Zenbudizam

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
dalajlama2011

Zenbudizam

Post by dalajlama2011 » 22/07/2011 00:59

Tokom povijesti japanske kulture razvili su se određeni estetski ideali ili načela pod utjecajem žena, koja se mogu smatrati pečatom vrhunskih umjetničkih djela. Tih ideala ima mnogo, ovdje ću naglasiti samo najvažnije:
Jedan od najstarijih je mono no avare ili ''neizreciva, tužna ljepota''. Taj ideal potiče iz budizma, i označava prolaznost svih stvari. Na svijetu ništa nije stalno, sve se mijenja. No, razlika između žena i ostalih filozofskih škola je što ženu prolaznost potiče radost.

Drugi ideal je sabi ili ''rustični sloj ili osamljenost'' koji označava osamu ili smirenost duha. Riječ sabi je skraćenica japanske riječi sabireru, koja otprilike znači postati osamljen. Tokom vremena pojam je zadobio još jedno značenje, a to je ostarjeti dobro, ili ono što je ostarjelo dobro.

Zen priča
Jednom Tanzan i Ekido zajedno putovaše po blatnjavom putu. Jaka kiša je još uvek
padala. Idući putem, sretoše lepu devojku obučenu u svileni kimono obavijen pojasom,
koja nije mogla da pređe raskršće. Dođi, devojko, reče odmah Tanzan. Podigavši je u
svoje naručje, prenese je preko blata. Ekido ne progovori do uveče, sve dok ne stigoše
do hrama u kome je trebalo da prenoće. Tada više nije mogao da se suzdrži. Mi
sveštenici ne prilazimo blizu ženama, rece Tanzanu, posebno ne mladim i lepim. To je
opasno. Zašto si ti to učinio? Ja sam devojku ostavio tamo, reče Tanzan. Da li je ti još
uvek nosiš?

dalajlama2011

Re: Zenbudizam

Post by dalajlama2011 » 22/07/2011 20:53

Ovje izgleda malo koga istocnjaske duhovnosti privlace.
Pitanje? Kako se zove oblik Budizma u kojem se sveštenici namjerno izlažu strahovima. Gledao sam dokumentarac gdje neki lik iz Srbije već godinama ganja neku formu budizma, neke vježbe idu toliko daleko da su na krajnjoj grancic psiho fizickih mogucnosti. Npr nocenje u tigrovoj pecini bez oruzja, izlaganje divljim zvijerima i sl.

Post Reply