zastititi CEVAP, podhitno!!!

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...
saniiado

#1 zastititi CEVAP, podhitno!!!

Post by saniiado » 16/07/2011 20:10

Vozdra raja,

Zivim u Chicagu.

Neki dan odem sa suprugom i jos jednim bracnim parom ulicni festival latino muzike. Ono kul muzika, dosta juznoamericke hrane, naravno ne moze nista proci bez tradicionalnog americkog jela 'hamburgera' , hektolitri Corone i nekih razvodnjelih lokalnih piva i tako to.

U sred tog vasara, guzva za jednim standom. i naravno mi ne bi bili bosanci kad ne bi otisli da vidimo o cemu se radi - kad tamo stand sa CEVAPIMA.

I pazi mog iznenadjenja kad vidjeh da je stand K O M P L E T A N obljepljen hrvatskim zastavama i natpisima 'Cevapcici - Croatian national pride' i to su jos napravili natpis sa pravilnim izgovorom rijeci cevapcici za Amerikance u fazonu kao 'che-vop-chi-chi

Majke mi moje doslo mi je muka.

Pa haj sto nam kradu more (npr Klek je oduvjek bio BiH a sad je CRO), haj sto uzese Hercegovinu, ukradose Edu Maajku i govore za njega 'renomirani hrvatski rapper' ali gdje ces nam cevape krast' ????????????

Moja poenta svega je ovo - sta mozemo mi kao forumasi uraditi da se pokrenu vladini kanali i da se konacno legalno registruje i zastiti sama rijec, recept i kompletan 'brand name' Cevapa (Cevapcica) ?????

Sjetih se one pjesme 'Sto nas ima masala' kad kazu ' Kad nam cevap na zastavu postave' hehehehe. izgleda da bi stvarno tako trebalo biti :mrgreen: :mrgreen: :lol: :lol:
:sax:

Gusztav

#2 Re: zastititi CEVAP, podhitno!!!

Post by Gusztav » 16/07/2011 20:55

saniiado wrote:Vozdra raja,

Zivim u Chicagu.

Neki dan odem sa suprugom i jos jednim bracnim parom ulicni festival latino muzike. Ono kul muzika, dosta juznoamericke hrane, naravno ne moze nista proci bez tradicionalnog americkog jela 'hamburgera' , hektolitri Corone i nekih razvodnjelih lokalnih piva i tako to.

U sred tog vasara, guzva za jednim standom. i naravno mi ne bi bili bosanci kad ne bi otisli da vidimo o cemu se radi - kad tamo stand sa CEVAPIMA.

I pazi mog iznenadjenja kad vidjeh da je stand K O M P L E T A N obljepljen hrvatskim zastavama i natpisima 'Cevapcici - Croatian national pride' i to su jos napravili natpis sa pravilnim izgovorom rijeci cevapcici za Amerikance u fazonu kao 'che-vop-chi-chi

Pa haj sto nam kradu more (npr Klek je oduvjek bio BiH a sad je CRO), haj sto uzese Hercegovinu, ukradose Edu Maajku i govore za njega 'renomirani hrvatski rapper' ali gdje ces nam cevape krast' ????????????

Moja poenta svega je ovo - sta mozemo mi kao forumasi uraditi da se pokrenu vladini kanali i da se konacno legalno registruje i zastiti sama rijec, recept i kompletan 'brand name' Cevapa (Cevapcica) ?????

Sjetih se one pjesme 'Sto nas ima masala' kad kazu ' Kad nam cevap na zastavu postave' hehehehe. izgleda da bi stvarno tako trebalo biti :mrgreen: :mrgreen: :lol: :lol:
Evo srce mi k'o Trebević, a suze mi radosnice niz lice, što se vi iz Amerike toliko brinete za Bosnu i Ćevape.....ako su Hrvati napisali Croatian i to napišeš da su Bosanski.....al' hebi ga ne možeš ni tako jer sva klopa što mi nazivamo Bosanskom kuhinjom, uglavnom, stigla nam je sa Istoka tj. iz Turske........kako ćeš to zaštititi kao bosansko?.......Opusti se i uživaj, na troši energiju na takve stvari.

nellington

#3 Re: zastititi CEVAP, podhitno!!!

Post by nellington » 16/07/2011 21:32

Religious Fantastic wrote:Nista čudno. Pa i Zlovenci su registrovali i zaštitili AJVAR kao svoj nacionalni proizvod na tržištu EU, tako da Makedonci mogu samo da se puše od ljutnje i ništa više.

U stvari...čudi me da Zlovenci nisu i CHEVAP zaštitili kao svoj nacionalni proizvod! A ovaj loš vic od države svakako nikada nije imao sluha za slične stvari, tako da ti preporučujem da se ne sekiraš previše kada pročitaš negdje da je CHEVAP i službeno HR proizvod. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Jedno svjetsko takmičenje, godina 2006, Kranjska gora. Takmičari iz cijelog svijeta se časte ćevapima i pljeskavicama a na razglasu "You are eating traditional Slovenian food čevapčiči and pljeskavice". Mi Jugovići prasnuli u smijeh, a ostali šute i jedu :)

sheilak
Been thanked: 1 time

#4 Re: zastititi CEVAP, podhitno!!!

Post by sheilak » 16/07/2011 22:43

:lol:

Ok, Slovenci su i tako zbunjeni po pitanju nacionalnog identiteta (jodlovanje i cevapi), ali ok.

Ipak, nemojte javno o tome na forumu, mogu dushmani cuti. (Ne nuzno/samo Slovenci). :D

EDIT: Sad vidjeh ovo "CEVAPCICI-CROATIAN NATIONAL PRIDE" ahahahhhahhahahha

karanana
Has thanked: 9 times
Been thanked: 43 times

#5 Re: zastititi CEVAP, podhitno!!!

Post by karanana » 16/07/2011 22:58

a jesu li dolme, sarme, baklave, hurmasice i slicni peksimeti bosanska jela?
mi ih zovemo tradicionalnom bosanskom kuhinjom. man'te se suplje, zna se gdje se mogu pojesti najbolji cevapi a to sto se neki mexo ili puertorikenjac davi u hrvatskim cevachichima, koliko je to bitno za nas?
btw, oklen croatian food stand na latino music festu?
dzaba sto ukradose hercegovinu, hrvati ukradose peru, chile, guatemalu.....

casper_

#6 Re: zastititi CEVAP, podhitno!!!

Post by casper_ » 16/07/2011 23:03

saniiado wrote:Vozdra raja,

Zivim u Chicagu.

sva mi se briga svela na ovo

neprilagodjena

#7 Re: zastititi CEVAP, podhitno!!!

Post by neprilagodjena » 16/07/2011 23:06

Ovdje se prodaju i turski pod imenom 'Cevapcici-Halal Food'.

Naravno ima ih i u njemackim prodavnicama,nisam gledala da li negdje stoji BiH :-) :-)

Mr. Brightside

#8 Re: zastititi CEVAP, podhitno!!!

Post by Mr. Brightside » 16/07/2011 23:08

jarane izvini, al pojma ti nemas :)

karanana
Has thanked: 9 times
Been thanked: 43 times

#9 Re: zastititi CEVAP, podhitno!!!

Post by karanana » 16/07/2011 23:10

haha, tradicionalno americko jelo hamburger. pretpostavljam nazvano po nekom gradu u americi gdje je to jelo i izmisljeno.

*mima*

#10 Re: zastititi CEVAP, podhitno!!!

Post by *mima* » 16/07/2011 23:12

americka tuga je pregolema

hadzinicasa
Has thanked: 47 times
Been thanked: 136 times

#11 Re: zastititi CEVAP, podhitno!!!

Post by hadzinicasa » 16/07/2011 23:30

daj Boze da ja zaspem veceras.

stecak

#12 Re: zastititi CEVAP, podhitno!!!

Post by stecak » 16/07/2011 23:48

A sta ste uhvatili zajebavati covjeka?
Ako mu nemate pametno sta reci, objasniti situaciju i sl. ne vidim potrebu da se javljate.

atko

#13 Re: zastititi CEVAP, podhitno!!!

Post by atko » 16/07/2011 23:54

saniiado wrote: stand K O M P L E T A N obljepljen hrvatskim zastavama i natpisima 'Cevapcici - Croatian national pride' i to su jos napravili natpis sa pravilnim izgovorom rijeci cevapcici za Amerikance u fazonu kao 'che-vop-chi-chi

sjooo hocemo ih zajebavati :D :D :D

PalaSa Marsa

#14 Re: zastititi CEVAP, podhitno!!!

Post by PalaSa Marsa » 17/07/2011 00:08

Nista cudno, jedem cevape njemackog porijekla/ :D

neprilagodjena

#15 Re: zastititi CEVAP, podhitno!!!

Post by neprilagodjena » 17/07/2011 00:12

Pala s marsa gdje ih kupujes??

Meni su ovi iz Netta boze sacuvaj.

ladyblue18
Location: You don't have to like me, I'm not a facebook status

#16 Re: zastititi CEVAP, podhitno!!!

Post by ladyblue18 » 17/07/2011 10:58

Ili cete ozbiljno diskutovati, ili necete nikako, na vama je.

mO k3
Has thanked: 327 times
Been thanked: 173 times

#17 Re: zastititi CEVAP, podhitno!!!

Post by mO k3 » 17/07/2011 11:22

neprilagodjena wrote:Ovdje se prodaju i turski pod imenom 'Cevapcici-Halal Food'.

Naravno ima ih i u njemackim prodavnicama,nisam gledala da li negdje stoji BiH :-) :-)
jeli znas sta to znaci halal food??

cyprus
Has thanked: 22 times
Been thanked: 98 times

#18 Re: zastititi CEVAP, podhitno!!!

Post by cyprus » 17/07/2011 11:29

Wikipedia veli 'vako :D
wikipedia wrote:Ćevapi (Serbo-Croatian pronunciation: [tɕɛv̞ǎːpi]) or ćevapčići/ćевапчићи (formal diminutive, [tɕɛv̞ǎptʃitɕi]) is a Balkan dish of grilled minced meat, a legacy of the Ottoman Empire found in the countries of South Eastern Europe. They are considered a national dish in Bosnia and Herzegovina and in Serbia. They are also common in Croatia, Montenegro, Slovenia, as well as in Macedonia, Bulgaria, Romania, Czech Republic, Slovakia and the border between Italy and Slovenia (provinces of Trieste, Udine and Gorizia). They may be served on a plate or in a flatbread (lepinja or somun), often with chopped onions, sour cream, kajmak, ajvar, cottage cheese, and so on.

Bosnian ćevapi are made from two types of minced beef meat, hand mixed and formed with a funnel. Macedonian kjebapi (ќебапи), Croatian and Serbian ćevapi/ćevapčići, Bulgarian kebabcheta (кебабчета) and Romanian mici/mititei are often made of both pork and beef.

A serving usually consists of 5-10 pieces, served with white bread (called 'Lepinja' or 'Somun'), minced red pepper, salt and onions.

Stojadin

#19 Re: zastititi CEVAP, podhitno!!!

Post by Stojadin » 17/07/2011 11:38

ćevapi ko ćevapi (kao i 90% ostalih stvari) su grupno juznoslovenski.. nisu ni bosanski, ni hrvatski, ni slovenski, ni bugarski, ni sta ja znam.

e sad, imas bosanske cevape, hrvatske, bugarske ove one.. (naravno, znamo koji su najbolji :) )

al je retardirano da neko kaze "cevapi - croatian national food" il bosnian.. mozda hrvatski cevapi, sarajevski cevapi itd., al svi cevapi ne moze nikako.

casa_vode

#20 Re: zastititi CEVAP, podhitno!!!

Post by casa_vode » 17/07/2011 11:51

ma mogu oni pisati sta hoce, zna se ciji su cevapi, NASI, BOSANSKI, :bih:

i sad me malo interesuje, dali Hrvatska uopste ima neku hranu po kojoj je prepoznatljiva ?

michio

#21 Re: zastititi CEVAP, podhitno!!!

Post by michio » 17/07/2011 11:58

Religious Fantastic wrote:Nista čudno. Pa i Zlovenci su registrovali i zaštitili AJVAR kao svoj nacionalni proizvod na tržištu EU, tako da Makedonci mogu samo da se puše od ljutnje i ništa više.

U stvari...čudi me da Zlovenci nisu i CHEVAP zaštitili kao svoj nacionalni proizvod! A ovaj loš vic od države svakako nikada nije imao sluha za slične stvari, tako da ti preporučujem da se ne sekiraš previše kada pročitaš negdje da je CHEVAP i službeno HR proizvod. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Naravno da Slovenci nisu zastitili ajvar. Otkud vam samo to.

fatamorgana

#22 Re: zastititi CEVAP, podhitno!!!

Post by fatamorgana » 17/07/2011 12:03

Haj' kad već štitite zaštitite i moj .... pod hitno!

neprilagodjena

#23 Re: zastititi CEVAP, podhitno!!!

Post by neprilagodjena » 17/07/2011 12:33

Ženski Dr.Med wrote:
neprilagodjena wrote:Ovdje se prodaju i turski pod imenom 'Cevapcici-Halal Food'.

jeli znas sta to znaci halal food??
Znam! :)

Mrs.Zurbrigen

#24 Re: zastititi CEVAP, podhitno!!!

Post by Mrs.Zurbrigen » 17/07/2011 12:49

meni je, iskreno receno, totalno svejedno koje je moj cevap nacionalnosti. samo neka ga serviraju sa puno luka i kajmaka. :D mislim, da budemo fair, morali bi se prije svakog cevapa sjetiti perzijskih vojnika, koji su ga predstavili juznoslavenskoj publici.

meni je neki dan jedan juznoafrikanac rekao, da je najbolje cevape jeo u zagrebu. ono, najnajbolje... malo sam se zacudila, pokusala mu objasniti, da to bas i nije najtradicionalnije zagrebacko jelo. ali onda sam skontala, da je to tom tipu totalno svejedno. isto kao i vecini cikazana. i zato: neka se moj juznoafrikanac dobro najeo, i nek se ne maltretira nekim kulinarskim nacionalizmima. :thumbup:

btw, u dijaspori premalo cevapa, bilo kakvih - to je pravi problem! kako to da turci mogu na svakom cosku napraviti neku döneriju, talijani pizzeriju, a mi - ha?

dječak sa šibicama
Has thanked: 74 times
Been thanked: 427 times

#25 Re: zastititi CEVAP, podhitno!!!

Post by dječak sa šibicama » 17/07/2011 13:38

casa_vode wrote:ma mogu oni pisati sta hoce, zna se ciji su cevapi, NASI, BOSANSKI, :bih:

i sad me malo interesuje, dali Hrvatska uopste ima neku hranu po kojoj je prepoznatljiva ?
Naravno da ima. Kao i svaka druga drzava.

Ali kuhinje svijeta se ne dijele na drzave, vec na podneblja, da tako kazem.

Kako je orjentalna kuhinja dijelom i bosanska, tako je i mediteranska kuhinja dijelom hrvatska. Naravno i bosanskohercegovacka, ali to sto pojedinci ne vide dalje od Blazuja, cevapa, dolmi i pite, to je neka druga prica.

Post Reply