Zdravlje: Dijabetes

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

nauchnica

Zdravlje: Dijabetes

Post by nauchnica » 22/09/2006 15:19

Poslije mukotrpnog pretrazivanja neta nisam uspjela naci nijedan BIH forum na ovu temu. Dijabeticar sam i trenutno razmisljam o prelasku na terapiju Lantus + Novorapid. Neka se javi svako ko ima kakvu ideju o tome. :)

P.S. Ovde na sa-x nisam vidjela teme povezane sa zdravljem

otherside

Post by otherside » 22/09/2006 16:15

Kako mislis "trenutno razmisljam o prelasku na...."? Zar to ne bi trebalo da dijabetolog odluci u zavisnosti od vrijednosti glukoze u krvi?
Ova oba lijeka su inzulini, pretpostavljam da je jedan brzodjelujuci a drugi sporodjelujuci jer jedino ta varijanta moze objasniti terapijsku upotrebu dva inzulina.
Sretno.

nauchnica

Post by nauchnica » 22/09/2006 16:29

Ja razmisljam o prelasku.., pa imam dovoljno godina i iskustva sa dijabetesom (imam ga vec 10 godina) da mi doktor preporuci odredjenu terapiju da razmislim o njoj. Uostalom moje pitanje nije jedini razlog sto sam postavila ovu temu jer smatram da covjeku kod bilo koje bolesti treba podrska ljudi koji su u slicnoj situaciji i mjesto gdje mogu izmjenjivati svoje prijedloge i iskustva... :-D

otherside

Post by otherside » 22/09/2006 16:33

Nemam dijabetes al eto, ponesto znam... :-D
A jesi li ti vec sada na inzulinu pa razmisljas o prelasku na drugi ili si dosad bila na tabletama?

nauchnica

Post by nauchnica » 22/09/2006 16:41

Ma ja sam na crnom inzulinu... Bocam se 4 puta dnevno.. Isto tako redovno citam o dijabetesu i novim inzulinima pa su clanci ponesto oprecni. Nazalost neke stvari ti doktor ne moze reci makar bio vrstan strucnjak, jer nema doktor obavezu da se bode svaki dan, broji kalorije itd.itd. :-)

otherside

Post by otherside » 22/09/2006 16:45

U pravu si. I koliki je GUK i HgA1C?
Vjerovatno mjeris redovno...
Ukoliko ti je sa dosadasnjom terapijom GUK i dalje iznad 8 mmol/L nesto treba korigovati-moje skromno misljenje :-D

nauchnica

Post by nauchnica » 22/09/2006 16:51

Moram priznati da u zadnja dva mjeseca stanje i nije bas sjajno, pa zato i razmisljam o novoj terapiji. No vidjecemo, promjena je neminovna, ali kakva, to ostaje da se vidi ... :-D

otherside

Post by otherside » 22/09/2006 16:56

Ne daj se :-D i sretno!

FortunaBela

Re: Zdravlje: Dijabetes

Post by FortunaBela » 22/09/2006 17:39

nauchnica wrote:Poslije mukotrpnog pretrazivanja neta nisam uspjela naci nijedan BIH forum na ovu temu. Dijabeticar sam i trenutno razmisljam o prelasku na terapiju Lantus + Novorapid. Neka se javi svako ko ima kakvu ideju o tome. :)

P.S. Ovde na sa-x nisam vidjela teme povezane sa zdravljem

Novorapid ti je dobar, a za Lantus ti ne znam reći, u Swe se koristi Levamir...U svakom slučaju moraš mjeriti količinu šećera u krvi i na onsnovu obroka računati koliko ćeš enheta novorapida uzeti....

Bori se...

horns&drums
Location: Quaff a cup to the dead already and hooray for the next to die

Post by horns&drums » 22/09/2006 19:27

Naucnice,

da ti se i ja obratim. Naime moja mama ima dijabetes, evo vec trecu godinu se puca inzulinom. E sada, tata je travar, tj razumije se u trave. I prije jedno pola godine pocela je piti caj od (nemojte se smijati, tako se kaze) komusine .

To su ti one vlati na kukuruzu, prije nego se oguli, ono kao brkovi.

Pije dnevno po litar tog caja i secer se ustalio. Sada uzima inzulin jednom dnevno, razina secera u krvi standardno 5.1

Sada, znam da sve zavisi od organizma, kako ce reagirati, ali nije zgoreg probati.

Nema sada mame tu, ali pitacu je u ponedjeljak za detalje.

Srdacan pozdrav

nauchnica

Post by nauchnica » 22/09/2006 20:00

Znam da sve ovisi o organizma, meni recimo senf pomalo snizava secer, ali ne mogu biti citav dan na senfu :-) Sve zavisi i o tipa dijabetesa, ja sam tip 1, tzv. juvenilni tip dijabetesa, a ovom mom tipu slabo pomazu narodni lijekovi jerbo moj pankreas ne proizvodi inzulin uopste, mada nije zgoreg sve probati. Ako tvoja mama ima tip 2 tzv. adultni tip dijabetesa onda je mnogo lakse lijeciti se narodnim lijekovima - obrati paznju na cimet - po zadnjim istrazivanjima jedan od bitnijih narodnih lijekova za dijabetes tip 2. U svakom slucaju hvala na savjetu :-D

FortunaBela

Post by FortunaBela » 22/09/2006 20:57

Dijabetis tip 1, tu ništa ne pomaže sem inzulina..
Savjet, pokušaj održavati razinu šećera u krvi i zdrav ogranizam..
Lijek za dijabetis se očekuje u narednih 10 godina, dog period, ali ima nade...

shadow

Post by shadow » 22/09/2006 21:30

Horns, uz duzno postovanje, to je od organizma do organizma ali bez inzulina nema pomoci za one koji su tip1 jer su ovisni o inzulinu. Travari ovo-ono, sve je to kratkotrajno ili skroz bezuspjesno, uglavnom zanemarivo da bi se primjenjivalo na sve dijabeticare. Nije svakome isti broj celija u pankreasu riknuo, nije svaciji organizam isti i normalno da svaki nema isti imunitet.
Meni je 31 godina, od prije 3 godine, znaci od svoje 28 sam dijabeticar. Inzulin 3x dnevno, ujutro i navecer humulin nph(sporodjelujuci) a za rucak mala doza novologa (kratkotrajni brzodjelujuci).
Lantus nije za svakog, njegovo dejstvo je bez tzv peak-ova tj. uvijek je isto. Uz njega moras naravno uzimati i brzodjelujuci.
Ne znam jesi li razmisljala o pumpi, svakodnevno na tom polju ima napredka, jos malo pa ce pumpom skroz zamjeniti pankreas. Slijedece sedmice se trebam naci sa prijateljem koji je dijabetolog (nije to htio biti ali kad mu je kcerka postala dijabeticar bacio se na to polje) i frajer je fakat lud, sve zivo zna. On trenutno nosi najnoviju pumpu, nema potrebe za to jer nije dijabeticar ali prije nego je prikljuci svojoj kcerki hoce on da je proba (vise mislim na probleme sa mjestom gdje ce stajati, koliko dugo moze bez spadanja itd.) Uglavnom, po njemu je pumpa ubjedljivo najbolji nacin za regulisanje secera u krvi. Mene prije nije interesovala jer inzulinom dobro regulisem vrijednosti pa nema potrebe za neke ekstremne mjere ali cu svakako znati vise detalja krajem slijedece sedmice.
I nedaj se, nisi jedina, milioni ljudi u svijetu imaju ovu bolest i svakodnevno se radi na pronalazenju lijeka (mada bi najnovija pumpa na kojoj trenutno rade maltene skroz rijesila problem bez nekih unutrasnjih pokusaja regenerisanja celija ili presadjivanja novih).
Ja kad sam dobio dijabetes bio sam u Sarajevu na godisnjem (bas fino zar ne? :x ), niko ga u porodici nema, ni blizoj ni daljoj, kraj mene su moji strazarili da se ne roknem kako sam se bio sjebo, kako mi se zivot odjednom promjenio.
Sad mi je vec postao rutina, treba mi dnevno 3 minuta da dam 3 boce, mjerim 3, 4 puta a sve ostalo je isto. Radim sto sam radio i prije, igram fudbal, tenis, plivam, zimi snowboard-am, u stalnom sam pokretu (takav poso, privatnik jebi ga) jedino sto sam smanjio baklave i tulumbe :D (zajebajem se, nisam ih nikad ni volio previse) ali fakat sve ostalo je isto.
Ne znam mogu li ti ja nesto puno pomoci obzirom da ti imas dijabetes duze od mene i vjerovatno znas vise ali ako mislis da ima nesto cime ti mogu pomoci samo naprijed-pitaj...ako ti je ofirno (ne znam zasto bi bilo ali eto..) sharni msg.
;-)

nauchnica

Post by nauchnica » 22/09/2006 21:45

Ja sam dobila dijabetes sa 16, neposredno poslije rata, godinu dana bila u crnjaku, al zivoz ide dalje, naviknes se brate na sve. I ja sam dosta citala o pumpi, al nisam sigurna koliko je pumpa ovde u sarajevu dostupna. Trenutno sam na actrapidu 3x i insulatard 1x navece, al cini mi se da sa njim imam dosta problema, jer jedino mi ujutru GUK nije dobar, a imam i nocne hipoglikemije. Zato se i raspitujem o Lantusu, jer sudeci po clancima, on dosta duze djeluje nego insulatard. Imam jedno pitanje o pumpi - da li se ona nosi bas sve vrijeme, sta ako hoces da plivas, da se kupas, spavas? To mi bas nije jasno o pumpi, a nisam nasla te podatke.

nauchnica

Post by nauchnica » 22/09/2006 21:47

Ja sam dobila dijabetes sa 16, neposredno poslije rata, godinu dana bila u crnjaku, al zivoz ide dalje, naviknes se brate na sve. I ja sam dosta citala o pumpi, al nisam sigurna koliko je pumpa ovde u sarajevu dostupna. Trenutno sam na actrapidu 3x i insulatard 1x navece, al cini mi se da sa njim imam dosta problema, jer jedino mi ujutru GUK nije dobar, a imam i nocne hipoglikemije. Zato se i raspitujem o Lantusu, jer sudeci po clancima, on dosta duze djeluje nego insulatard. Imam jedno pitanje o pumpi - da li se ona nosi bas sve vrijeme, sta ako hoces da plivas, da se kupas, spavas? To mi bas nije jasno o pumpi, a nisam nasla te podatke.

shadow

Post by shadow » 22/09/2006 22:07

Lantus, uz malu toleranciju djeluje 24 sata i trebalo bi da mu je dejstvo uvijek isto. Sama sebi odredis u koje vrijeme je najzgodnije da ga primas i furas dalje. Mislim da ga vecina ljudi uzima ujutro tako da zadnjih par sati njegovog dejstva bude u noci jer tada polako jenjava.
Pumpa koju mi je on pokazao (mislim da je tek izasla a vec se radi na jos novijoj) je pravo mala (kao mali ipod) i njemu je na ruci vec 3 dana, ne skida je ni pri tusiranju, ni ostalim aktivnostima. Naravno, on nije dijabeticar pa nema nikakvih efekata, prvenstveno je nosi da vidi ima li problema sa nosanjem iste. Mislim da je dijabeticari ne moraju skidati, zbog toga je on i isprobava. A po potrebi se moze skinuti, pravo jednostavno se skida i stavlja. Kazem ti, nisam ni ja bas najbolje upucen u ove pumpe ali cu se slijedece sedmice kad ga vidim raspitati u detalje jer je i mene zainteresovalo.

[email protected]

Post by [email protected] » 22/09/2006 22:33

@shadow i @nauchnica
U samom pocetku bude crnjak bez obzira o kojoj se dijagnozi radi, ali zahvaljujuci danasnjim medicinama vi mozete zivjeti normalan zivot kao i mi koji nismo dijabeticari. :)
@nauchnica Vjerujem da si pricala sa doktorom u vezi hipoglikemije i sta uraditi da to izbjegnes. Nisam expert ali ako ti je potreban neki savjet javi se posto na poslu imamo poprilicno dosta pacijenata koji, pored drugih dijagnoza, su dijabeticari.

horns&drums

Post by horns&drums » 22/09/2006 22:35

Znam da je za tip 1 samo inzulin i nista vise.

Ali ja se sve nadam da ce nesto neko izmisliti...

King Kikapu

Post by King Kikapu » 22/09/2006 22:37

ima li gdje kakav link na kojem mogu nesto naci o dijabetesu i bavljenju sportom, pogotovo dugoprugaskim trcanjem i brdskim biciklizmom?

horns&drums

Post by horns&drums » 22/09/2006 22:42

King Kikapu wrote:ima li gdje kakav link na kojem mogu nesto naci o dijabetesu i bavljenju sportom, pogotovo dugoprugaskim trcanjem i brdskim biciklizmom?

Mozes se ti apsolutno svakim sportom baviti. Ali uz veliku disciplinu.

King Kikapu

Post by King Kikapu » 22/09/2006 22:45

horns&drums wrote:
King Kikapu wrote:ima li gdje kakav link na kojem mogu nesto naci o dijabetesu i bavljenju sportom, pogotovo dugoprugaskim trcanjem i brdskim biciklizmom?

Mozes se ti apsolutno svakim sportom baviti. Ali uz veliku disciplinu.

ja nemam problema sa dijabetesom, bar ne da znam za njih. ali me zanima.

horns&drums

Post by horns&drums » 22/09/2006 22:50

Prosurfaj innternetom i ukucaj Emilio Butragenio

Dugo godina najbolji igrac Reala i spanske reprezentacije. A dijabeticar i to tip 1, ovaj zajebani.

Ima ih fakat dosta, ja ih znam, koji su postizali vrhunske rezultate a usput imali dijabetes

horns&drums

Post by horns&drums » 22/09/2006 22:51

Ne pise se ovako... Butragenio.

ali idi na realovu stranicu

[email protected]

Post by [email protected] » 22/09/2006 22:57

King Kikapu wrote:ja nemam problema sa dijabetesom, bar ne da znam za njih. ali me zanima.

Neki dan sam pronasla ovu stranicu, jako zanimljiva pa ovdje ima dosta zanimljivog o dijabetesu. :)

http://www.plivazdravlje.hr/?section=pr ... i&bid=28-0

King Kikapu

Post by King Kikapu » 22/09/2006 23:00

okay, ali me zanima kolika je vjerovatnoca ili mogucnost da podvrgavanje tijela naporu dovede do dijabetesa i ga pak drzi na distanci, ukoliko postoji recimo genetska predodredjenost za oboljevanje od dijebetesa.

jos me par stvari zanima, ali ova je najbitnija, a nisam uspio nasurfati nista konkretno.

edit: @chupahajic i horns, hvala u svakom slucaju.

Post Reply