Zaustavite religijsku segregaciju u vrticima Sarajeva!

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

valterbranisarajevo

Post by valterbranisarajevo » 06/02/2008 17:15

danas wrote:zanimljivo.

evo komsic tvrdi da je nasa drzava skularna -- citiram: "Ko plaća zakup prostorija za održavanje časova vjeronauke? Naša sekularna država ili vjerska zajednica?"

hoce li mi onda neko pojasniti kako je fuckin uopste moguce da u sekularnoj drzavi postoji skola pod nazivim sveti sava, skola koja slavi krsnu slavu, ili vjeronauk (pa makar i kao izborni predment) u skolama ili obdanistima?
Da istina. U to nema nikakve sumnje.Znači Ustavni sud bi ipak imao obavezu da se izjasni po ovim pitanjima, kada bi neko to zatražio od njih...

Kada bi tu svoju obavezu izvršili korektno, svi ovi oblici segregacije bi se srušili kao kule od karata. Naravno otpora bi bilo, ali slast je slast, a vlast je vlast...

danas

Post by danas » 06/02/2008 17:15

pitt wrote:
danas wrote:zanimljivo.

evo komsic tvrdi da je nasa drzava skularna -- citiram: "Ko plaća zakup prostorija za održavanje časova vjeronauke? Naša sekularna država ili vjerska zajednica?"

hoce li mi onda neko pojasniti kako je fuckin uopste moguce da u sekularnoj drzavi postoji skola pod nazivim sveti sava, skola koja slavi krsnu slavu, ili vjeronauk (pa makar i kao izborni predment) u skolama ili obdanistima?
cuj kako.....pa znas i sama u kojem dijelu drzave to postoji (sto se imena skole tice). A predmet vjeronauke mozes ocekivati u svakoj drzavi gdje politicari vise kor patrijaha, kardinala, i reisa za savjete.
samo takvih drzava nema puno.

i svejedno -- ako se krsi ustav ovim zakonima i ponasanjem, onda je smijesno plakati oko malog svena i esme, vec treba raditi nesto drugo. znas i sam sta se ovdje desi kad se spomene bog u skolama, zakletve, 10 zapovjedi u ucionicama i sudnicama... odmah ide tuzba...

samo, ja i dalje nisam nimalo uvjerena da je BiH definisana i pravno-ustavno regulisana kao sekularna drzava. jer sekularna drzava nema zakone po kojima je moguce u drzavnoj skoli i iz drzavnog budzeta placati casove vjeronauka, pa makar to bio i izborni predmet. o slavljenju morbidnih krsnih slava da i ne pocinjem.

black

Post by black » 06/02/2008 17:23

de majka mu stara vishe zaustavite je :oops: dosadilo mi chitati :oops: :D

pitt

Post by pitt » 06/02/2008 17:25

black wrote:de majka mu stara vishe zaustavite je :oops: dosadilo mi chitati :oops: :D
koga dajdzincu? :D:D::D:D

Šandor

Post by Šandor » 06/02/2008 17:46

valterbranisarajevo wrote:Ti si govorio o zajedničkom interesu, ali si spomenuo samo dio zajedničkog interesa jedne strane. Mora ga onda imati i druga strana. Kod ove druge su to fotelje, a vjerovatno i želja da "svoju" djecu drže pod svojim...

Što se tiče nastavnih planova i programa. Stvarno mi je žao što među pitanjima Komšiću nisam spomenuo i korištenje nastavnih programa i udžbenika drugih država.

Da se sada ne "provaljujem", ako se nekome da, i ako predlaže prijedlog za apelaciju neka to doda tamo...

To je po meni naravno, također kršenje Ustava i to veoma "gadno"..

Šandore ja nisam rekao da ovo nije važan razlog, ali mislim da nije jedini..

Važan je i opterećujući i te kako...
Po meni je to jedini problem. Ne možemo se dogovoriti da imamo jedan jezik, (h)istoriju/povijest, geografiju/zemljopis.....itd. Čak su problem i prirodne nauke. Dokle god je tako djeca ne mogu ići zajedno u školu.

Možda će sutra doći neke nove stranke. Ali ovaj problem neće riješiti. Osim ako svi zajedno izaberemo jednu stranku. Valjda je jasno da se to nikad neće desiti. Prema tome, ovaj vid segregacije nikad neće završiti. Ovo je jedini način da se oba naroda školuju u mnogim opštinama.

valterbranisarajevo

Post by valterbranisarajevo » 06/02/2008 18:15

Šandor wrote:
valterbranisarajevo wrote:Ti si govorio o zajedničkom interesu, ali si spomenuo samo dio zajedničkog interesa jedne strane. Mora ga onda imati i druga strana. Kod ove druge su to fotelje, a vjerovatno i želja da "svoju" djecu drže pod svojim...

Što se tiče nastavnih planova i programa. Stvarno mi je žao što među pitanjima Komšiću nisam spomenuo i korištenje nastavnih programa i udžbenika drugih država.

Da se sada ne "provaljujem", ako se nekome da, i ako predlaže prijedlog za apelaciju neka to doda tamo...

To je po meni naravno, također kršenje Ustava i to veoma "gadno"..

Šandore ja nisam rekao da ovo nije važan razlog, ali mislim da nije jedini..

Važan je i opterećujući i te kako...
Po meni je to jedini problem. Ne možemo se dogovoriti da imamo jedan jezik, (h)istoriju/povijest, geografiju/zemljopis.....itd. Čak su problem i prirodne nauke. Dokle god je tako djeca ne mogu ići zajedno u školu.

Možda će sutra doći neke nove stranke. Ali ovaj problem neće riješiti. Osim ako svi zajedno izaberemo jednu stranku. Valjda je jasno da se to nikad neće desiti. Prema tome, ovaj vid segregacije nikad neće završiti. Ovo je jedini način da se oba naroda školuju u mnogim opštinama.
Postoji okvirni zakon o osnovnom i srednjem obrazovanju koji je donio Parlament BiH 2003, u okviru njega zajedničke osnove nastavnih planova i programa. Sve to su usvojile stranke koje su na vlasti. Kantoni u FBiH i RS su bili dužni uskladiti svoje zakone po tom zakonu Znači postoji osnova da se ukinu dvije škole pod jednim krovom..Ne samo osnova nego i obaveza..

Znači dogovorili su se, glasali, a sada opstruišu...

Ja ne bih više o ovome, zakonska regulativa je obično dosadna za čitanje - da ne bi rastjerali narod sa teme... :D

bosanska rijec

Post by bosanska rijec » 06/02/2008 18:32

kako u sekularnoj drzavi moze ostati naziv jednog entiteta po imenu jednog naroda,

kako u sekularnoj drzavi mogu postojati plemenske policije sa jednonacionalnim i upoce nacionalnim obiljezjem jednog naroda kao sto je RS, policija sa obiljezjima imenom jednog naroda :? :? :? :?

itd. i

chuchumbamayumbe

Post by chuchumbamayumbe » 06/02/2008 18:34

BRAVO SDP!

Objavljeno 06.02.2008. u 18:19
SDP: Vjeronauka u obdaništima apsolutno neprihvatljiva
Ne ulazeći u moralne, psihološke i pedagoške aspekte mogućeg uvođenja vjerske poduke u ustanove predškolskog odgoja, Kantonalni odbor Socijaldemokratske partije (SDP) Sarajevo to pitanje smatra prvenstveno političkim činom sa dalekosežnim posljedicama po budućnost i progresivan razvoj vrijednosti bh. društva.

U saopćenju za javnost Kantonalni odbor SDP-a navodi više razloga zbog kojih neće i ne može podržati "ovu besramnu inicijativu" Islamske zajednice.

Ističe se kako je zastrašujući pokušaj da se kroz sistem javnog odgoja i obrazovanja, finansiran iz sredstava svih građana te ličnim sredstvima pojedinaca, do te mjere indoktriniraju i odgajaju u međusobnoj podvojenosti najmlađe generacije Sarajlija te da se u najranijoj dobi uče o postojanju "drugog i drugačijeg".

Pohađanjem vjeronauke tim bi se generacijama usađivali različiti svjetonazori, čime bi stasali u društvo potpuno odijeljenih skupina, nesposobno da, još više nego sadašnje generacije, nađe zajednički imenitelj i gradi stabilnu i jedinstvenu zajednicu.

KO SDP-a ocjenjuje nedopustivim da se diktat jedne vjerske zajednice, u ovom slučaju islamske, pokušava provući kroz legalne institucije vlasti i pod plaštom demokratskih principa, iako je tajno anketiranje i vrbovanje dijela populacije već obavljeno.

Navodi se također kako je žalosno da niko nije izašao u javnost sa projektom primjerene edukacije najmlađih o bogatstvu u raznolikosti ovog svijeta i vrijednosti čovjeka, da niko nije ponudio plan novih parkova i igrališta, već se naprotiv i postojeća devastiraju.

"Umjesto toga, našim se najmanjim i najmilijim, tačnije jednom dijelu njih, nudi kruta dogma i zatvaranje u krug jednoumlja", naglašava se u saopćenju.

U SDP-u smatraju ciničnim, ali potpuno dosljedno maniru vladajuće oligarhije, istupanje nadležnog kantonalnog ministra i direktorice JU "Djeca Sarajeva" koji do sada nisu ništa znali o inicijativi, a sada kada je posao skoro gotov, promoviraju najširi demokratski dijalog i dosljedno poštivanje "volje građana".

"Tako će, nemoralnim i perfidnim postupcima, kojima je aktuelna vlast vrlo vješta, jedno jutro u sarajevska obdaništa ušetati imami, isto tako kao što je iz njih izašao Djed Mraz, a da niko nije ništa znao ni zvanično naredio", upozoravaju u ovoj stranci.

Također se upozorava kako se u pojedinim obdaništima, kroz naizgled bezazlene dječije igre, već prakticira odvajanje muške i ženske djece.

SDP-e smatra da je, ovaj put vlast kao produžena ruka istinskog centra moći, oličenog u Islamskoj zajednici, zaigrala vrlo opasnu igru koja može biti početak radikalne islamizacije.

Time se na kocku stavlja opstojnost naših vjekovnih i temeljnih vrijednosti a, u suštini, i budućnost svih nas.

SDP-e je mišljenja da u ovom slučaju ne može odlučiti volja proste većine ili "slobodnog" opredjeljivanja, sve dok postoji protivljenje bar i jednog dijela populacije, a ono se već svakodnevno iskazuje kroz različite medije, zaključuje se u saopćenju.

(FENA)

chuchumbamayumbe

Post by chuchumbamayumbe » 06/02/2008 18:35

bosanska rijec wrote:kako u sekularnoj drzavi moze ostati naziv jednog entiteta po imenu jednog naroda,

kako u sekularnoj drzavi mogu postojati plemenske policije sa jednonacionalnim i upoce nacionalnim obiljezjem jednog naroda kao sto je RS, policija sa obiljezjima imenom jednog naroda :? :? :? :?

itd. i
Pitanje za tebe:
Da li ti licno zelis sekularnu drzavu ili ne?

Šandor

Post by Šandor » 06/02/2008 18:48

valterbranisarajevo wrote:Postoji okvirni zakon o osnovnom i srednjem obrazovanju koji je donio Parlament BiH 2003, u okviru njega zajedničke osnove nastavnih planova i programa. Sve to su usvojile stranke koje su na vlasti. Kantoni u FBiH i RS su bili dužni uskladiti svoje zakone po tom zakonu Znači postoji osnova da se ukinu dvije škole pod jednim krovom..Ne samo osnova nego i obaveza..

Ja ne bih više o ovome, zakonska regulativa je obično dosadna za čitanje - da ne bi rastjerali narod sa teme... :D
Upoznat sam s tim zakonom. Koliko se sjećam, tim zakonom je predviđeno objedinjavanje samo pojedinih predmeta. Naravno, ni to nije provedeno. Potpuno ukidanje segregacije nikad nije dogovoreno. Pregovori o tom pitanju su isto što i pregovori o ukidanju RS-a.

bosanska rijec

Post by bosanska rijec » 06/02/2008 18:58

chuchumbamayumbe wrote:
bosanska rijec wrote:kako u sekularnoj drzavi moze ostati naziv jednog entiteta po imenu jednog naroda,

itd. i
Pitanje za tebe:
chuchumbamayumbe wrote: Neko je spominjao Teheran?
BTW, to se gradi dzamija amerima kod ambasade, da Hin otjeraju odatleN, jer ce im prijetiti opasnost da se "fundamentalista" popne na munaru i "smajserom" raspali na njima, u stilu Bate Zivojinovica sa Sahat Kule! i
a sta god da ti odgovorim neko ko je pun predrasuda i izrazavanja ko Dodik mu preokrene kako on misli da jeste... 8-)

chuchumbamayumbe

Post by chuchumbamayumbe » 06/02/2008 19:07

bosanska rijec wrote:
chuchumbamayumbe wrote:

itd. i
Pitanje za tebe:
BTW, to se gradi dzamija amerima kod ambasade, da Hin otjeraju odatleN, jer ce im prijetiti opasnost da se "fundamentalista" popne na munaru i "smajserom" raspali na njima, u stilu Bate Zivojinovica sa Sahat Kule! i
a sta god da ti odgovorim neko ko je pun predrasuda i izrazavanja ko Dodik mu preokrene kako on misli da jeste... 8-)
Bezze ti poredjenje, al' skroz.
Skini te naocale sa smajlija i odgovori sta mislis, neka ostali ocijene ko kome prosipa shuplju.
Zar je toliko tesko prevaliti istinu preko usta?

Bea_Trix
Location: 'Mount Everest: forbidding, aloof, terrifying. The mountain with the biggest tits in the world.'

Post by Bea_Trix » 06/02/2008 19:13

bosanska rijec:
kako u sekularnoj drzavi moze ostati naziv jednog entiteta po imenu jednog naroda,

kako u sekularnoj drzavi mogu postojati plemenske policije sa jednonacionalnim i upoce nacionalnim obiljezjem jednog naroda kao sto je RS, policija sa obiljezjima imenom jednog naroda
znas li ti uopce sta je sekularna drzava?

bosanska rijec

Post by bosanska rijec » 06/02/2008 19:17

chuchumbamayumbe wrote:
bosanska rijec wrote:
chuchumbamayumbe wrote: Pitanje za tebe:
Skini te naocale sa smajlija i odgovori sta mislis, neka ostali ocijene ko kome prosipa shuplju.

haha sta sam rekla.... i sta me ima ko ocjenjivati, nemam ja potrebe nikom da se pravdam ,niti ista da dokazujem... nemam ja oraha u dzepu...a ti samo izvoli... :-)

chuchumbamayumbe

Post by chuchumbamayumbe » 06/02/2008 19:27

bosanska rijec wrote:
chuchumbamayumbe wrote:
bosanska rijec wrote: a sta god da ti odgovorim neko ko je pun predrasuda i izrazavanja ko Dodik mu preokrene kako on misli da jeste... 8-)

haha sta sam rekla.... i sta me ima ko ocjenjivati, nemam ja potrebe nikom da se pravdam ,niti ista da dokazujem... nemam ja oraha u dzepu...a ti samo izvoli... :-)
Opet nista...Tebe izgleda tesko natjerati da prevalis istinu preko usta, isto kao i Silajdzica?
Sto se mene tice, bolje ti je da promijenis nick jer ako se pod pojmom "bosanska rijec" podrazumijeva ono sto ti ovdje pises i iznosis, onda je jadna i Bosna i Hercegovina sa takvim demagozima.
Ucini uslugu pravim Bosancima i ne idi na ruku dusmanima.

FFK as Lucy01

Post by FFK as Lucy01 » 06/02/2008 19:33

itd. i
Sve dok se mi ugledamo na goreg od sebe, nema nama napretka jos 100 godina.. :sad:

bosanska rijec

Post by bosanska rijec » 06/02/2008 19:34

chuchumbamayumbe wrote:
bosanska rijec wrote:
chuchumbamayumbe wrote: Bezze ti poredjenje, al' skroz.

Opet nista...Tebe izgleda tesko natjerati da prevalis istinu preko usta, isto kao i Silajdzica?
Sto se mene tice, bolje ti je da promijenis nick jer ako se pod pojmom "bosanska rijec" podrazumijeva ono sto ti ovdje pises i iznosis, onda je jadna i Bosna i Hercegovina sa takvim demagozima.
Ucini uslugu pravim Bosancima i ne idi na ruku dusmanima.
pa ja nisam ko ove tvojee kvazi-demokrate da pisem onako kako se takvim poput tebe svidja, pisem
onako kako jeste nista ne uljepsavam a vjerujem ti da ti se ne svidja s obzirom na tvoj gornji citat... :oops:

valterbranisarajevo

Post by valterbranisarajevo » 06/02/2008 20:40

Šandor wrote:
valterbranisarajevo wrote:Postoji okvirni zakon o osnovnom i srednjem obrazovanju koji je donio Parlament BiH 2003, u okviru njega zajedničke osnove nastavnih planova i programa. Sve to su usvojile stranke koje su na vlasti. Kantoni u FBiH i RS su bili dužni uskladiti svoje zakone po tom zakonu Znači postoji osnova da se ukinu dvije škole pod jednim krovom..Ne samo osnova nego i obaveza..

Upoznat sam s tim zakonom. Koliko se sjećam, tim zakonom je predviđeno objedinjavanje samo pojedinih predmeta. Naravno, ni to nije provedeno. Potpuno ukidanje segregacije nikad nije dogovoreno. Pregovori o tom pitanju su isto što i pregovori o ukidanju RS-a.
Ok govorimo o istom, naravno da nije provedeno, ali je usvojeno Međutim ovaj Zakon ipak pruža mogućnost da se formiraju (ne volim tu riječ) nacionalno mješovite škole pa čak i razredi.. I mi smo nekada išli u jedan razred, pa smo se dijelili i zajedno sa djecom iz drugih razreda fommirali posebne grupe za npr. strani jezik ili izbornu nastavu. Kada bi se ovo implementiralo djeca bi se dijelila, vjerovatno, na maternjem jeziku ili istoriji, ali bi matematiku, fiziku, fizičko mogli pohađati zajedno..Koliko ja znam čak postoje i odobreni udžbenici za te predmete koji su usaglašeni. Djeca bi vjerovatno jedva dočekala da idu zajedno u školu, ali im stare "prdonje" još uvijek ne daju.Ovako ih mogu još uvijek nahuškati ,da se u ime viših interesa, pred kakve izbore potuku "na nacionalnoj osnovi" na školskom igralištu. Ali ničija nije do zore...

popajic

Post by popajic » 06/02/2008 21:07

"muke zabu u vodu natjerati",tako i nas forumase da skrenemo sa teme !
Krenuli smo o vjerskoj segregaciji u vrticima...jadna djeca sa nama ovakvima!
Dok mi odlucimo je li vjeri mjesto u skoli i politici,djeca ce narasti potpuno ispranih mozgova i tako u bosansku nedogled...

bosanska rijec

Post by bosanska rijec » 06/02/2008 22:39

Bea_Trix wrote:
bosanska rijec:

kako u sekularnoj drzavi mogu postojati plemenske policije sa jednonacionalnim i upoce nacionalnim obiljezjem jednog naroda kao sto je RS, policija sa obiljezjima imenom jednog naroda

pa ovdje se mnogo stosta mijesa i nema veze sa sekularnom drzavom pa sam zato ovo napisala-

ali ovo gore ima veze sa uskracivanjem osnovnih ljudskih prava i sloboda .

nikad_izvini

Post by nikad_izvini » 06/02/2008 22:51

bosanska rijec wrote:
Bea_Trix wrote:
bosanska rijec:

pa ovdje se mnogo stosta mijesa i nema veze sa sekularnom drzavom pa sam zato ovo napisala-

Ali si dokazala/o da nemaš pojma o čemu pričaš.Nemoj sad da se vadiš :roll: Nije problem ako nešto ne znaš.Niko se nije rodio naučen.Problem je kada pričaš kao da znaš,a ne znaš.
Sumarum: sekularna država,plemenske policije,rs i vjerski odgoj djece u obdaništima :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:
Odavno veću glupost nisam pročitao.

edit: rs je genocidna tvorevina nastala putem etničkog čišćenja.

bosanska rijec

Post by bosanska rijec » 06/02/2008 23:05

nikad_izvini wrote:
bosanska rijec wrote:
Bea_Trix wrote: znas li ti uopce sta je sekularna drzava?

Ali si dokazala/o da nemaš pojma o čemu pričaš.Nemoj sad da se vadiš :roll: Nije problem ako nešto ne znaš.Niko se nije rodio naučen.Problem je kada pričaš kao da znaš,a ne znaš.
Sumarum: sekularna država,plemenske policije,rs i vjerski odgoj djece u obdaništima :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:

sto se tice vjeronauke u vrticima sasvim sam bila jasna, ali mi nije jasno
da jedni te isti koji ovdje histerisu ne zanima ostatak drzave gdje se svakodnevno krse osnovna ljudska prava. ili evo vec neko rece pa kako je moguce vjeronauka u Federaciji , sto jesmo li to vec navikli na vjeronauku u rs i na radikalnija krsenja ljudskih prava...tamo pa nam vise svejedno, nek se ne krse gdje je nasa guzica. Neko rece demokratija je teror vecine nad manjinom, pa Bosnjaci su najmnogobrojniji narod u BiH a najvise terorisani..
narod u drzavi-

vektor68

Post by vektor68 » 06/02/2008 23:10

Znam da je malo out od teme al nekoliko puta se s pocetka ove teme pomenusmo sv.Savu. da ne postiram sve , a ovo ce biti aktuelno ovih dana -opet. obratite paznju na kraj str 3
pa kaze :
U Skolama u Republici Srpskoj prigovora je bilo vezanih za ikone Svetog Save,
kojih ima na zidovima u nekim osnovnim skolama izvan kabineta vjeronauke (OS
„Vuk Karadzić“ u Višegradu, njena Područna škola u Kopačima, OŠ “Sveti Sava”
u Rogatici). Po Kriterijima, vjerski simboli mogu se koristiti samo u kabinetima
vjeronauke. Slike Svetog Save (Save - Rastka Nemanjića) nisu sporne i mogu stajati na zidovima škole, pored fotografija ostalih književnika i drugih
znamenitih ljudi.

http://www.oscebih.org/documents/5062-bos.pdf

moljac

Post by moljac » 06/02/2008 23:39

Mozda je out od teme, ali treba dopuniti sa Kriterijem po kojem se ovo radilo:

http://www.oscebih.org/documents/2423-bos.pdf

A izvjestaj je vrlo interesantan, u Federaciji nazivi osam skola nisu u skladu sa Kriterijem za razliku od RS gdje su samo dva...

nikad_izvini

Post by nikad_izvini » 07/02/2008 02:28

bosanska rijec wrote:
nikad_izvini wrote:
bosanska rijec wrote:

sto se tice vjeronauke u vrticima sasvim sam bila jasna, ali mi nije jasno
da jedni te isti koji ovdje histerisu ne zanima ostatak drzave gdje se svakodnevno krse osnovna ljudska prava. ili evo vec neko rece pa kako je moguce vjeronauka u Federaciji , sto jesmo li to vec navikli na vjeronauku u rs i na radikalnija krsenja ljudskih prava...tamo pa nam vise svejedno, nek se ne krse gdje je nasa guzica. Neko rece demokratija je teror vecine nad manjinom, pa Bosnjaci su najmnogobrojniji narod u BiH a najvise terorisani..
narod u drzavi-
Vi očito ne razumijete jednu elementarnu stvar.Da sve,ali BAŠ SVE što se desi kod nas,neko pravda onim tamo.ČESTO je to opravdano i ima smisla.Tipa: uništene industrije,izbjeglica,razorenih porodica,narušenih međuvjerskih odnosa,napete političke situacije na državnom nivou,nevraćanja poreza privatnicima itd.

Ali,pravdati uvođenje vjeronauka u obdanište(u školi je uvedena) sa onima tamo,to može samo ograničen čovjek da uradi.JER TO NEMA VEZE S NJIMA.To ima veze sa nama.
To ime veze sa SEKULARNOM DRŽAVOM ili nepostojanjem iste.Vi ne znate šta to znači,to ste pokazali u prošlom postu.Na to sam i reagovao.

Da ponovim još jednom,UVOĐENJE VJERONAUKA U obdanište NEMA VEZE s jednonacionalnom policijom rs-a.To je nebulozna teza,malo reći.

Post Reply