ne mogu za čitavu bijedu.
Ne moli te niko,valjda pomazes nekom iz dobre volje,a ne da nabijas na nos ljudima tu svoju donaciju :roll:

alijagoro

Post by alijagoro » 07/04/2015 22:43

berenice wrote:
MJAU - da wrote:Pa to što je psiholog po profesiji (uz dužno poštovanje, nikakve vajde od takvih "doktora") ne znači da nije ograničena. Zamisli odem ja kod nje, kažem, ja sam odlučila iz tih i tih razloga da neću rađati djecu, a ona me ovako babski posavjetuje. :lol:
Glupaca, ba! Procitalo i nabubalo par skripta i nalazi da zna zanat. Bjaaaazh
Cuj glupaca,sta je tek onda ona zena iz teksta.

berenice

Post by berenice » 07/04/2015 22:49

alijagoro wrote:
berenice wrote:
MJAU - da wrote:Pa to što je psiholog po profesiji (uz dužno poštovanje, nikakve vajde od takvih "doktora") ne znači da nije ograničena. Zamisli odem ja kod nje, kažem, ja sam odlučila iz tih i tih razloga da neću rađati djecu, a ona me ovako babski posavjetuje. :lol:
Glupaca, ba! Procitalo i nabubalo par skripta i nalazi da zna zanat. Bjaaaazh
Cuj glupaca,sta je tek onda ona zena iz teksta.
Ne sjećam se, to je jučer bilo meščini. Šta ono tema? Ali sigurna sam da mi je djelovala kao glupača. Čim ja to tako napišem, postoji neki razlog. Hajde i ti pročitaj još jednom.

alijagoro

Post by alijagoro » 07/04/2015 22:58

Zasto bih ja trebao citati ponovo,ako ti imas losu memoriju.

berenice

Post by berenice » 07/04/2015 23:03

Koja je stranica? Evo, pročitaću.

Ja sam Ribe, odatle slaba memorija. Ali samo kratkoročna.

alijagoro

Post by alijagoro » 07/04/2015 23:09

berenice wrote:Koja je stranica? Evo, pročitaću.

Znaci ima vas vise :D

berenice

Post by berenice » 07/04/2015 23:11

alijagoro wrote:
berenice wrote:Koja je stranica? Evo, pročitaću.

Znaci ima vas vise :D
Ne nabacuj mi se, nego daj stranicu, pa ću ti tačno reći šta sam kako mislila, ako ti se stvarno da...

prog321

Post by prog321 » 08/04/2015 09:29

Ako kaze da nece djecu, zasto bih je onda vjencao?. Koji ce kurac brak onda ? Mozemo svalerati i ovako :-D

Altsa

Post by Altsa » 26/05/2015 11:43

srecom sa onom sam sa kojom imam djecu...ona koja bi mi rekla da nece djecu ali hoce u brak nabio bih nogom u guzicu (koji ce mi qurac, mogu se i dalje samo zabavljati pa cak i zivjeti ne vjencano sa njom)...ona koja zbog bilo kojeg razloga nemoze imati djecu ne bi bila ostavljena...oni koji iznalaze raznorazne razloge da nemaju djecu su obicne kukavice.
Last edited by Altsa on 26/05/2015 11:44, edited 1 time in total.

alchak.ba

Post by alchak.ba » 26/05/2015 11:44

sta ce mi ona koja ne zeli djecu?

Aurelia Bronski

Post by Aurelia Bronski » 26/05/2015 14:13

Moj buraz nema djece, ima svoje razloge koje razumijem i prihvatam, njegov zivot jelte. U njegovom slucaju mislim da je ta odluka potpuno ispravna.
Njegova bivsa supruga je zeljela djecu ali je usla u brak s njim jer ga je jako voljela (a znala je unaprijed njegov stav o djeci). Rastali se nakon nekih desetak godina, on je u vezi sa zenom koja takodjer ne zeli djecu i sretni su. Bivsa supruga mu je sada u vezi sa nekim sa kojim zeli (i pokusava) imati djecu i jako je sretna.

Elem, koliki uvod.
Mislim da je ovo zaista pitanje na kojem se odnosi "lome" i mislim da je jako bitno da oba partnera imaju iste zelje jer u protivnom jedno uvijek pati, godinama se gomila tuga koja se pretvara u frustraciju (a jos ako i bioloski sat otkucava belaj jos veci) i na kraju ostaje samo prezir zbog necega sto je se propustilo u zivotu.

Licno - postujem svaciji izbor no za mene je moje dijete svetinja i nesto najbolje sto mi se ikada desilo. Da je do mene bilo bi jos makar jedno ali eto, sila prilika.
Ali shvatam ljude koji ne zele djecu, mada mi onaj cisto egoisticni trip bas i nije najlaksi za svariti, no njihov zivot, ne moj. Samo znam da bih se ja na ovoj stavci slomila i ne bih mogla dalje s nekim, kolika god ta ljubav bila (been there, done that jelte).

Lalena

Post by Lalena » 26/05/2015 14:21

Lucky Strike wrote:Otvaram ovu temu jer me zanima misljenje forumasa o ovom pitanju. :izet:

Znači, da li se možete zamisliti u braku ako vas voljeni/na ne želi da ima djecu sa vama, odnosno ako ne zeli djecu nikada imati?

Znaci, ako mu / joj se djeca da tako kažem, "ne svidjaju" i gnusaju se od same pomisli da imaju potomke.

Takav sam i ja, ne volim jednostavno djecu i ne vidim uopste utemeljenost tvrdnje da nam je glavna osobina i cilj produzenje vrste. :skoljka:

Ma kakvi, ja bih da uzivam u zivotu bez ikakvih obaveza, djeca su mi jednostavno pritisak i strasna obaveza i ne znam kako bih se snasao u ulozi oca. :run:

Iskreno receno, bojim se ocinstva i obaveza koje se dobijaju s tim.

Djeca su strasan teret, i valjalo bi svaki dan misliti o temi gdje je , s kim je , naravno i kad odraste, briga nikad nece prestati..

A valjalo bi jos dok su mali, mjenjati usrane pelene svaki dan, slusati plač, ako se razboli vodi doktoru, i milion slicnih obaveza. :skoljka:

Ne znam jesam li uopsten svjestan ovoga sto govorim, ali meni se djeca trenutno ne svidjaju i ako mi je ova pamet, ne bih ih volio nikako imati.

Zelim pitati forumase da li bi pristali zivjeti u braku bez djece, i jesu li osobe koje tako razmisljaju uopce shvacene od strane okoline?

Jednostavno je , zaista.

NEMA DJECE, NEMA MUKE! 8-)

Da cujem misljenja. Jel okej ostariti bez potomaka?

Uzdravlje! :thumbup:
Najljepsa stvar kod djece je sto ta ljubav potisne sebicnost, egoizam, cak i lijenost, vecina roditelja je u stanju zrtvovati puno toga za svoje dijete, vise nego sto bi zrtvovala za samoga sebe... Djeca izvlace ono najbolje iz nas!
Kod tebe ocito to tako ne funkcionise, doduse, nikada se ne zna...

Ne radi se tu samo o djeci, svako bi iskreno trebao iznijeti svoj stav buducem supruzniku, ali ja bih se na mjestu tvoje buduce zapitala kakav ti imas stav prema drugim ljudima ako si u stanju misliti tako o vlastitom potomstvu?! Znas, i supruga je na neki nacin obaveza i teret... A tek njena porodica :mrgreen:
Sta je s tvojim roditeljima? Bi li se odrekao i njih kada postanu bolesni i stari, kada budu "teret"?

"Zivot bez ikakvih obaveza" zvuci toliko nezrelo (osim ako si petnaestogodisnjak)... ja osobe s takvom logkom zaobilazim u zivotu, ali uvjerena sam da ces naci neku slicnu, samo, dobro pazi da joj u odredjenom trenutku ne postanes prevelika "obaveza" ili "teret", nemoj ni pomisljati da se razbolis, da izgubis posao ili, nedaj Boze, ocekujes od nje da ti svaki dan kuha, pere, slusa te dok pametujes, trpi tvoje prijatelje, pita se gdje si kada kasnis i sl :skoljka:

Ramzess Veliki
Has thanked: 6 times
Been thanked: 8 times

Post by Ramzess Veliki » 26/05/2015 14:31

Lalena wrote: Najljepsa stvar kod djece je sto ta ljubav potisne sebicnost, egoizam, cak i lijenost, vecina roditelja je u stanju zrtvovati puno toga za svoje dijete, vise nego sto bi zrtvovala za samoga sebe... Djeca izvlace ono najbolje iz nas!
Kod tebe ocito to tako ne funkcionise, doduse, nikada se ne zna...

Ne radi se tu samo o djeci, svako bi iskreno trebao iznijeti svoj stav buducem supruzniku, ali ja bih se na mjestu tvoje buduce zapitala kakav ti imas stav prema drugim ljudima ako si u stanju misliti tako o vlastitom potomstvu?! Znas, i supruga je na neki nacin obaveza i teret... A tek njena porodica :mrgreen:
Sta je s tvojim roditeljima? Bi li se odrekao i njih kada postanu bolesni i stari, kada budu "teret"?

"Zivot bez ikakvih obaveza" zvuci toliko nezrelo (osim ako si petnaestogodisnjak)... ja osobe s takvom logkom zaobilazim u zivotu, ali uvjerena sam da ces naci neku slicnu, samo, dobro pazi da joj u odredjenom trenutku ne postanes prevelika "obaveza" ili "teret", nemoj ni pomisljati da se razbolis, da izgubis posao ili, nedaj Boze, ocekujes od nje da ti svaki dan kuha, pere, slusa te dok pametujes, trpi tvoje prijatelje, pita se gdje si kada kasnis i sl :skoljka:
:thumbup: Sve pet. :thumbup:

TaraCrvena

Post by TaraCrvena » 26/05/2015 15:02

Trenutno ne zelim djecu niti mislim da cu ih u neko dogledno vrijeme zeljeti,ali kada budem u mogucnosti vrlo rado bih usvojila jedno malo bice i dala sve od sebe da mu uljepsam zivot :)

Tomahawk11
Globalni moderator
Has thanked: 21 times
Been thanked: 30 times

Post by Tomahawk11 » 26/05/2015 15:05

TaraCrvena wrote:Trenutno ne zelim djecu niti mislim da cu ih u neko dogledno vrijeme zeljeti,ali kada budem u mogucnosti vrlo rado bih usvojila jedno malo bice i dala sve od sebe da mu uljepsam zivot :)
Vanzemaljca? Nesto drugo? Kad sam ovo procitao, to mi je bila prva asocijacija. Nemoj se naljutiti, ali na taj nacin je napisano.
Ne zelis djecu (problem je u radjanju, jel), ali ces usvojiti nekad malo bice (sta je to bice - valjda bi se trebalo nazivati dijete, u suprotnom....ko zna)
Ode svijet u tri lijepe.

Bambi_na_kofeinu

Post by Bambi_na_kofeinu » 26/05/2015 15:10

TaraCrvena wrote:Trenutno ne zelim djecu niti mislim da cu ih u neko dogledno vrijeme zeljeti,ali kada budem u mogucnosti vrlo rado bih usvojila jedno malo bice i dala sve od sebe da mu uljepsam zivot :)
Ovo nije ni meni jasno.

Dakle imaš volju da se brineš, pružiš emocije, pažnju i skrb djetetu...sve dok nije tvoje?

Gabrielo

Post by Gabrielo » 26/05/2015 15:12

Aurelia Bronski wrote:Moj buraz nema djece, ima svoje razloge koje razumijem i prihvatam, njegov zivot jelte. U njegovom slucaju mislim da je ta odluka potpuno ispravna.
Njegova bivsa supruga je zeljela djecu ali je usla u brak s njim jer ga je jako voljela (a znala je unaprijed njegov stav o djeci). Rastali se nakon nekih desetak godina, on je u vezi sa zenom koja takodjer ne zeli djecu i sretni su. Bivsa supruga mu je sada u vezi sa nekim sa kojim zeli (i pokusava) imati djecu i jako je sretna.

Elem, koliki uvod.
Mislim da je ovo zaista pitanje na kojem se odnosi "lome" i mislim da je jako bitno da oba partnera imaju iste zelje jer u protivnom jedno uvijek pati, godinama se gomila tuga koja se pretvara u frustraciju (a jos ako i bioloski sat otkucava belaj jos veci) i na kraju ostaje samo prezir zbog necega sto je se propustilo u zivotu.

Licno - postujem svaciji izbor no za mene je moje dijete svetinja i nesto najbolje sto mi se ikada desilo. Da je do mene bilo bi jos makar jedno ali eto, sila prilika.
Ali shvatam ljude koji ne zele djecu, mada mi onaj cisto egoisticni trip bas i nije najlaksi za svariti, no njihov zivot, ne moj. Samo znam da bih se ja na ovoj stavci slomila i ne bih mogla dalje s nekim, kolika god ta ljubav bila (been there, done that jelte).
Mislim da su zene koje ne zele djecu u velikoj manjini. Kod muskaraca vjerujem da je vise takvih, ali opet je vise onih koji zele.
Zar postoji ljepsi osjecaj na svijetu od onoga kad dobijes dijete?

TaraCrvena

Post by TaraCrvena » 26/05/2015 15:23

Ne ljutim se a vrlo vjerovatno se nisam dobro izrazila.Rekla sam da trenutno ne zelim djecu niti u neko skorije vrijeme,mozda se to i promijeni,ne mogu sa 100% sigurnoscu tvrditi tako nesto,nije do radjanja,razlozi su puno dublji i kompleksniji.Ono sto sam htjela da kazem je to da bih vrlo rado usvojila jedno dijete.Par puta sam bila po domovima u posjeti i zao mi je te djece.Da ostanem trudna ne bih abortirala.Ne zelim djecu ali bih vrlo rado usvojila jedno napusteno dijete I dala sve sto mogu da ga usrecim.A svijet i onako ode u tri lijepe(po mom misljenju).

Bambi_na_kofeinu

Post by Bambi_na_kofeinu » 26/05/2015 15:26

TaraCrvena wrote:Ne ljutim se a vrlo vjerovatno se nisam dobro izrazila.Rekla sam da trenutno ne zelim djecu niti u neko skorije vrijeme,mozda se to i promijeni,ne mogu sa 100% sigurnoscu tvrditi tako nesto,nije do radjanja,razlozi su puno dublji i kompleksniji.Ono sto sam htjela da kazem je to da bih vrlo rado usvojila jedno dijete.Par puta sam bila po domovima u posjeti i zao mi je te djece.Da ostanem trudna ne bih abortirala.Ne zelim djecu ali bih vrlo rado usvojila jedno napusteno dijete I dala sve sto mogu da ga usrecim.A svijet i onako ode u tri lijepe(po mom misljenju).
Dakle nisi vođena željom za potomstvom već isključivo željom da nekom djetetu obezbijediš bolji život? :)
Ali za to ne moraš usvajati i razvijati relaciju roditelj-dijete koju usvajanje podrazumijeva.

TaraCrvena

Post by TaraCrvena » 26/05/2015 15:31

Bambi_na_kofeinu wrote:
Ovo nije ni meni jasno.

Dakle imaš volju da se brineš, pružiš emocije, pažnju i skrb djetetu...sve dok nije tvoje?
Ne zelim TRENUTNO djecu,mozda cu ih zeljeti za par godina,kao sto vec rekoh da ostanem trudna ne bih abortirala ali da sam trenutno u mogucnosti,financijskoj prije svega,rado bih usvojila jedno.Svaki put kad bih bila u nekom domu pitali su me da li bih bila njihova mama :|.Srce mi se slomi kad ih vidim.

alchak.ba

Post by alchak.ba » 26/05/2015 15:32

TaraCrvena wrote:Ne ljutim se a vrlo vjerovatno se nisam dobro izrazila.Rekla sam da trenutno ne zelim djecu niti u neko skorije vrijeme,mozda se to i promijeni,ne mogu sa 100% sigurnoscu tvrditi tako nesto,nije do radjanja,razlozi su puno dublji i kompleksniji.Ono sto sam htjela da kazem je to da bih vrlo rado usvojila jedno dijete.Par puta sam bila po domovima u posjeti i zao mi je te djece.Da ostanem trudna ne bih abortirala.Ne zelim djecu ali bih vrlo rado usvojila jedno napusteno dijete I dala sve sto mogu da ga usrecim.A svijet i onako ode u tri lijepe(po mom misljenju).
meni je ovo postenije i humanije, nego one sto radjaju po petero, a ne mogu im obezbijediti nista.

Bambi_na_kofeinu

Post by Bambi_na_kofeinu » 26/05/2015 15:40

TaraCrvena wrote:

Ne zelim TRENUTNO djecu,mozda cu ih zeljeti za par godina,kao sto vec rekoh da ostanem trudna ne bih abortirala ali da sam trenutno u mogucnosti,financijskoj prije svega,rado bih usvojila jedno.Svaki put kad bih bila u nekom domu pitali su me da li bih bila njihova mama :|.Srce mi se slomi kad ih vidim.
Razumijem, ali želja da se djetetu obezbijedi dom i bolji život nije jedini ni najbolji razlog za usvajanje.
Za udomljavanje jeste, ako ta opcija zakonski postoji kod nas, ne znam da li SOS majka funkcioniše po tom principu.
Udomitelj i usvojitelj/roditelj se bitno razlikuju, prije svega u psihi djeteta.
Ako nemaš poriv za biti roditelj mislim da ne bi trebala razmatrati ni usvajanje, bez obzira što bi finansijski bila u mogućnosti.

Post Reply