ZENICKA KUGLANA?

Kulturno-politička scena, dešavanja u centralnim gradovima BiH: Zenici, Travniku, Visokom, Jajcu, Bugojnu, Tešnju, Doboju...

Moderator: Bobi

londza

#1 ZENICKA KUGLANA?

Post by londza » 21/09/2006 14:55

Cula sam da ce se u Zenici otvoriti kuglana navodno
9-28, sa restoranom, picerijom, djecijem igralistu,
parking, klizaliste u zimu a u ljeto malonogometni teren?

Jesam li u pravu?
Fino je cuti da jos u ze sve ide unaprijed a
ne unazad i da bar se nesto pravi ( i ako neznam sto ce nam
bas kuglana sada :? :-D ) ali eto bar nesto.

Gdje se to tacno izgradilo da mi je samo znati?
Tako kad budem u ze da mogu ici kuglati :lol: :-D :)

Kaiser

Post by Kaiser » 21/09/2006 15:21

Kuglana je već izgrađena, na mjestu stare kuglane, pored kasine. Eh sad ko ne zna gdje je bila kuglana ili gdje je kasina (dakle, ove nešto friškije generacije) to je sada Ulica Nikole Tesle (ulica prekoputa stadiona, gdje se sada nalazi Biss tours).

Kuglana je vrlo moderno opremljena i trebala bi biti jedna od najboljih na ovim prostorima.

Zašto kuglana? Meni i mojoj raji je kuglanje odlična zezancija, valjda još neki ljudi misle tako. U Americi je odlazak na kuglanje, ustvari, izlazak :)

Iza nove kuglane stoji isto preduzeće koje je zimus u Zenici otvorilo klizalište.

Za svaku pohvalu. Nadam se da će ti ljudi u svemu tome naći i ekonomsku računicu, tj. da će nam ovi sadržaji ostati trajno u našem gradu.

koop

Post by koop » 21/09/2006 15:26

ali kuglana jos ne radi. ili? Znam da su radovi na zgradi zavrseni ali da se cekalo na opremu (ovo je od prije par sedmica).
Jesi li bio ti?

BTW, ovo je american bowling princip, sto je super zajebancija. Stara kuglana u Zenici kao i ona u sarajevu je onaj europski princip, sa puno manjom kuglom bez rupica za prste.

Kaiser

Post by Kaiser » 21/09/2006 15:31

Da, upravo sam to zaboravio reći, a bitno je. Kuglana će biti američka, dakle velike kugle... (to me uvijek podsjeti na onaj crtani Tom&Jerry u kuglani) :-)

Još nije otvorena, ne znam kada će tačno biti, ali vrlo uskoro.

boginjae

Post by boginjae » 21/09/2006 15:53

U Americi odlazak na kuglanje nije izlazak, nebi ja bar rekla da jeste. . . vise :sleep:

U Americi nema nikakvog zanimljivog izlazaka . . . nema da odes na fuka sa rajom kao kod nas ili slicno, ovdje je samo posao posao i skola! :sad:

. . . zato svi mladi dolaze u ze preko ljeta da izadju . . . tj. da kuglaju :lol:

hool

Post by hool » 21/09/2006 16:16

1. Pocelo je renoviranje kina "Zenica". Ne znam tacno kada bi radovi trebali biti zavrseni, ali je to izvanredna stvar i konacno cemo se prestati bojati odlaska u kino.
2. Nova zenicka kuglana se otvara 28.9. U principu vec se moze kuglati, ali je zvanicno otvaranje taj dan. Bice to jedan reprezentativan objekt na kojem nam mogu pozavidjeti i veci centri. Kuglana je uradjena u americkom stilu (10 cunjeva i velike kugle s rupama ), u sklopu kuglane je restoran, pizzerija, djecije igraliste, parking, a za zimsku sezonu ce biti spremno i klizaliste koje ce se tokom ljeta pretvarati u malonogometni teren sa vjestackom travom i travnati teniski teren. Dake to ce postati jedan "porodicni" dio grada.
3. Hote "Metalurg" je kupljen ... kupac za 3,1 miliona KM je Fedja (vlasnik "Dubrovnika"), a navodno iza njega stoji vlasnik firme "Elmont" Zepce.
4. Kupljen je i bivsi restoran Korzo za 1,0 miliona KM, a kupac je KALEX Zenica i ovdje se radi o nevjerovatnoj pljacki jer je kupac firma koja je dio KALEN grupe i kojoj su vec godinama racuni u svim bankama blokirani zbog silnih afera i poreskih prevara. Nije mi jasno kako su uopste mogli izaci na licitaciju, ali kad Cop Company moze dobijati tendere za renoviranje cesta u gradu, mogu i oni kupiti Korzo

hool

Post by hool » 21/09/2006 16:38

Da nebi otvarao nove teme
Ovdje cu postaviti jos neke novosti iz Zenice :)

hool

Post by hool » 21/09/2006 16:41

Danas je zaključen Ugovor o kupovini stambenog objekta "LAMELA A" - ulaz 1 i 2 u naselju Lukovo Polje u Zenici između Građevinskog dioničarskog druątva "Izgradnja invest" Zenica i Općine Zenica koju zastupa Husejin Smajlović, načelnik. Kupljeno je 18 stambenih jedinica za potrebe boračke populacije. Radi se o jednosobnim, jednoiposobnim i dvoiposobnim stanovima od 31 do 70 kvadratnih metara povrąine. Investicija je vrijedna blizu 660 hiljada KM. Sredstva su obezbijedili Federalno i Kantonalno ministarstvo za boračka pitanja i Općina Zenica. "Radi se o značajnom broju stanova za borce. Moramo stvarati uslove za bolji ľivot boračke poulacije. Ovim projektima ne pomaľemo samo borce nego i građevinsku operativu" - kaľe Zahid Crnkić, ministar Federalngog ministarstva za boračka pitanja. Načelnik Smajlović izjavio je da Općina Zenica zajedno sa nadleľnim ministarstvima pomaľe rjeąavanju stambenih problema boraca. Raspodjela navedenog stambenog fonda prepustit će se samim borcima koji će predloľiti kriterije za raspodjelu kupljanih stanova.

hool

Post by hool » 21/09/2006 16:42

U protekla dva dana u općini Zenica boravila je delegacija općine Rotheram iz Engleske. Posjeta je planirana u okviru projekta "Beacon Sheme" i u saradnji sa OSCE-om. Prvog dana u popodnevnim satima u Općini Zenica delegaciju je primio načelnik Husejin Smajlović sa saradnicima. Nakon pozdravne riječi i srdačne dobrodoąlice obavljena je prezentacija lokalnog ekonomskog razvoja, za ąta je naąa općina i proglaąena vodiljom u ovoj oblasti. Zenica ima certifikat "Beacon Sheme", čime je preuzela obavezu da prenosi dobru praksu u oblasti ekonomskog razvoja u druge sredine. Gerald Smith, predstavnik gostujuće općine ovom prilikom izjavio je da su Zenica i engleski grad iz kojeg dolazi po mnogo čemu slični. Kazao je da Zenica ima puno bolje sporske objekte i ponudio dalju saradnju Zenici sa Rotherhamom, ąto je zenička strana sa velikim zadovoljstvom i prihvatila. Gosti su, kako su rekli veoma prijatno iznenađeni onim ąto su vidjeli u Zenici. Pozdravili su brzi zenički napredak i ponudili svoju pomoć u razvoju poduzetničkog inkubatora. Engleska je zemlja iz koje je i potekla ideja o razvijanju malih srednjih preduzeća u okvirima poduzetničkog inkubatora. Zenica je u tim poslovima početnik, pomoć i iskustvo Engleza će nam veoma dobro doći. Gosti su se sastali i sa predstavnicima Lokalne razvojne agencije "Zeda", obiąli neke od strateąkih projekata koji se realizuju u gradu, a bilo je vremena i za obilazak kulturnih ustanova. Posjetili su izloľbu u Likovnoj galeriji i tvrđavu Vraduk

hool

Post by hool » 21/09/2006 16:44

Hansjorg Wirz odao priznanje Zenici

Nakon ąto se iz Zenice sa Balkanskog atletskog prvenstva vratio u Shaffhausen, ©vicarsku, predsjednik Evropske atletske federacije Hansjorg Wirz, uputio je načelniku Husejinu Smajloviću pismo sljedeće sadrľine: "®elim da Vam zahvalim na toploj dobrodoąlici i izvanrednom gostoprimstvu koje ste pokazali tokom mog boravka u Zenici. Mogao sam se lično uvjeriti u kvalitet priprema za Balkansko atletsko prvenstvo, a sada mi je posebno zadovoljstvo ąto sam dobio informaciju da je prvenstvo bilo uspjeąno organizirano. Istovremeno, moram izraziti izuzentu zahvalnost Evropske atletske federacije na dragocjenoj podrąci grada u vezi izgradnje novog stadiona. Također ľelim zahvaliti na velikom doprinosu grada Zenice u pogledu odrľavanja Evropskog kupa 2007. Sretni smo ąto će Zenica biti domaćin evropskim timovima i ponuditi im savrąene uslove za međusobno natjecanje. Evrospka atletska federacija je uvjerena da će tokom natjecanja timovi imati idealne uslove i srčanu podrąku sa tribina". Riječi hvale Zenici i organizatorima za izvanredno Prvestvo iskazali su i drugi učesnici tog događaja. Brojna pisma i čestitke joą uvijek stiľu na adresu organizatora Balkanijade. Evropo srdačno te očekujemo u Zenici i iduće godine

hool

Post by hool » 21/09/2006 16:46

Evo jos dva projekta koja su planirana za naredne dvije godine.Prvi je podizanje i druge tribine na Kamberovica polju do autoputa,a drugi nama najljepsi 2008 na proljece,a ako finansije bude dopustale mozda i ranije pocinje totalno renoviranje najljepseg stadiona u BiH,naseg Bilino polja.Licno sam gledao projekat i plan renoviranja.Dizace se istok,jug i sjever,sve tribine ce biti natkrivene kao i tribina na Kamberovica polju,a stadion ce kao takav imati 30000 sjedecih mjesta.Kada sam vidio kako treba izgledati Bilino polje sav sam se najezio.Pa vidjecemo,sretno....
Image
Image
Image
Image

hool

Post by hool » 21/09/2006 17:00

Iduce godine ce se najvijerovatnije gradit jos jedna tribina na atletskom terenu koja bi bila na istoku imala bi oko 1.500 do 2.000 mjesta, uz to pravit ce se i reflektori za atletski stadion, a vjerovatno i jos jedna manja tartan staza na onom terenu gdje se igra ragbi.

hool

Post by hool » 21/09/2006 17:01

Inace, pocinje gradnja multiplex kina koje ce biti gotovo za mjesec dana, najdalje 2.. Gradi se raiffaisen banka (kod naseg grafita), i bice gotova do marta 2007

genija

Post by genija » 21/09/2006 17:12

Strava... necemo moci prepoznati ze

samo mi je jedno pitanje uvjek u mislima, ako tako grade po ze zasto neko neuzme u ruke situaciju u npr. blatusi i kanalu i to malo sredi?

pa ako ce mo imati psc i novi kino kuglanu novi stadio itd... zar nije
onda logicno da bude i rest grada ljep i cist, da se fasade obnove,
barake sruse, ociste ceste, i da dodje izgled ze do necega, a ne
kako je sada... UZAS?

hmm samo jedno misljenje.. :roll:

koop

Post by koop » 21/09/2006 17:16

hvala hool. Dosta ovoga sam cuo po kafama (sve osim da je multiplex poceo s izradom). Znam da je bila prica kako vlasnik VF-a uslovljava kino parkingom, koji je trenutno pjesacka zona. Nadam se da tu nece biti kompromisa. Koliko znam uz ovo sto si spomenuo, na proljece bi trebalo poceti s radovima na trgu Alije Izetbegovica, renovranje ostatka Titove (od kamenog mosta do bege), i izrada prka/spomen obiljezja ispred bege.

Sto se tice prodaje Korza i Metalurga, bitno je da je to otislo, iz dva razloga, prvo, trune i jedno i drugo vec godinama, ovako je opstina bar dobila taj novac (ja se nadam da nije ono k'o sa banankom, gdje je treb'o uplatit' onih 6 i kusur miliona prije 5 bajrama pa jos uvijek nista).
Drugo, ako jesu iskesirali, onda ce nesto i raditi sa spomenutim objektima. Samo jos da Turkica uspiju zadrzati podalje od izvodjackih/projektantskih poslova i mirna Bosna

koop

Post by koop » 21/09/2006 17:18

genija wrote:Strava... necemo moci prepoznati ze

samo mi je jedno pitanje uvjek u mislima, ako tako grade po ze zasto neko neuzme u ruke situaciju u npr. blatusi i kanalu i to malo sredi?

kako je sada... UZAS?

polako bice, ne zaboravi da se u ZE zadnjih 30 godina nije uradilo stvari kao za zadnju godinu i nesto...

genija

Post by genija » 21/09/2006 17:31

koop wrote:
genija wrote:Strava... necemo moci prepoznati ze

kako je sada... UZAS?

polako bice, ne zaboravi da se u ZE zadnjih 30 godina nije uradilo stvari kao za zadnju godinu i nesto...
TO JESTE... UPRAVO NIJE NISTA BILO TAKNUTO PRIJE PAR GODINA PA BI TREBALI BITI SRETNI DA OVAKO NAPREDUJE ZE :)

boginjae

Post by boginjae » 21/09/2006 17:41

A sta je sa novim muzejom ?

Kako napreduju radovi ?

Ima li iko info?

compaq

Post by compaq » 21/09/2006 17:45

Na muzeju su grubi radovi zavrseni, postavljena je izolacija i radi se fasada. kazu da bi sve trebalo biti zavrseno do proljeca.

compaq

Post by compaq » 21/09/2006 17:49

moze li mi neko odgovoriti za Bilino polje, je li sigurno da ce se stadion prosirivati i renovirati. ja znam da projekt postoji, ali cini mi se da taj projekt postoji od nase kandidature (zajedno sa Hrvatskom) za Evropsko prvenstvo, jos prije nekih 5-6 godina. Cuo sam price da ce se Bilino renovirati, ali ne znam odakle pare, to bi kostalo sigurno 10-ak miliona...

adi_ze

Post by adi_ze » 21/09/2006 20:17

hool sve copy-paste sa robijasi.com :lol:

boginjae

Post by boginjae » 21/09/2006 20:24

A Robijasi copy-paste sve sa zenica.ba

:lol: :)

adi_ze

Post by adi_ze » 21/09/2006 20:29

ne bas sve ;)

hool

Post by hool » 21/09/2006 22:07

adi_ze wrote:hool sve copy-paste sa robijasi.com :lol:
Zar predstavlja problem COPY - PASTE?

Kaiser

Post by Kaiser » 22/09/2006 09:15

Hvala hool na svim info, možda samo jedna sugestija, mogli smo ovo sve na poseban topic..

Post Reply