Zaustavite religijsku segregaciju u vrticima Sarajeva!

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

hrasno38

Post by hrasno38 » 01/02/2008 12:48

Ovo uopste nije nista sto bi mene iznenadilo jer odavno vec JU Djeca Sarajeva imaju tendenciju kretanja od gradjanske ustanove ka vjerskoj. Jos davno pa da dana danasnjeg se pokusava na sve nacine izbaciti djed mraz, kadrovi koji nisu Bosnjaci a i sama direktorica je i ponasanjem i oblacenjem puno bliza nekoj islamskoj vjerskoj ustanovi nego djecijem obdanisu u kojem bi trebalo da idu djeca svih konfesija. Sama Islamska zajednica gradnjom dzamija pored skola i obdanista jednostavno govori cija je zadnja i dzaba tu sve peticije. Savjetnica iz ministarstva obrazovanja je bila zena koja je dosla kao izbjeglica iz Visegrada u ratu i u sred rata hodala u skupocijenoj tudjoj bundi i djelila lekcije ljudima bosnjacke nacionalnosti cija imena su bila po njenom kriterijumu sumnjiva. Da ne spominjem nekadasnju direktoricu Nafu Dizdarevic i naravno sivu eminenciju oko koje se sve vrti sto ne valja Ismeta Hadzimusica, takodje izbjeglicu iz Foce koji je naravno dobito posao u toj ustanovi sa visom upravnom skolom bez ikakvih problema. Iako iz dna duse mrzim onog debila Dodika ako je ikada vidio direktoricu uopste me necudi njegova teorija o Teheranu. Naravno kod Hrvata i Srba je situacija identicna i svugdje vise nego ociti monopol jednog naroda. Sve to ide polako i jako dobro smisljeno i ovu zemlju moze promjeniti samo bunt jacine atomske bombe a to se nece desiti ni u mislima.

Kwaheri

Post by Kwaheri » 01/02/2008 12:49

lady midnight wrote:dobro, a chemu vjeronauka u vrticima?? pa zashto onda postoje mektebi i ekvivalentne institucije drugih konfesija?

ja bih da dodam ovo: presudjujuci argument ovdje ne bi trebao biti "volja" roditelja, niti onih koji su ZA niti onih koji su PROTIV. na kraju krajeva, sutra da dodje neko i kazhe "hocete li da uvedemo apsolutnu segregaciju na vjerskoj, rasnoj, nacionalnoj....(fill the gap)...bazi ", kod ovog i ovakvog drushtva bi se uvijek nashao dovoljan broj onih koji ce pozhuriti da kazhu DA.

ovdje se radi o principu na kojem je zasnovana drzhava --- vjeronauka je dobila svoje mjesto u shkolama, i neka je.
o kvalitetu onoga shto se tamo poduchava zasad cu preshutjeti, ali cu samo reci da me obuzela strava kada sam chitala izvjeshtaj radne grupe koja je po zadatku ministarstva kulture evaluirala udzhbenike iz nacionalnih predmeta i vjeronauke. iskreno, jeza me spopadne kada pomislim da se tako odgajaju generacije koje bi ovu zemlju trebale da odvedu u neku "bolju" buducnost.

ko hoce da mu dijete dobija vjerski odgoj - bujrum, poshalji ga u mejtef, poshalji ga u nedjeljnu shkolu, poshalji ga gdje vec mislish da je ispravno. odgajaj ga u duhu vjerske tradicije koju zastupash.

ali kad smo vec kod pitanja izbora - izbor znachi moci birati izmedju dvije ili vishe mogucnosti. drzhavne institucije su te koje bi djeci trebale da predoche i neke druge vrijednosti, pa ih i nauchiti da vjersko uchenje nije jedini nachin gledanja na svijet, nego samo jedan od njih. svako dijete, osim shto ima pravo na upoznavanje sa vjerskim uchenjem, ima pravo i na upoznavanje sa stavovima koji se ne zasnivaju na vjerskom uchenju. tek onda se mozhe prichati o nekakvom izboru, sve ostalo je prodavanje magle.
ako se ova mogucnost oduzme, a oduzece se time shto se od najmladjih dana stvara navika o tome da je "normalno" biti odvojen, onda tu vishe nema nikakvog izbora.

mozhda bi ovo pitanje izgledalo sasvim drugachije da se radi o drzhavama gdje drzhavne institucije omogucuju koheziju stanovnishtva (iliti gradjanstva) i tako balansiraju tendencije ka segregaciji. kod nas toga nema ni za lijeka, a sve shto bi ishlo u pravcu daljeg podvajanja samo ce josh vishe produbljivati ove jazove koji vec postoje.

:kravata:

chuchumbamayumbe

Post by chuchumbamayumbe » 01/02/2008 12:50

Najlakse se "pravdati" na nacin "pogledajte kako je kod njih...".
Ja cu se zalagati da moje dijete ima vjeronauku ( i u vrticu i u osnovnoj skoli), ali strogo da casove drzi pravoslavni pop, po mogucnosti da dodje Kacavenda ili neko slican njemu. Kada ostala djesa imaju vjeronauku (prvenstveno islamsku), moje dijete ce imati u isto vrijeme vjeronauku, ali srpsko-pravoslavnu.
Valjda se nece niko naljutiti, to je roditeljski izbor kako neko rece, a skola ili obdaniste ce obezbijediti vjersko lice (kao sto ce to uraditi sa Bosnjake) i vrijeme i mjesto da moje dijete uci svoj vjeronauk.
Kakav odron od ljudi i drzave!
FUJ!

brdo

#54 Re: Zaustavite religijsku segregaciju u vrticima Sarajeva!

Post by brdo » 01/02/2008 12:51

jesi li mozda pitao Banjaluku KAKO SE TAMO STVARI DESAVAJU ?? sigurno nisi a ako ti smeta takav razvoj djece mijenjaj vrtic i usput nemijesaj latinicu i cirilicu nekako sa neslazu ....nemogu zajedno :D

Altsa

Post by Altsa » 01/02/2008 12:53

pa ljudi sta ocekujete od onakve direktorice vrtica. da moze pustila bi bradu da bude sto veca muslimanka. ona je zabranila i deda mraza a jucer na tv kaze da je deda mraz dolazio u one vrtice gdje se trazio. hajd stisni majci pa zovni deda mraza a da te direktorice ne naguzi.

ja_cura_

Post by ja_cura_ » 01/02/2008 12:55

mIRCerka wrote:
cheguevara_k1 wrote:Prosto pitanje, kako ce neko mene natjerati da na osnovu ankete roditelja druge djece ( bez obzira na vjeroispovijest ) moje dijete ide na vjeronauku ??? Zar sam ja manje obrazovan jer nisam imao vjeronauku ? Ni u skoli, a pogotovu ne u vrticu. Zar sam manje obrazovan sto sam bio ponosni pionir ?
nije poenta u tjeranju tvog djeteta na vjeronauku, vec upravo to sto ce razdvajati djecu, i sto ce klinci vec tako mali znati da je Esma otisla na nastavu necega a Sven nije (i sad ce ici argument moze i on ako hoce)....

Debilizam.
moja sestra je slala svoje dvoje djece na kurs engleskog u vrticu, pa je opet morala objasnjavati zasto oni sjede taj sat s tob uciteljicom, a druga djeca (Sven, Esma, Drago) nisu bili to.

cim je nesto drugacije, mora se objasnjavati, bez obzira da li se radi o vjeronauci ili necemu drugom.

neko rece da bi volio da se uvede vjeronauk jos u vrtice, da se djeca naucem necemu pametnom, ja ne bih bas vjeronauku mijesala tu, pogotov sto bi trebalo organizovati najmanje tri razna vjeroucitelja, vec bih prije nekog pedagoga/psihologa zaposlila, da radi s djecom po dva sata na odgoju, ucenju lijepom ponasanju, postovanju prema drugima i starijima, lijepom ophodjenju jednog naspram drugog i sl.

Vingo

Post by Vingo » 01/02/2008 12:55

karanana wrote:Ne kontam u cemu je ovdje problem. ko hoce da salje djecu na vjeronauku, nek salje. ko nece ne mora, raspored vrtica se nece mijenjati uvodjenjem ove dodatne aktivnosti.

pa pogledajte nacin na koji se prosvjetni sistem provodi u vecinskim hrvatskim i srpskim regionima pa onda napadajte "bosnjacku netolerantnost".
Problem je u tome sto bi mozda i ostali konstitutivci i manjine slali djecu na vjeronauk al ih niko nije pitao. Nema izbora dakle. Ili da mama utekne s posla pa dijete za rucicu i u crkvu, dok njegova mladja grupa uci u obdanistu.
Sarajevo nije region sa ovom ili onom vecinom vec se deklarise kao glavni grad i busa u prsa multietnicnoscu. Sarajevo se uvrijedi kad mu kazu da je muslimanski/bosnjacki grad.
To bi bio drugi problem.

Kwaheri

Post by Kwaheri » 01/02/2008 12:56

Altsa wrote:pa ljudi sta ocekujete od onakve direktorice vrtica. da moze pustila bi bradu da bude sto veca muslimanka. ona je zabranila i deda mraza a jucer na tv kaze da je deda mraz dolazio u one vrtice gdje se trazio. hajd stisni majci pa zovni deda mraza a da te direktorice ne naguzi.
:?

trazim joj fotografiju na netu..al ne ide... ko je lik?
Last edited by Kwaheri on 01/02/2008 12:58, edited 1 time in total.

lady midnight

Post by lady midnight » 01/02/2008 12:56

karanana wrote:Ne kontam u cemu je ovdje problem. ko hoce da salje djecu na vjeronauku, nek salje. ko nece ne mora, raspored vrtica se nece mijenjati uvodjenjem ove dodatne aktivnosti.

pa pogledajte nacin na koji se prosvjetni sistem provodi u vecinskim hrvatskim i srpskim regionima pa onda napadajte "bosnjacku netolerantnost".
karanana,
a ko govori o boshnjachkoj netolerantnosti :?
koliko ja vidim, diskusija je opcenito o uvodjenju vjeronauke u vrtice, bez naglaska i na jednoj vjeroispovjesti. za mene su ovo opce stvari, a ne stvar neke odredjene pripadnosti.

o segregaciji u shkolskom sistemu inache, koju je naveo drvosjecha, i koja jeste jedan od velikih problema obrazovanja kod nas, moglo bi se, naravno, raspravljati nadugo i nashiroko. ovdje je rijech samo o jednom (mogucem daljem) aspektu te podjele, a sigurno nije o napadanju iskljuchivo jedne grupacije. bar ne kod mene :D:D

ja_cura_

Post by ja_cura_ » 01/02/2008 12:58

chuchumbamayumbe wrote:Najlakse se "pravdati" na nacin "pogledajte kako je kod njih...".
Ja cu se zalagati da moje dijete ima vjeronauku ( i u vrticu i u osnovnoj skoli), ali strogo da casove drzi pravoslavni pop, po mogucnosti da dodje Kacavenda ili neko slican njemu. Kada ostala djesa imaju vjeronauku (prvenstveno islamsku), moje dijete ce imati u isto vrijeme vjeronauku, ali srpsko-pravoslavnu.
Valjda se nece niko naljutiti, to je roditeljski izbor kako neko rece, a skola ili obdaniste ce obezbijediti vjersko lice (kao sto ce to uraditi sa Bosnjake) i vrijeme i mjesto da moje dijete uci svoj vjeronauk.
Kakav odron od ljudi i drzave!
FUJ!
obezbjedice, ali onog vjeroucitelja koji se najvise "trazi" (u vecini slucajeva islamski), a ostalu djecu ce slati u obliznje crkve/sinagoge na casove vjeronauke, a certifikate (papire sa ocjenom) ce djeca uredno donositi u skolu i ta ocjena se priznaje. barem je tako bio slucaj u skoli gdje sam ja radila.

black

Post by black » 01/02/2008 12:59

Image

Altsa

Post by Altsa » 01/02/2008 13:00

zena wrote:
Altsa wrote:pa ljudi sta ocekujete od onakve direktorice vrtica. da moze pustila bi bradu da bude sto veca muslimanka. ona je zabranila i deda mraza a jucer na tv kaze da je deda mraz dolazio u one vrtice gdje se trazio. hajd stisni majci pa zovni deda mraza a da te direktorice ne naguzi.

pokrivena individua koja se non stop pojavljuje na mtv igman gdje se po cijelu noc selama sa nebuloznim tv gledaocima.

Vingo

Post by Vingo » 01/02/2008 13:01

zena wrote:

Arzija Mahmutovic.
Pokrivena je - valjda se na to odnosi ovo o izgledu.

karanana

Post by karanana » 01/02/2008 13:02

Vingo wrote:

Problem je u tome sto bi mozda i ostali konstitutivci i manjine slali djecu na vjeronauk al ih niko nije pitao. Nema izbora dakle. Ili da mama utekne s posla pa dijete za rucicu i u crkvu, dok njegova mladja grupa uci u obdanistu.
Sarajevo nije region sa ovom ili onom vecinom vec se deklarise kao glavni grad i busa u prsa multietnicnoscu. Sarajevo se uvrijedi kad mu kazu da je muslimanski/bosnjacki grad.
To bi bio drugi problem.
a cekaj, znaci ostala djeca (katolici i pravoslavci i ostali) ne bi imali vjeronauk unutar obdanista? e to onda nije ok.

atko

Post by atko » 01/02/2008 13:04

Samo da kazem, da su ove religije gore od komunizma... imali smo pionirsku zakletvu tek u osnovnoj :D ... zamisli da su nam u obdanistima drzali predavanja o drugu Staljinu i drugu Titu :D

djulba

Post by djulba » 01/02/2008 13:04

PODRŽAVAM

Ja sam za ukidanje vjeronauke u vrtićima i školama, po meni je to bezveze vjera se nosi iz kuće a ko hoće da je studira neka završi osnovnu pa ako mu se sviđa neka upisuje medresu. Pogotovo što vjeronauku predaju oni zagriženi vjrenici koji više liče na neke fanatike nego na obične ljude. i šta će dijete od 5 godina govoriti selam alejkum neka kaže dobar dan ili zdravo.

ZDRAVO

Kwaheri

Post by Kwaheri » 01/02/2008 13:04

Vingo wrote:
zena wrote:

Arzija Mahmutovic.
a to..

Vingo

Post by Vingo » 01/02/2008 13:06

karanana wrote:
Vingo wrote:

To bi bio drugi problem.
a cekaj, znaci ostala djeca (katolici i pravoslavci i ostali) ne bi imali vjeronauk unutar obdanista? e to onda nije ok.
Pa ja tako procitah (i cuh.....vec sam pricala s prijateljicom sumnjivog imena koja ima klinca u vrticu - btw ona mi je i rekla za ovih 50 nezaposlenih teologa)
Ali jos uvijek niko nista zvanicno ne saopstava. Ovo je tek bilo opipavanje pulsa.

suncica24

Post by suncica24 » 01/02/2008 13:06

U dobi od 5 godina niko ne treba biti obavezan da ide na vjeronauku.
Nema to veze sa bosnjackom i ostalom djecom!
Ko hoce, bujrum dzamija, crkva, crkva, ko nece... bujrum. Ali ne u vrticu i ne zato da se pokaze ko je ko. :-)
Last edited by suncica24 on 01/02/2008 13:08, edited 1 time in total.

mamica papucarka

Post by mamica papucarka » 01/02/2008 13:07

karanana wrote:
Vingo wrote:

To bi bio drugi problem.
i meni to nije uredu. I uopce mi nije uredu vjeronauka u skolama . Draze bi mi bilo da postoji predmet RELIGIjA i to pod obavezno.
Za vrtice mi je zaista presmijesno da se nesto tako uvodi. Medjutim, u Austriji nema vjeronauk u okviru vrtica, ali se djeca pofino kroz igru uvlace u vjeru.
Neki dan, mala izlazi iz crkve i pita me :"Mama, hocemo li sad u dzamiju" :lol:
Last edited by mamica papucarka on 01/02/2008 13:07, edited 1 time in total.

lady midnight

Post by lady midnight » 01/02/2008 13:07

Vingo wrote:
zena wrote:

Arzija Mahmutovic.

uh, ja mislila da je pokrivanje u islamu gender specifichna stvar. :roll:
ovaj opis, medjutim, meni zvuchi vishe kao da se direktorica dobro nakljukala testosterona :oops:
al nejse...

mIRCerka
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

Post by mIRCerka » 01/02/2008 13:09

mamica papucarka wrote:
i meni to nije uredu. I uopce mi nije uredu vjeronauka u skolama . Draze bi mi bilo da postoji predmet RELIGIjA i to pod obavezno.
Za vrtice mi je zaista presmijesno da se nesto tako uvodi. Medjutim, u Austriji nema vjeronauk u okviru vrtica, ali se djeca pofino kroz igru uvlace u vjeru.
Neki dan, mala izlazi iz crkve i pita me :"Mama, hocemo li sad u dzamiju" :lol:
:lol: multi kulti odgojeno dijete :D
to se cijeni :lol:

KENJAC

Post by KENJAC » 01/02/2008 13:11

Auuuu sto sa nadjosmo u ibretu odjednom. Ko sad nas sva ova situacija iznanadila. Ko nismo mi ovo htjeli nego nam ko neko drugi nametnuo. Petric, Lajcak ili neko drugi. Drugovi Bosanci i drugarice Bosanke, krajnje je vrijeme da se prestanemo lagati. Od onih kobnih, prokletih "izbora" (citaj nacionalnog popisa) 91 se sve radi na ovome. Ja necu sa njima a njima ne dam da idu samnom.Radimo sve da se podijelimo. I sad se ko fol 2% populacije cudi sto njegovo dijete mora da se mrzne u skolskom dvoristu dok unutra neki "vjerski radnik" (da ne kazem sta drugu) djecici ispira mozak! Pa gledate li dnevnike, politicke emisije, u krajnjoj liniji i ove forume i podforume. Mi smo postali vjerska drzava i tacka. Kome se to ne svija ima jos zemalja sto primaju visokokvalifikovanu radnu snagu, a kome se svidja 98% stanovnistva nek im je sretan put u P.M !|

poplava

Post by poplava » 01/02/2008 13:15

Ne znam sto vas ovo cudi, ovo je samo nastavak provodjenja uspjesne politike iz osnovnih skola - tamo vjeronauka ide bez problema pa su odlucili da to utvrde jos ranije, dok su djeca manja...

Vingo

Post by Vingo » 01/02/2008 13:17

U osnovnim skolama u sarajevu (ne racunam ksc i to) se organizuje islamska vjeronauka, i islamska i hriscanske, ili sta?

Post Reply