Zakon o registrovanju motocikla u BiH

Podforum za motocikliste...

Moderator: Bobi

Post Reply
Ringhio

Zakon o registrovanju motocikla u BiH

Post by Ringhio » 09/04/2011 02:47

Pozdravljam sve motoriste ovdje, one koji su to bili i one koji ce to biti.

Da odpocnemo.

Kako primjetiH u sluzbenom listu uveden je famozni zakon o " sezonskom " registrovanju motocikala, trocikala, cetverocikala ili ti ga vozila koja se ne mogu voziti cijelu godinu. Naime zakon je sljedeci, registrovati motore mozemo na period ne manji od 6 mjeseci, znaci 6 mjeseci 7-8 koliko nam je volja. Posto me kopkalo odem do Sarajevo Osiguranja i rekoh de zacas provjeri koliko me izadje registracija za motor po tom i tom clanu. Gleda on kao zbunjen u mene, ovaj sluzbenik na salteru. Rekoh taj i taj zakon ( mislim da je 208 clan 4 ako se ne varam ). Neznam ja kaze za taj zakon, to nije uvedeno. E reko tu sam te i ceko, i lagano mu izvalim hartije na stol i pokazem sve crno na bijelo. Uveden je reko 1.1. ove godine u primjeni, ti si obavezan da mi omogucis da ja registrujem motor po tim pravilima. Ahaaaa kaze, pravi se on lud, cek da pogledam, otvori nekakve svoje dokumente i veli za 6 mjeseci placas 80% osiguranja od ukupne cife ( odjednom zna za zakon i to ima isprintano koliko izadje registracija ). Znaci placamo 80% od one cijene koja je za cijelu godinu. Po meni pljacka i totalna glupost, ako je vec 6 mjeseci a ne 12 sto nije 50 % jer registujes pola godine, za pola godine bi trebo i platiti.

Jel se ko josh raspitivo oko toga i imali josh kakvih informacija, neke druge osiguravajuce kuce mozda nude manje. Saznadoh za osiguravajucu kucu Brcko Gas. Rekose mi da je kod njih registracija manja za 100 km nego kod ostalih. To je za auta ali nisam dobavio informaciju za motocikle. Cim nadjem broj nazovem pa vam prosljedim.

Drugi apsurd je porez na luksuz koji je na primjeni kako ja znam samo u nasem TZ kantonu. Naime ako vozis motor mladji od 7 godina duzan si na registraciju dati jos 100 km kao za taj neki porez na luksuz. Prijatelja mi registracija izadje 550 km, ja za auto platim 450 i vozim ga cijelu godinu, on se izuje za 550 km vozi 3 mjeseca i stavi u garazu. Jel normalno ? Nije. Sama drzava te simulira da ti kupis sto stariji motor da bi izbjego taj porez, a samim time stavio sebe u opasnost te ostale u saobracaju. Umjesto da meni daje taj porez sto ja vozim stariji motor od 7 godina, koji se nemoze porediti s ovim koji je 2010 ili 2011 godiste ima abs, milion nekakvih elektronskih vragova, a ovaj moj mrtva sirovina, gas kocnica i zdravo, sam tvorac svoje srece.

Ima i caka za Brcko. Prevedes na nekoga tamo motor, koga znas, prijatelja familiju sta ja znam, izvadis punomoc i registrujes ga tamo. Ti imas punomoc i vozis ga na punomoci. Prijatelj je za R1 platio registraciju 270 km :)

Budalastinja.

Incub

Re: Zakon o registrovanju motocikla u BiH

Post by Incub » 10/04/2011 15:45

Ima jos i gorih opcija.
Prosle godine sam platio registraciju 950 KM, nisam mogao vjerovati (doduse bilo je nesto oko 50Km za zamjenu saobracajne). Dosta raje nije ni pomislilo da ragistruje.
Jeste taj porez uveden u TK-mislim da mi je uplatnica bila oko 250KM samo za to sranje.
Najzalosnije je bilo sto sam motor provozao samo jedne noci u Avgustu , ostalo sve garaza.
Sad u maju opet registracija,ako bude kakvih informacija postujte.
Imam utisak da je nekom u interesu da mi njih i ne registrujemo jer ko ce ovako nastaviti, mada nece biti rezultata jer se broj motora nece promjeniti.
Svi znamo da je ovo skup hobi pa izvolite.

Ringhio

Post by Ringhio » 10/04/2011 22:20

Incub wrote:Ima jos i gorih opcija.
Prosle godine sam platio registraciju 950 KM, nisam mogao vjerovati (doduse bilo je nesto oko 50Km za zamjenu saobracajne). Dosta raje nije ni pomislilo da ragistruje.
Jeste taj porez uveden u TK-mislim da mi je uplatnica bila oko 250KM samo za to sranje.
Najzalosnije je bilo sto sam motor provozao samo jedne noci u Avgustu , ostalo sve garaza.
Sad u maju opet registracija,ako bude kakvih informacija postujte.
Imam utisak da je nekom u interesu da mi njih i ne registrujemo jer ko ce ovako nastaviti, mada nece biti rezultata jer se broj motora nece promjeniti.
Svi znamo da je ovo skup hobi pa izvolite.

950 ? Nevjerovatno. Intruder 1800 ccm ?

Da svakako da je skup sport, uracunajmo samo gorivo, opremu koju moramo kupovati te dijelove do kojih se tesko dolazi. Sve to skupa mnogo mnogo kosta, ali nije mi zao dati na to niti posljednju marku. Zao mi je dati za registraciju tako silne novce jer smatram da za to nema nikakve osnove. Sad posljednja informacija koju sam dobio je ta da ce registracija poskupiti od sutra, ne od 1 Maja kako su predhodno najavili. Ostaje nam da vidi koliko ce sada kostati.

esso_sa

Post by esso_sa » 11/04/2011 08:52

Ta mogucnost registrovanja na odredjen broj mjeseci je definitivno usvojena ali primjena naravno stoji.... Zasto, ne znam....
Prije par dana me zaustavio policajac na motoru zbog rutinske kontrole i, posto je vidio da mi uskoro istice registracija, fino mi rece da se raspitam da registrujem motor na 6 mjeseci jer, kako on rece, "provjerena informacija" je da ce mi troskovi registracije bit duplo manji.
U petak sam registrovao motor i, ljudi koji su mi radili registraciju su direktno pitali nacelnika jedne od sarajevskih opstina da li se moze uraditi registracija na 6 mjeseci i ovaj je rekao da nema jos nista od toga.
Kao, govorka se ali nista nema konkretno....
Znaci, jos neko vrijeme ce da nas lupaju po usima iako je zakon usvojen i stupio na snagu al ne cudi me vise nista obzirom u kakvoj zemlji zivimo.... :x

Incub

Post by Incub » 11/04/2011 12:33

Evo sad sam dobio odgovor, Brcko Gas osiguranja, da je moguca registracija na 6 mjeseci.
Cekam da vidim cifru koja ce biti pa da uporedim sa onim deranjem od prosle godine.

Incub

Post by Incub » 11/04/2011 13:29

Opcija osiguranja na 6 mjeseci još uvijek nije pravno zaživjela I ako je ona lošija verzija iz razloga što polisu plaćate za 6 mjeseci a sve ostale dadžbine kao da registrujete I na godinu dana, tako da bi vas u konačnici registracija na 6 mjeseci izašla za 100 KM jeftinije.
Eto ovako je to strucnije objasnjeno. Mala je to razlika

Ghibli

Post by Ghibli » 11/04/2011 16:40

Nego ljudi, sta vi mislite da se organizujemo za proteste radi ovoga, jer su registracije ne bezobrazno preskupe, nego je to harach na nivou na kojem bi im i Superhik pozavidio.... Pa da se saberemo iz cijele drzave i blokiramo malo saobracaj po prijestonici i po onom auto-putu u pokusaju (ko sto je ekipa iz HR uradila na ulazu u tunel). A?

Ringhio

Post by Ringhio » 11/04/2011 22:20

Ghibli wrote:Nego ljudi, sta vi mislite da se organizujemo za proteste radi ovoga, jer su registracije ne bezobrazno preskupe, nego je to harach na nivou na kojem bi im i Superhik pozavidio.... Pa da se saberemo iz cijele drzave i blokiramo malo saobracaj po prijestonici i po onom auto-putu u pokusaju (ko sto je ekipa iz HR uradila na ulazu u tunel). A?

Predlagao sam to na jednom hrvatskom moto forumu, raji iz Bosne koja je tu naravno, i nesto mi je bio slab odziv. Ja sam definitivno za. Jedno veliko ogromno DA. Mogu se aktivirati i pokusati dovesti barem 10 momaka sa svojim motorima. Ja sam tu, odazvat cu se sigurno, u bilo koje vrijeme i bilo kad.

Post Reply