Zakon o zastiti potrosaca !!?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

sarajevomd

Zakon o zastiti potrosaca !!?

Post by sarajevomd » 25/08/2012 20:43

Interesuje me ovaj zakon u mom slucaju, jer sam stvarno ogorcen spoznajom da su patike koje su nosene nepuna dva mjeseca ostetile. Pri "ostecenju" mislim da je na oba pukao djon (znaci pojavila se rupa na svakoj duzine 5-6 cm), a patike su nosene samo po SUHOM. Iste patike su placene 190KM i stvarno sam ogorcen da kada kupis u radnji koja je na dobrom glasu, pomislis da si dobio neki kvalitet i da neces morati mijenjati odredjen period!!!!

Pa patike od 40KM su mi trajale pola godine :x

Da li ima bilo kakv zakon koji stiti potrosace ? U mom slucaju sam PREVAREN, za 190KM sam dobio SMECE!

sarajevomd

Re: Zakon o zastiti potrosaca !!?

Post by sarajevomd » 25/08/2012 22:18

Zar niko ne zna ? :S

Ajatolah_

Post by Ajatolah_ » 25/08/2012 22:19

Nisi prevaren, nije rečeno da će ti trajati godinama.

sarajevomd

Post by sarajevomd » 25/08/2012 22:44

Nije slazem se...nisam ni trazio da traje godinama! Da traje pola godine, godinu ja zadovoljan, ali kada one puknu za nepuni mjesec dana, e onda se osjecam prevarenim!

Usao sam u poznatu radnju, kupio sam poznatu marku patika i na kraju one puknu samo tako. Da sam opanke kupio trajale bi duze...

threshold

Post by threshold » 25/08/2012 22:56

Pa ako nisi dobio garanciju, niko ti nista nije garantovao. Zasto bi cijena trebala ista da govori?
Budala i paprati...

sarajevomd

Post by sarajevomd » 25/08/2012 23:03

threshold wrote:Pa ako nisi dobio garanciju, niko ti nista nije garantovao. Zasto bi cijena trebala ista da govori?
Budala i paprati...

Na zalost niko ne daje garanciju na patike, ali zar ne postoji neki STANDARD!? Nadam se da neces i ti doziviti isto, da kupis patike za koje smatras da ce ti biti ugodne na nogama, da ce ti trajati i da ces se rijesitit muke, a na kraju zapadnes u jos vecu.

Samo mi reci, sta ti ocekujes od patika placenih 20-40KM na pijaci, i patika u poznatoj radnji koje su placene izmedju 150-200 ?

threshold

Post by threshold » 25/08/2012 23:04

Sve si ti u pravu, ali zakon != moral. Diskrepanca izmedju ta dva pojma je >>.
Ovo povlaci daljnje probleme. Prije par mjeseci kupim neko sijalicno grlo, i dok sam zavrcao sarafe sto fazu/nulu drze, samo mi ona glava na sarafcigeru ostade. Pa ko da je od kalaja bio. Sve iz Kine i Tajlanda.
Nema standarda na carini, koji nece dozvoliti uvoz smeca. takodjer inkompatibilnost raznih stvari: razni sarafi, cijevi, komponente za ne znam sta -> ista govna.
Last edited by threshold on 25/08/2012 23:10, edited 1 time in total.

talić

Post by talić » 25/08/2012 23:09

Nazovi službu za inspekcijske poslove pa provjeri.
Račun je ujedno i garancija ukoliko ga imaš.
Garantni rok za obuću je 30 dana (nekad bilo a sad ne znam).
Ako su normalno nošene ( nisu prešle 5.000 km) i izgledaju kao očuvane onda se može konstatovati da je to greška proizvođača.
Ako su dobro pohabane onda zaboravi na reklamaciju.

olensoner

Post by olensoner » 25/08/2012 23:14

Pa ako imas racun, odneses u trgovinu i trazis povrat novca.
@Threshold, ne razumiju svi na forumu relacijske operatore. :mrgreen:

sarajevomd

Post by sarajevomd » 25/08/2012 23:17

talić wrote:Nazovi službu za inspekcijske poslove pa provjeri.
Ako su normalno nošene ( nisu prešle 5.000 km) i izgledaju kao očuvane onda se može konstatovati da je to greška proizvođača.

Imam racun, proslo je 40 dana od kupovine i patike su normalno nosene samo po suhom. Ako su i nosene, nisu vise od 20 dana sveukupno jer sam veci dio vremena provodio kuci spremajuci ispite! Djonovi su doslovno propali....

talić

Post by talić » 25/08/2012 23:24

sarajevomd wrote:
talić wrote:Nazovi službu za inspekcijske poslove pa provjeri.

Imam racun, proslo je 40 dana od kupovine i patike su normalno nosene samo po suhom. Ako su i nosene, nisu vise od 20 dana sveukupno jer sam veci dio vremena provodio kuci spremajuci ispite! Djonovi su doslovno propali....

Ako nemaju drugih oštećenja idi u trgovinu ako se budu izvlačili reci im da ćeš u inspekciju.
Mojoj su ženi u Alpini prodali čizmice, prva kiša odlijepi se džon na desnoj. Odemo u trgovinu daju nam nove sa tvrnjom da je to prvi slučaj. Ponovo kiša i ponovo džon na desnoj se odvoji. Odem u trgovinu i tražim novac natrag ili idem u inspekciju i vrate mi novac.

sarajevomd

Post by sarajevomd » 26/08/2012 00:13

Patike na izgled nove, novcate :) Da imam kameru slikao bih vam pa da vidite ta ostecenja na djonovima. Nosim sljedece sedmcie definitivno, mada cu vjerovatno prije nazvati neku relevantnu instituciju...prvo da dodjem do broja :bih:

poznanik

Post by poznanik » 26/08/2012 00:54

sarajevomd wrote:Interesuje me ovaj zakon u mom slucaju, jer sam stvarno ogorcen spoznajom da su patike koje su nosene nepuna dva mjeseca ostetile. Pri "ostecenju" mislim da je na oba pukao djon (znaci pojavila se rupa na svakoj duzine 5-6 cm), a patike su nosene samo po SUHOM. Iste patike su placene 190KM i stvarno sam ogorcen da kada kupis u radnji koja je na dobrom glasu, pomislis da si dobio neki kvalitet i da neces morati mijenjati odredjen period!!!!

Da li ima bilo kakv zakon koji stiti potrosace ? U mom slucaju sam PREVAREN, za 190KM sam dobio SMECE!

Napravi fotografije te sportske obuće, sa svih strana, tako da se jasno uočava nastala šteta, kopiraj račun, i prodavcu, na njegovu zvaničnu adresu, dostavi te fotografije uz zahtjev za zamjenu proizvoda, u skladu sa odredbama čl. 18. Zakona o zaštiti potrošača u BiH, ili, u nemogućnosti - naknadu štete ili drugi oblik kompezacije. Uz zahtjev ne šalji sve dok ti je neko ne zatraži!

Ukoliko firma odbije tvoj zahtjev, pošalji žalbu uredu Obudsmena za zaštitu potrošača - http://www.ozp.gov.ba/index.php?option= ... e&Itemid=1 sa istovjetnim sadržajem. Sada možeš poslati i obuću uz zahtjev.

sarajevomd

Post by sarajevomd » 26/08/2012 00:59

VELIKO HVALA poznanice :)

PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

Post by PipiDugaDevetka » 26/08/2012 10:28

Ne znam može li šta pomoći, ali evo adresa i brojeva telefona Udruženja potrošača po kantonima:

Udruženje potrošača PUTOKAZ Sarajevo Ul. Kemala Kapetanovića br. 17 Grbavica 033-664-844 Meho Mujetić
OSTALI KANTONI:
http://www.fmt.gov.ba/index.php?option=com_content&task=view&id=212&Itemid=2
Edit: Evo je Meho dobio e-mail adresu:
UDRUŽENJA POTROŠAČA U FEDERACIJI BOSNE I HERCEGOVINE

1. Udruženje grañana „Klub potrošača“ TK Tuzla
Ul. Klosterska broj 3 Tuzla
Predsjednica udruženja – Gordana Bulić
Tel:035/257-261
Fax:035/257-261
e-mail: [email protected]

2. Savjet potrošača Bosansko-Podrinjskog kantona Goražde
Ul. Seada Sofovića Sofe broj 9 Goražde
Predsjednik udruženja – Murat Rašidović
Tel:038/220-240
Fax:038/222-445

3. Udruga za unapreñenje kvalitete življenja FUTURA Mostar
Ul. Alekse Šantića broj 22 Mostar
Predsjednik udurge – Marin Bago
Tel:036/580-201
Fax: 036/580-201

4. Udruženje grañana HNŽ/K Klub potrošača Mostar
Ul. Bulevar Revolucije broj 35 Mostar
Predsjednica udruženja – Fadila Hadžić
Tel:036/580-487
Fax: 036/580-487
[email protected]

5. Udruženje potrošača „PUTOKAZ“ Sarajevo
Ul. Kemala Kapetanovica broj 17 Sarajevo
Sekretar udruženja – Meho Mujetić
Tel:033/664-844

6. Udruženje za zaštitu interesa potrošača „ZIP“ Sarajevo
Ul. Vilsonovo šetalište 10/III Sarajevo
Sekretar udruženja – Mesud Lakota
Tel:033/651-081
033/650-100
[email protected]

7. Udruženje za zaštitu potrošača „KONZUMENT“ Jajce
Ul. Hrvoja Vukčića Hrvatinića bb Jajce
Predsjednik udruženja- Emir Šahman
Tel:030/657-800

8. Udruženje grañana Županije Posavske „KLUB POTROŠAČA“ Odžak
Ul. Trg.bb Odžak
Predsjednik udruženja – Redžo Omerbašić
Član udruženja – Petar Dujak
Tel:031/763-099

9. Udruženje „Klub potrošača srednje Bosne“ Travnik
Ul. Čabruša bb Travnik
Predsjednik udruženja – Nevzudin Vihrić
Tel:030/503-109
Fax:030/503-109

sheilak

Post by sheilak » 26/08/2012 15:16

sarajevomd wrote:Interesuje me ovaj zakon u mom slucaju, jer sam stvarno ogorcen spoznajom da su patike koje su nosene nepuna dva mjeseca ostetile. Pri "ostecenju" mislim da je na oba pukao djon (znaci pojavila se rupa na svakoj duzine 5-6 cm), a patike su nosene samo po SUHOM. Iste patike su placene 190KM i stvarno sam ogorcen da kada kupis u radnji koja je na dobrom glasu, pomislis da si dobio neki kvalitet i da neces morati mijenjati odredjen period!!!!

Hej, probaj ovdje u PUTOKAZU (Pipi je naveo adresu i broj tel.). Meni su pomogli sa cizmama. (Planika. Vratili su mi novac). I moj savjet ti je da budes uporan i da se ne obazires na njihove glupe izgovore.

sokkia

Post by sokkia » 27/08/2012 08:27

:thumbup: i za temu i za @poznanika.

Umalo popisivac

Post by Umalo popisivac » 19/11/2013 17:25

Znam da je ovo stara tema ali ipak moram nesto reci.

Kao prvo, ne znam sto odgovaraju ljudi koji ocito nista ne znaju pa samo sire dezinformacije sto nasi trgovci obilato koriste.

1. Garancija se izdaje samo za tehnicku robu. Tu garanciju daje proizvodjac no vi se ne obracate proizvodjacu vec trgovcu (iako oni cesto tvrde suprotno). Ako vam budu pravili problem i tvrdili suprotno prijavite ih kantonalnoj inspekciji za promet roba i usluga.

2. Garancija za ne tehnicku robu ne postoji (ili ne mora postojati) ali postoji mogucnost reklamiranja po osnovu za (skrivene) nedostatke na stvari. To je zakonski rok i on je 2 god. (ili je sad 6 mj., nisam siguran). To je zakonski rok i to trgovac mora postovati. Vi imate na izboru da vam se stvar popravi, da se zamjeni ili da vam se vrati vas novac (odnosno da raskinete ugovor ukoliko je vjerovatno da ce opet nastati isti problem). Ukoliko vam budu pravili probleme vi pravo na inspekciju. Rok za nedostatke koji su ociti (npr. kupili ste naocale s slomljenim staklom) je kraci i iznosi 8 dana.

3. Tehnicka roba dakle moze biti pokrivena i garancijom (jamstvom) proizvodjaca ali je pokrivena i po osnovu skrivenih nedostataka na stvari. Tako da ako vam je garancija istekla mozete reklamirati po ovom drugom osnovu.

Ukoliko zamijenite stvar za neku novu tad vam garancija (odnosno pravo na povrat po osnovu nedostataka) pocinje teci iznova.

Cijena za ostvarivanje ovih prava uopce nije bitna (sto isto tako trgovci cesto vole reci). Nije bitno da li ste kupili nesto od 10 i 1000 KM.

Takodjer, svi troskovi slanja pokvarene stvari/stvari s manom, prijevoza i sl. su na trgovcu i svakako ih trazite da vam i to plate. Ukoliko nece, opet ih prijavite inspekciji.

rajvosa-mitre

Post by rajvosa-mitre » 19/06/2014 17:22

uzeo sam tene u jednoj radnji ali mi ne odgovaraju pa cu ih vjerovatno vratiti,imam naravno racun,nisu nosene,mogu li samo zamjeniti za neke druge tene ili mogu traziti povrat novca?

skafiskafsnjak

Post by skafiskafsnjak » 22/04/2016 14:13

Da ne otvaram novu temu....

Znate li, koliko puta mogu laptop nositi na servis tj. nakon koliko puta mogu traziti novi laptop .... Nosio sam vec 3 puta, nosu napravili, jednu te istu stvar... Cccc

skafiskafsnjak

Post by skafiskafsnjak » 24/04/2016 20:30

skafiskafsnjak wrote:Da ne otvaram novu temu....

Znate li, koliko puta mogu laptop nositi na servis tj. nakon koliko puta mogu traziti novi laptop .... Nosio sam vec 3 puta, nosu napravili, jednu te istu stvar... Cccc
iko ? :-)

tututuuuu

Post by tututuuuu » 24/04/2016 20:36

skafiskafsnjak wrote:

iko ? :-)
koliko dugo je laptop bio na servisu? Ako i dalje nije napravljeno ili nije napravljeno kako treba prijavi ih inspekciji kantona (u kojem vec zivis) i trazi od inspekcije da im nalozi da ti ili daju novi laptop ili da ti vrate novac, kako zelis. A mozes prvo i trgovcu zaprijetiti inspekcijom ako ti odbije vratiti novac ili dati novi laptop.

skafiskafsnjak

Post by skafiskafsnjak » 24/04/2016 20:43

laptop sam direkt nosio u servis ... kupljen je u Tuzli, a servis u Sarajevu , pa brze da ide.

3 puta nosen zbog istog kvara...nisu napravili ... Sad je trenutno na servisu ...ako ne poprave, onda cu da djelujem.
SAmo me interesuje, zakonski, koliko puta mogu "ne popraviti" ?

tututuuuu

Post by tututuuuu » 24/04/2016 20:52

skafiskafsnjak wrote:laptop sam direkt nosio u servis ... kupljen je u Tuzli, a servis u Sarajevu , pa brze da ide.

3 puta nosen zbog istog kvara...nisu napravili ... Sad je trenutno na servisu ...ako ne poprave, onda cu da djelujem.
SAmo me interesuje, zakonski, koliko puta mogu "ne popraviti" ?
Ne mogu se sad sjetiti i mislim da to zakonom nije specificirano koliko nesto puta moras odnjeti na servis da bi imao pravo traziti novu stvar (samo se spominje ako je kod njih na servisu duze od mjesec dana ili nesto malo vise). Ali ako u razumnom roku nije napravljeno to je to, a cini mi se da se upravo spominje razuman rok, a razuman rok je svakako tri puta za istu stvar a nisu je uspjeli popraviti.

ako ne bude u redu i sad zaprijeti im inspekcijom, a ako im to ne bude dovoljno onda ih stvarno i prijavi.

calculator

Post by calculator » 24/04/2016 22:26

Čitaj.... http://www.mvteo.gov.ba/zakoni/zakoni/d ... gTag=bs-BA

Post Reply