ZADNJI BRISAC

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

milojicabrzi
Posts: 2620
Joined: 18/11/2009 12:43

#1 ZADNJI BRISAC

Post by milojicabrzi »

Pitanje za automobilske znalce, koji se razumiju u dizajn. Naime, posmatram rijesenja dizajna auta, i vidim da vecina auta (99%) sa Heatchbeck (skracenom) karoserijom, kao sto je Golf, Punto, Kadet, ima zadnji brisac, dok auta sa limuzinskom varijantom, sa duzim gepekom, nemaju taj dio...Ja vozim limuzinsku varijantu auta, i nekad me nervira sto nema zadnjeg brisaca...Zna li neko zasto je to tako?
ljudozder
Posts: 257
Joined: 05/06/2010 01:12

#2 Re: ZADNJI BRISAC

Post by ljudozder »

Vjerovatno zato što taj zadnji dio štiti staklo od prašine dovoljno dobro da brisač nije neophodan :D Jesil ikad vidio neki sedan sa toliko prašine na zadnjem stakjlu kao na recimo nekom Golfu, Yugu, Puntu i sl. :D
maxell_sarajevo
Posts: 2303
Joined: 08/02/2008 19:19

#3 Re: ZADNJI BRISAC

Post by maxell_sarajevo »

Vidio sam da par Octavia ima zadnji brisac ;-)
User avatar
1946
Posts: 2284
Joined: 19/01/2010 15:39
Location: Sreća i ljubav, ponos i nada, ime mog kluba ime mog grada

#4 Re: ZADNJI BRISAC

Post by 1946 »

maxell_sarajevo wrote:Vidio sam da par Octavia ima zadnji brisac ;-)
One sa 5 vrata. Sa 4 nemaju :)
za_sada_bez_dobrog_nicka
Posts: 1137
Joined: 28/09/2007 23:31
Location: 塞拉耶佛, サラエボ, سراييفو

#5 Re: ZADNJI BRISAC

Post by za_sada_bez_dobrog_nicka »

To je zbog turbulentnog strujanja zraka, koje je mnogo izraženije kod "odrezanih" karoserija i koje kovitla prašinu i prljavštinu iza vozila i lijepi je na zadnje staklo.
User avatar
mayab
Posts: 30839
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#6 Re: ZADNJI BRISAC

Post by mayab »

hookah
Posts: 78
Joined: 04/06/2010 23:03

#7 Re: ZADNJI BRISAC

Post by hookah »

lexus :thumbup: vw :lol: :run:
ljudozder
Posts: 257
Joined: 05/06/2010 01:12

#8 Re: ZADNJI BRISAC

Post by ljudozder »

tačno jbt, još nijednog VW-a, a posebno golfa, baš svi od keca do petice imaju vječito zaprljan zadnji kraj :D
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#9 Re: ZADNJI BRISAC

Post by ljubav_aha »

Replace your wiper blades every 6 months or 6,000 miles - even if you live in a "dry" place like Arizona ,dzaba,ne mogu si pomoci u vezi sigurnosti :-D

bilo bi super kad bi svako auto imao strazni brisac
LeKo
Posts: 1494
Joined: 07/05/2004 12:52
Location: AP

#10 Re: ZADNJI BRISAC

Post by LeKo »

1946 wrote:
maxell_sarajevo wrote:Vidio sam da par Octavia ima zadnji brisac ;-)
One sa 5 vrata. Sa 4 nemaju :)
Sve Octavie su sa 5 vrata (i limuzina i combi)....

@Maxell, samo Octavia (limuzina) sa podvozjem za loše puteve (odignute su više od ceste) dolazi sa zadnjim brisačem.
LeKo
Posts: 1494
Joined: 07/05/2004 12:52
Location: AP

#11 Re: ZADNJI BRISAC

Post by LeKo »

za_sada_bez_dobrog_nicka wrote:To je zbog turbulentnog strujanja zraka, koje je mnogo izraženije kod "odrezanih" karoserija i koje kovitla prašinu i prljavštinu iza vozila i lijepi je na zadnje staklo.
To je to :thumbup:
User avatar
1946
Posts: 2284
Joined: 19/01/2010 15:39
Location: Sreća i ljubav, ponos i nada, ime mog kluba ime mog grada

#12 Re: ZADNJI BRISAC

Post by 1946 »

LeKo wrote:
1946 wrote:
maxell_sarajevo wrote:Vidio sam da par Octavia ima zadnji brisac ;-)
One sa 5 vrata. Sa 4 nemaju :)
Sve Octavie su sa 5 vrata (i limuzina i combi)....

@Maxell, samo Octavia (limuzina) sa podvozjem za loše puteve (odignute su više od ceste) dolazi sa zadnjim brisačem.
Edit: Evo @Better man je odgovorio ono što sam ja pretpostavljao :)
Last edited by 1946 on 26/09/2010 14:02, edited 1 time in total.
User avatar
Better Man
Posts: 18730
Joined: 01/10/2006 20:10

#13 Re: ZADNJI BRISAC

Post by Better Man »

LeKo wrote:
1946 wrote:
maxell_sarajevo wrote:Vidio sam da par Octavia ima zadnji brisac ;-)
One sa 5 vrata. Sa 4 nemaju :)
Sve Octavie su sa 5 vrata (i limuzina i combi)....

@Maxell, samo Octavia (limuzina) sa podvozjem za loše puteve (odignute su više od ceste) dolazi sa zadnjim brisačem.
Nisu sve sa pet vrata, vec samo karavan izvedbe i sedan verzije gdje se sa poklopcem gepeka podize i zadnje staklo to su ta 5 vrata, a ako se dize samo poklopac gepeka bez zadnjeg stakla to nisu vrata.
User avatar
johntra
Posts: 11853
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#14 Re: ZADNJI BRISAC

Post by johntra »

Kod svih octavia se dižu peta vrata, ta opcija je samo uvedena kod novog Superba, ali i on opet ima zadnji brisač u svim verzijama...viđao sam ja trovolumenskih automobila sa brisačem, stara Mazda 323 sedan, Peugeot 406, itd....
Hendrix
Posts: 5282
Joined: 27/02/2004 00:00

#15 Re: ZADNJI BRISAC

Post by Hendrix »

Kod mene je "limuzina" tip i nervira me nekad stvarno što nema zadnjeg brisača kad kiša pada, ništa ne vidiš nazad.
User avatar
shlauf
Posts: 2505
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Made in Sarajevo

#16 Re: ZADNJI BRISAC

Post by shlauf »

@Better Man
Nisu sve sa pet vrata, vec samo karavan izvedbe i sedan verzije gdje se sa poklopcem gepeka podize i zadnje staklo to su ta 5 vrata, a ako se dize samo poklopac gepeka bez zadnjeg stakla to nisu vrata.[/quote]

Evo vam primjer:
4 vrata
Image

5 vrata
Image
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#17 Re: ZADNJI BRISAC

Post by ljubav_aha »

bas je dobar zadnji brisac kad pada snijeg koji se ne topi dovljno brzo
User avatar
AmADin_gospo
Posts: 2202
Joined: 14/05/2010 11:29

#18 Re: ZADNJI BRISAC

Post by AmADin_gospo »

za_sada_bez_dobrog_nicka wrote:To je zbog turbulentnog strujanja zraka, koje je mnogo izraženije kod "odrezanih" karoserija i koje kovitla prašinu i prljavštinu iza vozila i lijepi je na zadnje staklo.
upravo tako, :thumbup:
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#19 Re: ZADNJI BRISAC

Post by ljubav_aha »

AmADin_gospo wrote:
za_sada_bez_dobrog_nicka wrote:To je zbog turbulentnog strujanja zraka, koje je mnogo izraženije kod "odrezanih" karoserija i koje kovitla prašinu i prljavštinu iza vozila i lijepi je na zadnje staklo.
upravo tako, :thumbup:
a voda,blato i snjeg ipak nisu istog hemijskog sastava ;-) :D
LeKo
Posts: 1494
Joined: 07/05/2004 12:52
Location: AP

#20 Re: ZADNJI BRISAC

Post by LeKo »

Nisu sve sa pet vrata, vec samo karavan izvedbe i sedan verzije gdje se sa poklopcem gepeka podize i zadnje staklo to su ta 5 vrata, a ako se dize samo poklopac gepeka bez zadnjeg stakla to nisu vrata.


@Better, hajde mi ti pokaži kako se na Octaviji (limuzina) otvara gepek barem slikom, a ja ću tebi ako treba na licu mjesta.
User avatar
corolla02
Posts: 11306
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#21 Re: ZADNJI BRISAC

Post by corolla02 »

Hendrix wrote:Kod mene je "limuzina" tip i nervira me nekad stvarno što nema zadnjeg brisača kad kiša pada, ništa ne vidiš nazad.
pa? zar je problem obrisati/ocistiti zadnje staklo povremeno ili kad se sipa gorivo
User avatar
corolla02
Posts: 11306
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#22 Re: ZADNJI BRISAC

Post by corolla02 »

Lexus sa skrivenim zadnjim brisacem :D

Image
User avatar
shlauf
Posts: 2505
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Made in Sarajevo

#23 Re: ZADNJI BRISAC

Post by shlauf »

LeKo wrote:Nisu sve sa pet vrata, vec samo karavan izvedbe i sedan verzije gdje se sa poklopcem gepeka podize i zadnje staklo to su ta 5 vrata, a ako se dize samo poklopac gepeka bez zadnjeg stakla to nisu vrata.


@Better, hajde mi ti pokaži kako se na Octaviji (limuzina) otvara gepek barem slikom, a ja ću tebi ako treba na licu mjesta.
5 VRATA:
Image

4 VRATA:
Image

Image

:thumbup:

Aleeeee aleeeeeeeeeee :dance:
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#24 Re: ZADNJI BRISAC

Post by ljubav_aha »

corolla02 wrote:Lexus sa skrivenim zadnjim brisacem :D

Image

:thumbup:
User avatar
johntra
Posts: 11853
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#25 Re: ZADNJI BRISAC

Post by johntra »

shlauf, nemoj zbunjivati ljude na foru, ne postoji Octavija sa četvero vrata.... :D
Post Reply