Zasto se napustanje islama kaznjava smrcu?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
dr.gog
Posts: 4945
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#26 Re: Zasto se napustanje islama kaznjava smrcu?

Post by dr.gog »

NIN wrote:
Po meni, najbolje odgovore mozes naci u radovima sociobiologa!

:D
Pa de jesil ti štogod pronašao :D ..ja samo pitam pokušavajući da ne trubim šta JA mislim :) Šta ti misliš??
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#27 Re: Zasto se napustanje islama kaznjava smrcu?

Post by Ahmmed »

dr.gog wrote:
NIN wrote:
Po meni, najbolje odgovore mozes naci u radovima sociobiologa!

:D
Pa de jesil ti štogod pronašao :D ..ja samo pitam pokušavajući da ne trubim šta JA mislim :) Šta ti misliš??

Mislim da si dobio odgovor na svoja pitanja, dr.gog...Moguće da ti nedostaje vehabijski ugao, ali, gle čuda, ni oni se nisu bunili protiv turske fetve o nepotrebnosti kažnjavanja muslimana koji napuste islam.
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#28 Re: Zasto se napustanje islama kaznjava smrcu?

Post by Ahmmed »

illuminated wrote:
Rottweiler wrote: Kao i u vecini slucajeva dajem naem dr.gogu za pravo
vecina raje na ovom forumu citira ajete i u bukvalu ih onda komentarise bez 1% znanja o hadisima (inace ima nauka koja se bavi samim proucavanjem hadisa)
Kur'an je zapecacen do Sudnjeg dana, i nema ispravki niti supljih vrijedi danas, sutra ne.
Hadisi neki su davani u specifisnim situacijama, kao sto danas imam fetwe, i upravo iz tog razloga i imamo ulemu koja je zaduzena za tumacenje hadisa i prilagodjavanju danasnjem vremenu.

poz i selam
Naravno. Relativizacija. Razvuces kad treba, skupis kad treba. Ako je nesto hardcore (ubiti covjeka zbog tog i tog...), e onda kazemo da je to malo da se preplase... Tipicno, pozivajuci se na vremenski kontekst, na "realnost trenutka".
Nauka o Hadisima je smijesan pojam. Ni jedan naucnik ne prihvata nesto a priori, bez kritickog razmisljanja. Ta tzv. nauka je ustvari trazenje kvazi argumenata za dogmu koja vec de facto postoji.

I,šta ćemo sad??
Ponekad s'proljeca
Posts: 587
Joined: 28/02/2008 12:50

#29 Re: Zasto se napustanje islama kaznjava smrcu?

Post by Ponekad s'proljeca »

Ima jedna dobra izreka za takve koji napuste svoju zajednicu i predju u drugu: niti nama velika steta, niti njima velika korist od takvih!!!!!
El_comadante
Posts: 7936
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#30 Re: Zasto se napustanje islama kaznjava smrcu?

Post by El_comadante »

što se tiče hadisa treba gledati i kontekst kako je izgovoren odnosno na šta se odnosni. dalje možda je dokinut ili nije i treča stvar tu postoje i ulema koji donose fetve
User avatar
mevkobass
Posts: 227
Joined: 12/01/2008 10:35
Location: MAO Zuffenhausen

#31 Re: Zasto se napustanje islama kaznjava smrcu?

Post by mevkobass »

Navedeni slucaj ili hadis (koliko se sjecam) se desio u vrijeme Poslanika s.a.w.s.
Naime ako se uzme pocetak pa i sam zivot Resulla s.a.w.s. i njegove muke i nedace koje si ga pratile tokom objave pa i poslije bice sve jasnije. Svima je poznato kroz sta su sve ashabi prolazili a bogami i danas kroz sta prolaze oni koji hoce da sto bolje praktikuju svoju vjeru. Tokom svih tih pritisaka tada na neke sledbenike Muhammeda s.a.w.s. bilo je i onih koji su bili labilni pa su po nekoliko puta mjenjali dres i tim radi interesa. Poznato mi je iz predavanja onih imama koji su uspjesno zavrsili ispite na AL-Hazru da su i oni tako naucili , tj. da Allah zna da ima pojedinih i da je bilo i bice koji su labilni i koji sporo uce te je stoga pojedincu dopusteno da do dva puta izlazi ili ponovo ulazi u vjeru , poslije toga ako se to desi i treci put onda slijedi kazna , koja je tada bila razlicita , zavisno od toga o kom se plemenu radi.
Dakle po mom saznanju koje sam slusao od tih osoba i koliko jos imam u sjecanju , a njih u BiH nema bas puno , je takvo , ali cu opet truditi da stupim u kontakt sa tim osobama i da saznam jos koju informaciju.
Uostalom vec je pomenuto da u vjeri nema prislie , ali zato ne treba vjeru shvatiti ko zafrkanciju pa je mjenjati ko celo kape.
Sa druge strane imajuci u vidu da covjek treba da se uci i uzdize do kraja zivota i to ne samo vjerski , a to stoji i u Kur'anu i u prvim rijecima IKRE , ne vidim bas puno logike sto bi Allah sam sebe negirao i odmah kaznjavao , pogotovo kad je kasnije receno i preneseno da Allah voli one koji uce a i one koji se kaju i traze oprostaj.
Kwaheri
Posts: 3273
Joined: 30/04/2004 12:33

#32 Re: Zasto se napustanje islama kaznjava smrcu?

Post by Kwaheri »

Sarafcina wrote:Islam nije samo religija nego i citav sistem. U tom sistemu pripadnost Islamu daje odredjena prava i obaveze, poput onog... ucestvovanje u vlasti. Najblize danasnjem shvatanju je da se pripadnost islamu (kao teokratiji) veze i sa drzavljanstvom u demokratiji. U tom smislu se napustanje islama smatra izdajom (i u demokratiji jedno od najtezih krivicnih djela).

...da podcrtam :) to je to.

____

Selam alejk Resulallah :)
callmethebreeeze
Posts: 7343
Joined: 22/04/2005 22:37
Location: Svedska

#33 Re: Zasto se napustanje islama kaznjava smrcu?

Post by callmethebreeeze »

Kwaheri wrote:
Sarafcina wrote:Islam nije samo religija nego i citav sistem. U tom sistemu pripadnost Islamu daje odredjena prava i obaveze, poput onog... ucestvovanje u vlasti. Najblize danasnjem shvatanju je da se pripadnost islamu (kao teokratiji) veze i sa drzavljanstvom u demokratiji. U tom smislu se napustanje islama smatra izdajom (i u demokratiji jedno od najtezih krivicnih djela).

...da podcrtam :) to je to.

____

Selam alejk Resulallah :)
jes, samo sto te niko nece ubiti ako uzmes drzavljanstvo tudje drzave. mene niko pipnuo nije kad sam bosansko zamijenio svedskim drzavljanstvom.
:D
Kwaheri
Posts: 3273
Joined: 30/04/2004 12:33

#34 Re: Zasto se napustanje islama kaznjava smrcu?

Post by Kwaheri »

callmethebreeeze wrote:
Kwaheri wrote:
Sarafcina wrote:Islam nije samo religija nego i citav sistem. U tom sistemu pripadnost Islamu daje odredjena prava i obaveze, poput onog... ucestvovanje u vlasti. Najblize danasnjem shvatanju je da se pripadnost islamu (kao teokratiji) veze i sa drzavljanstvom u demokratiji. U tom smislu se napustanje islama smatra izdajom (i u demokratiji jedno od najtezih krivicnih djela).

...da podcrtam :) to je to.

____

Selam alejk Resulallah :)
jes, samo sto te niko nece ubiti ako uzmes drzavljanstvo tudje drzave. mene niko pipnuo nije kad sam bosansko zamijenio svedskim drzavljanstvom.
:D

yeah... samo se ovo nekad tretiralo kao cin veleizdaje...i halo ;) ...cin veleizdaje u plemenskom drustvu, vojska, opstanak, rat... kontas? :D
callmethebreeeze
Posts: 7343
Joined: 22/04/2005 22:37
Location: Svedska

#35 Re: Zasto se napustanje islama kaznjava smrcu?

Post by callmethebreeeze »

kontam, of course, nismo vise u plemenskom drustvu, fala allahu. prokleta sloboda izbora mora da postoji, if you know what i mean.
:D
WizzardFromBOZ
Posts: 664
Joined: 21/01/2007 17:14
Location: where beautiful one day is, perfect the next.

#36 Re: Zasto se napustanje islama kaznjava smrcu?

Post by WizzardFromBOZ »

Simply_Red wrote:Ja mislim da je to zbog toga sto ima puno ljudi koji su spremni za novac izaci iz Islama i pricati kako religija ne valja, sve u korist propagande. Mislim da ovo sluzi samo da se ljudi preplase zarad sprecavanja takvih stvari. Sumnjam da se ova objava cesto koristila do kraja. Ako je neko vec u Islamu, sigurno nece to uraditi jer zna kakve ga posljedice cekaju, a ako se nekome bas izlazi iz vjere, moze to uraditi in peace & quiet
hahaha, ako cemo o novcu i propagandi, mogli bismo onda govoriti o istome na raznim stranama. da ne pricam sad o nekima koje poznajem kako su u islamu bili "peace & quiet" a od organizacije do organizacije i od crkve do crkve proslih godina isli prikupljati za sebe "christmas gifts"...vjera je vjera a biznis je biznis... :mrgreen:

zasto se napustanje islama kaznjava smrcu?

po mom misljenju, kad bi islam istinski bio istinit, cvrst i postojan, ne bi uopce moralo biti takvih cvrstih "veza bratske ljubavi" u okviru "religije mira"...eto malo bibera od mene, a allah zna najbolje...ofkorz.
User avatar
nokia6170
Posts: 4361
Joined: 13/04/2005 00:08

#37 Re: Zasto se napustanje islama kaznjava smrcu?

Post by nokia6170 »

Men se cini da su ovi hadisi najvece sjeme zla medju samim muslimanima i islama generalno.

U jednu ruku personifikacija ikona i svetaca u krscanstvu i obozavanja primarno bozjih poslanika naspram samog Boga.

Sto se mene tice, sve sto me zanima nadjem u Kuranu...ne trebaju mi hadisi koji pojasnjavaju i razradjuju kuran..Kuran je savrsena knjiga kojoj ne treba dorada i obrada i raznorazna tumacenja sta je Allah htio da kaze. Allah sto je htio da kaze rekao je u Kuranu.

Ovo je moje misljenje i znam da se mnogi ne slazu sa mnom...ali je moje misljenje, a nek Allah presudi kad dodje vrijeme jel ispravno ili ne, a ne neke hodze i raznorazni tumaci islama.
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#38 Re: Zasto se napustanje islama kaznjava smrcu?

Post by NIN »

dr.gog wrote:
NIN wrote:
Po meni, najbolje odgovore mozes naci u radovima sociobiologa!

:D
Pa de jesil ti štogod pronašao :D ..ja samo pitam pokušavajući da ne trubim šta JA mislim :) Šta ti misliš??
Sta pronasao, drzim ih na policama! :D

Nego, poucen iskustvom, nisam bas da pisem i razglabam o emocionalno-zapaljivim stvarima sa, mnogima, hladnog stanovista nauke. Moje je samo da uputim na ono sto ja smatram bitnim, zanimljivim i paznje vrijednim informacijama koje mogu nekima pomoci u pronalasku odgovora na pitanja kao sto je ovo gore. :)

Pozdrav...
User avatar
RIZVA
Posts: 20762
Joined: 18/03/2007 15:18
Location: Sarajevo

#39 Re: Zasto se napustanje islama kaznjava smrcu?

Post by RIZVA »

nokia6170 wrote:Men se cini da su ovi hadisi najvece sjeme zla medju samim muslimanima i islama generalno.

U jednu ruku personifikacija ikona i svetaca u krscanstvu i obozavanja primarno bozjih poslanika naspram samog Boga.

Sto se mene tice, sve sto me zanima nadjem u Kuranu...ne trebaju mi hadisi koji pojasnjavaju i razradjuju kuran..Kuran je savrsena knjiga kojoj ne treba dorada i obrada i raznorazna tumacenja sta je Allah htio da kaze. Allah sto je htio da kaze rekao je u Kuranu.

Ovo je moje misljenje i znam da se mnogi ne slazu sa mnom...ali je moje misljenje, a nek Allah presudi kad dodje vrijeme jel ispravno ili ne, a ne neke hodze i raznorazni tumaci islama.
Kaže Uzvišeni Allah: ''Lekad kane lekum...'' – ''Vi u Allahovu Poslaniku imate divan uzor, za onoga koji za Allahovim zadovoljstvom i ahiretom žudi i koji Allaha mnogo spominje.'' Moje misljenje je da grijesis vezano za hadise da su personifikacija zla,stani malo na loptu vidi gdje si,sta si.
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#40 Re: Zasto se napustanje islama kaznjava smrcu?

Post by Ahmmed »

Ponekad s'proljeca wrote:Ima jedna dobra izreka za takve koji napuste svoju zajednicu i predju u drugu: niti nama velika steta, niti njima velika korist od takvih!!!!!

Ovisi, iz kog se ugla gleda ;-)
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#41 Re: Zasto se napustanje islama kaznjava smrcu?

Post by Ahmmed »

WizzardFromBOZ wrote:
Simply_Red wrote:Ja mislim da je to zbog toga sto ima puno ljudi koji su spremni za novac izaci iz Islama i pricati kako religija ne valja, sve u korist propagande. Mislim da ovo sluzi samo da se ljudi preplase zarad sprecavanja takvih stvari. Sumnjam da se ova objava cesto koristila do kraja. Ako je neko vec u Islamu, sigurno nece to uraditi jer zna kakve ga posljedice cekaju, a ako se nekome bas izlazi iz vjere, moze to uraditi in peace & quiet
hahaha, ako cemo o novcu i propagandi, mogli bismo onda govoriti o istome na raznim stranama. da ne pricam sad o nekima koje poznajem kako su u islamu bili "peace & quiet" a od organizacije do organizacije i od crkve do crkve proslih godina isli prikupljati za sebe "christmas gifts"...vjera je vjera a biznis je biznis... :mrgreen:

zasto se napustanje islama kaznjava smrcu?

po mom misljenju, kad bi islam istinski bio istinit, cvrst i postojan, ne bi uopce moralo biti takvih cvrstih "veza bratske ljubavi" u okviru "religije mira"...eto malo bibera od mene, a allah zna najbolje...ofkorz.
IzHlapio ti ovaj biber...bezze, skroz :D

I da, bez imalo tvog sarkazma i ironije, Allah dž.š. najbolje zna.....
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#42 Re: Zasto se napustanje islama kaznjava smrcu?

Post by HAVANA »

Mene još nisu usmrtili.
emra_a
Posts: 463
Joined: 07/04/2008 08:49

#43 Re: Zasto se napustanje islama kaznjava smrcu?

Post by emra_a »

Ima jedna dobra izreka za takve koji napuste svoju zajednicu i predju u drugu: niti nama velika steta, niti njima velika korist od takvih!!!!!
to je najveca glupost.Pa religija je ubjedjenje,ako osoba nije ubjedjena u ono u sto su ubjedjeni njeni roditelji da li to znaci da je izdajica? tesko se islamu s takvim osobama s obzirom da je islam najbrze rastuca religija..bit ce da sav "sljam" dolazi nama :-) :D

ovo zadnje je sala,ljudi koji predju na islam obicno budu medju najboljim muslimanima! :)
spekulant
Posts: 177
Joined: 23/07/2008 19:24

#44 Re: Zasto se napustanje islama kaznjava smrcu?

Post by spekulant »

nokia6170 wrote:Men se cini da su ovi hadisi najvece sjeme zla medju samim muslimanima i islama generalno.

U jednu ruku personifikacija ikona i svetaca u krscanstvu i obozavanja primarno bozjih poslanika naspram samog Boga.

Sto se mene tice, sve sto me zanima nadjem u Kuranu...ne trebaju mi hadisi koji pojasnjavaju i razradjuju kuran..Kuran je savrsena knjiga kojoj ne treba dorada i obrada i raznorazna tumacenja sta je Allah htio da kaze. Allah sto je htio da kaze rekao je u Kuranu.

Ovo je moje misljenje i znam da se mnogi ne slazu sa mnom...ali je moje misljenje, a nek Allah presudi kad dodje vrijeme jel ispravno ili ne, a ne neke hodze i raznorazni tumaci islama.
hadisi predstavljaju jedan od vaznih stubova islama. radi se o muhamedovom zivotu, koga je po kuranu bog odredio da bude primjer cijelom covjecanstvu. ako se ti ne slazes s necim sto je muhamed rekao, tvrdeci da sve sto te zanima nadjes u kuranu, podsjeti se da je muhamed bio upravo taj koji je "prenio" kuran ljudima.. :-) 1)muhamed je rekao da se napustanje islama treba kazniti egzekucijom, 2)muhamed je rekao da bog preko njega daje upute cijelom covjecanstvu (kuran). i na osnovu cega ti ne vjerujes njegovoj prvoj izjavi, a vjerujes drugoj? :-) odbacujes hadise, koji se odnose na muhamedov zivot, a ne odbacujes kuran, koji je najznacajnija pojava u njegovom zivotu.
User avatar
Prozor
Posts: 4178
Joined: 23/05/2007 00:54

#45 Re: Zasto se napustanje islama kaznjava smrcu?

Post by Prozor »

emra_a wrote:
Ima jedna dobra izreka za takve koji napuste svoju zajednicu i predju u drugu: niti nama velika steta, niti njima velika korist od takvih!!!!!
to je najveca glupost.Pa religija je ubjedjenje,ako osoba nije ubjedjena u ono u sto su ubjedjeni njeni roditelji da li to znaci da je izdajica? tesko se islamu s takvim osobama s obzirom da je islam najbrze rastuca religija..bit ce da sav "sljam" dolazi nama :-) :D

ovo zadnje je sala,ljudi koji predju na islam obicno budu medju najboljim muslimanima! :)
apsolutno, je li to Islam nije imao koristi od Yusufa Islama?
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#46 Re: Zasto se napustanje islama kaznjava smrcu?

Post by NIN »

emra_a wrote:
Ima jedna dobra izreka za takve koji napuste svoju zajednicu i predju u drugu: niti nama velika steta, niti njima velika korist od takvih!!!!!
to je najveca glupost.Pa religija je ubjedjenje,ako osoba nije ubjedjena u ono u sto su ubjedjeni njeni roditelji da li to znaci da je izdajica? tesko se islamu s takvim osobama s obzirom da je islam najbrze rastuca religija..bit ce da sav "sljam" dolazi nama :-) :D

ovo zadnje je sala,ljudi koji predju na islam obicno budu medju najboljim muslimanima! :)
A, mozemo li tu ubrojati i one sto su godinama bili na heroinu? :D

Ja ih znam nekoliko pa me bas zanima sta osoba kao ti misli o takvim ljudima.
Shoshana
Posts: 3271
Joined: 22/10/2005 21:48
Location: okolina Montreala

#47 Re: Zasto se napustanje islama kaznjava smrcu?

Post by Shoshana »

E, hebi ga sad.... ako su zbog islama sisli s heroina - ja bih sutra otvorila islamske klinike :D
User avatar
neprilagodjena
Posts: 2379
Joined: 02/04/2008 21:59

#48 Re: Zasto se napustanje islama kaznjava smrcu?

Post by neprilagodjena »

Mislim da ti bas sto predju na islam (ili odlucis se za to da se posvetis svojoj vjeri) postanu nesto ekstremni :roll: :roll:
User avatar
kockica_kockica
Posts: 4654
Joined: 04/07/2008 20:06
Location: Iza ormara skupljam prasinu

#49 Re: Zasto se napustanje islama kaznjava smrcu?

Post by kockica_kockica »

neprilagodjena wrote:Mislim da ti bas sto predju na islam (ili odlucis se za to da se posvetis svojoj vjeri) postanu nesto ekstremni :roll: :roll:

ne samo islam draga moja komsinice :kiss: ne samo u islamu... svuda su ti koji dodju ektremi :roll:
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#50 Re: Zasto se napustanje islama kaznjava smrcu?

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

spekulant wrote:
nokia6170 wrote:Men se cini da su ovi hadisi najvece sjeme zla medju samim muslimanima i islama generalno.

U jednu ruku personifikacija ikona i svetaca u krscanstvu i obozavanja primarno bozjih poslanika naspram samog Boga.

Sto se mene tice, sve sto me zanima nadjem u Kuranu...ne trebaju mi hadisi koji pojasnjavaju i razradjuju kuran..Kuran je savrsena knjiga kojoj ne treba dorada i obrada i raznorazna tumacenja sta je Allah htio da kaze. Allah sto je htio da kaze rekao je u Kuranu.

Ovo je moje misljenje i znam da se mnogi ne slazu sa mnom...ali je moje misljenje, a nek Allah presudi kad dodje vrijeme jel ispravno ili ne, a ne neke hodze i raznorazni tumaci islama.
hadisi predstavljaju jedan od vaznih stubova islama. radi se o muhamedovom zivotu, koga je po kuranu bog odredio da bude primjer cijelom covjecanstvu. ako se ti ne slazes s necim sto je muhamed rekao, tvrdeci da sve sto te zanima nadjes u kuranu, podsjeti se da je muhamed bio upravo taj koji je "prenio" kuran ljudima.. :-) 1)muhamed je rekao da se napustanje islama treba kazniti egzekucijom, 2)muhamed je rekao da bog preko njega daje upute cijelom covjecanstvu (kuran). i na osnovu cega ti ne vjerujes njegovoj prvoj izjavi, a vjerujes drugoj? :-) odbacujes hadise, koji se odnose na muhamedov zivot, a ne odbacujes kuran, koji je najznacajnija pojava u njegovom zivotu.
Ti zaboravljas jednu fundamentalnu stvar koja se zove slobodna volja. :wink:
Post Reply