Zagrijavanje zemlje

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
sojka
Posts: 2782
Joined: 17/03/2004 14:57
Location: Amargant
Contact:

#1 Zagrijavanje zemlje

Post by sojka »

Na sastanku klima konferencije u Kanadi naucnici su se slozili da su posljedice zagrijavanja zemlje slicne masovno unistavackom oruzju. Ovo poredjenje postavio je predsjednik Britanske akademije Nauka, Lord Robert May.
Klima konferencija pocela je u ponedeljak.

Prvi uticaji

Ispustanje gasova ima ozbiljne i brojne posljedice na nivo mora, kao i na dostupnost pitke vode i dodatno utice na povisicu "extremnih dogadjaja u prirodi", kao sto su preplave, suse i harikani.
Samo hurikan "Katrina" imao je stete u visini od 1,7 % od bruta prihoda u USA. Pretpostavljaju da ce obala Golfa uskoro biti prakticno nenaseljiva.

Oluje postaju jace

Sudeci po najnovijim studijima porast temperature morskih voda ne utice direktno na ucestalost oluja, ali utoliko djeluju na njihovu snagu i jacinu, istrazivanjima Dr. May-a. Analize su ucestale nakon hurikana "Katrina".Svjetska klima konferencija radi pojacano na smanjivanju gasa tj. kontrolama kolicine ugljen- dioksida u zraku.


Kyoto- Protokoll

Kao prvi korak na Svjetskoj konferenciji pri kojoj ucestvuje preko 10.000 ucesnika i preko 30 ind. zemalja kontrola ugljen-dioksida bice prvi korak i cilj, te njeno smanjenje za 5%.

Vodeci "gresnici" stvaranja ugljendioksida su USA i Kina. Iako su na Kyotto- konferenciji Amerikanci okrenuli glavu, na trenutnoj konferenciji i Montrealu ipak ucestvuju.
User avatar
stella_k
Posts: 2474
Joined: 09/03/2005 00:16
Location: Rodis se u Sarajevu i umires za Sarajevo

#2

Post by stella_k »

Koliko mozemo vidjeti na vijestima proteklih dana steta nanesena Zemlji u posljednjih stotinjak godina je ogromna. Ne znam da li cemo je ikada moci popraviti..... :(
User avatar
sojka
Posts: 2782
Joined: 17/03/2004 14:57
Location: Amargant
Contact:

#3

Post by sojka »

Stella, sigurno da nikada necemo moci sasvim popraviti, ali ukoliko se predamo i kazemo to radili nasi predaci tako, pa cemo i mi, mislim... :-?

Koliko smo ustvari neinformisani o ovoj oblasti, nehajni..

Ne doprinosi ovom samo oruzje, nego i fabrike, automobili, lak za kosu, dezedoransi i sl. trice, kojih se rijetko ko odrice i rijetko ko uopste o tom i razmislja.

(Moto dok se mi guzvamo u automobilima, oni se lijepo sire po vozovima.)

Mada nismo svi isti i prosto je nemoguce svaki trenutak na sve obracati paznju. (moj izgovor :roll: :( :shock: )

Poz.
Post Reply