Zatvor na Igmanu

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderator: O'zone

Treba li na Igmanu umjesto postojeće ustanove izgraditi pravi zatvor?

Da
49
80%
Ne
12
20%

Total votes: 61

valterbranisarajevo

Zatvor na Igmanu

Post by valterbranisarajevo » 28/01/2011 20:00

Nedavno su Ministar unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo i glavna tužiteljica gotovo istovremeno istakli da je jedan od glavnih problema zbog kojih je bezbjednosna situacija u Sarajevu loša – nedostatak zatvorskih kapaciteta zbog čega mnogi osuđeni kriminalci ne mogu biti upućeni na izdržavanje kazne što oni koriste za ponavljanje krivičnih djela

Nemam razloga da im ne vjerujem iako smatram da ovo nije jedini razlog zašto se ne osjećamo sigurno na ulicama našeg grada. Međutim, smatram da bi napokon trebalo pokušati riješiti taj problem jer načina za njegovo rješavanje vjerovatno ima.

Poslije ubistva Amara Mistrića tadašnji premijer Besim Mehmedić je okupljenim građanima i novinarima izjavio da bi jedno od rješenja moglo biti pretvaranje ustanove poluotvrenog tipa na Igmanu u ustanovu zatvorenog tipa odnosno zatvor te da bi Kanton Sarajevo mogao sufinacirati ovaj projekat.

Nažalost, ja nemam nikakve informacijeda li je išta konkretno urađeno po tom pitanju, odnosno zašto o ovoj ideji više niko ne priča.

Međutim s obzirom da građani svoju bezbjednost stavljaju na vrh prioriteta sa kojom bi se nova vlast trebala pozabaviti i da je u toku usvajanje budžeta smatram da bi Vlada i Skupština Kantona Sarajevo trebala aktuelizirati ovo pitanje i izdvojiti nešto novca za njegovu realizaciju. Čak i po cijenu da se novac za zatvor preusmjeri iz nekih drugih projekata, a ja lično ne vjerujem da će im niko od građana to zamjeriti.

Sarajevu očigledno treba pravi zatvor a ne neka ustanova bez ograde koji zatvorenici mogu napustiti kada žele.

-LIBERO-
Čiča Gliša
Location: Vedran Puljic R.I.P- Istina za Vedrana!-Nepravda bilo gdje, prijetnja je pravdi svugdje-M.L.King.

Re: Zatvor na Igmanu

Post by -LIBERO- » 28/01/2011 20:06

Ja ne znam,mozda je malo mimo teme,ali je vezano za rjesavanje zatvorskih kapaciteta.

Kakva je situacija sa onim narukvicama koje se stavljaju kada je osudjenik dobio kucni pritvor. Svako napustanja stana,kuce,odreaguje narukvica javljanjem prvoj policijskoj patroli.

Znate svi iz filmova o cemu pricam :D

Je l' to jeftinije i uopste izvodljivo rjesenje???

A-R-N-I

Post by A-R-N-I » 28/01/2011 20:27

-LIBERO- wrote:Ja ne znam,mozda je malo mimo teme,ali je vezano za rjesavanje zatvorskih kapaciteta.

Kakva je situacija sa onim narukvicama koje se stavljaju kada je osudjenik dobio kucni pritvor. Svako napustanja stana,kuce,odreaguje narukvica javljanjem prvoj policijskoj patroli.

naravno da je izvodljivo, al u naprednim zemljama

http://www.fmp.gov.ba/index.php?action=fullnews&id=53

dezurni_ucenik
Been thanked: 1 time

Post by dezurni_ucenik » 28/01/2011 20:33

.
Last edited by dezurni_ucenik on 21/03/2016 16:36, edited 1 time in total.

Haris.ba
Has thanked: 3 times
Been thanked: 14 times

Post by Haris.ba » 28/01/2011 21:04

-LIBERO- wrote:Kakva je situacija sa onim narukvicama koje se stavljaju kada je osudjenik dobio kucni pritvor. Svako napustanja stana,kuce,odreaguje narukvica javljanjem prvoj policijskoj patroli.

Sve pripremljeno, ali zapelo na donošenju zakonskih i podzakonskih akata. Ne mogu se sjetiti detalja, ali prvo bi trebalo priupitati Feliksa Vidovića. Cijena po danu je 10 puta jeftinija od zatvora(50 KM dan zatvora, 5 KM dan narukvice).

Igman ne treba dirati, treba što više zatvora poluotvorenog i otvorenog tipa. Tu da se smještaju maloljetnici(samo oni, bez starijih da od njih izučavaju zanat) i za male kazne osuđenici. A u Zenici da bude klasičan zatvor zatvorenog tipa, a današnji centralni zatvor da bude samo pritvorska jedinica(uglavnom za potrebe suda). Napraviti još jedan zatvor za psihički bolesne, neuračunjive i slično - i ne treba više. Ali para i volje(političke) nema.

P.S.
Jednom gradiću u središnjoj Bosni predloženo (kao i vid pomoći siromašnoj općini) da se kasarna pretvori u maloljetnički zatvor. Niko nije htio ni čuti. A kasarna je na takvoj poziciji da dok se dođe do grada od nje, izgubi se volja i za šta, a veoma se lahko kontroliše čitav gradić. A u Americi lobiji vrhunski rade koji će privući gradnju zatvora u razne zabiti.

valterbranisarajevo

Post by valterbranisarajevo » 28/01/2011 21:11

Na TVSA ima kontakt emisija o bezbjednosnoj situaciji u gradu.Upravo je počela.

HudiRobin

Post by HudiRobin » 29/01/2011 01:05

Nema potrebe dirati ovaj na Igmanu i ulagati pare u prosirenje, kada ima sasvim dovoljno objekata u drzavi koji se mogu iskoristiti i pretvoriti u zatvore sa malo love.

Al nema volje. I to je to.
Umjesto da se ne obnovi vozni park barem dvije godine, eto para da se 3-4 objekta adaptiraju i pretvore u zatvore.

fatamorgana

Post by fatamorgana » 29/01/2011 01:09

-LIBERO- wrote:Ja ne znam,mozda je malo mimo teme,ali je vezano za rjesavanje zatvorskih kapaciteta.

Prodajem povoljno narukvicu!( baterije pride)

valterbranisarajevo

Post by valterbranisarajevo » 30/01/2011 12:46

Evo kako funkcioniše Igmanski zatvor

U zatvoru, a na slobodi

Zatvorenici mogu otići kada požele, ali ih unutar zatvora drže odlični uvjeti

http://www.san.ba/index.php?id=12809

Admir_1984
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

Post by Admir_1984 » 30/01/2011 14:32

A gdje tacno dodje ovaj zatvor na Igmanu :?

chuchumbamayumbe

Post by chuchumbamayumbe » 30/01/2011 16:44

Admir_1984 wrote:A gdje tacno dodje ovaj zatvor na Igmanu :?

Blažuj, tamo prema skladištu Gorenja, sa one strane šina...ideš do kraja ceste i onda uzbrdo.
To je ustvari kamenolom, samo ne znam da li još uvijek radi ili ne??!

1946
Location: Sreća i ljubav, ponos i nada, ime mog kluba ime mog grada

Post by 1946 » 30/01/2011 17:12

Ma nije uopšte na Igmanu, samo se zove tako (kao što se ovaj u centru zove Miljacka :D ), tamo iza Petrolove pumpe u Blažuju :) . Bar mi rekoše da je tu, ja nisam nikad išao :D

chuchumbamayumbe

Post by chuchumbamayumbe » 30/01/2011 17:47

1946 wrote:Ma nije uopšte na Igmanu, samo se zove tako (kao što se ovaj u centru zove Miljacka :D ), tamo iza Petrolove pumpe u Blažuju :) . Bar mi rekoše da je tu, ja nisam nikad išao :D

Iza Petrolove pumpe (preko pruge) je vojni objekat, znam da je tamo bila JNA, ali da li ga naša vojska koristi to ne znam.
Kamenolom (zatvor) je blizu (uzbrdo uz Igman).
Ne znam kako da prenesem sliku sa Google maps na forum pa da pokažem.

1946

Post by 1946 » 30/01/2011 18:08

chuchumbamayumbe wrote:Iza Petrolove pumpe (preko pruge) je vojni objekat, znam da je tamo bila JNA, ali da li ga naša vojska koristi to ne znam.

Kažem meni su rekli tako, a evo i slike :D (crveno je ta kasarna, žuto kamenolom) :
Image

chuchumbamayumbe

Post by chuchumbamayumbe » 30/01/2011 18:16

1946 wrote:
chuchumbamayumbe wrote:Iza Petrolove pumpe (preko pruge) je vojni objekat, znam da je tamo bila JNA, ali da li ga naša vojska koristi to ne znam.

Kažem meni su rekli tako, a evo i slike :D (crveno je ta kasarna, žuto kamenolom) :
Image

E da, upravo tako kako si i zaokružio.
To žuto, to je zatvor.

p.s. kako da postiram sliku preko google maps ovdje?! :?

1946

Post by 1946 » 30/01/2011 18:19

Što će ti google maps? Ja uzmem screenshot (pritisnes Prt Sc tipku) u paintu je zalijepiš, izrežeš šta ti treba i uploaduješ je na hosting neki :)

chuchumbamayumbe

Post by chuchumbamayumbe » 30/01/2011 18:20

1946 wrote:Što će ti google maps? Ja uzmem screenshot (pritisnes Prt Sc tipku) u paintu je zalijepiš, izrežeš šta ti treba i uploaduješ je na hosting neki :)

Nijw mi palo na pamet da radim screen shot! :D
A fakat, vidim na Maps da ima nekakva opcija "links", ovo-ono, ali nisam uspio da zalijepim na forum.

ratata

Post by ratata » 30/01/2011 18:52

zatvor treba graditi jedino na nekom ostrvu

valterbranisarajevo

Post by valterbranisarajevo » 30/01/2011 20:17

Najveći apsurd ove priče je taj da je u Sarajevu lakše završiti u zatvoru ako ukradeš drvo u šumi nego kada pucaš po tramvaju i nekoga raniš.

Zar ovo nije naopako?

Zato smatram da veliki broj građana, koji ionako iz svog džepa financiraju ovo „zimovanje sa centralnim grijanjem“, ne bi imali ništa protiv toga da, umjesto toga, plaćaju smještaj onima koji ih terorišu na sarajevskim ulicama.

U ovoj emisiji na TVSA Načelnik sektora uniformisane policije je rekao da upravo tzv. povratnici od kojih je većina na slobodi jer ih nemaju gdje poslati u zatvor prave najviše problema, a da je svako naredno krivično djelo koje počine surovije od prethodnog.

Čovjek je rekao da su ključni: zatvorski kapaciteti i izvjesnost sankcija. Naravno ja i dalje stojim iza toga da su veliki problem tužioci i sudije, ali ovdje je tema nedostatak zatvorskih kapaciteta.

Na kraju, ako budemo čekali da neko drugi prihvati naše lokalne kriminalce svjesni činjenice kako je to teško (o čemu je već bilo riječi na ovoj diskusiji) bojim se da ćemo se dobro načekati.

bpsang

Post by bpsang » 30/01/2011 21:53

Igman je pitomo mjesto za zatvor, to treba napraviti na nekoj VRLETI na treskavici ili negdje na Planini Velez iznad Mostara gdje je golet, hladnoča a ljeti vrelina, kaja ce im isprati mozak od ludosti koja im se nakupila na tom malom prostoru u glavi ....

headbanger

Post by headbanger » 31/01/2011 15:11

ja sam cuo da se u tom igmanskom zatvoru najbitnije vratiti na prozivke (ujutro i navece) a gdje je zatvorenik izmedju to nikog ne interesuje

valterbranisarajevo

Post by valterbranisarajevo » 04/02/2011 21:40

Kriminalci haraju ulicama Sarajeva

04.02.2011

Dženana Halimović

U Sarajevu je u petak upriličena komemoracija povodom treće godišnjice smrti učenika Katoličkog školskog centra (KŠC) Denisa Mrnjavca, kojeg je 5. februara 2008. godine nožem usmrtio maloljtnik u sarajevskom tramvaju. Od tada do danas, uprkos brojnim protestima, akcijama, inicijativama, nije izgrađen zatvor za maloljetničke prijestupnike, niti su zakoni prilagođeni.

Nakon spaljivanja starice Ljubice Đokić i ubistva nožem 17-godišnjeg Denisa Mrnjavca u sarajevskom tramvaju nakon što se iz škole vraćao kući, iz struktura vlasti sarajevskog Kantona obećano je kako se nikada više tako nešto neće ponoviti u glavnom gradu BiH.

I nije - umjesto noža u tramvaju se sada puca, a iz ćoškova i mračnih dijelova grada kriminalci su izašli na svjetlo dana pucajući svuda, a žrtve su i nedužni prolaznici. Mada policijske strukture tvrde kako je Sarajevo po statistikama jedan od najsigurnijih gradova u regionu, ono što se vidi na ulicama ne ide u prilog tvrdnji.

Osjećaj nesigurnosti kod građana je sve prisutniji:

RSE: Jeste li sigurni u Sarajevu?

"Ne, čim nešto - nelagodno hodam, čim se malo smrkne, nisam sigurna."

RSE: Koga krivite za ovo stanje?

"Ne znam - nas što šutimo ili one što nas ne čuvaju."

"Sudove koji ništa ne rade da maknu kriminalce sa ulica."

RSE: A da li se vi osjećate sigurno?

"Ne, uopšte. Dovoljno je čitati novine, gledati televiziju."

"U Sarajevu? Ne. Pa vidite sami kakva je situacija. Kako ću biti siguran? Svaki dan se nešto dešava, neka ubistva, pucačine. Ne mogu nikako biti siguran."

"Nisam, zbog svih dešavnja."

RSE: Ko je kriv za to?

"Vlast."

Nema kapaciteta u zatvoru

Iako policija u velikom broju slučajeva otkrije počinioce, te ih uhapsi, za par dana ponovo se smiješe sa stranica crnih hronika. Priznao je to i načelnik krim policije MUP KS Predrag Kurteš, a informacija bi trebala da zabrine one koji su godinama obećavali da će kriminalce skloniti sa ulica:

„Vjerujte da nema kapaciteta u zatvoru. Evo sad imate 300, 400 hoda Kantonom Sarajevo koji imaju pravosnažne presude od godinu, dvije, tri. Oni nemaju gdje da budu smješteni“, navodi Kurteš.

Kako kapaciteta nema, tako je vlast u FBiH izmjenom zakona oduđenima na kaznu do godine dana omogućila da umjesto zatvora svoju slobodu kupe za 100 KM po danu koji bi proveli iza rešetaka. Tako su za 14 predmeta samo u Općinskom sudu u Sarajevu inkasirali oko 160.000 KM. A platiti se može, bez obzira o kakvom se djelu radi.

„Zakon ne pravi razliku koja vrsta kaznenog djela je počinjena, samo propisuje da je to jedne godine“, kaže Goran Šimić, savjetnik federalnog ministra pravde.

Ako se ima u vidu da je preko 80 posto izrečenih kazni upravo do jedne godine zatvora, ne čudi što je i odlazak u kupovinu za građane Sarajeva postao sigurnosni izazov, jer slobodu mogu kupiti i kradljivci i razbojnici, silovatelji, dileri, osobe koje su nekome nanijele teške tjelesne povrede, čak i sa trajnim oštećenjima, i tako u nedogled.

Sarajevo postaje kao divlji zapad, a mjere koje su to davno trebale spriječiti nisu urodile plodom, smatra bivši ministar unutrašnjih poslova KS, a danas zastupnik SDU u Skupštini KS Nermin Pećanac. Policija svoj posao radi, ali politika ne, kaže Pećanac:

„Ja sam dao jednu incijativu, istu što sam dao prije dvije godine, da se sazove vanredna skupština, da se da povjerenje vladi, da vidimo o čemu se radi. Jer ne može policija rješavati socijalne slučajeve, ne može policija zapošljavati, ne može rješavati imaju milionski izostanci u srednjim školama u sarajevskom Kantonu - nemoguće da su nam sva djeca bolesna, da je to epidemija neka. Mora se dati odgovor na ta pitanja. Ali to je pitanje vlasti, a oni od toga bježe. Oni se samo kriju iza policije.“

NVO Akcija građana najavila je da će uskoro pozvati na odgovornost sve nivoe vlasti zbog ovakve situacije, kaže član organizacije Šemsudin Maljevac.

„Dovoljno je pregledati novine i vidjeti da se situcija pogoršava. To je rezultat nerada ljudi na svim nivoima vlasti - koji su obećali i više nego što smo očekivali, a uradili daleko manje. Ovo je ponavljanje istog secanrija gdje ljudi obećavaju da će se neke stvari uraditi, na kraju ne urade ništa. Mi smo imali očekivanja od ljudi koji su došli na pozicije sa kojih su drugi, maltene, skinuti pod pritiskom javnosti, međutim ništa se nije promijenilo“, navodi Maljevac.

Ako se ima u vidu da je policija u 2010. tokom rutinskih kontrola vozila i ugostiteljskih objekata oduzela 151 oružje, jasno je da se u vožnju po gradu ili na piće u kafanu, pa i u školu danas ide s automatskim puškama, pištoljima, heklerima i ručnim bombama. Pitanje je koliko ih nije otkriveno i kada će ružičastu statistiku zamijeniti crna prognoza.

Slobodna Evropa

Comrad

Post by Comrad » 05/02/2011 02:19

headbanger wrote:ja sam cuo da se u tom igmanskom zatvoru najbitnije vratiti na prozivke (ujutro i navece) a gdje je zatvorenik izmedju to nikog ne interesuje

a i grad daleko, eto ga u štrosi na kafi za 15min. :D

Bullet Tooth Tony

Post by Bullet Tooth Tony » 05/02/2011 13:45

ratata wrote:zatvor treba graditi jedino na nekom ostrvu

U Bosni inace na svakom cosku ostrvo

Comrad

Post by Comrad » 06/02/2011 01:38

Bullet Tooth Tony wrote:
ratata wrote:zatvor treba graditi jedino na nekom ostrvu

U Bosni inace na svakom cosku ostrvo