ZADNJI BRISAC
Moderators: _BataZiv_0809, anex
-
milojicabrzi
- Posts: 2620
- Joined: 18/11/2009 12:43
#1 ZADNJI BRISAC
Pitanje za automobilske znalce, koji se razumiju u dizajn. Naime, posmatram rijesenja dizajna auta, i vidim da vecina auta (99%) sa Heatchbeck (skracenom) karoserijom, kao sto je Golf, Punto, Kadet, ima zadnji brisac, dok auta sa limuzinskom varijantom, sa duzim gepekom, nemaju taj dio...Ja vozim limuzinsku varijantu auta, i nekad me nervira sto nema zadnjeg brisaca...Zna li neko zasto je to tako?
-
ljudozder
- Posts: 257
- Joined: 05/06/2010 01:12
#2 Re: ZADNJI BRISAC
Vjerovatno zato što taj zadnji dio štiti staklo od prašine dovoljno dobro da brisač nije neophodan
Jesil ikad vidio neki sedan sa toliko prašine na zadnjem stakjlu kao na recimo nekom Golfu, Yugu, Puntu i sl. 
-
maxell_sarajevo
- Posts: 2303
- Joined: 08/02/2008 19:19
#3 Re: ZADNJI BRISAC
Vidio sam da par Octavia ima zadnji brisac 
- 1946
- Posts: 2284
- Joined: 19/01/2010 15:39
- Location: Sreća i ljubav, ponos i nada, ime mog kluba ime mog grada
#4 Re: ZADNJI BRISAC
One sa 5 vrata. Sa 4 nemajumaxell_sarajevo wrote:Vidio sam da par Octavia ima zadnji brisac
-
za_sada_bez_dobrog_nicka
- Posts: 1137
- Joined: 28/09/2007 23:31
- Location: 塞拉耶佛, サラエボ, سراييفو
#5 Re: ZADNJI BRISAC
To je zbog turbulentnog strujanja zraka, koje je mnogo izraženije kod "odrezanih" karoserija i koje kovitla prašinu i prljavštinu iza vozila i lijepi je na zadnje staklo.
- mayab
- Posts: 30839
- Joined: 06/03/2008 13:00
- Location: SARAJEVO
#6 Re: ZADNJI BRISAC
Prilicno pametan tekst
http://www.automotosvijet.com/tehnika/t ... xus-ct200h
http://www.automotosvijet.com/tehnika/t ... xus-ct200h
-
ljudozder
- Posts: 257
- Joined: 05/06/2010 01:12
#8 Re: ZADNJI BRISAC
tačno jbt, još nijednog VW-a, a posebno golfa, baš svi od keca do petice imaju vječito zaprljan zadnji kraj 
- ljubav_aha
- Posts: 15082
- Joined: 03/04/2008 19:25
- Location: TURKISH COFFEEBATH
#9 Re: ZADNJI BRISAC
Replace your wiper blades every 6 months or 6,000 miles - even if you live in a "dry" place like Arizona ,dzaba,ne mogu si pomoci u vezi sigurnosti
bilo bi super kad bi svako auto imao strazni brisac
bilo bi super kad bi svako auto imao strazni brisac
-
LeKo
- Posts: 1494
- Joined: 07/05/2004 12:52
- Location: AP
#10 Re: ZADNJI BRISAC
Sve Octavie su sa 5 vrata (i limuzina i combi)....1946 wrote:One sa 5 vrata. Sa 4 nemajumaxell_sarajevo wrote:Vidio sam da par Octavia ima zadnji brisac
@Maxell, samo Octavia (limuzina) sa podvozjem za loše puteve (odignute su više od ceste) dolazi sa zadnjim brisačem.
-
LeKo
- Posts: 1494
- Joined: 07/05/2004 12:52
- Location: AP
#11 Re: ZADNJI BRISAC
To je toza_sada_bez_dobrog_nicka wrote:To je zbog turbulentnog strujanja zraka, koje je mnogo izraženije kod "odrezanih" karoserija i koje kovitla prašinu i prljavštinu iza vozila i lijepi je na zadnje staklo.
- 1946
- Posts: 2284
- Joined: 19/01/2010 15:39
- Location: Sreća i ljubav, ponos i nada, ime mog kluba ime mog grada
#12 Re: ZADNJI BRISAC
Edit: Evo @Better man je odgovorio ono što sam ja pretpostavljaoLeKo wrote:Sve Octavie su sa 5 vrata (i limuzina i combi)....1946 wrote:One sa 5 vrata. Sa 4 nemajumaxell_sarajevo wrote:Vidio sam da par Octavia ima zadnji brisac
@Maxell, samo Octavia (limuzina) sa podvozjem za loše puteve (odignute su više od ceste) dolazi sa zadnjim brisačem.
Last edited by 1946 on 26/09/2010 14:02, edited 1 time in total.
- Better Man
- Posts: 18730
- Joined: 01/10/2006 20:10
#13 Re: ZADNJI BRISAC
Nisu sve sa pet vrata, vec samo karavan izvedbe i sedan verzije gdje se sa poklopcem gepeka podize i zadnje staklo to su ta 5 vrata, a ako se dize samo poklopac gepeka bez zadnjeg stakla to nisu vrata.LeKo wrote:Sve Octavie su sa 5 vrata (i limuzina i combi)....1946 wrote:One sa 5 vrata. Sa 4 nemajumaxell_sarajevo wrote:Vidio sam da par Octavia ima zadnji brisac
@Maxell, samo Octavia (limuzina) sa podvozjem za loše puteve (odignute su više od ceste) dolazi sa zadnjim brisačem.
- johntra
- Posts: 11853
- Joined: 11/04/2004 02:17
- Location: Palma de Hrasno
#14 Re: ZADNJI BRISAC
Kod svih octavia se dižu peta vrata, ta opcija je samo uvedena kod novog Superba, ali i on opet ima zadnji brisač u svim verzijama...viđao sam ja trovolumenskih automobila sa brisačem, stara Mazda 323 sedan, Peugeot 406, itd....
-
Hendrix
- Posts: 5282
- Joined: 27/02/2004 00:00
#15 Re: ZADNJI BRISAC
Kod mene je "limuzina" tip i nervira me nekad stvarno što nema zadnjeg brisača kad kiša pada, ništa ne vidiš nazad.
- shlauf
- Posts: 2505
- Joined: 27/07/2008 23:34
- Location: Made in Sarajevo
- ljubav_aha
- Posts: 15082
- Joined: 03/04/2008 19:25
- Location: TURKISH COFFEEBATH
#17 Re: ZADNJI BRISAC
bas je dobar zadnji brisac kad pada snijeg koji se ne topi dovljno brzo
- AmADin_gospo
- Posts: 2202
- Joined: 14/05/2010 11:29
#18 Re: ZADNJI BRISAC
upravo tako,za_sada_bez_dobrog_nicka wrote:To je zbog turbulentnog strujanja zraka, koje je mnogo izraženije kod "odrezanih" karoserija i koje kovitla prašinu i prljavštinu iza vozila i lijepi je na zadnje staklo.
- ljubav_aha
- Posts: 15082
- Joined: 03/04/2008 19:25
- Location: TURKISH COFFEEBATH
#19 Re: ZADNJI BRISAC
a voda,blato i snjeg ipak nisu istog hemijskog sastavaAmADin_gospo wrote:upravo tako,za_sada_bez_dobrog_nicka wrote:To je zbog turbulentnog strujanja zraka, koje je mnogo izraženije kod "odrezanih" karoserija i koje kovitla prašinu i prljavštinu iza vozila i lijepi je na zadnje staklo.
-
LeKo
- Posts: 1494
- Joined: 07/05/2004 12:52
- Location: AP
#20 Re: ZADNJI BRISAC
Nisu sve sa pet vrata, vec samo karavan izvedbe i sedan verzije gdje se sa poklopcem gepeka podize i zadnje staklo to su ta 5 vrata, a ako se dize samo poklopac gepeka bez zadnjeg stakla to nisu vrata.
@Better, hajde mi ti pokaži kako se na Octaviji (limuzina) otvara gepek barem slikom, a ja ću tebi ako treba na licu mjesta.
@Better, hajde mi ti pokaži kako se na Octaviji (limuzina) otvara gepek barem slikom, a ja ću tebi ako treba na licu mjesta.
- corolla02
- Posts: 11306
- Joined: 18/02/2009 22:12
- Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
- Horoskop: Gemini
#21 Re: ZADNJI BRISAC
pa? zar je problem obrisati/ocistiti zadnje staklo povremeno ili kad se sipa gorivoHendrix wrote:Kod mene je "limuzina" tip i nervira me nekad stvarno što nema zadnjeg brisača kad kiša pada, ništa ne vidiš nazad.
- corolla02
- Posts: 11306
- Joined: 18/02/2009 22:12
- Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
- Horoskop: Gemini
#22 Re: ZADNJI BRISAC
Lexus sa skrivenim zadnjim brisacem


- shlauf
- Posts: 2505
- Joined: 27/07/2008 23:34
- Location: Made in Sarajevo
#23 Re: ZADNJI BRISAC
5 VRATA:LeKo wrote:Nisu sve sa pet vrata, vec samo karavan izvedbe i sedan verzije gdje se sa poklopcem gepeka podize i zadnje staklo to su ta 5 vrata, a ako se dize samo poklopac gepeka bez zadnjeg stakla to nisu vrata.
@Better, hajde mi ti pokaži kako se na Octaviji (limuzina) otvara gepek barem slikom, a ja ću tebi ako treba na licu mjesta.

4 VRATA:


Aleeeee aleeeeeeeeeee
- ljubav_aha
- Posts: 15082
- Joined: 03/04/2008 19:25
- Location: TURKISH COFFEEBATH
#24 Re: ZADNJI BRISAC
corolla02 wrote:Lexus sa skrivenim zadnjim brisacem![]()
- johntra
- Posts: 11853
- Joined: 11/04/2004 02:17
- Location: Palma de Hrasno
#25 Re: ZADNJI BRISAC
shlauf, nemoj zbunjivati ljude na foru, ne postoji Octavija sa četvero vrata.... 


