zenska prav... ne, ne, ljudska prava

Post Reply
1gorstak

#1 zenska prav... ne, ne, ljudska prava

Post by 1gorstak » 07/12/2011 00:22

nekoliko nas je veceras dobilo prilicno zivopisan email, pa da podijelim s vama
Zamislite, ja i promocija knjige. Ali eto, desilo se. Idem večeras ulicom Danijela Ozme, standardno zamišljen i krajičkom oka uhvatim plamen. Vrata širom otvorena a uz mračno stubište neko svijećama oivičio stazu. Stojim zbunjen, s rukama u džepovima i razmišljam u čemu je fol, zašto bi neko ostavio otvorena vrata zgrade i poredao sve te silne svijeće ? Ili je skrivena kamera, pa ako uđem da vidim o čemu se radi, neko će iskočiti iz mraka, prepasti me a snimak postaviti na youtube, ili se radi o orgiji nekog tajnog društva. Spreman za ovo prvo a nadajući se ovom drugom, uđem u zgradu i počnem se penjati. Prvi sprat, drugi, još uvijek bez upaljenih sijalica i stazom od svijeća, tek na trećem vidim odškrinuta vrata. OK, nije skrivena kamera, a lice mi se razvuče u osmijeh. Priđem bliže a u prostoriji iz koje se čuo žamor i lagana muzika, prvo lice koje vidim je lice Mileta Stojića. Jebo tu orgiju, panično se okrenem i prije neko što skočim spreman da iz cuga preletim bar deset stepenica, a ostalo s višestrukim prelomima nogu mogu i puzajući, ugledam kako se uz stepenište penju četiri zgodne i nasmijane djevojke. OK, to je već nešto. Uđu one, ja za njima a unutra spektakl, Svetlana Cenić, Vildana Selimbegović, TV kamere, panel diskusija, promocija knjige. E jebi ga.

Uglavnom, pričalo se o diskriminaciji koju se vrši nad ženama, o nepravdi, spominjalo prilično slikovite primjere dvostrukih standarda. A sve je to bilo začinjeno očajem. Tačno se tu bespomoćnost moglo nožem rezati koliko je bila zgusnuta u prostoriji u kojoj se to sve odvijalo. Žene koje su po svemu bolje od većine muškaraca koje znam, u situaciji tako skrojenoj da je sasvim normalno omalovažavati ih i vrijeđati bez ikakvih posljedica. Naše majke, sestre, žene i kćerke, u podređenom položaju naočigled svih nas. Nisam ja nikad ni mislio da smo napredovali dalje od kromanjonaca po pitanju međuljudskih odnosa, ali ovo me je večeras nekako posebno pogodilo jer nema nikakvog logičnog objašnjenja. Ratove i međuetničku netrpeljivost se može racionalizirati ekonomskim uzrocima ili jednostavno nepovjerenjem, ali ovdje se radi o osobama s kojima dijelimo krov i komad hljeba. O osobama koje su naša krv, dio nas. Kako to objasniti ?

Ne znam. Sjebalo me to sve. To što sam čitav život gledao a ignorisao tu nepravdu. To što nisam znao konkretno za tu promociju knjige nego sam tu zalutao nadajući se orgijanju. To što će i sutra ženska djeca i njihova budućnost biti žrtvovana zbog školovanja sinova, zbog te jebene ideje da će žensko svoje probleme riješiti udajom. Imamo problem u sistemu puno ozbiljniji od propusta u Vašingtonskom ili Dejtonskom sporazumu, imamo problem koji je štetniji po društvo od unitarne BiH ili raspada države, imamo organizovano i opšteprihvaćeno nasilje nad čitavim jednim polom. I sve dok se tom pitanju ne posveti potrebnu pažnju, vrhunac je hipokrizije pričati o ljudskim pravima Srba, Hrvata i Bošnjaka.

madner

#2 Re: zenska prav... ne, ne, ljudska prava

Post by madner » 07/12/2011 00:25

E jebo ga ti, ja poceo citat zbog orgije a onda opet neka suplja :D

1gorstak

#3 Re: zenska prav... ne, ne, ljudska prava

Post by 1gorstak » 07/12/2011 00:38

madner wrote:E jebo ga ti, ja poceo citat zbog orgije a onda opet neka suplja :D
Uglavnom, pričalo se o diskriminaciji koju se vrši nad ženama, o nepravdi, spominjalo prilično slikovite primjere dvostrukih standarda. A sve je to bilo začinjeno očajem. Tačno se tu bespomoćnost moglo nožem rezati koliko je bila zgusnuta u prostoriji u kojoj se to sve odvijalo.

prljavi Hare
Location: Šta se ono u Njujorku plavi,Donaldovi prameni na glavi

#4 Re: zenska prav... ne, ne, ljudska prava

Post by prljavi Hare » 07/12/2011 06:41

Uglavnom sve žene koje poznajem,uključujući i svoju,usta ne zatvaraju,najpametnije su i imaju odgovor za sve.
S druge strane ja sam demokrata iz redova NVZ-a i kao takav možda nisam mjerilo! :D

plain vanilla
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#5 Re: zenska prav... ne, ne, ljudska prava

Post by plain vanilla » 07/12/2011 06:47

prljavi Hare wrote:Uglavnom sve žene koje poznajem,uključujući i svoju,usta ne zatvaraju,najpametnije su i imaju odgovor za sve.
S druge strane ja sam demokrata iz redova NVZ-a i kao takav možda nisam mjerilo! :D
Vrlo razocaravajuci komentar, Hare. :roll:

Naravno da zene nisu najpametnije, cim zive sa svakakvim muskim sovinistickim svinjama.

prljavi Hare

#6 Re: zenska prav... ne, ne, ljudska prava

Post by prljavi Hare » 07/12/2011 06:57

plain vanilla wrote:
prljavi Hare wrote:Uglavnom sve žene koje poznajem,uključujući i svoju,usta ne zatvaraju,najpametnije su i imaju odgovor za sve.
Vrlo razocaravajuci komentar, Hare. :roll:

Naravno da zene nisu najpametnije, cim zive sa svakakvim muskim sovinistickim svinjama.
Možda se ja krećem u krugovima gdje niko ženska prava ne ugrožava i ne gleda njih kao na manje vrijedne
osobe zato što su drugog spola,tamo gdje je neko ugrožen u bilo kojem vidu zbog toga što je ženskog pola
tu ne može onda biti ni ljubavi,a kakva je to onda zajednica?
Ne vidim ništa razočaravajuće u svom postu,želio sam reći da ne poznajem lično nikoga ko na ženu gleda kao
na nešto manje vrijedno ili u planovima oko školovanja(ili druhih stvari) forsira muško dijete nauštrb ženske
djece.

Primjer!Sinoć je bila Liga Prvaka,uložio sam kapitalnu investiciju da bih mogao gledati tekmu na miru! :D

plain vanilla

#7 Re: zenska prav... ne, ne, ljudska prava

Post by plain vanilla » 07/12/2011 07:02

prljavi Hare wrote:
Možda se ja krećem u krugovima gdje niko ženska prava ne ugrožava i ne gleda njih kao na manje vrijedne
osobe zato što su drugog spola,tamo gdje je neko ugrožen u bilo kojem vidu zbog toga što je ženskog pola
Ne vidim ništa razočaravajuće u svom postu,želio sam reći da ne poznajem lično nikoga ko na ženu gleda kao
na nešto manje vrijedno ili u planovima oko školovanja(ili druhih stvari) forsira muško dijete nauštrb ženske
djece.

Primjer!Sinoć je bila Liga Prvaka,uložio sam kapitalnu investiciju da bih mogao gledati tekmu na miru! :D
Je li ti zivis u Bosni i Hercegovini? Je li znas da na intervjuima za posao poslodavci zene hladno pitaju da li su radjale i da li planiraju radjati, i da od odgovora ovisi hoce li zena dobiti posao?
Je li znas da otpustaju trudnice? Da su zene manje placene od muskaraca iako obavljaju iste poslove?

Tuzno ako nista od toga ne znas

Mr.Penguin

#8 Re: zenska prav... ne, ne, ljudska prava

Post by Mr.Penguin » 07/12/2011 07:04

plain vanilla wrote:
prljavi Hare wrote:
djece.

Je li ti zivis u Bosni i Hercegovini? Je li znas da na intervjuima za posao poslodavci zene hladno pitaju da li su radjale i da li planiraju radjati, i da od odgovora ovisi hoce li zena dobiti posao?
Je li znas da otpustaju trudnice? Da su zene manje placene od muskaraca iako obavljaju iste poslove?

Covjek moze biti dobar ko hljeb i opet kriv.

prljavi Hare

#9 Re: zenska prav... ne, ne, ljudska prava

Post by prljavi Hare » 07/12/2011 07:06

plain vanilla wrote:
prljavi Hare wrote:
djece.

Upoznat sam sa problematikom,u mojoj okolini ne bih dozvolio takve tendencije koliko god se ja pitam,e sad
što smo mi kao društvo i zajednica u sveopštem rasulu to je druga stvar.

P.S.Da li @vanilla misliš da bi se takvi pslodavci drugačije ponašali prema muškarcima kada bi nekome zatrebalo
liječenje ili odsustvo sa posla iz sličnih razloga?Sumnjam!Kažem ti da je kompletna zajednica odvedena u
pogrešnom smjeru.Demokratija! :-)

plain vanilla

#10 Re: zenska prav... ne, ne, ljudska prava

Post by plain vanilla » 07/12/2011 07:24

prljavi Hare wrote:
Upoznat sam sa problematikom,u mojoj okolini ne bih dozvolio takve tendencije koliko god se ja pitam,e sad
što smo mi kao društvo i zajednica u sveopštem rasulu to je druga stvar.

P.S.Da li @vanilla misliš da bi se takvi pslodavci drugačije ponašali prema muškarcima kada bi nekome zatrebalo
liječenje ili odsustvo sa posla iz sličnih razloga?Sumnjam!Kažem ti da je kompletna zajednica odvedena u
pogrešnom smjeru.Demokratija! :-)
Da, ponasali bi se drugacije, i ponasaju se drugacije..o tome i govorimo.. I da se razumijemo, ne pricam ja o apsolutnoj ravnopravnosti i jednakosti, jer je ona nemoguca..

Vjerujem da ti ne bi dozvolio, ali ne treba ni zatvarati oci pred problemom i ismijavati ga.. Ako vec nista ne mozemo uciniti u drustvu, bar na forumu mozemo ozbiljno razgovarati o tome.

Mr.Penguin

#11 Re: zenska prav... ne, ne, ljudska prava

Post by Mr.Penguin » 07/12/2011 07:31

Imam osjecaj da ce ova tema izmaci kontroli, i da ce biti zakljucana.

prljavi Hare

#12 Re: zenska prav... ne, ne, ljudska prava

Post by prljavi Hare » 07/12/2011 07:39

Ne razumijemo se,želio sam reći da ne poznajem nikoga ko ima više djece a recimo žensku djecu tretira po
principu "udaće se" i slično,jednostavno planira se karijera najbolja moguća kao i za mušku djecu a nisam ni
odrastao u takvoj porodici gdje je neko bio više ili manje "važan" zbog svoga spola.
Slažem se da se protiv toga treba boriti,makar u okolini u kojoj se čovjek kreće ali je neke radikalne promjene
u bolesnom organizmu teško očekivati.

muha_sa

#13 Re: zenska prav... ne, ne, ljudska prava

Post by muha_sa » 07/12/2011 07:45

i ovo je politika--i ova vijest je politika jer nam je sudstvo otišlo u 100 p... materini :x
ubica dobio 9 godina--izaci ce za jedno 4-5 i vozdra.
-fuj-i ja na sabahu svašta citam--sjeba mi jutro a i dan.

http://www.dnevniavaz.ba/vijesti/crna-h ... pciji.html

Rešad Mujkanović (35) iz Gračanice osuđen je na devet godina zatvora zbog ubistva nevjenčane supruge Rukije Đurković (34) iz Striježevice kod Doboja.

Mujkanović je 13. aprila ove godine oko 10.30 u sobi motela "Amer Pier" u Stanić Rijeci kod Doboja nakon svađe zadavio Đurković.

Pobjegao je s mjesta događaja, a zatim se prijavio Policijskoj stanici u Gračanici.
Radnica motela Policijskoj stanici Doboj 2 istog dana oko 12 sati prijavila je da je u jednoj od soba pronašla beživotno tijelo nepoznate žene, koja je naknadno identificirana kao Rukija Đurković iz Striježevice.

Rešad i Rukija, koji su živjeli u vanbračnoj zajednici, kobnog dana su oko 8.10 sati iznajmili sobu u motelu "Amer Pier" u Stanić Rijeci.

Četiri sata kasnije Mujkanović je viđen kako bježi iz motela pa mu zaposleni nisu uspjeli vratiti ni ličnu kartu, koju je ostavio na recepciji.

plain vanilla

#14 Re: zenska prav... ne, ne, ljudska prava

Post by plain vanilla » 07/12/2011 07:46

prljavi Hare wrote:Ne razumijemo se,želio sam reći da ne poznajem nikoga ko ima više djece a recimo žensku djecu tretira po
principu "udaće se" i slično,jednostavno planira se karijera najbolja moguća kao i za mušku djecu a nisam ni
odrastao u takvoj porodici gdje je neko bio više ili manje "važan" zbog svoga spola.
Slažem se da se protiv toga treba boriti,makar u okolini u kojoj se čovjek kreće ali je neke radikalne promjene
u bolesnom organizmu teško očekivati.
Hare, ne krecem se ni ja u drustvu nacionalista,fasista, mrzitelja,..zlocinaca..pa svejedno ne tvrdim da to ne postoji..ili da samo treba zazmiriti i cekati da se jedno jutro probudimo, a svi problemi rijeseni
Mr.Penguin wrote:Imam osjecaj da ce ova tema izmaci kontroli, i da ce biti zakljucana.
zasto? :? hare i ja civilizirano razgovaramo

tortekolaci

#15 Re: zenska prav... ne, ne, ljudska prava

Post by tortekolaci » 07/12/2011 08:41

U kulturi koja pocetak zivota slavi rjecima "Prvo pa musko!", prica o zenskim pravima je cista egzotika

ReD aka Socijalista

#16 Re: zenska prav... ne, ne, ljudska prava

Post by ReD aka Socijalista » 07/12/2011 08:51

Auuuuuuu Hare al te dere plainvilla :lol:

Image

tortekolaci

#17 Re: zenska prav... ne, ne, ljudska prava

Post by tortekolaci » 07/12/2011 08:55

prljavi Hare wrote:Ne razumijemo se,želio sam reći da ne poznajem nikoga ko ima više djece a recimo žensku djecu tretira po
principu "udaće se" i slično,jednostavno planira se karijera najbolja moguća kao i za mušku djecu
Uz neizbjezan "Plan B", koji se redovno provuce kroz zajebanciju, na kraju recenice: "A ako ni tu ne uspije... jebi ga udace se, he, he!"

prljavi Hare

#18 Re: zenska prav... ne, ne, ljudska prava

Post by prljavi Hare » 07/12/2011 09:07

[quote="ReD aka Socijalista"]Auuuuuuu Hare al te dere plainvilla :lol:

@vanilla je u pravu,jadna li nam majka u ovakvom društvu.Sinoć gledam kako đubrad peru ruke od one žene
kojoj nisu htjeli da izvade mrtav fetus iz nje zato što nije imala ovjerenu zdravstvenu knjižicu,dovodeći njen
život u pitanje. :x
Zaključak čitave priče je "nedostatak zakonskih podakata"! :? :shock:

ReD aka Socijalista

#19 Re: zenska prav... ne, ne, ljudska prava

Post by ReD aka Socijalista » 07/12/2011 09:08

prljavi Hare wrote:
ReD aka Socijalista wrote:Auuuuuuu Hare al te dere plainvilla :lol:

@vanilla je u pravu,jadna li nam majka u ovakvom društvu.Sinoć gledam kako đubrad peru ruke od one žene
kojoj nisu htjeli da izvade mrtav fetus iz nje zato što nije imala ovjerenu zdravstvenu knjižicu,dovodeći njen
Ne volim nikako kad si toliko ozbiljan... :D

Ali si u pravu.

prljavi Hare

#20 Re: zenska prav... ne, ne, ljudska prava

Post by prljavi Hare » 07/12/2011 09:09

ReD aka Socijalista wrote:
prljavi Hare wrote:
ReD aka Socijalista wrote:Auuuuuuu Hare al te dere plainvilla :lol:

Ne volim nikako kad si toliko ozbiljan... :D

Ali si u pravu.
Dobro,možemo preći na temu o preCedniku! :oops:

Mr.Penguin

#21 Re: zenska prav... ne, ne, ljudska prava

Post by Mr.Penguin » 07/12/2011 09:26

HenryKinasky wrote:Ja bih se radije dobro udao nego sto cu morati kupovati stan jer su vecina djevojaka kokuzi. Pametne su one, obidju pola svijeta, a mi budale (muskarci) stedimo za stan. U svakom slucaju, zenama treba dati da rade u drzavnim institucijama. Zbog olaksica. :)
ima istine :)

1gorstak

#22 Re: zenska prav... ne, ne, ljudska prava

Post by 1gorstak » 07/12/2011 09:53

HenryKinasky wrote:Ja bih se radije dobro udao nego sto cu morati kupovati stan jer su vecina djevojaka kokuzi
Kokuzi su s razlogom a to je poenta, kako eliminisati te razloge, kako obezbjediti da su ravnopravne kada govorimo o obrazovanju i zaposljavanje, pa da vise nisu kokuzi ? Uostalom, mislim da i taj tvoj stav dodatno hrani sistem sponzorstva koji drzi zene u ponizenom polozaju, jer se onda tom kontrolom njihovih egzistencijalnih potreba, kontrolise i njihovo bice.

plain vanilla

#23 Re: zenska prav... ne, ne, ljudska prava

Post by plain vanilla » 07/12/2011 09:54

evo jutrosnji naslov
Nasilje nad ženema najmanje procesuiran zločin u BiH

Zaštitne mjere prema počiniocima nasilja u porodici izriču se vrlo rijetko

plain vanilla

#24 Re: zenska prav... ne, ne, ljudska prava

Post by plain vanilla » 07/12/2011 10:01

da..zakoni su osigurali da nema ni korupcije, pokradenih preduzeaca, zaposljavanja po rodbinskim vezama :zzzz:

muha_sa

#25 Re: zenska prav... ne, ne, ljudska prava

Post by muha_sa » 07/12/2011 10:02

plain vanilla wrote:
da..zakoni su osigurali da nema ni korupcije, pokradenih preduzeaca, zaposljavanja po rodbinskim vezama :zzzz:
šuti ti-ko tebe šta pita :-) fataj se špAreta i nutmu pravi :lol:

Post Reply