Zaposlen putem sufinansiranja - prijati mi otkaz

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
Fox_Fox
Posts: 274
Joined: 18/03/2014 18:39

#1 Zaposlen putem sufinansiranja - prijati mi otkaz

Post by Fox_Fox »

Pozdrav

Završio sam fakultet i nakon 2 godine na birou dobio sam posao preko onog sufinansiranja koje plaća država. Tačnije primam platu od 371KM.

Gazda kod koga radim mi je dao uslov da moram svaki mjesec zaraditi ovu platu preko nekog imaginarnog procenta koji je on odlučio da postavi. Znači napominjem 371KM koje njemu daje država ja dodatno moram zaraditi njemu.

I sada pošto mu je posao skoro pa propao jer se ne odnosi prema klijentima kako treba prijeti mi nekim otkazom zato što ne ispunjavam njegov formalni dogovor da moram mjesečno zaraditi tih 371KM... I samo da napomenem da cijenjeni direktor ne pokriva ni hranu, ni kupon ni gorivo (a posao je takav da zahtjeva dnevno prelaženje nekih 20-40km).

Ugovor koji je država potpisala sa pravnim licima koja su se prijavila na taj tender sufinansiranja ugovor treba da traje 12 mjeseci.

Interesuje me da li mi može dati otkaz iako je redovno dolazim na posao i pokušavam naći nove klijente ali posla jednostavno nema. Po pravilu ugovor mi traje još 4 mjeseca.
HM 2011
Posts: 4736
Joined: 26/06/2011 22:58

#2 Re: Zaposlen putem sufinansiranja - prijati mi otkaz

Post by HM 2011 »

Može i zatvoriti firmu i tebi dati otkaz - u skladu sa Zakonom o radu i tvojim ugovorom o obavljanju pripravničkog staža,
Može ti dati otkaz zbog teže povrede radne dužnosti, u skladu sa Zakonom o radu i tvojim ugovorom o obavljanju pripravničkog staža,
Može zbog nekoliko lakših povreda i javnih opomena napismeno, u skladu sa Zakonom o radu i tvojim ugovorom o obavljanju pripravničkog staža,
Može šta hoće - ako hoće i to po slovu zakona, njegova kompanija, njegov novac, tvoj rad, tvoja plata...

Za zaostala primanja koja ti prema Zakonu o radu pripadaju "I samo da napomenem da cijenjeni direktor ne pokriva ni hranu, ni kupon ni gorivo (a posao je takav da zahtjeva dnevno prelaženje nekih 20-40km)." možeš ga tužiti i dobiti na sudu, i isplatiti će ti novac ako u međuvremenu ne bankrotira, i ne ugasi firmu a prije tebe se naplate dobavljači, dok ćeš ti morati platiti advokatu njegovu tarifu...

ali će morati vratiti primljeni iznos za sufinansiranje tvog zapošljavanja dok će tebi do sada uplaćeni staž biti uredno uknjižen u radnu knjižicu jer bi ga na to trebao obavezivati ugovor o sufinansiranju tvog zapošljavanja.....

A ako ti nezakonito da otkaz, prijavi ga inspekciji rada kantona neka sačine zabilješku, i tuži gada i dobiti ćeš ga na sudu, i isplatiti će ti novac ako u međuvremenu ne bankrotira, i ne ugasi firmu a prije tebe se naplate dobavljači, dok ćeš ti morati platiti advokatu njegovu tarifu...

A vezano za ovo obaveza zarađivanja novca "I sada pošto mu je posao skoro pa propao jer se ne odnosi prema klijentima kako treba prijeti mi nekim otkazom zato što ne ispunjavam njegov formalni dogovor da moram mjesečno zaraditi tih 371KM..."

ti si prijatelju pripravnik, on vjerovatno pruža neke usluge, ti dođi na posao i traži poslove i radne zadatke u skladu sa pravilnikom o radu za pripadajuće radno mjesto, radi ih savjesno i pošteno tokom dogovorenog radnog vremena i to je prijatelju to....
Post Reply