gentoo wrote:Posto nisam procitao taj statut NGG-a i mene zanima kako ce "jedan clan - jedan glas" donjeti pare i vratiti 10-15 mil. ? Jel ima neki plan? Mislim.. nisam za raspravu ali mi ovo sve djeluje polu amaterski i u fazonu "eto kad se usvoji statut i bude po nasem, bicemo u istim govnima ali cemo se ljepse osjecati" . To sto NGG ima 2-3 pravnika i isto toliko ekonomista koji su usput i simpatizeri apsolutno nista ne znaci.
Struktura duga takva je da se dosta duga može "riješiti" na papiru. Nešto je zastarjelo, nešto se može otpisati, neke kamate se mogu također otpisati putem posebne procedure i slično tako da to sa 10 miliona KM odmah pada na 4-5 miliona KM. A ono što se mora vraćati se može vraćati u normalnom sistemu rada. Primjer: Slavija je kurac i kurac je sa 800.000 KM godišnje i nije jedini takav premijerligaš. Čelik je kurac sa 1.2 miliona KM godišnje. Pa bolje onda 400.000 KM godišnje preusmjeriti u vraćanje dugova a imati iste rezultate. Dakle, troškove treba rezati i povećavati prihode da sebi otvoriš prostor za takvo nešto. Dugove vraćaš ali si kurac kao i do sada. Ali pošto imaš odblokiran možeš se makar nadati da prodaš nekog igrača ili odigraš jedno kolo u Evropi - 200.000 - 500.000 KM godišnje dodatnog prihoda nije malo.
U statutu ne piše kako će se poslovati već piše da se obavezno mora provesti detaljna finansijska revizija i analiza bez zadrške i štićenja ovog ili onog. Kada imaš strukturu duga onda se može praviti i plan vraćanja.
U statutu ne piše kako će se vratiti dug već piše da će čovjeka sa takvom strategijom postaviti članovi kluba i prepustiti mu klub za vrijeme trajanja predsjedničkog mandata. Da bira svoj tim ljudi i vodi klub od čistačice do kapitena. A to neće uraditi onaj krvnik Begagić ili SDA koji će instalirati nekog novog svog Sarajlića čija je strategija: "Ja finansiram prvi tim i ostalo me ne interesuje. Ja dug nisam pravio pa ga neću ni vraćati." A sve ostalo se raspada.
U statutu ne piše kako će se klub preporoditi marketinški i organizacijski već piše da direktor kluba mora biti visokoobrazovani pravnik ili ekonomista koji govori makar engleski jezik a koji je izabran na osnovu javnog konkursa na koji se svi mogu prijaviti a predsjednik kluba ga "sebi" bira. A ne kako je sada - postavljaju se v.d. direktori sa mašinskim fakultetom koji izjavu za novine ne znaju dati a kamo li šta stručnije poput SWOT analize, strateškog plana ili zahtjeva za naknadu za treniranje.
U statutu ne piše kako će se doći do evropskog takmičenja ali piše da klub mora imati sportskog direktora i direktora omladinske škole koji će dugoročno stvarati efikasan i jeftin tim. A ne kao sada da se daju hiljade za igrače koji ne igraju jer su ih izabrali ljudi u rukovodstvu koji se ne razumiju u stručnu stranu sporta ili da mjesta najboljih omladinaca zauzimaju sinovi zeničkih siledžija ili privatnika.
U statutu ne piše kako će se voditi klub ali piše da ako članovi kluba vide da ga neko zloupotrebljava kao sada imaju pravo da zahtijevaju postupanje po zakonu i u skladu sa utvrđenom politikom na početku mandata. A ne kao sada gdje se stvari sakrivaju, prikrivaju i plan traje od mjeseca do mjeseca.
I konačno - u statutu ne piše kako će se dovesti neka budala da stavi 10 miliona KM na sto ali piše da članovi kluba sami mogu investirati u isti ili dovesti investitora sa strane (kao u FK Sarajevo - prodaja upravljačkih prava) koji ima već pripremljenu i uhodanu platformu sa 5000 navijača/konzumenata klupskih prouzvoda, 2000 članova, 400 djece u omladinskom pogonu, 150 volontera itd. A ne kao sada gdje se očekuje da neko dođe u spaljenu kuću i izgradi ti vilu a ti nisi bio spreman ni smeće raščistiti.
Eto kako ozdraviti Čelik! To piše u statutu, pročitaj, sve je jasno napisano i plan postoji. Postoji razvojni plan koji nije nikada objavljen i koji je vodič za sve to.