Zakon o drzanju zivotinja (pasa) u kucama?

Za sve koji vole ta divna stvorenja...
Post Reply
Starday

Zakon o drzanju zivotinja (pasa) u kucama?

Post by Starday » 22/08/2011 15:05

Konkretan slucaj je sljedeci:
Kuca je duplex, znaci 2 stana u jednoj kuci. Komsije iz drugog stana su bez naseg odobravanja nabavila psa. Njihov balkon je iznad naseg prozora i pored ulaza u nas stan. Pas (iako je sladak) se redovno popiski na balkonu i to fino pada nama pored ulaznih vrata. Psa drze u kuci, a oko kuce nemamo ogradu. Samo cekam da pocne i da laje po noci i da ne mozemo ni spavati...
Sta na sve to kaze zakon? Da li mi mozemo traziti da se oni moraju otarasiti ljubimca?

KatarinaKosaca
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova
Has thanked: 14 times
Been thanked: 3 times

Re: Zakon o drzanju zivotinja (pasa) u kucama?

Post by KatarinaKosaca » 22/08/2011 15:08

Ne. Pas mora biti vakcinisan, ako je veliki mora imati brnjicu kad izlazi, a imaju ga pravo imati u stanu. U slučaju laveža može se ići na uznemiravanje ili slično, ali u principu ne može se na nekog uticati (zakonski) da se "otarasi psa"
Zašto im ne skrenete pažnju oko toga gdje piški, i onda ne vidim problem?

Starday

Post by Starday » 22/08/2011 15:12

OK. Skrenem paznju, ne desi se recimo 10 dana...pa i 15. I onda se opet popiski. Ili se pojavi meni pred ulaznim vratima...ili zalaje. Isto vazi za sve ostalo...na sta god upozoris, smirice se jedno vrijeme, pa opet isto... prava rijec za to je bezobrazluk. A sa tim se ne mozes boriti.

KatarinaKosaca

Post by KatarinaKosaca » 22/08/2011 15:16

Starday wrote:OK. Skrenem paznju, ne desi se recimo 10 dana...pa i 15. I onda se opet popiski. Ili se pojavi meni pred ulaznim vratima...ili zalaje. Isto vazi za sve ostalo...na sta god upozoris, smirice se jedno vrijeme, pa opet isto... prava rijec za to je bezobrazluk. A sa tim se ne mozes boriti.
Ako zalaje, nije kraj svijeta, pobogu. I uličare čuješ kako laju.Problem je ako stalno laje i iznemirava.
To je , opet, odgovornost vlasnika psa. Međutim, ako je pas vakcinisan i ako ne uznemirava nikoga, imaju pravo da ga imaju u kući.

Starday

Post by Starday » 22/08/2011 15:18

Hm...ma nije to bas tako jednostavno. I ja volim zivotinje, ali ovi vlasnici su vece zivotinje od samih zivotinja.
Negdje sam procitao da ako je u pitanju zajednicko dvoriste, da treba saglasnost ostalih stanara....?

KatarinaKosaca

Post by KatarinaKosaca » 22/08/2011 15:19

Starday wrote:Hm...ma nije to bas tako jednostavno. I ja volim zivotinje, ali ovi vlasnici su vece zivotinje od samih zivotinja.
Negdje sam procitao da ako je u pitanju zajednicko dvoriste, da treba saglasnost ostalih stanara....?
Je li pas u dvorištu ili u njihovom stanu?

Zajednički je i haustor i lift. Moj pas se uredno vozi liftom, naučena je da sjedne u kut, samo pogleda kad netko uđe i nema problema. Nisu ni stanari nikad ništa rekli. Kako oni plaćaju, zajedničko održavanje, plaćam i ja.

Starday

Post by Starday » 22/08/2011 15:29

U pitanju je kuca sa 2 stana, a dvoriste oko kuce je zajednicko...nije pregradjeno. Znaci, kada se pas pusti, moze doci do mojih vrata i uci u kucu...

zengi

Post by zengi » 22/08/2011 18:14

Starday wrote:U pitanju je kuca sa 2 stana, a dvoriste oko kuce je zajednicko...nije pregradjeno. Znaci, kada se pas pusti, moze doci do mojih vrata i uci u kucu...

Kako to mislis da ga natjeras da ga se RIJESI????
Jos ti kao VOLIS zivotinje ali uvjek ima ovo ALI.

Ja imam neki osjecaj da se vi inace ne slazete sa tim komsijom i sad hocete da mu slozite kajlu.
Zvati komsiji policiju i ganjati ga zakonom BEZ VELIKOG RAZLOGA jednostavno nije ni fino, ni pametno.
Nije fino ni od komsija sto dopustaju psu da to radi ali, sigurno nije fino ni od tebe.
Malo me brine tvoj generalni ton i nacin razmisljanja.
Kao sto rece Katarina, nije kraj svijeta ako zalaje!!!!
Pa sta ako ti i dodje do vrata i udje u kucu?
Nije ni to kraj svjeta a ne drzis valjda vrata od kuce stalno sirom otvorena.
Ja mislim da bi ti bilo bolje da ljubazno porazgovaras sa komsijom (i da se pomirite ako ste ljuti) pa da nadjete neku zajednicku soluciju.
Ogradite bastu tako da ti pas nemoze dolaziti i izmislite neki fazon da vam se ne piski po glavama.

Ovo ganjanje zakonom vas nigdje nece odvesti.

Komsija ti je vazniji od rodbine i nema nista gore nego se sa njim posvadjati.
Nemoj kasnije da se iznenadis kad ti on zovne muriju cim malo pojacas TV, jer i to je uznemiravanje.

Mozda bi najbolje bilo (kad vec volis zivotinje) da i ti zavolis tog cuku i tretiras ga kao svog.
Druga opcija je da i ti nabavis cuku pa da se njih dvoje fino igraju a ti i komsija pijete kafu.

Starday

Post by Starday » 22/08/2011 20:15

zengi wrote: Kako to mislis da ga natjeras da ga se RIJESI????
Jos ti kao VOLIS zivotinje ali uvjek ima ovo ALI.

Ja imam neki osjecaj da se vi inace ne slazete sa tim komsijom i sad hocete da mu slozite kajlu.
Zvati komsiji policiju i ganjati ga zakonom BEZ VELIKOG RAZLOGA jednostavno nije ni fino, ni pametno.
Nije fino ni od komsija sto dopustaju psu da to radi ali, sigurno nije fino ni od tebe.
Malo me brine tvoj generalni ton i nacin razmisljanja.
Kao sto rece Katarina, nije kraj svijeta ako zalaje!!!!
Pa sta ako ti i dodje do vrata i udje u kucu?
Nije ni to kraj svjeta a ne drzis valjda vrata od kuce stalno sirom otvorena.
Ja mislim da bi ti bilo bolje da ljubazno porazgovaras sa komsijom (i da se pomirite ako ste ljuti) pa da nadjete neku zajednicku soluciju.
Ogradite bastu tako da ti pas nemoze dolaziti i izmislite neki fazon da vam se ne piski po glavama.

Ovo ganjanje zakonom vas nigdje nece odvesti.

Komsija ti je vazniji od rodbine i nema nista gore nego se sa njim posvadjati.
Nemoj kasnije da se iznenadis kad ti on zovne muriju cim malo pojacas TV, jer i to je uznemiravanje.

Mozda bi najbolje bilo (kad vec volis zivotinje) da i ti zavolis tog cuku i tretiras ga kao svog.
Druga opcija je da i ti nabavis cuku pa da se njih dvoje fino igraju a ti i komsija pijete kafu.
Napusi ti mene fino...ali ipak ne poznajes situaciju. Pas je tu najmanje kriv, ali kada mu gazde nemaju sluha, sta da se radi...ali hvala na savjetu kakogod. Ja bih slicno napisao da sam na tvom mjestu...

KatarinaKosaca

Post by KatarinaKosaca » 22/08/2011 20:22

Starday wrote:. Pas je tu najmanje kriv.
Kad je pas najmanje kriv nemoj da se slama preko psa i da doprineseš da postane beskućnik. to su živa bića koja pate, osjećaju, plaču...

zengi

Post by zengi » 22/08/2011 21:10

Ne poznajem situaciju vise nego sto si je ti opisala.
Ako je samo problem u psu, onda izvini ali ovo nije nikakav problem.
Eh, ako sad vi imate neki drugi problem o kojem nam nisi rekla, to je nesto drugo ali, ipak nije fer da se to prelama preko psa nego ti to (ako vec moras) rjesi sa komsijom.
Takav ti je zivot u naseljenim mjestima i svi moramo nesto da trpimo jer ako budemo zivkali policiju jedni drugima za sve sto nam smeta, nece tu biti kraja i kako cemo jedni sa drugim zivjeti.
Moj komsija ima psa direktno preko puta mog prozora. Svaku noc me budi ali meni je veci problem to sto ga moram gledati svaki dan onako jadnog i otrcanog u kavezu dva m2 i to jos na lancu, srce me boli za njim.
Cisto me stid tog psa kad ja izvedem svoje pse da se igraju po basti a on jadnik samo gleda i laje, pa onda uzme neku loptu koju su mu ubacili pa hoce i on kao da se igra. :cry: :cry: :cry:
Vec sam mu govorio da ga malo makar navece sveze na neki duzi lanac u bastu (od dva dunuma) pa da makar malo noge protegne, al nece grmalj, nema to duse ni sekunde. Nista ga to nebi kostalo, al jednostavno nema srca ni zehre i nece ni sekundu truda da ulozi u to jadno bice.
Znas li ti kako to mene jede kad vidim da su ljudi takvi?
Jos me njegov sin zacudjeno pita "kako to da moji psi izgledaju tako lijepo". :shock: :? Pa sta ti mislis kako? Sigurno nije tako sto ih drzim u kavezu i hranim suhim hljebom.
Necu da ti puno pametujem ali polako i oprezno sa komsijama jer kao sto rekoh....

pakica_

Post by pakica_ » 09/09/2011 14:55

nesto sam se i ja oko toga interesovala, jer sam prije 5 dana nabavila psa.. doberman, 2.5 godine (prije nego mi kazete kako bi mi bilo bolje da sam nabavila otkocen pistolj, nego dobera tog doba, kao sto sam vec cula, i hvala toj osobi na upozorenju, samo da budemo jasni da me taj pas poznaje odavno i da mu ja nisam toliki šok jer nisam njegov prvobitni vlasnik, ali to je sada druga tema..)
e sad.. kako je on trenutno vani, u dvoristu, a navikao je na stan (u koji ga namjeravam prebaciti cim zahladni, nego sad jarga po avliji jer mu treba malo trke poslije stana) valjda mu jadniku nije bilo jasno otkud sad na lancu (ne klasicni kratki lanac, nego sajla 6 metara duga i na njoj seta lanac 2 i pol metra dug, pa moze i potrcat za mackama kad zatreba) i lajao je cijelu cjelcatu noc, jadnicak vise promuk'o.. komsije su i njemu i meni j**ale dje god smo sta imali, realno, i ja bih da sam na njihovom mjestu jer je bila ned. na pon. i ljudi su ujutro isli na pos'o k'o pos*ani :zjev: :zzzz:
receno mi je da psa treba u prvi mah ignorisat, i kao, umorit ce se.. jer ako izadjes, dobit ce ono zbog cega je laj'o, pa nece prestajat i morala bih se vracat svaki put :D
e pa- nije se umorio CIJELU noc.. noc poslije je pala kisha, pa sam ga uvela u kucaru, i kad sam usla u kucu, on je krenuo za mnom kao da opet zalaje ne bi li se ja vratila, ali ga kisha poremetila, pa je brze bolje otrc'o nazad u kucicu :D sad je vec priviknut na to da je sam navece i da je to njegov reon, ali opet lane koji put ako prodje macka, motor/auto/ljudi ulicom, cisto da se zna da je tu, i da on to cuva..
cula sam da, po zakonu, jedino pas mora biti vakcinisan, zdrav i ukoliko je vani (ulica, parkovi i ostala cuda) da mora imati brnju, te da na kapiji mora stajati tabla da u avliji ima pas.. meni jos samo tabla fali jer je tek danas (konacno) legla plata, pa idemo odmah to kupiti..
i isto tako, cula sam da se moze zovnuti policija radi narusavanja javnog mira, ili kako se to vec zove, ali da ne pise u zakonu (ako takav uopste u ovoj drzavi postoji) koliko "decibela" glasan moze biti lavez.. neko ima maltezera koji kevche, ja imam dobera koji bas laje :D
neki su cak bili protiv toga da nabavim psa jer zaBoga smrdi (iako ovaj moj nije lud da se*e dje boravi, uredno se istovari u setnji), a najvise se bunila komsinca ciji sin ima pit bulla kojem ona kaze: dodji nani i koja je imala koze pored moje baste, a mi nismo A rekli.. one bas ono.. mirom mirisu i redovno izlaze u setnju :-x :-x :-)
sad, konacno vas upoznah sa situacijom, pa da postavim pitanje.. ukoliko se neko ipak odluci zovnuti policiju jer dober lane ukupno 5 puta u toku noci, kao sto rekoh na macke i sl., da li mi se svi redom (dakle i rija i oni koji su je zvali) mogu saget, ili ipak mogu dobiti neku vrstu kazne..?
(jesam se nakucala zbog tako jednostavne stvari hahaha)
hvala!

Post Reply