Zakon o praznicima

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Post Reply
yaha

#1 Zakon o praznicima

Post by yaha » 09/04/2009 10:04

pozdrav...ev rovio sam po forumu da vidim ima li negdje slicna tema, pa naletih na jednom mjestu, ali je jako stara i cini mi se vec zatvorena...htio bih pitati je li usvojen zakon o praznicima, na bilo kom od beskonacno mnogo nivoa vlasti kod nas? konkretan problem je sto je u nedjelju 12.04.2009.g katolicki Uskrs, a na mom fakultetu je tada zakazan ispit, necu sada spominjati o kom je fakultetu rijec, osim da je na sarajevskom univerzitetu. poslao sam mail sefici studentske, mislio sam da se mozda ne zna (naivno), pa da ih obavijestim i zamolim da se ispit pomjeri, ali sam dobio odgovor da im j zao, i da nije praksa pomjerati ispite zbog vjerskih praznika, uz "iskrene" cestitke za praznik koji cu provesti u skolskoj klupi. naravno da nije praksa jer su neki drugi praznici ionako neradni dani. znam da na ovaj problem nailaze i student drugih fakulteta i univerziteta, pa ne bih zelio da ova tema krene u smjeru nekog nacional-sovinistickog prepucavanja kako sve zavrsi ovdje kod nas, nego da mi neko da konkretan odgovor, da vidim mogu li se zaliti i pozvati na neki zakon...zahvaljujem!

karanana

#2 Re: Zakon o praznicima

Post by karanana » 09/04/2009 10:08

provjeri sa kolegama, jeli ovaj dopis zaista tacan. recimo, pitaj kolege muslimane jeli im se desilo da im je ispit odgodjen ili da nije odgodjen u vrijeme bajramskih praznika. ako im je ispit odgodjen onda imas razlog da im se naj...s svega hipokratsko-nacionalistickog

madner

#3 Re: Zakon o praznicima

Post by madner » 09/04/2009 10:13

Zakon vazi za zaposlenike kolko znam, ne za studente.

yaha

#4 Re: Zakon o praznicima

Post by yaha » 09/04/2009 10:17

rekoh da zbog nekih drugih praznika ispiti nisu odgodjeni, samo zato sto su ti dani bili vec proglaseni neradnim i slavili su se dva dana, a ja i kolege koje slave predstojeci praznik nemamo pravo ni na jedan dan koji je usput i nedjelja..ustvari ja mogu ne doci na ispit, i paltiti samo 100km ako ga ne polozim do kraja godine...et nadam se da cu dobiti odgovor oko zakona...rekoh da na drugim univerzitetima/sveucilistima ljudi imaju iste probleme, pa bih zelio i njima pomoci, jer znam kako je kada znas da ces za najveci praznik sjediti u klupi i kuci doci krajem tog dana...btw ovo nije prvi put da mi se desi da imam ispit na isti praznik na istom fakultetu

yaha

#5 Re: Zakon o praznicima

Post by yaha » 09/04/2009 10:20

madner wrote:Zakon vazi za zaposlenike kolko znam, ne za studente.

Znaci da nece biti ispita ako profesori slave, osim ako ne nadju asistenta koji ne slavi pa da taj dio posla uradi za njih...lijepo...u svakom slucaju hvala na odgovoru

madner

#6 Re: Zakon o praznicima

Post by madner » 09/04/2009 10:20

Pored praznika koji se u Federaciji Bosne i Hercegovine proslavljaju kao državni praznici, Zakonom o radu (“Službene novine Federacije BiH”,broj 43/99, 32/00 i 29/03) utvrđeno je pravo zaposlenika da odsustvuje sa posla četiri radna dana tijekom jedne kalendarske godine radi zadovoljavanja njegovih vjerskih odnosno tradicijskih potreba, s tim da se odsustvo od dva dana koristi uz naknadu plaće - kao plaćeno odsustvo, a dva dana kao neplaćeno odsustvo.

Znaci samo pravo zaposlenika. Ti kao student se ne mozes dakle pozvati na ovo i pravno gledano fakultet je u pravu.

yaha

#7 Re: Zakon o praznicima

Post by yaha » 09/04/2009 10:39

madner wrote:Pored praznika koji se u Federaciji Bosne i Hercegovine proslavljaju kao državni praznici, Zakonom o radu (“Službene novine Federacije BiH”,broj 43/99, 32/00 i 29/03) utvrđeno je pravo zaposlenika da odsustvuje sa posla četiri radna dana tijekom jedne kalendarske godine radi zadovoljavanja njegovih vjerskih odnosno tradicijskih potreba, s tim da se odsustvo od dva dana koristi uz naknadu plaće - kao plaćeno odsustvo, a dva dana kao neplaćeno odsustvo.

Znaci samo pravo zaposlenika. Ti kao student se ne mozes dakle pozvati na ovo i pravno gledano fakultet je u pravu.

Hvala na konkretnom odgovoru, samo mi jos odgovori ako mozes postoji li zakon o praznicima na bilo kom nivou vlasti? Vidim da se ovdje poziva na Zakon o radu.

madner

#8 Re: Zakon o praznicima

Post by madner » 09/04/2009 11:00

Zakonom o praznicima (“Službeni list R BiH”, broj 2/92 i 13/94) koji je preuzet i koji se u skladu sa Ustavom Federacije BiH primjenjuje kao federalni zakon, određeno je da su međunarodni praznici koji se slave u Federaciji Bosni i Hercegovini Nova Godina, Prvi svibanj i Dan pobjede nad fašizmom.

Prema Zakonu Nova godina se slavi 1. i 2. siječanj,

Prvi svibanj - Praznik rada se slavi 1. i 2. svibanj.

Ako jedan od dana u koje se slavi Nova Godina i Prvi svibanj padaju u nedjelju, praznikom se smatra prvi naredni dan poslije ta dva dana.

Deveti svibanj – Dan pobjede nad fašizmom se proslavlja radno.

Zakonom o proglašenju 1. ožujka Danom nezavisnosti Bosne i Hercegovine (“Službeni list R BiH”, broj 9/95), određeno je da je 1. ožujak Dan nezavisnosti Bosne i Hercegovine praznik i na taj dan državni organi, poduzeća i druga pravna lica ne rade.

Zakonom o proglašenju 25. studenog Danom državnosti Bosne i Hercegovine (“Službeni list R BiH”, broj 9/95), određeno je da je 25. studeni Dan državnosti Bosne i Hercegovine i da na taj dan državni organi, poduzeća i druga pravna lica ne rade.

U smislu gore iznesenog, Dan nezavisnosti Bosne i Hercegovine – 1. ožujak i dan državnosti Bosne i Hercegovine – 25. studeni, se slave samo jedan dan i to na dan samog praznika.

Pored praznika koji se u Federaciji Bosne i Hercegovine proslavljaju kao državni praznici, Zakonom o radu (“Službene novine Federacije BiH”,broj 43/99, 32/00 i 29/03) utvrđeno je pravo zaposlenika da odsustvuje sa posla četiri radna dana tijekom jedne kalendarske godine radi zadovoljavanja njegovih vjerskih odnosno tradicijskih potreba, s tim da se odsustvo od dva dana koristi uz naknadu plaće - kao plaćeno odsustvo, a dva dana kao neplaćeno odsustvo.

Ne znam da li je donesen drugi zakon na nivou BiH, onda ovaj vise ne vrijedi.

yaha

#9 Re: Zakon o praznicima

Post by yaha » 09/04/2009 11:30

Hvala na ovako iscrpnom odgovoru...znaci papir i olovku i na ispit umjesto na rucak...lijepo...

Skyfox

#10 Re: Zakon o praznicima

Post by Skyfox » 09/04/2009 11:40

a ni za zaposlenike ne vazi uvijek, nazalost

madner

#11 Re: Zakon o praznicima

Post by madner » 09/04/2009 11:42

Skyfox wrote:
To je vec prekrsaj zakona, zali se inspekiciji za rad.

Skyfox

#12 Re: Zakon o praznicima

Post by Skyfox » 10/04/2009 00:04

madner wrote:
Skyfox wrote:
To je vec prekrsaj zakona, zali se inspekiciji za rad.
mozda u drzavi u kojoj me ne bi mogli otpustiti radi te zalbe...

♥ Julianna ♥

#13 Re: Zakon o praznicima

Post by ♥ Julianna ♥ » 11/04/2009 15:14

Jedini zakon o praznicima je da je praznik zakon!

kockica_kockica

#14 Re: Zakon o praznicima

Post by kockica_kockica » 11/04/2009 15:58

yaha wrote:rekoh da zbog nekih drugih praznika ispiti nisu odgodjeni, samo zato sto su ti dani bili vec proglaseni neradnim i slavili su se dva dana, a ja i kolege koje slave predstojeci praznik nemamo pravo ni na jedan dan koji je usput i nedjelja..ustvari ja mogu ne doci na ispit, i paltiti samo 100km ako ga ne polozim do kraja godine...et nadam se da cu dobiti odgovor oko zakona...rekoh da na drugim univerzitetima/sveucilistima ljudi imaju iste probleme, pa bih zelio i njima pomoci, jer znam kako je kada znas da ces za najveci praznik sjediti u klupi i kuci doci krajem tog dana...btw ovo nije prvi put da mi se desi da imam ispit na isti praznik na istom fakultetu

ja sam se izborila na svom fakultetu... i 13.4. su svi ispiti otkazani... osim toga, ako za Bajram fakultet ne radi i to se podrazumjeva, onda ti moraju kao dati taj dan off na fakultetu kao osobi koja slavi taj vjerski praznik i pri tome ti profesori ne bi trebali dati minus...

e sad stvarnost kod nas je drugacija.... sam kao jedinka nista ne mozes :( na zalost... moras skupiti sve studente sa svoje godine koji slave uskrs da bi nesto pokrenuli....

sretno...

p.s. mene su optuzili da to ne postoji kod nas i da izmisljam.. sad vidim da moj fakultet nije jedini koji krsi prava ...

cyprus

#15 Re: Zakon o praznicima

Post by cyprus » 11/04/2009 16:04

Ti bi se MORO izborit za pravo da taj ispit imaš van dana kada ti je praznik.

Post Reply