Zeničani

Kulturno-politička scena, dešavanja u centralnim gradovima BiH: Zenici, Travniku, Visokom, Jajcu, Bugojnu, Tešnju, Doboju...

Moderators: ExNihilo, _BataZiv_0809, anex

N.N.

#50001 Re: Zeničani

Post by N.N. »

Sta je bilo na kraju, raja pise svasta po netu !?

Uzeo je novac od prostora sa BP 'sebi', ali ce Celik dobiti dio od tih 750 milja iz budzeta za sport!?

Celik je od prostora na stadionu mjesecno imao cc 25-30 000 KM !?
Na kraju ce dobiti mozda pola godisnje te cifre.
Ako sam ja to dobro povezao :mrgreen:
avenija

#50002 Re: Zeničani

Post by avenija »

Hajmo popuniti sve bilborde, hajmo sarajlije nase agitujte po firmama :bih:
_BataZiv_0809
Nindža revizor

#50003 Re: Zeničani

Post by _BataZiv_0809 »

_BataZiv_0809
Nindža revizor

#50004 Re: Zeničani

Post by _BataZiv_0809 »

Casual's

#50005 Re: Zeničani

Post by Casual's »

N.N. wrote: 22/02/2021 17:30 Sta je bilo na kraju, raja pise svasta po netu !?

Uzeo je novac od prostora sa BP 'sebi', ali ce Celik dobiti dio od tih 750 milja iz budzeta za sport!?

Celik je od prostora na stadionu mjesecno imao cc 25-30 000 KM !?
Na kraju ce dobiti mozda pola godisnje te cifre.
Ako sam ja to dobro povezao :mrgreen:
Tako nekako, osim te cifre koja je do 20.000 KM/mj.
Stavili su van snage odluku da se uplacuju kirije Celiku, ali to za potpisani sporazum ne znaci nista.
Ja_Ja

#50006 Re: Zeničani

Post by Ja_Ja »

On je uzeo prostorije davno. Sporazumom koji je potpisao sa klubom je trebao vratiti ne prostorije nego zakupnine od prostorija. Sto u ovom trenutku iznosi oko 18,500KM mjesecno ili oko 220k godisnje. To su znacajna sredstva i uz reprogram bi pomogla da klub vec za 2-3 godine izadje na NULU. Bez ovih sredstava taj vremenski period ce biti znatno duzi i samim tim moze i vjerujem da hoce usporiti i sportski oporavak kluba.

Pravnici znaju bolje, ali mislim da ovo jednostrano stavljanje potpisane obaveze van snage nebi pilo vode na sudu. Sad je samo do kluba da li ce se “bosti” s gradom.

Pregledao sam kasnije i ovaj zadnji dio i tu tacku dnevnog reda. Prosto je nevjerovatno da tip insistira na tome da klub nije ispostovao ugovor jer nije uradjena revizija. Obmana javnosti Gilgameskih proporcija.Odmah im je rekao usvojili ste vec budzet bez ove tacke i morate je ponistiti. A da se Celik preko te komisije za sport bori za dio kolaca od 750k. Koliko je realno da Celik izvuce 200-220k od 750k ukupno alociranih za sport je sasvim druga prica.

Jedna stvar mi je zapala za oko. Oni stavljaju odluku van snage, ali je po Kasumovicevim rijecima ne formuliraju samo na taj nacin. Izmedju ostalog ovako je to on formulisao: “poništavamo tu odluku i kažemo,da će mo shodno finansijskim mogućnostima grada to pokušati realizirat.” Mislim da je ovo pokusaj pokazivanja dobre volje prema klubu i pokusaj da se izbjegne tuzba.
Nivelacija

#50007 Re: Zeničani

Post by Nivelacija »

Ima li u budzetu ijedan projekat gradnje, rekonstrukcije bilo cega u Zenici osim vijecnice?
Ja koliko sam cuo nema, znaci prodavac magle ulazi u 6 budzetsku godinu bez ijednog projekta.

Grad bez trga a 2 miliona na nove zaposlene aferim. Budzet kod nas sluzi za plate i socijalu i to je to i skupljanje suficita za seoske puteve za izbornu godinu.

Autobuska stanica i dalje ne radi i slicne stvari sve se nastavlja kao i u prvom madatu. Nista dobro osim za 50 novih zaposlenih iz izborne kampanje.
c_g

#50008 Re: Zeničani

Post by c_g »

Koliko priča, koliko obećava, 5 godina ništa živo nije uradio. Ovo je sramota.
Casual's

#50009 Re: Zeničani

Post by Casual's »

Grad se raspada. Ne znam da li je ko od vas imao priliku da ide Masarykovom, nekada najljepsom ulicom u Ze?
avenija

#50010 Re: Zeničani

Post by avenija »

Ja to pisem vec 2 godine. Nikada poslije rata grad nije bio prljaviji. Ove ulice, strahota, mislio sam da ovako zapusteni gradovi mogu biti samo u zaostalim dijelovima Kosova kod sipaca.
Casual's

#50011 Re: Zeničani

Post by Casual's »

Boze...

Nivelacija

#50012 Re: Zeničani

Post by Nivelacija »

sta je sa domom stampe ?

ona rusevina onako jos stoji kako su je devastirali prosle godine?

centar grada
apsidejzi

#50013 Re: Zeničani

Post by apsidejzi »

Nivelacija wrote: 23/02/2021 09:58 Ima li u budzetu ijedan projekat gradnje, rekonstrukcije bilo cega u Zenici osim vijecnice?
Ja koliko sam cuo nema, znaci prodavac magle ulazi u 6 budzetsku godinu bez ijednog projekta.

Grad bez trga a 2 miliona na nove zaposlene aferim. Budzet kod nas sluzi za plate i socijalu i to je to i skupljanje suficita za seoske puteve za izbornu godinu.

Autobuska stanica i dalje ne radi i slicne stvari sve se nastavlja kao i u prvom madatu. Nista dobro osim za 50 novih zaposlenih iz izborne kampanje.
A jesil procitao budzet?
Ja_Ja

#50014 Re: Zeničani

Post by Ja_Ja »

Ima u budzetu svega pomalo. Budzet naseg grada je sada puno bolje poredan nego tokom vladavine SDA. Jedna smo od tek nekoliko opstina u BiH koje su izbacile finansiranje politickih stranaka sa budzeta, i ima tu jos finih stvari. Ostaje otvoreno pitanje odredjivanja prioriteta o kojim smo ovdje pricali ranije i ovih malverzacije koje gradonacelnik radi pokusavajuci uvesti "alternativne" cinjenice u diskusiju.

Izmedju ostalog ovogodisnjim budzetom je planiralno (onako sto je meni u oko palo i sto mislim da je pozitivno) nekoliko projekata;
- Sanacija deponije Side
- Plava Voda (valjda ce konacno krenuti)
- Gasovod
- Izgradnja gradske vijecnice

U budzetu ima i stavki koje se trebaju revidirati. Grad je sa Albom potpisao ponovo ugovor a usluga koju Alba pruza gradu je u najmanju ruku nekorektna. Uz to sto gradjani placaju Albine usluge, a grad subvencionira rad Albe. Za sve te silne milione mi nismo dobili niti dobijamo kvalitet usluge koji bi trebali da dobijemo. Placamo deponovanje komunalnog otpada po istim cijenam kao i druge opstine koje dovoze svoje smece u nasu opstinu (jedan citav budzet za sport se odvoji za deponovanje komunalnog otpada), a u sustini bi nase JP trebalo od drugih opstina da naplacuje vise kako bi nasa opstina placala manje ili nista za tu uslugu.

Ja sam misljenja da npr. i sredstva koja se odvajaju na ime odrzavanja drustvenih domova i prostorija MZ treba da se za nesto drugo utrose (neke zabavno/edukativne programe za mlade u MZ a da odrzavanje domova i prostorija MZ bude odgovornost tih ljudi u MZ. Azil za pse bi svake godine morao da pravi dodatnu vrijednost (udomljavanje, grantovi, gofundme, itd.) i da se sto manja sredstva odvajaju iz budzeta za tu stavku. Iako je izbacio finansiranje borackih udruzenja po meni je opet ostavljeno previse novca za finansiranje programa i projekata tih udruzenja (200k), jer osim par udruzenja koja nesto aktivno rade na tom polji i imaju kvalitetnih programa, ostali su ta sredstva dobijali da sjednu par puta godisnje ili odu gdje na izlet i napiju se. Transferi vjerskim zajednicama se moraju u potpunosti ukinuti u skorije vrijeme. Vjernici su ti koji su duzni finansirati svoje bogomolje i rad istih, ostali ne. I ima toga jos koliko hocete.

Ima i dobrih a ima bogami i losih stvari. Ima stavki koje su dobile prioritet iako ima prioritetnijih stvari.

Dom Stampe je koliko znam neko kupio i kao trebao bi nesto da gradi tamo. Koliko ce to potrajati bog sami zna. Zbog toga bih volio da vidim jednu vijecnicku inicijativu koja bi se pretocila u zakonsko rijesenje na lokalnom nivou koje bi tretiralo problematiku gradnje koja krene pa stane. Tj. uveo bih pravilo da investitori prilikom pribavljanja dozvola moraju prikazati bankovne garancije da imaju novac da zavrse projekt kako nebi dolazilo do toga da se stane u pola s projektom i onda ni tamo ni vamo godinama (vidi kompleks Sultan Ahmedove dzamije). Ako imas pare, gradi. Ako nemas pare nije to za tebe idemo dalje.
Rothmans

#50015 Re: Zeničani

Post by Rothmans »

Imal u ovoj zenici ista osim celika , grijanja i fujde ?
_BataZiv_0809
Nindža revizor

#50016 Re: Zeničani

Post by _BataZiv_0809 »

Da, definitivno bi se pitanje objekata "u vjecnoj izgradnji" moglo tretirati lokalnim propisom, narocito sto u gradu ima pozamasan broj takvih objekata.

Ona dva kostura kod Čeličnog solitera stoje onako otkako znam za sebe, pa Market komerc kod Garnizona, preko Doma stampe, pa onoga sta god gradi islamska zajednica u Radakovu, preko objekata koji su nedavno nastavljeni poput Almijeve zgrade kod kina Crkvice i sultan Ahmedovog kompleksa.

Izgled grada se tice svih nas, ne moze se to ostaviti na dobru volju investitora.
Njanjavi

#50017 Re: Zeničani

Post by Njanjavi »

Znal ko slučajno gdje bi mogao u gradu nac papirne vrecice za gorenje usisivac?
avenija

#50018 Re: Zeničani

Post by avenija »

Treba to hitno rjesavati pogotovo ono kod garnizona i dom stampe, meni nije samo jasno kako je dozvoljeno ono sto su uradili sa domom stampe, siguran sam da imaju propisi i da inspekcije lokalne zmire. Pa ne mozes tek tako pocupati stolariju sa cijelog objekta, razrusiti ga i ostaviti u centru grada rusevinu.

Ima i gore u Radakovu kod dzamije napusteno zatrpat najlakse to je isto nesto oko Islamske zajednice.

Image

Image
_BataZiv_0809
Nindža revizor

#50019 Re: Zeničani

Post by _BataZiv_0809 »

Njanjavi wrote: 23/02/2021 16:49 Znal ko slučajno gdje bi mogao u gradu nac papirne vrecice za gorenje usisivac?
Bingo Lukovo polje.
Njanjavi

#50020 Re: Zeničani

Post by Njanjavi »

_BataZiv_0809 wrote: 23/02/2021 17:14
Njanjavi wrote: 23/02/2021 16:49 Znal ko slučajno gdje bi mogao u gradu nac papirne vrecice za gorenje usisivac?
Bingo Lukovo polje.
Imal u centru sta mislis, daleko mi tamo klapat.
_BataZiv_0809
Nindža revizor

#50021 Re: Zeničani

Post by _BataZiv_0809 »

Njanjavi wrote: 23/02/2021 17:27
Bingo Lukovo polje.
Trebalo bi da ima, velik ja i taj bingaš.
channel10

#50022 Re: Zeničani

Post by channel10 »

Njanjavi wrote: 23/02/2021 17:27
Bingo Lukovo polje.
Pogledaj u Aksi u njihovom prodajnom salonu. A mozes i u ostalim radnjama tehnicke robe.
belfy

#50023 Re: Zeničani

Post by belfy »

Ja_Ja wrote: 23/02/2021 16:13 Ima u budzetu svega pomalo. Budzet naseg grada je sada puno bolje poredan nego tokom vladavine SDA. Jedna smo od tek nekoliko opstina u BiH koje su izbacile finansiranje politickih stranaka sa budzeta, i ima tu jos finih stvari. Ostaje otvoreno pitanje odredjivanja prioriteta o kojim smo ovdje pricali ranije i ovih malverzacije koje gradonacelnik radi pokusavajuci uvesti "alternativne" cinjenice u diskusiju.

Izmedju ostalog ovogodisnjim budzetom je planiralno (onako sto je meni u oko palo i sto mislim da je pozitivno) nekoliko projekata;
- Sanacija deponije Side
- Plava Voda (valjda ce konacno krenuti)
- Gasovod
- Izgradnja gradske vijecnice

U budzetu ima i stavki koje se trebaju revidirati. Grad je sa Albom potpisao ponovo ugovor a usluga koju Alba pruza gradu je u najmanju ruku nekorektna. Uz to sto gradjani placaju Albine usluge, a grad subvencionira rad Albe. Za sve te silne milione mi nismo dobili niti dobijamo kvalitet usluge koji bi trebali da dobijemo. Placamo deponovanje komunalnog otpada po istim cijenam kao i druge opstine koje dovoze svoje smece u nasu opstinu (jedan citav budzet za sport se odvoji za deponovanje komunalnog otpada), a u sustini bi nase JP trebalo od drugih opstina da naplacuje vise kako bi nasa opstina placala manje ili nista za tu uslugu.

Ja sam misljenja da npr. i sredstva koja se odvajaju na ime odrzavanja drustvenih domova i prostorija MZ treba da se za nesto drugo utrose (neke zabavno/edukativne programe za mlade u MZ a da odrzavanje domova i prostorija MZ bude odgovornost tih ljudi u MZ. Azil za pse bi svake godine morao da pravi dodatnu vrijednost (udomljavanje, grantovi, gofundme, itd.) i da se sto manja sredstva odvajaju iz budzeta za tu stavku. Iako je izbacio finansiranje borackih udruzenja po meni je opet ostavljeno previse novca za finansiranje programa i projekata tih udruzenja (200k), jer osim par udruzenja koja nesto aktivno rade na tom polji i imaju kvalitetnih programa, ostali su ta sredstva dobijali da sjednu par puta godisnje ili odu gdje na izlet i napiju se. Transferi vjerskim zajednicama se moraju u potpunosti ukinuti u skorije vrijeme. Vjernici su ti koji su duzni finansirati svoje bogomolje i rad istih, ostali ne. I ima toga jos koliko hocete.

Ima i dobrih a ima bogami i losih stvari. Ima stavki koje su dobile prioritet iako ima prioritetnijih stvari.

Dom Stampe je koliko znam neko kupio i kao trebao bi nesto da gradi tamo. Koliko ce to potrajati bog sami zna. Zbog toga bih volio da vidim jednu vijecnicku inicijativu koja bi se pretocila u zakonsko rijesenje na lokalnom nivou koje bi tretiralo problematiku gradnje koja krene pa stane. Tj. uveo bih pravilo da investitori prilikom pribavljanja dozvola moraju prikazati bankovne garancije da imaju novac da zavrse projekt kako nebi dolazilo do toga da se stane u pola s projektom i onda ni tamo ni vamo godinama (vidi kompleks Sultan Ahmedove dzamije). Ako imas pare, gradi. Ako nemas pare nije to za tebe idemo dalje.
ALBA je svoj posao radila dosta korektno, a i transparentno. tu problem moze biti samo pokusaj uvaljivanja Almy-a na istim poslovima. takodjer, to sto gradjani placaju odvoz licnog smeca nema nikakve veze sa onim sto placa Grad. Grad ne daje nikakve subvencije, nego placa ciscenje gradskih ulica, a o prigradskim mislim da vec treba, opet, uzeti Almy u obzir. isto kao i za GGM.

nadalje, deponovanje na Moscanici ima svoju cijenu koja ne ovisi odakle smece stize. iako je osnivac Grad to ne znaci da ALBA ili bilo ko drugi tamo ima ili treba da ima povlastene cijene, jer ista mora biti dovoljna za odrzavanje i/ili eventualno sirenje iste. tako da nije realno da nekome naplacuju manje, jer bi onda to preduzece bilo u gubitku, tako da bi se dobitak ALBE (ili ALMY -a) prelio u gubitak deponije Moscanica. samim time bi gurao privatnike na ustrb svih gradjana koji pune budzet. isto tako, nema osnova po kojem bi nekoj opstini naplacivao vise. tona smeca je tona smeca, bas kao je u svim prodavnicama kila jabuka - kila jabuka. ako to isto preduzece od toga ima zaradu bilo bi, u najmanju ruku, nerazumno da smanje istu odbijanjem korisnika po kriteriju odakle smece dolazi. oni svakako vec moraju placati i gorivo i radnike i amortizaciju vozila da bi isto dovezli do deponije.

ovo oko drustvenih domova i MZ je receno bez upotrebe mozga. od cega to Grad odrzava drustvene domove i mjesne zajednice ako ne upravo iz dzepova tih istih ljudi? kako bi ti to objasnio tim ljudima? (sad se pitam da li si imao ikada neki angazman u lokalnoj zajednici...)

ovo oko gradnje i vjerskih zajednica se apsolutno slazem.
Nivelacija

#50024 Re: Zeničani

Post by Nivelacija »

Prosle godine je Alba potpisala ugovor sa gradom na 20 godina. Nema uvaljivanja.

Sad sto je grad zapusten treba vidjeti, naprimjer nema velike akcije proljetnog ciscenja grada koju je Fudo ukinuo..mnogo znaci, vjerovatno stedi na dosta stvari u vezi odrzavanja i ciscenja grada sto se odmah primjeti.

Jedan primjer, 4 godine 1 nova ulicna korpa nije postavljanja a osteceno ili ih je nestalo barem 50 %
Hercegoviina

#50025 Re: Zeničani

Post by Hercegoviina »

Zna li neko kakav je stomatolog dr. kaknjou crkvicama?
Post Reply