Zasto smo izgubili tuzbu...

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!
Post Reply
senada

Zasto smo izgubili tuzbu...

Post by senada » 08/04/2007 07:51

pored ostalih bezobrazluka, drskosti i idiotizama (i) najvise ZATO sto smo SAMI potencirali SAMO Srebrenicu, kao da se nije desilo Trnopolje, Keraterm, Manjaca, Sarajevo, Visegrad, Bijeljina, Derventa itd i dr.
ostali BEZOBRAZLUCI, LOPOVLUCI i PERFIDNI SCENARIJ je da rezultat bude nerijesen sa Srbijom i CG - kako bi se ostavio nepravedan medjunacionalni "mir" - sa podijeljenom BiH a samim tim kako bi se na VLASTI ODRZALI STARI "DOBRI" CUVARI RS-om UGROZENI DRZAVNI i "vitalni bosnjacko-hrvatski" klero nacionalistickih interesa, a samim tim uvijek spreman bosanski pretis lonac da eksplodira kako bi se sacuvala na vlasti, spasila i opravdala Harisova (ufoteljena guzica) MZ u BiH .

ahmed&nedzad

Post by ahmed&nedzad » 08/04/2007 08:26

Ma šta bi mi bez tebe. :-)

din

Post by din » 08/04/2007 08:40

Senada ti si ozbiljno uzela ovaj zivot za razmatranje ,sve ti nesto smeta.Nebih volio provovoditi drustvo u tvojoj blizini, imam utisak da je ta bolest(do podne sebe a od podne citav svijet) prelazna!!

The Nightwatchman

Post by The Nightwatchman » 08/04/2007 09:09

joj senada :roll:

brdo

Post by brdo » 08/04/2007 10:34

ma jok ba izgubili zato sto smo muslimani.da su srbi ubili toliko pingvina OON bih osudio za genocid a posto smo mi muslimani cudi me da im nisu dali povelju za pocinjeni genocid :x

Maksim

Post by Maksim » 08/04/2007 11:01

Postoje samo dvije verzije zbog kojih je BiH izgubila tuzbu: odluka je donesena prije samog procesa ili odluka je donesena zbog vadjenja Hrvata, Jevreja i ostalih iz konteksta zrtava pa i nepovjerljivih dokumenata sa bosanske strane i uopce mutnog rada obrane. Sve se svodilo na Srebrenicu, kao zrtve su prikazani samo Bosnjaci a optuzba koju je kreirao Francis Boyle jos 1993. godine je od tada pa do procesa od bosnjackih politicara (Harisa Siljadzica) svatko mijenjao tko je stigao, a uradio je kljucnu gresku sa negiranjem Hrvata kao zrtve agresije a i ostalih. Tema je vec jednom ili dvaput bila.......

sveu16

Post by sveu16 » 08/04/2007 14:40

U pravu su i Senada i Maksim.
Mozda je BiH trebala tuziti za agresiju (ako je to relevantna pravna kategorija), a ne za genocid, koji je tesko dokazati na sudu.
Steta.

Fair Life

Post by Fair Life » 08/04/2007 23:21

sveu16 wrote:U pravu su i Senada i Maksim.
Mozda je BiH trebala tuziti za agresiju (ako je to relevantna pravna kategorija), a ne za genocid, koji je tesko dokazati na sudu.
Steta.

Jasno !

http://www.domovina.net/tribunal/page_006.php

twat

Post by twat » 08/04/2007 23:42

Izgubili smo tuzbu zato sto su nase glavesine tako zeljeli. Ne bi im odgovaralo da je ikako drukcije bilo.
Morali bi i oni izaci pred porotu i odgovoriti na neka skakljiva pitanja sto im se nikako nije svidjalo. Ovako, narod nije zadovoljan (k'o i uvijek), oni i dalje sjede u svojim foteljama i diriguju:
npr. Dodik- ili federacija ili raspad...
Tihic: nikada se RS nece odcijepiti..
Silajdzic, samo trlja dlanove.
I tako u krug.
Dokle?
Pa dok ne pukne tikva.
A, kad ce puknuti?
Pa kad na vrbi zasvrbi.

I neko zapita, jesul' Bosanci glupi?

Ma, jok, eto ti si.

Fair Life

Post by Fair Life » 09/04/2007 00:08

twat wrote:...
Dokle?
Pa dok ne pukne tikva.
A, kad ce puknuti?
Pa kad na vrbi zasvrbi.
...

I da pukne ?? Slijedeca ista takva vec spremno ceka da je zamjeni... tikva mislim.

Image

Maraschino
Has thanked: 40 times
Been thanked: 14 times

Post by Maraschino » 09/04/2007 00:10

Ukopane 24 žrtve masakra počinjenog u Zvorniku

Ubili su mi brata Beriza pred mojim očima

Upadoše u avliju tog 9. aprila arkanovci i ubiše ga na kućnom pragu. Oca Fehima odvedoše u logor u Karakaj. I muža mi Mehmeda. Niko od njih nije izašao živ.

Na šehidskom mezarju Memići kod Kalesije jučer su ukopane još 24 žrtve masakra počinjenog u Zvorniku u prvim danima agresije 1992. godine. Najveći broj njih ekshumiran je iz masovnih grobnica Kazanbašča i Crni vrh, a osim jedne, sve potiču sa područja općine Zvornik.

Skrivanje u šumi

- Krili smo se u obližnjoj šumi kad su nas 9. aprila satjerali ispred prodavnice u Srpskoj Varoši. Bilo nas je oko 300. Sve muškarce potrpali su u autobuse i odveli u Karakaj, a nas žene držali su zatvorene danima u jednoj kući. Od tog dana nikad više nisam vidjela svom muža Mirsada. Bila sam u devetom mjesecu trudnoće - prisjeća se Ilhana Zlatić, jedna od svjedoka najtežih zločina počinjenih tih dana u Zvorniku.
- Kada su nas pustili iz logora, nedugo zatim dobila sam porođajne bolove. Iz Zvornika me je jedan doktor poslao u Loznicu. Sjećam se da je bio 9. maj. Dvije babice zavezale su me za krevet, prijeteći mi da neću roditi "još jednog zelembaća". Jedna od njih bila je ogromna. Onako zavezanoj počela mi je svom težinom skakati po stomaku, tako da su mi polomili rebra, a muško dijete ubili u meni. Kasnije je došao jedan doktor, mislim da se zvao Zoran i on mi je spasio život - kroz suze nam je pričala Ilhana.Jučer ukopani Mirsad Zlatić samo je jedan od mnogobrojnih zvorničkih Bošnjaka koji je smrt našao u logorima u Karakaju i Čelopeku. Posmrtne ostatke Beriza Omerovića jučer su ispratili njegova supruga i djeca, te sestra Paša Kamerić. Pored njega, ukopali su i njegovog oca Fehima.

Kućni prag

- Ubili su mi brata Beriza pred mojim očima. Upadoše u avliju tog 9. aprila 1992. godine arkanovci i ubiše ga na kućnom pragu. Oca Fehima odvedoše u logor u Karakaj. I muža mi Mehmeda. Niko od njih nije izašao živ - plačući se prisjetila trenutaka od prije 15 godina Paša Kamerić, gledajući jučer tabute svoga oca i brata.
Na dženazi u Memićima i jučer se okupilo nekoliko hiljada Zvorničana. Među njima, sa svojim unukama, i starica Malka Halilović iz zvorničkog naselja Bair koja je došla da ukopa svog sina Mehmedina. Mnogobrojni Zvorničani s tugom su se sjetili i Smaje Smajića iz "Buljubašića pekare", ali i mnogih drugih komšija i prijatelja kojima je jučer klanjana dženaza.

A. HADŽIĆ

Imena žrtava

Jučer su u Memićima ukopani Izet Džinić, Ferhat Okić, Osman Delić, Mešan Softić, Mirsad Zlatić, Fehim Omerović, Beriz Omerović, Smajo Smajić, Osman Fejzić, Memsudin Omerović, Enver Džinić, Sejdalija Zulić, Zijad Šahbegović, Mehdin Halilović, Šemsudin Ahmetović, Adem Sahanić, Husejn Sahanić, Omer Isaković, Enver Lolić, Elvir Mustajbašić, Rifet Hodžić, Agan Tahić, Adem Kahrić i Sakib Softić.

Zasto smo izgubili tuzbu :?

Nedostatak dokaza :(

twat

Post by twat » 09/04/2007 00:14

Ja sam ponekad optimista i nadam se da je zadnja tikva (narodna) pukla i da su sad na redu guzonje da vise po sarajevskim, banjaluckim, tuzlanskim, mostarskim i inim banderama.
Daj Boze da vidimo krivce da se lagano njisu na vjetru.
Sretan uskrs/vaskrs svima koji slave|!

Fiore

we

Post by Fiore » 09/04/2007 13:08

Prodali su nas isti oni koji su prodali srebrenicu kao i mnoga druga mjesta.. Ja bih prvo da se krene od ovih sto se najvise busaju u prsa da stite bosnjacke interese.. frajeru odakle tebi prihodi od par stotina miliona a nista neradite..
Jednostavno samo nama je u krvi da budemo glupi.. :dance:

osa

Post by osa » 09/04/2007 13:15

Naivac koji je tužio Srbiju za genocid morao je znati da nikada međunarodni sud neće zemlju koja treba biti primljena u EU osuditi za genocid. Šta bi se trebalo desiti da EU novčano pomaže Srbiju a da ona taj novac uplaćuje BiH kao ratnu štetu. Iskusan odvjetnik bi se fokusirao na republiku Srpsku njenu odgovornost za genocid, na bosansku posavinu kompletno podrinje i ostale krajeve Bih koji su etnički očišćeni (jer etničko čišćenje se može po međunarodnom pravu izjednačiti s genocidom), i tu bi bilo puno više prostora za uspjeh tužbe i nakon toga za demontažu genocidne tvorevine koja je na taj način nastala.

makondo

Post by makondo » 09/04/2007 16:16

nisam strucnjak za pravo, ali mislim da se pred medjunarodnim sudom pravde sude samo drzave. to znaci da federacija bih ne moze tuziti republiku srpsku medjunarodnom sudu pravde jer su istoj drzavi. bih je mogla samo tuziti neku drugu drzavu, odnosno, tadasnju sr jugoslaviju, ili hrvatsku.

Judas

Post by Judas » 09/04/2007 16:31

Sud je imao dovoljno dokaza i razloga da osudi Srbiju za agresiju i genocid, ali ipak nije. A nije jer su namjerno popustili Srbiji zbog Kosova...

Nema tog advokata koji moze protiv evropske diplomatske djubradi...!

Evropi je uvjek blizi srbijanski fasizam nego bosanska tolerancija i demokratija!

Maksim

Post by Maksim » 09/04/2007 16:44

Judas wrote: bosanska tolerancija i demokratija!

Kako ce joj biti nesto blizu sto uopce ne postoji?

senada

Post by senada » 09/04/2007 23:54

brdo wrote:ma jok ba izgubili zato sto smo muslimani.da su srbi ubili toliko pingvina OON bih osudio za genocid a posto smo mi muslimani cudi me da im nisu dali povelju za pocinjeni genocid :x
cini mi se da nas je neko ranije upozorio da svijet ne zeli islam u srcu evrope... no mi tada nismo vjerovali njemu nego njemu.

Abu FEED el-Castro

Post by Abu FEED el-Castro » 10/04/2007 00:16

Malo mi je priča off al evo da i ja doprinesem :lol:

Nije im smetalo kad su nasa klali, silovali i palili, i ne samo da im nije smetalo nego su nas jos zapečatili embargom... a sad kao nesto im je trebalo da im smeta sto se desila neka aman nepravda i zločin (uh pardon, ne neka, nego ta ista koju su oni dozvolili, po nekima umnogome i iscenirali...)

Ma daaaajte :roll:

Po meni lično, realno gledajući, nije nimalo razočaravajuća presuda - razočaravajuće je bilo otužno isčekivanje iste i nada u tom smjeru, i ništa manje otužna od još uvijek žive nade kod nekih kako još ima šansi da ispravi ta historijska greška... ne mogu prosto a da ne ubacim ovog :D

:roll: Ljudi, trznite se malo, pogledajte oko sebe, i shvatite da nigdje u okolini nema kućice od čokolada i karamela, dakle nit je Ivica i Marica, nit je Branko Kockica...

Ahmmed

Post by Ahmmed » 10/04/2007 00:24

Maksim wrote:

Nisam siguran da ne postoji bosanska tolerancija....Razgovarati sa srebreničkim majkama, koje su izgubile sve.... i , zapravo, ostati zatečen količinom toleranicje tih žena....

Doduše, one su muslimanke, dakle pripadnice , kako ti kažeš, krivovjernog monoteizma, pa im se, vjerovatno, tolerancija ne pika....

Judas

Post by Judas » 10/04/2007 00:29

Maksim wrote:

Postoji, itekako postoji. Dokaz za to je da smo bili najcivilizovaniji u najtezim trenucima. Ipak nismo uzvracali istom mjerom, vec naprotiv...

saki

Post by saki » 10/04/2007 00:36

Evo zasto Senada. Kao da je neko znao sta te muci:
http://www.nytimes.com/2007/04/09/world ... ted=1&_r=1

Fair Life

Post by Fair Life » 11/04/2007 17:13

Maraschino wrote:Zasto smo izgubili tuzbu :?

Nedostatak dokaza :(

http://www.tportal.hr/vijesti/svijet/pa ... 70006.html

black
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Post by black » 11/04/2007 23:27

WASHINGTON - U postupku pred Međunarodnim sudom Srbija je zatajila neke od ključnih dokaza svoje uloge u ratu u BiH 1992. - 1995.

The New York Times piše da Srbija - i to uz odobrenje Haškog suda - najvišem sudu UN-a nije ustupila dio transkripata sa sjednica Vrhovnog vijeća obrane.

U proljeće 2003., za vrijeme suđenja Slobodanu Miloševiću, stotine dokumenata stiglo je u Haag s oznakama: "Obrana. Državna tajna. Strogo povjerljivo." U pošiljkama su bili transkripti ratnih sastanaka jugoslavenskih političkih i vojnih čelnika i obećavali su najbolji unutarnji uvid u ulogu Srbije u ratu u BiH.

No postojala je kvaka. Srbija je, naime, dobila odobrenje Haškog suda da dijelovi toga arhiva ostanu nedostupni javnosti.

Pozivajući se na "interes nacionalne sigurnosti", pravni zastupnici Srbije zacrnili su mnoge osjetljive - oni koji su ih vidjeli kažu inkriminirajuće - stranice. Suci i zastupnici optužbe i obrane pred Haškim sudom mogli su vidjeti taj cenzurirani materijal, ali on nije bio dostupan među javnim dokumentima Tribunala.

Pravnici i drugi koji su bili uključeni u pokušaj Srbije da sačuva tajne sad kažu da je tada Beograd jasno definirao svoj cilj: sačuvati cjelovite vojne arhive od Međunarodnog suda, pred kojim ju je BiH tužila za genocid.

Beograd je svoj cilj postigao u veljači, kad je Međunarodni sud presudio da Srbija nije odgovorna za genocid u BiH. Tom presudom Srbija je oslobođena i isplate potencijalno ogromne ratne štete, ističe The New York Times.

Pravnici u Den Haagu i Beogradu koje je intervjuirao list kažu da je moglo biti puno drugačije da je Međunarodni sud inzistirao na punom pristupu arhivima, dok sveučilišni profesori prava i udruge za ljudska prava smatraju jako zabrinjavajućim što sud sub poenom nije tražio te dokumente od Srbije. Štoviše, Međunarodni sud je u jednom trenutku odbio zahtjev BiH da traži te arhive.

"To je pitanje koje jako muči. Zašto sud nije tražio cjelovite dokumente? Činjenica da su bile zacrnjene, jasno govori kako bi te stranice napravile razliku", rekla je prof. Diane Orentlicher s Pravnog fakulteta Američkog sveučilišta u Washingtonu.

Presuda, koja je obvezujuća i konačna, na puno je načina vrlo podrobna i konstatira da 15 sudaca nije vidjelo cenzurirane arhive, no ona ne objašnjava zašto Međunarodni sud od Srbije nije tražio cjelovite dokumente.

Dvojica sudaca, uključujući i potpredsjednika suda Jordanca Aun Šaukat al-Kasaunehua u izdvojenom su mišljenju oštro kritizirala takav pristup, ističući da je za žaljenje i da bi ti dokumenti osvijetlili središnja pitanja.

Međunarodni je sud u presudi utvrdio da su bosanski Srbi pokoljem 8.000 Bošnjaka iz Srebrenice počinili genocid, ali i da manjka dokaza da su te snage djelovale po "uputama" ili pod "djelotvornim nadzorom" službenog Beograda.

Presuda je izazvala prilično čuđenje, jer su detalji o podređenosti snaga bosanskih Srba Vojsci Jugoslavije utvrđeni u brojnim predmetima pred Haškim sudom. Sav časnički kadar vojske Republike Srpske bio je na platnoj listi 30. uprave VJ u Beogradu, a sve logistika za vojsku bosanskih Srba dolazila je iz Srbije.

Pravnici koji su vidjeli skrivene arhive kažu da oni otkrivaju da je "vojska bosanskih Srba bila samo produžetak Vojske Jugoslavije", piše NYT.

Tužiteljstvu Haškog suda trebalo je dvije godine pregovora, sudskih naloga i diplomatskog pritiska da Beograd preda dokumente te dokumente koji se većinom odnose na ratne sjednice Vrhovnog vijeće obrane.

Pravila o tajnosti, kojima se štite "interesi nacionalne sigurnosti" često su korištena u Haškom sudu. Tako su pravni zastupnici Beograda kad su se sastali sa sucima Haškom sudu prilikom rasprave o tajnosti arhive sa sobom su imali pismo podrške glavne haške tužiteljice Carle Del Ponte.

U nedavnom intervjuu Del Ponte je potvrdila da je 2003. takvo pismo poslala bivšem ministru vanjskih poslova Goranu Svilanoviću, pravdajući se "dugom bitkom da dođe do tih dokumenata" i njihovom vrijednošću za osudu Miloševića.

Nakon što su suci Haškog suda odobrili zahtjev Beograda za djelomičnu tajnost vojnih dokumenata, Vladimir Đerić, član srpske ekipe, rekao je da "nisu mogli vjerovati svojoj sreći". Đerić, koji sada vodi odvjetnički ured u Beogradu, izjavio je za NYT da ne želi komentirati svoje bivše dužnosti.

Rosaly Higgins, američka sutkinja koja predsjedava Međunarodnim sudom, ne želi odgovoriti na pitanje zašto sud nije sub poenom tražio cjelovite dokumente. Praksa suda nije raspravljati o dokazima jer "presuda govori sama za sebe".

Phon van den Biesen, nizozemski odvjetnik koji je bio u pravnom timu BiH, rekao je da bi cjeloviti dokumenti vjerojatno pokazali da su snage bosanskih Srba djelovale kao agenti Srbije, koje je kontrolirao Beograd.

Nataša Kandić, direktorica Centra za humanitarno pravo u Beogradu, rekla je da je bila šokirana neaktivnošću suda, posebno jer je on blokirao javnost u Srbiji da razumije ratnu realnost.

Za The New York Times je citirala razgovor s vodećim članom odvjetničke ekipe Srbije, kojem je, nakon što je izrazio zadovoljstvo presudom, prigovorila: "Vi niste rekli istinu."

Taj čovjek, inače sveučilišni profesor kojem nije mogla navesti ime, odgovorio je: "To je normalno, svaka zemlja čini sve što je moguće da zaštiti državu. Bosna je željela puno novca za odštetu."

Na primjedbu Nataše Kandić kako će istina jednoga dana "isplivati", njezin sugovornik je ustvrdio kako je to "budućnost", a sada je "važno zaštiti državu", zaključuje svoj napis The New York Times.

Hina|Net.hr
11.04.2007.

danas

Post by danas » 12/04/2007 00:01

black wrote:
WASHINGTON - U postupku pred Međunarodnim sudom Srbija je zatajila neke od ključnih dokaza svoje uloge u ratu u BiH 1992. - 1995.

The New York Times piše da Srbija - i to uz odobrenje Haškog suda - najvišem sudu UN-a nije ustupila dio transkripata sa sjednica Vrhovnog vijeća obrane.

U proljeće 2003., za vrijeme suđenja Slobodanu Miloševiću, stotine dokumenata stiglo je u Haag s oznakama: "Obrana. Državna tajna. Strogo povjerljivo." U pošiljkama su bili transkripti ratnih sastanaka jugoslavenskih političkih i vojnih čelnika i obećavali su najbolji unutarnji uvid u ulogu Srbije u ratu u BiH.

No postojala je kvaka. Srbija je, naime, dobila odobrenje Haškog suda da dijelovi toga arhiva ostanu nedostupni javnosti.

Pozivajući se na "interes nacionalne sigurnosti", pravni zastupnici Srbije zacrnili su mnoge osjetljive - oni koji su ih vidjeli kažu inkriminirajuće - stranice. Suci i zastupnici optužbe i obrane pred Haškim sudom mogli su vidjeti taj cenzurirani materijal, ali on nije bio dostupan među javnim dokumentima Tribunala.

Pravnici i drugi koji su bili uključeni u pokušaj Srbije da sačuva tajne sad kažu da je tada Beograd jasno definirao svoj cilj: sačuvati cjelovite vojne arhive od Međunarodnog suda, pred kojim ju je BiH tužila za genocid.

Beograd je svoj cilj postigao u veljači, kad je Međunarodni sud presudio da Srbija nije odgovorna za genocid u BiH. Tom presudom Srbija je oslobođena i isplate potencijalno ogromne ratne štete, ističe The New York Times.

Pravnici u Den Haagu i Beogradu koje je intervjuirao list kažu da je moglo biti puno drugačije da je Međunarodni sud inzistirao na punom pristupu arhivima, dok sveučilišni profesori prava i udruge za ljudska prava smatraju jako zabrinjavajućim što sud sub poenom nije tražio te dokumente od Srbije. Štoviše, Međunarodni sud je u jednom trenutku odbio zahtjev BiH da traži te arhive.

"To je pitanje koje jako muči. Zašto sud nije tražio cjelovite dokumente? Činjenica da su bile zacrnjene, jasno govori kako bi te stranice napravile razliku", rekla je prof. Diane Orentlicher s Pravnog fakulteta Američkog sveučilišta u Washingtonu.

Presuda, koja je obvezujuća i konačna, na puno je načina vrlo podrobna i konstatira da 15 sudaca nije vidjelo cenzurirane arhive, no ona ne objašnjava zašto Međunarodni sud od Srbije nije tražio cjelovite dokumente.

Dvojica sudaca, uključujući i potpredsjednika suda Jordanca Aun Šaukat al-Kasaunehua u izdvojenom su mišljenju oštro kritizirala takav pristup, ističući da je za žaljenje i da bi ti dokumenti osvijetlili središnja pitanja.

Međunarodni je sud u presudi utvrdio da su bosanski Srbi pokoljem 8.000 Bošnjaka iz Srebrenice počinili genocid, ali i da manjka dokaza da su te snage djelovale po "uputama" ili pod "djelotvornim nadzorom" službenog Beograda.

Presuda je izazvala prilično čuđenje, jer su detalji o podređenosti snaga bosanskih Srba Vojsci Jugoslavije utvrđeni u brojnim predmetima pred Haškim sudom. Sav časnički kadar vojske Republike Srpske bio je na platnoj listi 30. uprave VJ u Beogradu, a sve logistika za vojsku bosanskih Srba dolazila je iz Srbije.

Pravnici koji su vidjeli skrivene arhive kažu da oni otkrivaju da je "vojska bosanskih Srba bila samo produžetak Vojske Jugoslavije", piše NYT.

Tužiteljstvu Haškog suda trebalo je dvije godine pregovora, sudskih naloga i diplomatskog pritiska da Beograd preda dokumente te dokumente koji se većinom odnose na ratne sjednice Vrhovnog vijeće obrane.

Pravila o tajnosti, kojima se štite "interesi nacionalne sigurnosti" često su korištena u Haškom sudu. Tako su pravni zastupnici Beograda kad su se sastali sa sucima Haškom sudu prilikom rasprave o tajnosti arhive sa sobom su imali pismo podrške glavne haške tužiteljice Carle Del Ponte.

U nedavnom intervjuu Del Ponte je potvrdila da je 2003. takvo pismo poslala bivšem ministru vanjskih poslova Goranu Svilanoviću, pravdajući se "dugom bitkom da dođe do tih dokumenata" i njihovom vrijednošću za osudu Miloševića.

Nakon što su suci Haškog suda odobrili zahtjev Beograda za djelomičnu tajnost vojnih dokumenata, Vladimir Đerić, član srpske ekipe, rekao je da "nisu mogli vjerovati svojoj sreći". Đerić, koji sada vodi odvjetnički ured u Beogradu, izjavio je za NYT da ne želi komentirati svoje bivše dužnosti.

Rosaly Higgins, američka sutkinja koja predsjedava Međunarodnim sudom, ne želi odgovoriti na pitanje zašto sud nije sub poenom tražio cjelovite dokumente. Praksa suda nije raspravljati o dokazima jer "presuda govori sama za sebe".

Phon van den Biesen, nizozemski odvjetnik koji je bio u pravnom timu BiH, rekao je da bi cjeloviti dokumenti vjerojatno pokazali da su snage bosanskih Srba djelovale kao agenti Srbije, koje je kontrolirao Beograd.

Nataša Kandić, direktorica Centra za humanitarno pravo u Beogradu, rekla je da je bila šokirana neaktivnošću suda, posebno jer je on blokirao javnost u Srbiji da razumije ratnu realnost.

Za The New York Times je citirala razgovor s vodećim članom odvjetničke ekipe Srbije, kojem je, nakon što je izrazio zadovoljstvo presudom, prigovorila: "Vi niste rekli istinu."

Taj čovjek, inače sveučilišni profesor kojem nije mogla navesti ime, odgovorio je: "To je normalno, svaka zemlja čini sve što je moguće da zaštiti državu. Bosna je željela puno novca za odštetu."

Na primjedbu Nataše Kandić kako će istina jednoga dana "isplivati", njezin sugovornik je ustvrdio kako je to "budućnost", a sada je "važno zaštiti državu", zaključuje svoj napis The New York Times.

Hina|Net.hr
11.04.2007.

tibor varady :oops:

Post Reply