Zamorac ili hrcak

Za sve koji vole ta divna stvorenja...
Post Reply
aux

Zamorac ili hrcak

Post by aux » 23/06/2011 23:00

zanima me vase misljenje,koja zivotinja je po vama bolja i slađa,nabavio sam sebi kucu za hrcka pa surfajuci po internetu sam saznao da zive dosta malo sto me je momentalno ohladilo pa sam saznao da postoji i zamorcici nisam nikad imao niti hrcka niti zamorca ,zanima me opcenito ishrana,odrzavanje kao i ponasanje ova dva ljubimca svaki savjet dobro dosao :-D

nevenka

Re: Zamorac ili hrcak

Post by nevenka » 24/06/2011 08:43

aux wrote:zanima me vase misljenje,koja zivotinja je po vama bolja i slađa,nabavio sam sebi kucu za hrcka pa surfajuci po internetu sam saznao da zive dosta malo sto me je momentalno ohladilo pa sam saznao da postoji i zamorcici nisam nikad imao niti hrcka niti zamorca ,zanima me opcenito ishrana,odrzavanje kao i ponasanje ova dva ljubimca svaki savjet dobro dosao :-D

ZAMORAAAAAACCCCC :D

Imala sam zamorca koji je živio 5 godina, mada oni mogu i do 8. Moj je imao jako loš start, kao mali je živio u lošim uslovima, tako da sam ga jedva nekako oporavila. Hrčka moram priznati nisam imala, ali znam nešto o njima po iskustvu prijateljice koja ih je imala nekoliko.

Po meni je zamorac bolji, jer živi duže i čovjek s njim može uspostaviti fin odnos. Za razliku od hrčka koji spava po danu,a navečer šizi, zamorac prihvata bioritam vlasnika, ne vole često mijenjati rutinu, ali će prihvatiti vaše vrijeme ustajanja, za prvo hranjenje i smiriti se navečer kad se ukućani smire.

Zamorci, kada se naviknu na čovjeka ( dok su mali plašljivi su i treba malo strpljenja ), prave su maze, imaju nekoliko znakova oglašavanja, kojima znaju reći kako se osjećaju.

Ishrana im nije komplikovana, sijeno je osnova, onda povrće i voće, te suha hrana, samo se ne smije pretjerivati, prave su izjelice pa im treba ograničiti hranu. C vitamin im je iznimno važan, tako da se preporučje dnevni dodatak, ja sam svom davala 25mg dnevno ( isitnjena tableta namazana na krastavac - obožavaju krastavac ).

Zamorcu treba veliki kavez tako da nećeš moći iskoristiti kuću za hrčka, nema šanse, odrastao mužijak zamorca teži do 1200 gr, ženka do 1000 gr.

Kavez se ne smije nalaziti na podu, propuhu, izložen direktnoj vručini i suncu.

Preporučuje se svakodnevno puštanje iz kaveza, u neki ograđeni prostor ili sobu koja nema puno čoškova za zavući se i kablova za pregristi :D

Uglavnom, meni su zamorci super ljubimci :)

Ako se zainteresiraš, rado ću ti dati još savjeta.

Evo malo slikica moje ljubavi koja mi mnogo nedostaje

Image

Image

Image

Image

pozdrav :)

aux

Post by aux » 24/06/2011 23:09

hvala puno na odgovoru,super obljasnjeno,citajuci tvoj odgovor zamorac mi dosta blizi odgovora od hrcka najvise zbog usklađenog bioritma sto mi je dosta vazno kao i sam izgled a naravno i vijek zivljenja,problem ce mi jedino biti prostor posto nazalost zivim u malom prostoru ali mislim da cemo se nekako snaci :-) zanima me jos nacin razmnozavanja posto sam mislio da ih drzim u paru,zalosno mi da sam tumara po kavezu,takođe me zanima da li je i njemu potreban tocak kao i hrcku

verdi

Post by verdi » 25/06/2011 16:56

jos jedna znacajna razlika - hrcak je izrazito solitarna zivotnja, dok se zamorac drzi sa barem jos jednim zamorcem buduci oni u prirodni zive u velikim grupama. hrcci se druze medjusobno samo u doba parenja, dok inace zive sami inace znaju biti agresivni prema "sunarodnjacima".

e sada, tu se postavlja pitanje potomstva. dakle, postoji nekoliko mogucih scenarija
a) mjesoviti par sto znaci puno malih zamoraca
b) drzanje zivotinja istog spola
c) kastracija muzjaka u slucaju mjesovitog para

treba razmisliti i o raspolozivom prostoru jer je strasno tuzno drzati zamorce u malenim kavezima i nikada ih ne pustati da protegnu nogice.

verdi

Post by verdi » 25/06/2011 16:58

jos jedna znacajna razlika - hrcak je izrazito solitarna zivotnja, dok se zamorac drzi sa barem jos jednim zamorcem buduci oni u prirodni zive u velikim grupama. hrcci se druze medjusobno samo u doba parenja, dok inace zive sami inace znaju biti agresivni prema "sunarodnjacima".

e sada, tu se postavlja pitanje potomstva. dakle, postoji nekoliko mogucih scenarija
a) mjesoviti par sto znaci puno malih zamoraca
b) drzanje zivotinja istog spola
c) kastracija muzjaka u slucaju mjesovitog para

treba razmisliti i o raspolozivom prostoru jer je strasno tuzno drzati zamorce u malenim kavezima i nikada ih ne pustati da protegnu nogice.

nevenka

Post by nevenka » 25/06/2011 18:25

Da, zamorci su izrazito društvene životinje i bolje ih je držati više, ali nije obavezno ako im se može posvetiti dosta vremena. Generalno, im ne godi da su usamljeni, postanu depresivni. Ja sam sa svojim imala sreće i tada sam mu mogla posvetiti puno vremena.

Ako se ako se radi o različitim spolovima tu definitivno mora razmisliti o sterilizaciji. Ženke mogu skupa, mužijaci jedino ako su braća i ako oko njih nema ženki, da se ne bi tukli :D Dok su mali teže je odrediti spol :) tj.česte su greške :)

Ja da sad nabavljamn zavmorce, def bi ih uzela više i sterilizirala. Dok sam imala svog zamorca i došla do doga da ga steriliziram, bio je već stariji i bilo me je strah operacije, pogotovo što tada nisam mogla naći veterinara sposobnog za to. Sada bi moža trebalo vidjeti sa VetLifom jer se ipak dr. Krasni školovao vani, naši na veterini nisu imali pojma o njima.

Lakše je sterilizirati mužijaka, mada se preporučuje sterilizacija i ženki i mužijaka, jer se tako izbjegavaju razne bolesti.

Mene su kad sam uzimala svog, izradili u radnji i dali mi kavez za hrčke, tako da pouzdano znam da im točak ništa ne znači, kao i da im je taj kavez premali. Što se tiče prostora imaju specifikacije na netu koliko im minimalno treba za kavez, a što se tiče pustanja po kući dovoljno je da je redovno i da im se npr. napravi interesantno, sa nekim preprekama :)

Nadam se da nisam konfuzna :-D

:razz:

aux

Post by aux » 25/06/2011 19:57

pa mislim da sam nasao odlicno rjesenje,mislim da ce mu sasvim biti dovoljan akvarijum za ribe od 600 litara koje sam nedavno ispraznio tako da ce biti dovoljno prostora za njega i za njegove pajdase kad nabavim,zamolio bih vas jos nesto ako znate mjesta na kojima se moze kupiti zamorac,posto u mom gradu ponuda nije da je slaba nego nikakva pa mi to prestavlja dodatni problem,gledajuci na piku i na marketu nije nista bolje pretezno svi mi obecavaju da ce mi ostaviti kad bude okot a evo niko nista ne javlja a bojim se da mi ne uvale nekog mutanta pa gdje sam onda sa njim pristao a bogami i on sa mnom :lol: valjda znate nekog da preporucite ko bi mi mogao prodati 2-3 mala zamorca hajd svima lijep zzz i hvala na savjetima

tinchy

Post by tinchy » 25/06/2011 22:36

Ovako.. imala sam zamorca neke tri godine. Zapravo je bio sestrin :D al' eto živio je u istoj kući gdje i ja :D Uglavnom, mogu ti reći da u početku mi se nije nešto dopadao ali kasnije je bio super. Sestra ga je toliko pripitomila da je znala da ga pusti iz kaveza i zove ga on sve za njom kroz kuću :D Spavao je kod nje na stomaku i što je najluđe od svega bilo ona mu pruži ruku i kaže mu: ''Ljubi!'', a on sve uzme pa je licka po prstu :D Prelud bio :D Znao je s našim cukom sjediti i jest istu mrkvu, jedan uzme jedan kraj, a drugi za drugi i ko prije pojede :D Ma simpatične su životinjice definitivno :) Stavljati mu pilotu ili sijeno kao podlogu u kavezu, čistiti jednom u 2 dana bar.. Ipak je sad vruće. Uvijek svježe vode da mu je blizu, ima negdje na netu šta smiju a šta ne smiju jesti. Daj mu i one suhe hrane iz kutije, k'o bobice neke :) Prava poslastica za njih! Najveći problem je to što kod nas veterinari malo znaju o njima i o liječenju njihovom, pa to na kraju zna i da se završi loše po njih kao što je bilo u mom slučaju ali, eto, sve u svemu bolji ti je zamorac od hrčka :)

Post Reply