Zivot bez novca!?

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Hollow
Posts: 16
Joined: 01/02/2010 14:59

#1 Zivot bez novca!?

Post by Hollow »

PItanje dakle kakav bi zivot bio bez novca?

Ovkao grubo gledajuci zivot bi postao prazan, imali bi sve izgubili bi smisao zivota.
Na drugu stranu ako pogledamo dublje vidjeli bi da bi stvorili drustvo u kojem bi svako brinuo za svakog radili bi za zajednicko dobro i opstanak nebi bilo gladi ni neke hiearhijske podjele ljudi po novcu mislim da bi bilo puno lakse nego sada. Vise bi se cijenila umjetnost naucnici da se posvete razvijanju medicine a ne razvijanju vojne tehnologije mozda nebi bilo ni bolesti. Uglavnom ja mislim da bi bilo bolje nego sada.
User avatar
Truba
Posts: 82355
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#2 Re: Zivot bez novca!?

Post by Truba »

mislim da je razmišljanje o svijetu bez novca utopija
pol pot je nešto slično napravio a rezultate znamo = polja smrti

meni se čini da u star treku nema novaca zbog onih replikatora koji sve mogu umnožiti... posebno hranu :? :? :?
Static-X
Posts: 2475
Joined: 23/07/2009 14:50

#3 Re: Zivot bez novca!?

Post by Static-X »

Zivot bez novca, hmm to ti je agrekulturni zivot, farmera na selu. :-D
User avatar
cat lover
Posts: 10806
Joined: 23/01/2010 00:27
Location: rotirajuća zemaljska kugla

#4 Re: Zivot bez novca!?

Post by cat lover »

Možda će nam Maje pokazati kako da živimo bez novca
zdimili su i ja kontam da će se nakon reseta kalendara 2012 vratiti
User avatar
no_pasaran
Posts: 804
Joined: 30/01/2010 19:34

#5 Re: Zivot bez novca!?

Post by no_pasaran »

cat butcher wrote:Možda će nam Maje pokazati kako da živimo bez novca
zdimili su i ja kontam da će se nakon reseta kalendara 2012 vratiti
Što je tebi dobro jeraaaneeee :thumbup:
Fuzio
Posts: 35
Joined: 15/01/2010 16:27

#6 Re: Zivot bez novca!?

Post by Fuzio »

Život bez novca se kad tad pretvori u haos i raspad. Zašto?? Da bismo odgovorili na to pitanje, potrebno je prvo shvatiti šta je novac. Novac predstavlja ukupnu količinu vrijednosti u opticaju. On olakšava trgovinu. Da nema novca, ljudi bi bili prisiljeni na jednu od dvije stvari: problematičnu robnu razmjenu gdje bi se ekonomija, a zajedno i s njom i ostatak civilizacijskih tekovina survali na nivo kamenog doba ili nepostojanje privatne svojin. Prvo znamo čemu vodi, a to je rat sviju protiv svih, a drugo je nemoguće ostvariti zbog toga što se kosi sa osnovnim ljudskim instinktima. Koje od ovo dvoje ti se više sviđa?? Postojale su zajednice koje su slijedile jedan od ovih scenarija. Prvi su bile hipi i anarhističke komune, koje su se mahom raspadale, nijedna od njih nije razvila nikakve mehanizme održivog opstanka, niti su išta doprinijele u nauci. Drugi scenario su bile diktature ekstremnih komunista kao što komi reče, koje su također neslavno propale. Jedino što su doprinijele čovječanstvu je bilo iskustvo da su takve stvari, najblaže rečeno, neodržive i nestabilne. Nemoj misliti da si se prvi sjetio toga, ideja je stara preko dvije hiljade godina, bilo je nebrojeno mnogo pokušaja, od kojih se još nijedan nije održao. Mnogo zanimljivije bi bilo zamisliti društvo u kojem ljudski rad ne vrijedi baš ništa. To bi tek bio cirkus
Fuzio
Posts: 35
Joined: 15/01/2010 16:27

#7 Re: Zivot bez novca!?

Post by Fuzio »

komi wrote:mislim da je razmišljanje o svijetu bez novca utopija
pol pot je nešto slično napravio a rezultate znamo = polja smrti

meni se čini da u star treku nema novaca zbog onih replikatora koji sve mogu umnožiti... posebno hranu :? :? :?
Nisam nikada bio upoznat sa detaljima Star Treka, al kako se Ferengi bave trgovinom, čime trguju ako se sve može replicirati? Kako uspijevaju obavljati interplanetarnu trgovinu bez novca, kad je to teško zamisliti u samo jednoj državi recimo??

Edit: sad sam googlao, imaju valutu zove se Latinum
User avatar
cat lover
Posts: 10806
Joined: 23/01/2010 00:27
Location: rotirajuća zemaljska kugla

#8 Re: Zivot bez novca!?

Post by cat lover »

Fuzio wrote:Život bez novca se kad tad pretvori u haos i raspad. Zašto?? Da bismo odgovorili na to pitanje, potrebno je prvo shvatiti šta je novac. Novac predstavlja ukupnu količinu vrijednosti u opticaju. On olakšava trgovinu. Da nema novca, ljudi bi bili prisiljeni na jednu od dvije stvari: problematičnu robnu razmjenu gdje bi se ekonomija, a zajedno i s njom i ostatak civilizacijskih tekovina survali na nivo kamenog doba ili nepostojanje privatne svojin. Prvo znamo čemu vodi, a to je rat sviju protiv svih, a drugo je nemoguće ostvariti zbog toga što se kosi sa osnovnim ljudskim instinktima. Koje od ovo dvoje ti se više sviđa?? Postojale su zajednice koje su slijedile jedan od ovih scenarija. Prvi su bile hipi i anarhističke komune, koje su se mahom raspadale, nijedna od njih nije razvila nikakve mehanizme održivog opstanka, niti su išta doprinijele u nauci. Drugi scenario su bile diktature ekstremnih komunista kao što komi reče, koje su također neslavno propale. Jedino što su doprinijele čovječanstvu je bilo iskustvo da su takve stvari, najblaže rečeno, neodržive i nestabilne. Nemoj misliti da si se prvi sjetio toga, ideja je stara preko dvije hiljade godina, bilo je nebrojeno mnogo pokušaja, od kojih se još nijedan nije održao. Mnogo zanimljivije bi bilo zamisliti društvo u kojem ljudski rad ne vrijedi baš ništa. To bi tek bio cirkus
Fino si ovo napisao, ali i život s novcem se pretvori nakon izvjesnog vremena u haos i raspad
šta su drugo ratovi nego to)
callmethebreeeze
Posts: 7343
Joined: 22/04/2005 22:37
Location: Svedska

#9 Re: Zivot bez novca!?

Post by callmethebreeeze »

Hollow wrote:PItanje dakle kakav bi zivot bio bez novca?

Ovkao grubo gledajuci zivot bi postao prazan, imali bi sve izgubili bi smisao zivota.
Na drugu stranu ako pogledamo dublje vidjeli bi da bi stvorili drustvo u kojem bi svako brinuo za svakog radili bi za zajednicko dobro i opstanak nebi bilo gladi ni neke hiearhijske podjele ljudi po novcu mislim da bi bilo puno lakse nego sada. Vise bi se cijenila umjetnost naucnici da se posvete razvijanju medicine a ne razvijanju vojne tehnologije mozda nebi bilo ni bolesti. Uglavnom ja mislim da bi bilo bolje nego sada.
utopija. i tu bi na neki nacin doslo do takmicenja i gomilanja moci i bogastava, ne mora nuzno novac biti u pitanju. gospodar muha i te stvari. ja sam imao perioda u zivotu kad sam imao male i nestalne prirode, i mogu reci da se lakse zivi sa stalnim i solidnim. :D ne vjerujem da novac cini insana srecnim, ali ako vec moram biti nesrecan neka mi pozitivnog stanja na racunu.
:D

ali mislim da drzava treba da rasporedjuje bogastvo i da oporezuje bogate i da ne dozvoli gomilanje novca na ustrb opsteg dobra. takodjer se zalazem za djelomicnu kontrolu nad bankovnim i finasijskim sistemima.
Hollow
Posts: 16
Joined: 01/02/2010 14:59

#10 Re: Zivot bez novca!?

Post by Hollow »

a sta ako ljudi rade zajedno?

ako zajedno rade na dobijanju hrane.. i svi se angaziraju i kasnije podijele tako isto to se tice gradjevina sjetite se u titino doba radnih akcija u tom smislu da ljudi rade za zajednicko dobro to je kvaka svega.. ali problem je sto su ljudi zli korumpirani i egoisticni :/
Hollow
Posts: 16
Joined: 01/02/2010 14:59

#11 Re: Zivot bez novca!?

Post by Hollow »

Fuzio wrote:Život bez novca se kad tad pretvori u haos i raspad. Zašto?? Da bismo odgovorili na to pitanje, potrebno je prvo shvatiti šta je novac. Novac predstavlja ukupnu količinu vrijednosti u opticaju. On olakšava trgovinu. Da nema novca, ljudi bi bili prisiljeni na jednu od dvije stvari: problematičnu robnu razmjenu gdje bi se ekonomija, a zajedno i s njom i ostatak civilizacijskih tekovina survali na nivo kamenog doba ili nepostojanje privatne svojin. Prvo znamo čemu vodi, a to je rat sviju protiv svih, a drugo je nemoguće ostvariti zbog toga što se kosi sa osnovnim ljudskim instinktima. Koje od ovo dvoje ti se više sviđa?? Postojale su zajednice koje su slijedile jedan od ovih scenarija. Prvi su bile hipi i anarhističke komune, koje su se mahom raspadale, nijedna od njih nije razvila nikakve mehanizme održivog opstanka, niti su išta doprinijele u nauci. Drugi scenario su bile diktature ekstremnih komunista kao što komi reče, koje su također neslavno propale. Jedino što su doprinijele čovječanstvu je bilo iskustvo da su takve stvari, najblaže rečeno, neodržive i nestabilne. Nemoj misliti da si se prvi sjetio toga, ideja je stara preko dvije hiljade godina, bilo je nebrojeno mnogo pokušaja, od kojih se još nijedan nije održao. Mnogo zanimljivije bi bilo zamisliti društvo u kojem ljudski rad ne vrijedi baš ništa. To bi tek bio cirkus
al vidis hipijima i diktaturama se suprodstavljalo.. sta da se tako nesta razivje u cijelome svijetu??

da nema znaci suprodstavljanja tome?

mislis da bi bilo isto?

da ne zivimo u kamenom dobu.. al tad nije bilo ratova izmedju ljudi od najednostavnijih i primitivnih ljudi mozemo dosta da naucimo o drustvu. Tacno je da nisu bili civilizovani ali su radili zajedno "svi za jednog jedan za sve"
User avatar
Truba
Posts: 82355
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#12 Re: Zivot bez novca!?

Post by Truba »

kad sam bio mlađi razmišljao sam o sistemu bez novca

sada mi je mnogo važnije pitanje dolaska do novca... od postojanja novca kao vrijednosti VEĆI mi je problem mogućnost dolaska do novaca bez RADA (precizirajmo - društveno prihvatljivog i zakonom odobrenog rada)... dakle nije bitno odakle novac bitno je samo da imaš novac i da ga trošiš...
siromašni poštenjačina u kafani nije prihvatljiv za razliku od zločinca koji časti uokolo i voza auta...

ako ne trošiš novac nigdje nisi dobrodošao (stara kineska poslovica)

novac kao novac nije problem ako mene pitate... već devijacije koje nastaju u pokušajima dolaska do novca bez rada (korupcija, kriminal, kocka, prostitucija...)
User avatar
cat lover
Posts: 10806
Joined: 23/01/2010 00:27
Location: rotirajuća zemaljska kugla

#13 Re: Zivot bez novca!?

Post by cat lover »

Hollow wrote:a sta ako ljudi rade zajedno?

ako zajedno rade na dobijanju hrane.. i svi se angaziraju i kasnije podijele tako isto to se tice gradjevina sjetite se u titino doba radnih akcija u tom smislu da ljudi rade za zajednicko dobro to je kvaka svega.. ali problem je sto su ljudi zli korumpirani i egoisticni :/
ljudi su pokvareni, pa nismo djaba jednom već potopljeni
znaš šta su radili vodje smjena po radnim akcijama
Hollow
Posts: 16
Joined: 01/02/2010 14:59

#14 Re: Zivot bez novca!?

Post by Hollow »

komi wrote:kad sam bio mlađi razmišljao sam o sistemu bez novca

sada mi je mnogo važnije pitanje dolaska do novca... od postojanja novca kao vrijednosti VEĆI mi je problem mogućnost dolaska do novaca bez RADA (precizirajmo - društveno prihvatljivog i zakonom odobrenog rada)... dakle nije bitno odakle novac bitno je samo da imaš novac i da ga trošiš...
siromašni poštenjačina u kafani nije prihvatljiv za razliku od zločinca koji časti uokolo i voza auta...

ako ne trošiš novac nigdje nisi dobrodošao (stara kineska poslovica)

novac kao novac nije problem ako mene pitate... već devijacije koje nastaju u pokušajima dolaska do novca bez rada (korupcija, kriminal, kocka, prostitucija...)
al gle da nema novca nebi trebali se brinuti kako docido njega nebi bilo korucpcije, kriminala i prostitucije
User avatar
Prozor
Posts: 4178
Joined: 23/05/2007 00:54

#15 Re: Zivot bez novca!?

Post by Prozor »

nikakav
shambho
Posts: 989
Joined: 30/04/2009 23:18

#16 Re: Zivot bez novca!?

Post by shambho »

Znam ja kakav je zivot bez novca.. :mrgreen: ..Nije lose nako ponekad ogladnis al' moze se.. Ne mislis na torticu.. :mrgreen:

Salu na stranu al' studentski zivot te nauci zivjeti sa markom u dzepu sedmicno (bukvalno..) ..I nama bilo dobro.. Nemas cool nove tene, ne ides na fancy mjesta al' imas neku raju zezas se s njima i super ti.

A opet s druge strane kad imas para i kupis sebi kesu slatkisa ..Tad ti praavo ono dobro.. :mrgreen:

A i ja sam nes tamo nekad razmisljala kako zavisimo od tih papirnatih novcanica, i kontala kako bi se to moglo necim zamijeniti, i nisam nista skontala ..ne ide to bas.. :mrgreen:

Aj agri wit komi..
komi wrote:novac kao novac nije problem ako mene pitate... već devijacije koje nastaju u pokušajima dolaska do novca bez rada (korupcija, kriminal, kocka, prostitucija...)
:mrgreen:
User avatar
cat lover
Posts: 10806
Joined: 23/01/2010 00:27
Location: rotirajuća zemaljska kugla

#17 Re: Zivot bez novca!?

Post by cat lover »

Rješenje je stizalo u nekoliko navrata odozgo,
ali ovi lido su mnogo toga posakrivali, vjerojatno 'ministri'
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45742
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#18 Re: Zivot bez novca!?

Post by Chmoljo »

mah, devera se... od danas do sutra... samo nek ima za interneta :D
User avatar
The Nightwatchman
Posts: 2380
Joined: 16/10/2006 15:31
Location: izmedju krajnosti

#19 Re: Zivot bez novca!?

Post by The Nightwatchman »

tema je postavljena bez uvida u osnovne postulate života, življenja i ekonomije. akumulacija vrijednosti u novcu je neminovna i neizbježna. novac bi savršeno funkcionirao, samo kada ne bi postojao pojam "kredit", zato jer isti podrazumijeva vrijednost koja zapravo ne postoji.

ali uz novac kao akumulaciju vrijednosti moramo vezati i ljudsku osobinu koja se nazva pohlepom. ja danas hocu da imam ono sto cu stvoriti za pet godina. i naravno, uzimam kredit. ta fiktivna reprezentacija vrijednosti unistit ce ljudski rod.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#20 Re: Zivot bez novca!?

Post by arzuhal »

Meni bi lakši život bio da nema onih kovanica od 5 feniga... :x
User avatar
Truba
Posts: 82355
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#21 Re: Zivot bez novca!?

Post by Truba »

zaista je žalosno
neki dan sam na forumu negdje napisao kako sam slučajno gledajući kroz prozor vidio u tri navrata tri različite grupacije onih što rove po kanti
to su čitave obitelji i uopće nisu što bi se reklo romi...

sramota za civilizaciju
više ne mogu reći sramota za državu...

a s druge strane komšije izbjeglice...4 njih 4 auta 2-3 stana 4 posla 4 korupcije :roll: :roll: :roll: :roll:
User avatar
milenko
Posts: 417
Joined: 18/12/2009 10:17

#22 Re: Zivot bez novca!?

Post by milenko »

Austrijski milioner Karl Rebeder (47) odlučio je da pokloni svu svoju imovinu i 2,7 miliona funti jer ga bogatstvo nikada nije činilo srećnim, piše Dejli mejl.
Rebeder, koji živi u Lincu, namerava da pokloni veliko bogatstvo siročićima i agencijama koje brinu o siromašnima u Južnoj Americi.

"Došao sam na ovu ideju pre nekoliko godina kada sam posetio Havaje", rekao je Rebeder.
On je već poklonio svoje luksuzne automobile i avion, a uskoro planira da se odrekne i drugih vrednih stvari.
"Ne mogu da dočekam da se rešim svega", poručuje Rebeder.
On je za Dejli Telegraf rekao da smatra da je novac kontraproduktivan, jer sprečava dolazak sreće:
"Ja ne želim ništa da imam. Apsolutno ništa", poručuje Rebeder.

Od kada je prodao svoju kompaniju 2004. godine, Rebeder je pomagao sirotištima u Južnoj Americi. On je uspeo da pokrene projekat koji pomaže siročićima da nauče osnove uzgajanja voća i povrća. Na taj način, on želi da ih nauči se osamostale i zarađuju novac od malena.
Rebeder je objasnio zbog čega je odlučio da se reši bogatstva:
„2004. godine, kada sam se sa tadašnjom ženom vraćao sa Havaja, sinulo mi je da ja zapravo umirem kroz konzumerizam. Shvatio sam da mi novac i skupe stvari uopšte nisu potrebni. Kada sam bio dete naučio sam vrednost novca i vrednu lekciju kako da novac zaradim”, kaže Rebeder.
On je svoju prvu kompaniju osnovao 1984. godine i vrlo brzo je postao bogat. Rebederov otac je bio slikar, a majka službenica.
Bivši milioner kaže da sada srećno živi u manjem dvosobnom stanu, a da mesečno ima na raspolaganju oko 800 funti.
Još uvek nije poznato kako se njegova najbliža rodbina oseća po pitanju njegove filantropije.


tesko da se bez novca moze opstati (ne i nemoguce) u svijetu koji nas okruzuje, on je samo jedno od efikasnih sredstava"komunikacije", bar je to bila prvobitna ideja, u medjuvremenu postade samo sebi cilj, oruzje potcinjavanja...sve u zivotu ima svoje granice, donje i gornje, pa i novac, na pojedincu je da odredi tu granicu...
vratnik
Posts: 30172
Joined: 30/08/2004 11:17
Location: Apsurdistan

#23 Re: Zivot bez novca!?

Post by vratnik »

Novac ce nestati onog trena kad (svi) ljudi pocnu raditi (samo) iz zadovoljstva.
User avatar
Truba
Posts: 82355
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#24 Re: Zivot bez novca!?

Post by Truba »

poklanjanje nije solucija problema jer onaj koji dobije poklon obično ne shvati njegovu vrijednost i za 10 dana opet isto

solucija problema je u zakonskim regulativama bogaćenja (opet smrdi na komunizam)
ali ovo nenormalno bogaćenje pojedinaca na štetu milijuna stvarno ne može da se održi
a da ne spominjemo bogaćenje na račun prirodnih resursa planete (jedan šeik ima 5000 automobila - treba ga objesiti za muda :D )
ili zagađenje, uništavanje flore i faune
rasprodaja državnih resusra...

ma sve treba regulisati prije nego bude kasno...

osjećam kako i kod nas sve više dolazi to materijalističko konzumerističko hedonističko zlo sa zapada... ko nije sposoban da se uklopi nek se samoubije...
sve više priče o novcu... sve više samoprezentacije bez ikakvog prokrića
divljanje kredita..

maaa lepo nam se svima piše :?
User avatar
Truba
Posts: 82355
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#25 Re: Zivot bez novca!?

Post by Truba »

ja sam se iz izobilja izbjeglištva :D vratio 1995 godine u sarajevo i dočekale su me one kartice i točkice za kupovinu kruha
baš u to vrijeme sam čitao 1984.
i veoma mi se svidjela... dio te knjige sam živio svojim životom (komšinica me odmah prijavila vojnom odsjeku iako sam imao 15 god :mrgreen: )
redukcije struje vode...
nekako sam doživio šok iako sam cijelu 1992. proveo u sa :-?

dakle živio sam na selu... svak je davao malo hrane nama... onaj jaja onaj mlijeko neko zakolje životinju malo nama da... bukvalno smo imali hrane u izobilju...

a toga u gradu nema... što pišem ovo na ovoj temi :mrgreen:
pa eto vidim rješenje problema novaca donekle... iako nismo nimali para u izbjeglištvu (problem mi je bio uplatiti 1000 din za svjedodžu - nekih 10 maraka) živjeli smo sretno i zdravo :D

sam raditi svoju hranu... uzdizati mala seoska gazdinstva... državna regulativa za mnoge stvari (opet vuče u totalitarizam nažalost)

međutim državna regulativa u vezi sa novcem bi podsticala lijenost i sivilo mediokriteta a oni koji su malo sposobniji za obrnut bi propadali duhovno :mrgreen: i fizički...

tako da ne vidim za sada mogućnosti potpunog ukidanja novca :? :? :? možda djelomično
Post Reply