Zakrivljenost prostor-vremena na provjeri

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
SprecoM

Zakrivljenost prostor-vremena na provjeri

Post by SprecoM » 10/02/2012 21:17

Ova sfera od tek 36 centimetara mogla bi srušiti teoriju relativnosti!
Kugla promjera svega 36 centimetara, koja na sebi ima 92 zrcala, izazvat će postojanost Einsteinove teorije relativnosti.

Image

Izvor: http://www.znanost.com/clanak/ova-sfera ... z1m0stgpB5
Laser Relativity Satellite, ili LARES, je sferični satelit, koji čeka lansiranje u Zemljinu orbitu putem nove Vega rakete Europske svemirske agencije (ESA). Ta je raketa napravljena kako bi teret ispod 2,5 tona na jeftiniji način podigla u orbitu.

LARES bi sutra trebao biti lansiran, a njegovu orbitu pratit će laseri sa Zemlje, čije će se zrake odbijati od njegovih zrcala. Teorija relativnosti kaže kako se gravitacija javlja od zakrivljenosti prostora i vremena. ako je to istina, Zemlja bi trebala vući za sobom prostor-vrijeme dok se okreće te na taj način lagano promijeniti i orbitu satelita.
Iako je teorija relativnosti prihvaćena kao teorija koja objašnjava gravitaciju, ona bi se mogla pasti ukoliko LARES izvrši vrlo precizno mjerenje. Znanstvenici očekuju kako bi mogli postići preciznost unutar pogreške od jedan ili manje posto, što je dovoljno da se Einsteinova teorija relativnosti uzdrma.
LARES je napravila Talijanska svemirska agencija, a sateliti prije njega uspjeli su izvršiti mjerenja s deset posto otklona, što nije bilo dovoljno, prenosi dnevnik.hr

Izvor: http://www.znanost.com/clanak/ova-sfera ... z1ltfYqILM .
Last edited by SprecoM on 10/02/2012 21:33, edited 1 time in total.

SprecoM

Re: Zakrivljenost prostor-vremena na provjeri

Post by SprecoM » 10/02/2012 21:20

Vezano za ovakve eksperimente citiram (Google prevod) mišljenje:
6,0 Epilog

Kao strani bilješku, jednostavno će se dodati da je uspjeh GBP bio neminovan zaključak. Ja predvidjeti uspjeh
kad sam prvi put čuo misije neko vrijeme prije lansiranja. Samo da vam pokazati da ja ne bi retroaktivno
predviđanja, ja ću unaprijed predvidjeti da svi testovi dizajniran za potvrdu relativnosti, kvantnoj i string teorije
se provodi od strane ljudi u NASA, njihovi klika na sveučilištima, a prostor korporacije koja dobit
iz takve pothvate suđeno da budu uspješni. Uvijek!
Dovoljno je zamisliti političku i gospodarsku ispadanje
GBP je dogodilo na propast. Ako Popper je imao pravo, to traje jednu neuspješnu eksperiment kako bi svrgnuti s vlasti
Einstein. Postoji jednostavno previše toga na kocki - 100 godina znanstvenog istraživanja i gospodarskog ulaganja - za
dopustiti relativnosti ili kvantna raspadati tako kasno u igri. Ipak Hawking nam govori da je jedan od dvaju teorija je
uvijek u krivu!
(Str. 10) [17] dođete do svoje zaključke!
I moje razmišljanje:
Prostor i vrijeme su apstraktni, nematerijalni pojmovi. Kao takvi ne mogu se zakrivljivati, savijati, rastezati, stezati.
To svojstvo (dilatacija, kontrakcija) je atribut fizičkih objekata. Uvijek se u prostoru nešto konkretno zakrivljuje, a ne sam prostor, ili vrijeme!
Albert Ajnštajn pogrešno shvata i pogrešno tretira pojmove: prostor, vrijeme!
Ajnštajn je i sam lutao ( i zalutao):
These problems clearly troubled Einstein throughout his life. Einstein published a number of differing versions of Special Relativity (1905, 1907, 1910, 1911, 1912 and 19162) with some specifying that time dilation was apparent and not physical. http://worknotes.com/Physics/SpecialRel ... page2.aspx
Pogledaj samo formulaciju "očekivanog rezultata" gore pomenutog eksperimenta:
"Teorija relativnosti kaže kako se gravitacija javlja od zakrivljenosti prostora i vremena. ako je to istina, Zemlja bi trebala vući za sobom prostor-vrijeme dok se okreće te na taj način lagano promijeniti i orbitu satelita."
Zemlja ne može "vući za sobom" apstraktne sadržaje kao što su prostor i vrijeme, kao da su to fizički objekti!

harač

Post by harač » 12/02/2012 13:54

inače, jel' teorija preživi onaj neutrino brži od svjetlosti, nisam nešto pratio

nellington

Post by nellington » 12/02/2012 13:58

harač wrote:inače, jel' teorija preživi onaj neutrino brži od svjetlosti, nisam nešto pratio
Dok dalji eksperimenti ne potvrde - neutrino se može ignorirati :) Kao što reče Gell-Mann u onom intervjuu u CERNu: 7 radova je eksperimentalno pobilo našu teoriju. Neko bi rekao da nema govora da je teorija ispravna, 7 dokaza protiv! Međutim, vrijeme je pokazalo da je svih 7 eksperimenata bilo pogrešno, što u postavci što u tumačenju rezultata 8-)

Što se pak LARESa tiče, već sam na forumu rekao da se stvari naopako postavljaju - isto kao što bi mogla "oboriti" TR, tako bi je mogla i potvrditi. Samo što mediji više vole obaranja i revolucije, to je vijest, još jedna potvrda nije zanimljiva čitaocima (valjda su potvrde prestale biti zanimljive još od Eddingtonovog hodanja po Africi).

SprecoM

Post by SprecoM » 13/02/2012 08:11

Sama formulacija iskaza: „7 radova je eksperimentalno pobilo našu teoriju“ govori mi o nepreciznosti kazivanja g. Gell-Mann-a. Takve iskaze svrstavam u "lažne iskaze"!
Također, LARES niti može osporiti niti potvrditi TEORIJU! Može samo provjeriti jedan djelić OTR!
Što se tiče Edingtona, bio je to prvi „eksperimentalni dokaz“ samo jedne od tvrdnji OTR, i tek od tada, i s razlogom, počinju „glasna“ osporavanja, koja se "guše i zataškavaju", i dan danas.
Neutrino (kao čestica koja ima masu) se ne može ni danas, niti ikada ranije, "ignorirati", jer se kreće brzinom veoma bliskoj brzini svjetlosti (što bi rekli na politici "u pet deka tam vam"). Ta činjenica (o takvoj brzini mase) je od veoma velike važnosti za Ajnštajnove iskaze i Ajnštajnovu "analizu" u STR!
Sam Ajnštajn je 1948 g iskazao misao da od njegove Teorije skoro ništa nije opstalo!
Quelle: The Farce of Physics
These problems clearly troubled Einstein throughout his life. Einstein published a number of differing versions of Special Relativity (1905, 1907, 1910, 1911, 1912 and 19162) with some specifying that time dilation was apparent and not physical.
Last edited by SprecoM on 13/02/2012 08:31, edited 2 times in total.

atko

Post by atko » 13/02/2012 08:21

da se samo upisem na temu ... pratim... :D

SprecoM

Post by SprecoM » 13/02/2012 08:33

I ja pratim kad god imam keca, a uz što šta priloženo ide "kontra"!
Da mi ovaj NIN ne visi nad glavom (sa svojim pogrešnim shvatanjima) kontru bih odmah izjavio!

Bušman

Post by Bušman » 13/02/2012 08:47

SprecoM wrote:I ja pratim kad god imam keca, a uz što šta priloženo ide "kontra"!
Da mi ovaj NIN ne visi nad glavom (sa svojim pogrešnim shvatanjima) kontru bih odmah izjavio!
Zbog ovoga bi mogao dobiti ban, opet. Rad administratora/moderatora se ne komentira :D

Sto se tice eksperimenta, namjena mu uopce nije da potvrdjuje ili obara TR, nego da izmjeri frame-dragging efekat. Taj efekat je potvrdjen djelomicno (de Sitter) za translatornu propagaciju uz postojanje centralne mase u blizini. Dakle, efekat zakrivljenosti prostor/vremena je eksperimentalno potvrdjen za taj slucaj. Ono sto je drugacije kod LARES-a je sto taj mjeri Lense-Thirring efekat - frame dragging, ali u ovom slucaju u blizini objekta velike mase koja se rotira. Naravno, i ovaj efekat je direktna posljedica opce teorije relativnosti. Ono sto mora biti zadovoljeno je da masa prostorno nije uniformno rasporedjena (sto zaista jeste u slucaju planete Zemlje, GOCE projekat) i ovaj efekat ce zaista se moci izmjeriti, 99% sam uvjeren. Samo treba izmjeriti koliko tacno da bi se eventualno odredjeni proracuni mogli preciznije odradjivati.

SprecoM

Post by SprecoM » 13/02/2012 09:06

Opet ti "izvrćeš" riječi! Ne komentarišem rad moderatora NIN-a, već pogrešna shvatanja "korisnika" NIN_a!
LARES sam samo prokomentarisao imajući u vidu rečenice (izjave) date u linkovanom (uvodnom) članku!
Taj tekst članka nisam ja ni pisao ni formulisao ( i "kritikuj" taj tekst)!

Bušman

Post by Bušman » 13/02/2012 09:18

SprecoM wrote:Opet ti "izvrćeš" riječi! Ne komentarišem rad moderatora NIN-a, već pogrešna shvatanja "korisnika" NIN_a!
Ne izvrcem, samo ti tumacim pravila foruma. Vec si jednom bio banovan zbog slicnog komentara.
SprecoM wrote:LARES sam samo prokomentarisao imajući u vidu rečenice (izjave) date u linkovanom (uvodnom) članku!
Taj tekst članka nisam ja ni pisao ni formulisao ( i "kritikuj" taj tekst)!
Nisam nista kritikovao, jedino sto mogu je naslov teme "Zakrivljenost prostor-vremena na provjeri" koji je senzacionalisticki i sto je proizaslo iz clanka koji je naveden u prvom postu teme.

SprecoM

Post by SprecoM » 13/02/2012 09:42

Naravno, i ovaj efekat je direktna posljedica opce teorije relativnosti. Ono sto mora biti zadovoljeno je da masa prostorno nije uniformno rasporedjena (sto zaista jeste u slucaju planete Zemlje,
Ovo nije posljedica teorije, već je posljedica fizičke stvarnosti (koja ne zavisi od bilo čije teorije). Šta je uzrok, a šta posljedica?!

nellington

Post by nellington » 13/02/2012 09:49

SprecoM wrote:
Naravno, i ovaj efekat je direktna posljedica opce teorije relativnosti. Ono sto mora biti zadovoljeno je da masa prostorno nije uniformno rasporedjena (sto zaista jeste u slucaju planete Zemlje,
Ovo nije posljedica teorije, već je posljedica fizičke stvarnosti (koja ne zavisi od bilo čije teorije). Šta je uzrok, a šta posljedica?!
Je li teorija elektriciteta primjenjena na šiljasto tijelo daje efekt šiljka? Daje.

Je li OTR primjenjena na neizotropnu formaciju mase daje ovaj efekt? Daje.

Bušman

Post by Bušman » 13/02/2012 09:53

nellington wrote:
SprecoM wrote:
Je li teorija elektriciteta primjenjena na šiljasto tijelo daje efekt šiljka? Daje.

Je li OTR primjenjena na neizotropnu formaciju mase daje ovaj efekt? Daje.
Hvala! :D

GAU8

Post by GAU8 » 13/02/2012 10:02

Spreco opet izvrces postavku eksperimenta....

harač

Post by harač » 13/02/2012 10:19

@nellington - mislim da se mora biti pažljiv u formulacijama, da neko ne bi pomislio da je TR u sferi naučne neopovrgljivosti

nellington

Post by nellington » 13/02/2012 10:21

harač wrote:@nellington - mislim da se mora biti pažljiv u formulacijama, da neko ne bi pomislio da je TR u sferi naučne neopovrgljivosti
Gdje sam to sugerirao? Držim se Poppera i opovrgljivosti.

Bušman

Post by Bušman » 13/02/2012 10:21

harač wrote:@nellington - mislim da se mora biti pažljiv u formulacijama, da neko ne bi pomislio da je TR u sferi naučne neopovrgljivosti
Pa nije nista rekao u tom kontekstu. Naravno da se moze opovrgnuti i jasno je dato sta mora da se desi da bi se teorija opovrgnula, samo sto do sada to niko nije uradio :D

nellington

Post by nellington » 13/02/2012 10:25

Zamislimo kambrijskog zeca koji se kreće brzinom 2c i pri tome emituje snop svjetla (koji se bezbeli kreće brzinom 3c). Jednim udarcem bar dvije teorije oborene :oops:

SprecoM

Post by SprecoM » 13/02/2012 11:19

@nellington, na moje:
daješ neprecizan (bolje kazano- netačan) odgovor:
e li teorija elektriciteta primjenjena na šiljasto tijelo daje efekt šiljka? Daje.
Teorija ne daje takav efekat! Teorija i matematika nešto opisuju (što nije ovisno o teoriji, već samostalno postoji u fizičkoj stvarnosi matematike)!
Takav efekat (šiljka) postojao je i u praistorijsko doba, kada teorija nije ni postojala! Za to se opredjeljujem za, suprotan tvome, iskaz: NE DAJE!
Last edited by SprecoM on 13/02/2012 11:23, edited 1 time in total.

nellington

Post by nellington » 13/02/2012 11:22

SprecoM wrote:@nellington, na moje:
daješ neprecizan (bolje kazano- netačan) odgovor:
e li teorija elektriciteta primjenjena na šiljasto tijelo daje efekt šiljka? Daje.
Teorija ne daje takav efekat!
Takav efekat (šiljka) postojao je i u praistorijsko doba, kada teorija nije ni postojala! Za to se opredjeljujem za, suprotan tvome, iskaz: NE DAJE!
Sofisti bili dobra čeljad.

Dobro, OTR daje konzistentno tumačenje pomenutog efekta i predvidjela je njegovu pojavu.

SprecoM

Post by SprecoM » 13/02/2012 11:24

To je već bolje formulisani iskaz!

nellington

Post by nellington » 13/02/2012 11:27

SprecoM wrote:To je već bolje formulisani iskaz!
Nakon lekcije o iskazima i njihovoj istinitosti, vratimo se na priču o OTR. Čemu se nadate kao rezultatu ovog eksperimenta? Znam da imate oprečne stavove sa STR, ali još nisam čuo šta velite za OTR :D

Samo da znate, ako okačite ijednu od vaših geometrijskih sredina, crteža iz relativističke algebre ili Einsteinovih citata vezanih za STR, biće "NIN ga nije volio".

SprecoM

Post by SprecoM » 13/02/2012 14:41

Nije mi nikakav problem u tome da li me NIN voli/nevoli , već mi je problem što sam ja zamrzio NIN-a! Toliko mi je krivo zbog toga da, evo, opet, odoh skočiti sa sedamnaestog sprata!
Neću da napuštam moju ljubav (STR) sve dok nas smrt ne rastavi!
Samo u ovoj knjižici (A. Ajnštajn - "Moja teorija") slijedi još 56 stranica o OTR, a toliko vremena mi se ne gubi na Ajnštajnove istine i Ajnštajnove "istine" i u OTR!
Image,
Image.
Ovu temu nisam otvorio zbog OTR, već sam samo pokušao još jednom istestirati NIN-a. Da se nisi uključio u temu ista bi do sada već bila zakatančena!

Post Reply