Zabrana pusenja

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...
sojka

Zabrana pusenja

Post by sojka » 18/10/2005 12:28

U Svedskoj odavno postoji zabrana pusenja u svim javnim institucijama, cijem primjeru slijedi sve vise evropskih zemalja. U Njemackoj cak i na stanicama i ponekom restoranu. U Italiji izrecene su zabrane u ponekim restoranima tj. picerijama.
Trenutno se vode debate u Francuskoj o zabrani pusenja u cjelokunoj oblasti gastronomije.
Jeste li za, protiv ove pojacane borbe protiv nikotina sa strane vlasti?

http://onnachrichten.t-online.de/c/58/0 ... 01928.html

alek

Post by alek » 18/10/2005 12:30

i pricaju o ljudskim pravima...
:D :D

PR80.

Post by PR80. » 18/10/2005 12:39

U Norveskoj zabranjeno vec davnih dana (2. zemlja po redu koja je zabranila, prva je bila Island ako se ne varam).
Njemacka je krasna zemlja za pusace u odnosu na Norvesku.
Pusenje zabranjeno u restoranima, kaficima, diskotekama... ma bolje reci svugdje. Evo, ja radim u bolnici i zabranjeno je pusenje u i okolo bolnice svim radnicima.

sojka

Post by sojka » 18/10/2005 12:43

PR80, nisam navela sve evropske zemlje.

Pojacano se traze radna mjesta za nepusace.

A reci mi nudi li Norveska anti-pusacke programe ?

digger

Re: Zabrana pusenja

Post by digger » 18/10/2005 14:06

sojka wrote:...Jeste li za, protiv ove pojacane borbe protiv nikotina sa strane vlasti?

Ne bih to vidio kao drzavnu borbu protiv nikotina. Nemoj zaboraviti da skoro u svakoj zemlji mozes samo kupiti cigarete na kojima je naljepljena drzavna taksena markica. To znaci, gdje je drzavni monopol, tu su i gigantski drzavni prihodi (u mnogim drzavama to ukljucuje alkohol).

Ja mislim da je ovdje borba za glasace: nepusaci zele cist zrak u ofisima, restoranima, javnim zgradama i slicno (sto odavno postoji u Ontariu), a vlada ne zeli da ih provocira. Kompromis je da pusaci puse van zgrade. Interesantno je da u Onatriu ne mozes pustiti nekih 20 stopa (7 metara) od glavnog ulaza u javnu zgradu.

car-x

Post by car-x » 18/10/2005 14:17

meni jedino smeta, sto ja kao nepusac nemam izbora.. odes u kafanu i mozes nozem sjeci dim.. toliko ljudi napuse.. a kafana gdje se ne pusi u austriji i u bosni (dvije zemlje gdje se najcesce zadesim u kafani) skoro pa nikako nema..

zato bi pozdravio odluku da se na apsolutno svim javnim mjestima, kafanama, diskotekama itd, u najmanju ruku uvede pusacko cose, a sve ostalo da se zabrani.. pa ko hoces pusit, izvoli u gasnu komoru, tamo se nadimi, i opet izadje medju raju..

Sarafcina

Post by Sarafcina » 18/10/2005 14:19

Ljudsko pravo je da pusi ;)
gdje kad i kako god moze ;) mora ili to zeli :P

ako pri tome neko misli da je ugrozen ;) neka proseta ;)
i drugi prosetaju kada oni prde. da izvinete :D ;)
jer.. prirodna potreba ;) je prirodna potreba ;)

car-x

Post by car-x » 18/10/2005 14:22

Sarafcina wrote:Ljudsko pravo je da pusi ;)

sarafcina, mislim upravo obrnuto od ovog.. jel prdis uvijek kad ti se prdi? sigurno ne.. ima situacija kad se zbog okolnosti moras sam suzdrzati.. a bez da je prdjenje zabranjeno zakonom..

i porediti fizioloski proces sa jednom najobicnijom ovisnoscu je ravno bogohuljenju..

ljudsko pravo je da pusi.. ali je isto tako i moje pravo ko nepusaca da prije svega, uvijek udisem koliko-toliko cist zrak.. a ako su pored mene tri-cetiri pusaca koji "uzivaju svoja ljudska prava" onda je meni to nemoguce..

krava

Post by krava » 18/10/2005 14:38

ZA

da se zabrani pusenje na svim javnim mjestima, restoranima, kaficima itd...

nazalost, puno vise je pusaca nego nepusaca..udjes u kafanu, skoro svi puse...uzas

alek

Post by alek » 18/10/2005 15:03

za :D
mirisne note :? :? :D u zatvorenim prostorima
ili izolacija :? nepusaca (na ulicu s njima)
:D

Sarafcina

Post by Sarafcina » 18/10/2005 15:11

car-x wrote:
Sarafcina wrote:Ljudsko pravo je da pusi ;)

sarafcina, mislim upravo obrnuto od ovog.. jel prdis uvijek kad ti se prdi? sigurno ne.. ima situacija kad se zbog okolnosti moras sam suzdrzati.. a bez da je prdjenje zabranjeno zakonom..

i porediti fizioloski proces sa jednom najobicnijom ovisnoscu je ravno bogohuljenju..

ljudsko pravo je da pusi.. ali je isto tako i moje pravo ko nepusaca da prije svega, uvijek udisem koliko-toliko cist zrak.. a ako su pored mene tri-cetiri pusaca koji "uzivaju svoja ljudska prava" onda je meni to nemoguce..

u demokratskim drustvima bude kako odluci vecina ;) :P
tajse :D jarane ;)

koje smece *ebote ;)
pa nisam trazio od drzave da donira cigare :D
smeta i meni miris komsijinog jela ;). sta cemo tada ;) :D

mislim da se drzave previse uplicu u slobodu pojedinca sa ovakvim odlukama, a da bi zadrzali konzistentnost ;), puno toga ce morati promijeniti. :D

monolog

Post by monolog » 18/10/2005 15:23

Pa hajmo, gdje je anketa? Za ili protiv zabrane pusenja na javnim mjestima.

Ja sam, kao "fanaticni" nepusac :D, ZA zabranu pusenja uopste, ali kao prvi korak ili kompromisno rjesenje moze i zabrana pusenja na javnim mjestima. Pusenje smanjuje inteligenciju (ako se moze osloniti na jucerasnji clanak), razvija ovisnost, bespotrebno zagadjuje okolinu i umanjuje kvalitet zivota. Moze se uporediti sa drogom.

Sarafcina

Post by Sarafcina » 18/10/2005 15:34

monolog wrote:Pa hajmo, gdje je anketa? Za ili protiv zabrane pusenja na javnim mjestima.

Ja sam, kao "fanaticni" nepusac :D, ZA zabranu pusenja uopste, ali kao prvi korak ili kompromisno rjesenje moze i zabrana pusenja na javnim mjestima. Pusenje smanjuje inteligenciju (ako se moze osloniti na jucerasnji clanak), razvija ovisnost, bespotrebno zagadjuje okolinu i umanjuje kvalitet zivota. Moze se uporediti sa drogom.

pa neces ti odredjivati sta ce biti u mojoj kafani ;)
ili jos gore u kafani u koju nikada ne dolazis ;)

jeste pusenje svasta nesto ;), ali meni se svidja ;)
uticaj na okolinu ;), jedna kutija je otprilike zagadila koliko i samo paljenje ekoloskog auta ;)

debela

Post by debela » 18/10/2005 15:35

pa dobro sta su javna mjesta sad? koliko znam pusenje je vec odavno zabranjeno u firmama i razno raznim ustanovama. i to je ok ali sve dok se ljudima koji puse obezbjedi prostor unutar zgrade gdje mogu uzivati u toj svojoj navici. vidim provlace se i ljudska prava, a svjedoci smo obiljezavanja pusaca kao kuznih tako sto ih se istjera na ulicu ili se za njih obiljezi nekakvo smjesno mjesto takodjer vani pa se, htjela ne htjela, prisjetim onih zutih zvjezda.

Sarafcina

Post by Sarafcina » 18/10/2005 15:39

debela wrote:pa dobro sta su javna mjesta sad? koliko znam pusenje je vec odavno zabranjeno u firmama i razno raznim ustanovama. i to je ok ali sve dok se ljudima koji puse obezbjedi prostor unutar zgrade gdje mogu uzivati u toj svojoj navici. vidim provlace se i ljudska prava, a svjedoci smo obiljezavanja pusaca kao kuznih tako sto ih se istjera na ulicu ili se za njih obiljezi nekakvo smjesno mjesto takodjer vani pa se, htjela ne htjela, prisjetim onih zutih zvjezda.

to je to debela ;)
i jos da kazem da pusenje smanjuje gojaznost ! :)

ja samo cekam kada ce uvesti taj fol sa zvijezdama ... a sve nesto prava. pa vise prava ima pasce u danskoj nego pusac.... :)

_BosanaC

Post by _BosanaC » 18/10/2005 15:43

Apsolutno za uvodjenje zabrane, s tim sto meni ne smeta da pusaci imaju svoj cosak, nepusaci svoj. Pa kome se sjedi s pusacima - bujrum.

Sarafcina

Post by Sarafcina » 18/10/2005 15:47

_BosanaC wrote:Apsolutno za uvodjenje zabrane, s tim sto meni ne smeta da pusaci imaju svoj cosak, nepusaci svoj. Pa kome se sjedi s pusacima - bujrum.

u svojoj kuci zabranjuj sta hoces ;).
na javnim povrsinama ravnopravno ;) kredom podijeljeno ako treba :D
u ugostiteljskim objektima .. kako gazda kaze :D

_BosanaC

Post by _BosanaC » 18/10/2005 15:50

Sarafcina wrote:
_BosanaC wrote:Apsolutno za uvodjenje zabrane, s tim sto meni ne smeta da pusaci imaju svoj cosak, nepusaci svoj. Pa kome se sjedi s pusacima - bujrum.

u svojoj kuci zabranjuj sta hoces ;).
na javnim povrsinama ravnopravno ;) kredom podijeljeno ako treba :D
u ugostiteljskim objektima .. kako gazda kaze :D

Pricas o nekakvim pravima, gazeci po pravima drugih. Ja samo trazim da MENE niko ne truje, s obzirom da ni ja ne trujem nikoga. Odnosno, u svojoj kuci radi sta hoces, na javnim povrsinama - kako gazda kaze ;)

debela

Post by debela » 18/10/2005 15:50

i meni je bezveze da se ljudi istjeruju, ucjenjuju i obiljezavaju zato sto su pusaci.

Sarafcina

Post by Sarafcina » 18/10/2005 15:50

Sahbaz wrote:
i jos da kazem da pusenje smanjuje gojaznost

Ja sam cuo da dehidriranje smanjuje gojaznost jos bolje. :-)

Analogija sa zutim zvijezdama vam je bezveze. :?

nek koristi ko sta hoce ;) sloboda jednakost .. :D

analogija sa zvijezdama .... pa to ceka pusace .... vidjeces kad im u licne karte utisnu da su pusaci ;)

car-x

Post by car-x » 18/10/2005 15:56

debela wrote:i meni je bezveze da se ljudi istjeruju, ucjenjuju i obiljezavaju zato sto su pusaci.

debela, ovo je malko izvrtanje.. niko ti ne istjeruje.. samo nije dozvoljeno pusenje.. to sto ti sama izadjes da bi ispusila cigaru je samo tvoja odluka..

nebi

Post by nebi » 18/10/2005 16:11

Red bi bilo da svi ovi "nepusaci"(glagolska imenica kao negacija necega...u kurac.pusaci su bar nesto) posalju ferman americkoj industriji i kineskim atomskim centralama da ih ne truju..ali nece.kurac se uvijek ostri samo na onom na kome se moze.Inace sam nepusac,ali kad vidim ovo...dodje mi da pocnem.

debela

Post by debela » 18/10/2005 16:12

ja opet ne mislim da je izvrtanje. takodjer smatram da nije prikladno pusiti u kancelarijama i daviti se u dimu jer zamisli, koliko god zvuci nevjerovatno, meni kao pusacu uzasno ali uzasno smetaju zadimljeni prostori. vec sam napisala, evo jos jednom, sve je ok i sve je prihvatljivo sve dok se i za pusace obezbjedi prostor u samoj zgradi gdje je i toplo i gdje se moze sjesti. da li je to previse?

Post Reply