Zakon o popisu stanovnistva zadire u Ustav BiH

slogabn
Location: Psalm 137:9 Blessed is the one who grabs your little children and smashes them against a rock.

#1 Zakon o popisu stanovnistva zadire u Ustav BiH

Post by slogabn » 26/08/2013 16:21

Zakon o popisu stanovnistva, odnosno pitanje pod br. 24 gdje se navodi Etnicka pripadnost/nacionalnost zadire u Ustav BiH, a i prijasnje Ustave BiH - SRBiH i RBiH. U svakom od tih Ustava jasno stoji da su Srbi, Hrvati, Bosnjaci zajedno sa ostalim samo NARODI. Znaci oni nisu prepoznati kao tri nacije i nacionalne manjine, nasto pitanje br. 24 sugerise.

Pitanje treba da glasi - Etnicka pripadnost/Narodnost.

Nacionalnost treba da se izbaci jer po pojmanju nacije svi stanovnici BiH koji imaju pravo na izjasnjavanje su automatski pripadnici Bosanske nacije (...).

Znaci, pitanje pod br. 24 je napisano da izjednaci nacionalnu i etnicku pripadnost, odnosno da ponisti pojam nacije koji se koristi svugdje u svijetu i da se time dokaze da u Bih zive TRI NACIJE i neke druge nacije koje nisu tako vazne, dok se istovremeno namece ljudima da se izjasnjavaju kao BOSANCI i Hercegovci dabi se tim stvorila slika kako BiH nije Drzava BOSANSKIH NARODA koji zajedno cine BOSANSKU NACIJU, vec da je to ljustura koja treba da se raspane.

Prihvatanje pitanje 24 je veca izdaja od Dejtona. Pozivam sve normalne koji imaju imalo moci, poznanstva i bilo kakvog utjecaja u dejtonskoj BiH da nesto preduzmu ili da pozovu narod na BOJKOT POPISA.

Ujedno se zahvaljujem politickoj partiji Nasa Stranka sto je podnjela tuzbu u vezi ovog zakona, i jedina prepoznala velicinu ovog pitanja.
Last edited by slogabn on 30/08/2013 18:04, edited 2 times in total.

karanana

#2 Re: Zakon o popisu stanovnistva zadire u Ustav BiH

Post by karanana » 26/08/2013 16:24

slazem se, osim sa onim dijelom gdje negiras hercegovinu kao ravnopravni dio koji zajedno i ravnopravno cini drzavu bosnu i hercegovinu. a i ti samim tim upadas u klopku milorada dodika koji za bosnu kaze da je regija, isto ko sto ti to govoris i za hercegovinu.

Basvod

#3 Re: Zakon o popisu stanovnistva zadire u Ustav BiH

Post by Basvod » 26/08/2013 16:50

Ko kaze da zadire?
Sto ga Ustavni sud BiH ne proglasi neustavnim?
I sta cemo sa Ustavom FBiH?
http://www.ustavnisudfbih.ba/bs/dokumen ... _tekst.pdf
Član 8 (1) Delegate Doma naroda biraju kantonalne skupštine iz reda svojih delegata proporcionalno nacionalnoj strukturi stanovništva.
Član 17a Vitalni nacionalni interesi konstitutivnih naroda su definirani na slijedeći način:
Ukupna nacionalna struktura sudske policije održavat će nacionalnu strukturu stanovništva Federacije, a za svaku od lokalnih jednica održavat će nacionalnu strukturu stanovništva u tom kantonu ili općini.

Narodi u BiH = Nacije
To je zavrsena prica. Zakon je samo tacka na i.

slogabn
Location: Psalm 137:9 Blessed is the one who grabs your little children and smashes them against a rock.

#4 Re: Zakon o popisu stanovnistva zadire u Ustav BiH

Post by slogabn » 26/08/2013 16:59

karanana wrote:slazem se, osim sa onim dijelom gdje negiras hercegovinu kao ravnopravni dio koji zajedno i ravnopravno cini drzavu bosnu i hercegovinu. a i ti samim tim upadas u klopku milorada dodika koji za bosnu kaze da je regija, isto ko sto ti to govoris i za hercegovinu.
Ne, upravo suprotno. Hercegovina kao jedna regija u imenu drzave koja se stoljecima zvala BOSNA je upravo problem koji ide na ruku Dodiku da moze da tvrdi da BiH nije drzava vec da se radi o dvije regije. BiH je nametnutna terminologija za koju se narod nije izjasnio ni tad kad je nametnuta, ni do dan danas pa mislim da bi se to pitanje u doglednoj buducnosti trebalo naci na dnevnom redu.
Last edited by slogabn on 26/08/2013 17:15, edited 1 time in total.

slogabn

#5 Re: Zakon o popisu stanovnistva zadire u Ustav BiH

Post by slogabn » 26/08/2013 17:09

Basvod wrote:
Član 17a Vitalni nacionalni interesi konstitutivnih naroda su definirani na slijedeći način:
Narodi u BiH = Nacije
To je zavrsena prica. Zakon je samo tacka na i.
To se desava jer zakone podnose uglavnom Srbi koji izjednacavaju pojam nacije i naroda iz nama poznatih razloga, a to sto neobrazovan kadar iz tzv. probosanskog kurpusa to sve podrzava to se zove izdaja. Normalno je da se tome mora stati u kraj. Ne moze zakon biti jaci od Ustava.

Zar ne vidis kako je nebulozno to sastavljeno pod Clan 17. Cuj to nacionalni interesi konst. naroda. :-)

Basvod

#6 Re: Zakon o popisu stanovnistva zadire u Ustav BiH

Post by Basvod » 26/08/2013 17:15

Pa jesu li Srbi sastavili Ustav FBIH? :-)

slogabn

#7 Re: Zakon o popisu stanovnistva zadire u Ustav BiH

Post by slogabn » 26/08/2013 17:23

Basvod wrote:Pa jesu li Srbi sastavili Ustav FBIH? :-)
Zajedno sa drugim. Ali de se vrati temi, nema veze ko je tipko, ko je diktirao, da li je hakerski napad ili je administrator pogresno unio podatke. Tema je USTAV BiH i zakon koji zadire u taj ustav. Ako zelis pisati o ustavu federacije otvori sebi temu pa razvaljuj.

Hafis

#8 Re: Zakon o popisu stanovnistva zadire u Ustav BiH

Post by Hafis » 26/08/2013 18:21

slogabn wrote:
karanana wrote:slazem se, osim sa onim dijelom gdje negiras hercegovinu kao ravnopravni dio koji zajedno i ravnopravno cini drzavu bosnu i hercegovinu. a i ti samim tim upadas u klopku milorada dodika koji za bosnu kaze da je regija, isto ko sto ti to govoris i za hercegovinu.
Ne, upravo suprotno. Hercegovina kao jedna regija u imenu drzave koja se stoljecima zvala BOSNA je upravo problem koji ide na ruku Dodiku da moze da tvrdi da BiH nije drzava vec da se radi o dvije regije. BiH je nametnutna terminologija za koju se narod nije izjasnio ni tad kad je nametnuta, ni do dan danas pa mislim da bi se to pitanje u doglednoj buducnosti trebalo naci na dnevnom redu.
Za mnogo se stvari nije narod pitao, tako kad bi otvorili sva ta pitanja gdje bi nam kraj bio. Nije naziv ove države Titov Drvar pa ćemo to časkom, manje više neće se niko ni buniti.
Berlnskim kongresom i dolaskom AU ondašnja Bosna dobiva naziv Bosna i Hercegovina. I tako je ostalo kroz sva daljnja državna uređenja do danas. I sad bi to navodno trebalo ''ispravljati'' jer je od neobično važnog značaja. Malo prekasno čini mi se, barem meni.
Doduše, postoji ona stara: pokreni inicijativu, javnu raspravu, a bogami i parlamentarnu, pa ako ima stranaka s takvim političkim opredjeljenjem, još ako čine 2/3 poslanika, idemo u ustavno preimenovanje imena države....ali to poslije donošenja ovih zakona o JMB, o javnim nabavkama, o državljanstvu i dr.

cyprus

#9 Re: Zakon o popisu stanovnistva zadire u Ustav BiH

Post by cyprus » 26/08/2013 20:52

Joj koje budalaštine... Majke vam pročitajte nešto...

slogabn

#10 Re: Zakon o popisu stanovnistva zadire u Ustav BiH

Post by slogabn » 26/08/2013 23:05

cyprus wrote:Joj koje budalaštine... Majke vam pročitajte nešto...
Pa pobugu dragi zasto? Zato sto sam u vezi Hercegovine napisao svoj stav? Sto zaobilazite temu nego izvlacite dio koji stoji u zagradama (sto znaci da nije bitan za temu) i sa tim zelite da pokazete kako sam ja neobrazovan jer ne prihvatam podjelu DRZAVE BOSNE jer se jednom Agi Rizvanbegovicu tako htjelo? Pa to je ljudi moji bio uvod u apsurd drzavu. Kako ne shvatate da sav svijet zna samo za BOSNU, kad im spomenes da si iz Bosne i Hercegovine gledaju te k'o budalu, onda kad se ispravis i kazes da si iz Bosne onda te razumiju.

Pa dajte ljudi ne trazite da se stalno ponavljamo i vracamo u historiju. Vi prihvatate Agine i Alijene podjele, ja ne. Niti sam ja ovdje da vama mjenjam misljenje, niti vi meni ovdje mozete promjeniti moje misljenje. Mozemo li se onda osvrnuti na Ustav BiH koji priznajete i na temu da zakon o popisu stanovnistva zadire u taj Ustav.
Last edited by slogabn on 27/08/2013 17:36, edited 1 time in total.

hercegovac_pravi

#11 Re: Zakon o popisu stanovnistva zadire u Ustav BiH

Post by hercegovac_pravi » 26/08/2013 23:13

Netačno. ali u potpunosti

muzicar_iz_parka

#12 Re: Zakon o popisu stanovnistva zadire u Ustav BiH

Post by muzicar_iz_parka » 26/08/2013 23:14

Ustav je tu da se mjenja po potrebi uz odgovarajuću većinu, nije sveta krava.
Naravno shodno evropskim i konvencijama UN-a na koje se BiH obavezala određene stvari poput ljudskih prava, slobode medija, itd. se ne smiju mjenjati.
Ako se zakon o popisu kosi sa ustavom prema nečijem mišljenju, može se podnijeti žalba ustavnom sudu BiH, pa šta odluči.

slogabn

#13 Re: Zakon o popisu stanovnistva zadire u Ustav BiH

Post by slogabn » 26/08/2013 23:14

hercegovac_pravi wrote:Netačno. ali u potpunosti
Sta je netacno? Da zakon o popisu stanovnistva zadire u Ustav BiH, ili?

slogabn

#14 Re: Zakon o popisu stanovnistva zadire u Ustav BiH

Post by slogabn » 26/08/2013 23:16

muzicar_iz_parka wrote:Ustav je tu da se mjenja po potrebi uz odgovarajuću većinu, nije sveta krava.
Naravno shodno evropskim i konvencijama UN-a na koje se BiH obavezala određene stvari poput ljudskih prava, slobode medija, itd. se ne smiju mjenjati.
Ako se zakon o popisu kosi sa ustavom prema nečijem mišljenju, može se podnijeti žalba ustavnom sudu BiH, pa šta odluči.
Zakoni ne mogu da zadiru u Ustav. Prvo se mjenja Ustav pa se onda zakoni prilagodjavaju Ustavu.

hercegovac_pravi

#15 Re: Zakon o popisu stanovnistva zadire u Ustav BiH

Post by hercegovac_pravi » 26/08/2013 23:27

slogabn wrote:
hercegovac_pravi wrote:Netačno. ali u potpunosti
Sta je netacno? Da zakon o popisu stanovnistva zadire u Ustav BiH, ili?
već sam objasnio na drugoj temi zašto je vaše interpretiranje ovog zakona toliko jalovo.
Uostalom, ko te spriječava da podneseš tužbu Ustavnom Sudu?

cyprus

#16 Re: Zakon o popisu stanovnistva zadire u Ustav BiH

Post by cyprus » 29/08/2013 22:15

slogabn wrote:
cyprus wrote:Joj koje budalaštine... Majke vam pročitajte nešto...
Pa pobugu dragi zasto? Zato sto sam u vezi Hercegovine napisao svoj stav? Sto zaobilazite temu nego izvlacite dio koji stoji u zagradama (sto znaci da nije bitan za temu) i sa tim zelite da pokazete kako sam ja neobrazovan jer ne prihvatam podjelu DRZAVE BOSNE jer se jednom Agi Rizvanbegovicu tako htjelo? Pa to je ljudi moji bio uvod u apsurd drzavu. Kako ne shvatate da sav svijet zna samo za BOSNU, kad im spomenes da si iz Bosne i Hercegovine gledaju te k'o budalu, onda kad se ispravis i kazes da si iz Bosne onda te razumiju.

Pa dajte ljudi ne trazite da se stalno ponavljamo i vracamo u historiju. Vi prihvatate Agine i Alijene podjele, ja ne. Niti sam ja ovdje da vama mjenjam misljenje, niti vi meni ovdje mozete promjeniti moje misljenje. Mozemo li se onda osvrnuti na Ustav BiH koji priznajete i na temu da zakon o popisu stanovnistva zadire u taj Ustav.
Mah to nisam ni čito, a koliko je to šuplje o čemu pričaš, posebna je tema... Nego sam mislio na tu budalaštinu iz naslova :-)

vaučer

#17 Re: Zakon o popisu stanovnistva zadire u Ustav BiH

Post by vaučer » 29/08/2013 22:16

Ovi koji iz ljubavi amputiraju Hercegovinu su mi najdraži.
Piss off jebote.

uzgajivac

#18 Re: Zakon o popisu stanovnistva zadire u Ustav BiH

Post by uzgajivac » 29/08/2013 22:26

slogabn wrote: Pozivam sve normalne koji imaju imalo moci, poznanstva i bilo kakvog utjecaja u dejtonskoj BiH da nesto preduzmu ili da pozovu narod na BOJKOT POPISA.
prije bojkota treba rijesiti jedan detalj. da se predsjednici stranaka, velikih i malih, ovog i onog entiteta, prvo izjasne ko su oni, pa cemo onda odlucivati da li cemo da bojkotujemo.
Last edited by uzgajivac on 29/08/2013 22:26, edited 1 time in total.

slogabn

#19 Re: Zakon o popisu stanovnistva zadire u Ustav BiH

Post by slogabn » 29/08/2013 22:26

cyprus wrote:Mah to nisam ni čito, a koliko je to šuplje o čemu pričaš, posebna je tema... Nego sam mislio na tu budalaštinu iz naslova :-)
Ja napisao i pojasnio zasto zakon zadire u Ustav BiH, a ti kazes da je to budalestina. Ako je, de mi onda citiraj dio Ustava BiH u kojem stoji da je BiH Drzava TRI NACIJE i nacionalnih manjina.

slogabn

#20 Re: Zakon o popisu stanovnistva zadire u Ustav BiH

Post by slogabn » 29/08/2013 22:29

uzgajivac wrote:
slogabn wrote: Pozivam sve normalne koji imaju imalo moci, poznanstva i bilo kakvog utjecaja u dejtonskoj BiH da nesto preduzmu ili da pozovu narod na BOJKOT POPISA.
prije bojkota treba rijesiti jedan detalj. da se predsjednici stranaka, velikih i malih, ovog i onog entiteta, prvo izjasne ko su oni, pa cemo onda odlucivati da li cemo da bojkotujemo.
Oni su se izjasnili 2+2+2 Tri nacije, tri tora, nakon popisa tri drzave. Nema vise BiH.

cyprus

#21 Re: Zakon o popisu stanovnistva zadire u Ustav BiH

Post by cyprus » 29/08/2013 22:29

slogabn wrote:
cyprus wrote:Mah to nisam ni čito, a koliko je to šuplje o čemu pričaš, posebna je tema... Nego sam mislio na tu budalaštinu iz naslova :-)
Ja napisao i pojasnio zasto zakon zadire u Ustav BiH, a ti kazes da je to budalestina. Ako je, de mi onda citiraj dio Ustava BiH u kojem stoji da je BiH Drzava TRI NACIJE i nacionalnih manjina.
Citiraj mi ti dio Ustava kojim se brani da se tri konstitutivna naroda i manjine nazivaju nacijama :-D

slogabn

#22 Re: Zakon o popisu stanovnistva zadire u Ustav BiH

Post by slogabn » 29/08/2013 22:32

cyprus wrote:
slogabn wrote:
Citiraj mi ti dio Ustava kojim se brani da se tri konstitutivna naroda i manjine zovu nacijama :-D

Dotad ću te podsjetiti da sve što nije zabranjeno - dozvoljeno je...
Nije istina. Ono sto pise u Ustavu je nesto sto se ne smije negirati. A stoji da su Srbi, Hrvati, Bosnjaci zajedno sa ostalim samo NARODI.

cyprus

#23 Re: Zakon o popisu stanovnistva zadire u Ustav BiH

Post by cyprus » 29/08/2013 22:35

slogabn wrote:
cyprus wrote:
slogabn wrote:Ja napisao i pojasnio zasto zakon zadire u Ustav BiH, a ti kazes da je to budalestina. Ako je, de mi onda citiraj dio Ustava BiH u kojem stoji da je BiH Drzava TRI NACIJE i nacionalnih manjina.
Citiraj mi ti dio Ustava kojim se brani da se tri konstitutivna naroda i manjine zovu nacijama :-D

Nije istina. Ono sto pise u Ustavu je nesto sto se ne smije negirati. A stoji da su Srbi, Hrvati, Bosnjaci zajedno sa ostalim samo NARODI.
Gdje piše da su SAMO narodi? I ne vidim da se išta negira iz Ustava... Etnička/nacionalna pripadnost ti dođe ko vrat/šija

harač

#24 Re: Zakon o popisu stanovnistva zadire u Ustav BiH

Post by harač » 29/08/2013 22:38

U potpunosti si u pravu kod nerazlikovanja naroda i nacije. Činjenica je da se govori o konstitutivnim narodima, te se i riječ "nation" ili "national" trebalo prevoditi kao "narod/ni", a ne "nacionalni". Naravno, kako Ustav BiH nikada nije zvanično preveden tako se upalo u grešku još od početka i glupost se ponavlja već petnaest godina.

Istovremeno, ne mislim da postoji ustavni problem, niti sam ikada čuo da je neko igdje osporavao jedno pitanje u popisu. Rezultati popisa su, u konačnici, ustavno irelevantni. Državno uređenje se određuje ustavom, a ne demografijom, te dok se on ne promijeni situacija je ista, taman se pokazalo da je jedne "nacije" 0.1%, a druge 99%.

stari grad Visegrad

#25 Re: Zakon o popisu stanovnistva zadire u Ustav BiH

Post by stari grad Visegrad » 29/08/2013 22:39

slogabn wrote:
cyprus wrote:Citiraj mi ti dio Ustava kojim se brani da se tri konstitutivna naroda i manjine zovu nacijama :-D

Ne mozete se pozivati na Daytonski Utsav kad vam odgovara a ne postivati Daytonski Ustav kad vam ne ogovara.
Znaci ne moze rekla-kazala, vec to sto stoji u Daytonskom ustavu treba da se postuje.

Ko ce odgovarati zato sto Zakon o popisu stanovnistva zadire u Ustav BiH? Koji ide iz fotelja u zatvor?
Promjeniti Zakon o popisu stanovnistva zadire u Ustav BiH ili popisa nece biti!

Post Reply