Zastava i Svajcarac

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Post Reply
klif

Zastava i Svajcarac

Post by klif » 06/08/2006 15:41

Lezeci dokon na jadranskoj obali, citao sam Feral. U nekom od posljednjih brojava naidjem na crticu, cini mi se onako usput pomenutu, da je u nekom mjestu u Hrvatskoj, neka osoba spustila niz neki - cini mi se sakralni - objekat, srpsku zastavu zavidnih dimenzija. U vijesti je dalje stajalo da je pomenuta osoba identificirana i da su nadlezni organi protiv nje pokrenut prekrsajni postupak. Mislim da se radilo o djelu narusavanja javnog reda i mira, ali vise nisam siguran. Mogao sam zakljuciti da je javno isticanje zastava stranih zemalja u Hrvatskoj kaznjivo. Da li svih, ne znam. A moguce je da sam i sam, zbog vrucine, ispustio neki vazan detalj.

Nekako u isto vrijeme, slucajno, sklopim poznanstvo sa jako prijatnim gospodinom iz Svajcarske, ciji je maternji jezik italijanski. U toku neobaveznog i nadasve prijatnog razgovora, ucinim nenemjeran propust, te oznacim mog sagovornika Italijanom. Posto je razgovor vodjen na za obojicu stranom jeziku, te uzimajuci moj propust uz dozu humora, uljudno me ispravi da je on Svajcarac, konstatirajuci da bi se neki od njegovih sunarodnika mozda mogli naci uvrijedjenim, ukoliko bi ih se oznacavalo na slican nacin. Posto mi nije bila namjera uvrijediti njega, nekoga od njegovih - niti bilo cijih - sunarodnika, izvinem mu se rjecima - da je moguce da sam, zbog vrucine, ispustio neki vazan detalj.

Nekako su ove dvije stvari ostavile utisak na mene. Iako se, po meni, radilo samo o detaljima.

klif

Post by klif » 07/08/2006 15:51

Pokusao sam samo u mislima prenijeti te dvije crtice na stanje u BiH, pa sam zamislio situaciju da organi gonjenja BiH pokrenu prekrsajni postupak protiv lica koje istakne zastavu strane drzave na njenoj teritoriji.

Ili da se neki od pripadnika konstituvnih BH naroda na rivijeri u Bugarskoj, recimo, nadje „uvrijedjenim“, jer ga npr. Belgijanac oznacio drugacije nego Bosanac i Hercegovac.

Da, vrucina je cudna stvar.

Black swan

Post by Black swan » 07/08/2006 15:59

srbijanska zastava NIJE JEDNAKO srpska zazstava NIJE JEDNAKO zastava srpske pravoslavne crkve

čiju li je zastavu okačio

Neutrinum

Post by Neutrinum » 10/08/2006 13:51

znate sta je tu najgore, kada naseg (Hrvata) u dijaspori pitaju odakle je on kaze da je iz Bugojna, a na pitanje gdje je to odgovara: u Hrvatskoj... :bih:

car-x

Post by car-x » 10/08/2006 14:11

Neutrinum wrote:znate sta je tu najgore, kada naseg (Hrvata) u dijaspori pitaju odakle je on kaze da je iz Bugojna, a na pitanje gdje je to odgovara: u Hrvatskoj... :bih:

ali kad dodje na salter da popuni formular za vizu pise nationalität: bosnien und herzegowina.. staatsbürgerschaft: bosnien und herzegowina.. i zaboli me kurac sto je njegovo bugojno u hrvatskoj..

Herc

Post by Herc » 10/08/2006 16:08

Pricam sa kineskinjom u Jordanu.Pita me odakle sam,kazem Bosna i Hercegovina..kaze -odakle?- ja ponovim "Bosna i Hercegovina", kaze "what",ja odgovorim "Bosna" ,mislim da ce joj biti poznatije...ponovo "what?", rekoh "Germany" i ona klimnu glavom zadovoljna sto zna odakle sam :D

Toliko o nasoj drzavi :D :D

Klif gdje si ti,kako si?

addo888

Post by addo888 » 10/08/2006 17:19

Amerikanci misle kad kazem Bosna da je to negdje u Rusiji,nesto poput Cecenije ili Tatarstana :D :D

jer ono znaju da su bosanci muslimani a bijeli,dakle mora da smo negdje blizu Cecenije ili Tatarstana :-) :D

Ja obicno tad kazem "da" ali mi smo se izborili za nezavisnot jer smo znatno jaci od komsija nam Cecenaca :D :D :(

Post Reply