Zablude komercijalne kozmetike???????????

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...
surajaa

#1 Zablude komercijalne kozmetike???????????

Post by surajaa » 23/11/2006 20:46

Vjerujete li pricicama koje se lijepo osmisljene i upakovane nalaze u reklamama ili se nalaze na prednjoj strani pakovanja kozmetickog proizvoda ili pak prodavacicama, koje vrlo cesto ni same nisu obavijestene o stetnosti pojedinih sastojaka i kojima je jedini cilj da vam prodaju proizvod, ma kakav on bio???? Pitanje je upuceno prije svega njeznijem polu, no naravno da se ne izuzima vaznost komentara muskog dijela populacije, jer smo svejedno svi zajedno izlozeni pokusnom testiranju od strane tako nam dragih i cuvenih kozmetickih kuca....Obzirom da su zene veci potrosaci i konzumenti kozmetickih preparata ocekujem vise reakcija s njihove strane....

Iskreno, sve donedavno i ja sama sam se priklanjala onoj velikoj vecini djevojaka, kojima je pri kupnji odredjenog proizvoda najvaznije koliko je zvucno i poznato ime kozmeticke kuce koja stoji iza svog proizvoda, a za koji izdvajaju prava mala bogatstva. Naravno, radi li se o Shiseido kremi za lice (sestra mi je rekla da se kod nas u Sam-shopu u Sarajevu, pakovanje od 50 ml moze kupiti za 170 KM), Chanel-ovom puderu, Lancome maskari, Dior ruzu za usne, necemo ni pomisliti kako te velike kozmeticke korporacije za svoje proizvode koriste iste one preparate koje cemo naci u onim jeftinijim i ujedno pristupacnijim nasem trzistu, kao sto su: Nivea, Body Shop, Avon i neke druge...

Dakle, kao sto sam i rekla i sama sam bila korisnica nekih proizvoda od skoro svih pobrojanih " kuca", dok moja koza nije pocela cudno reagovati na neke od njih. Onda sam se obratila prijateljici moje mame, koja je po zvanju diplomirani inzinjer hemije. Vec dugi niz godina se bavi izucavanjem kozmetike, zivi u inostranstvu i svojim savjetima mi je ukazala na sve popratne, negativne pojave danasnje kozmetike. Ja mislim da cu onima koji budu citali ovo, a nisu znali o ovome, pri iducoj kupnji kozmetike potaknuti svijest na razmisljanje o stetnosti iste.

Sastojci koji se nalaze u kremama, samponima, sapunima, pastama za zube su za nas (obicne laike, kada je hemija u pitanju) cisto slovo na papiru. No oni koji razumiju sta svaki od pojedinih sastojaka znaci, shvatice da nije rijec o nimalo bezazlenoj stvari. Ti sastojci se krecu od manje opasnih do onih cije je dejstvo kanceregono, a tu prije svega mislim na derivate nafte, za koje je naucno dokazano da ispoljavaju kanceregona svojstva. Tu se ubrajaju: (namjerno cu pisati velikim slovima) PARAFFINUM LIQUIDUM, PARAFFIN, PETROLATUM, PETROLEUM JELLY, MICROCRYSTALLINE WAX, PARFUM/FRAGRANCE.... A sada drage moje mozete uzeti vasu omiljenu kremu koju koristite i provjeriti sadrzi li i jedan od ovih pobrojanih sastojaka ( ja se kladim da da), a onda se slobodno umjesto njom mozete namazati naftom s obliznje benzinske pumpe, jer ce ucinak biti gotovo isti :(
Kao konzervansi se najcesce koriste parabeni i formaldehid, za koji se sumnjalo, a sada se vec tvrdi da je kancoregon, (uostalom mozete provjeriti i sami na internetu).
Emulgatori sluze povezivanju uljne i vodene faze, dakle oni vezu sve sastojke kreme i njihova upotreba je nuzna. No, oni vrlo cesto nisu prirodni i mogu izazvati neke nezeljene pojave. Najcesce se koristi PEG (polietilenglikol) sirovine koji isusuju kozu i cesto je omeksavaju, tako da ona propusta i ono sto je nepozeljno i stetno.
Samponi, kupke, sapuni, pilinzi za tijela, paste za zube sadrze tzv. SLS, odnosno Sodium lauryl/lauerath sulfate, koji tu ne bi smio da se nadje. A njegova funkcija je da stvara pjenu tokom upotrebe. A za nas je mnogo bitnija njegova uloga u kojoj utice na pojave isusenog tjemena, perutanja tjemena i kod nekih izaziva alergijske reakcije. Sadrze ga svi samponi: Nivea, Dove, H&S, Schauma, Garnier, L'oreal, cak i Fitoval, koji sam pocela korisiti radi ispadanja kose, a za koji firma Krka, koja ga proizvodi kaze da sadrzi sjeme psenicnih klica. Da, i ja mislim da ih sadrzi, ali u omjeru 1:10 u odnosu na ostale hemijske dodatke u njemu. :x Kod svih proizvoda koje kupujete, na poledjini gledajte prvih nekoliko sastojaka, jer su oni ti koji su najvise zastupljeni, ostalo sve sto vam se cini kao dobro, zastupljeno je samo u tragovima.

Sminka i farbe za kosu su jos gori slucaj, jer sadrze i boje koje se u Americi zovu FD&C i DC boje i dobijene su iz tecnog ili polucvrstog katrana, koji je otrovan. Ove boje su dokazani kanceregoni. Svi se sjecamo onih napisa po novinama od prije par mjeseci kada je izisao tekst o kanceregenim sastojcima boja za kosu i tako hladno smo presle preko toga (govorim u svoje i ime mojih prijateljica i porodice).

Niposto nemojte misliti da se vasa Estee Lauder olovka za usne razlikuje po necem bitnom od obicne npr. Gabrini olovke koju mozee kupiti na svakoj od nasih sarajevskih pijaca. Znate zasto?? Obje se proizvode u istim pogonima, pod istim uslovima, od gotovo istih sastojaka, ali naravno, jedina razlika je, pod kojim imenom izidju iz tvornice. To vam je identican slucaj kao sa nasom tvornicom Olip iz Travnika, cija vlasnica je Italijanka, koja obucu koju proizvedu radnici Olip-a iz Travnika, u Italiji prodaje velikim imenima kao sto je Bata, Dona Piu i ostali, a kod nas se ta ista obuca prodaje s logom Olip-a....To je klasicno varanje kupaca, drugim rijecima prodaja muda pod bubrege. Molim vas, budimo razumne!

U pocetku svih ovih saznanja, ja sam se tjesila cinjenicom da cu koristenjem djecije, odnosno BABY kozmetike izbjeci sve ove negativnosti i spasiti svoje tijelo, kozu, kosu, od daljneg mucenja. Ali istina je upravo suprotna. Podaci koje sam pronasla su porazni i prvi put me uhvatio strah pomijesan sa osjecajem bijesa. Znam da zivimo u doba kapitalizma, znam da je danas sve na prodaju i znam da je novac jedino ono u sto vecina ljudi vjeruje, ne svi srecom. Ali ne mogu da shvatim da ljudi zaradjuju na tek rodjenoj djeci, na malim bicima koja tek sto su rodjena i nikom nista na zao ne mogu uciniti, a vec osudjeni da ih svjesno s najboljim namjerama, nazalost neznajuci, izalazemo trovanju njihovog malog organizma. Npr. firma Johnson & Johnson je ugledna i svima nam poznata firma, ali to se ne moze reci i za sastav njihovih proizvoda. I njihove kupke i samponi sadrze SLS, a konzervisu se formaldehidom, dokazanim kanceregenom. Bebi kreme se prave od petrohemikalija i silkonskih ulja, a ne zaboravimo da je bebina koza tanka i njezna i upija sve sto se na nju nanese, a zatim sve supstance unijete preko koze odlaze u krvotok, za razliku od unosa hrane, koja prvo prodje kroz probavni trakt, zatim je jetra jos jednom precisti.
Znam da ce mnoge(i) od vas reci kako vec dugi niz godina koristite neke od ovih ili druge proizvode i ne osjecate nikakve negativne posljedice. No svi smo svjesni da sve u prirodi tece svojim tokom i postepeno se razvija, tako se i ove supstance lagano i podmuklo taloze u nasim tijelima i organima, bubrezima, jetri...

Svjesna sam da je nemoguce izbjeci koristenje sampona, sapuna, krema, jer je to ono bez cega danasnji, savremen covjek ne bi mogao zamisliti svoj zivot. Postoje i neke kozmeticke kuce, ciji su proizvodi bazirani na 100% prirodnim sastojcima, ali zbog naseg standarda i male platezne moci, ljudi nemaju mogucnosti da jedan sampon koji nece sadrzati sve gore pobrojano plate 30 KM ili vise. Zbog toga vecina improvizira, a ja svima onima koji zele nesto promijeniti mogu preporuciti koristenje nasih domacih sapuna dr.pasha, koji se prave u malom kucnom laboratoriju u Zenici i ciji sastojci su prirodni (bar tako proizvodjaci kazu). Ja sam si kupila njihov sapun sa cimetom i makom za umivanje i sapun od mente i kukuruza za pranje kose. Koristim ih nesto manje od mjesec dana i mogu reci da su dobri, imaju divan miris i teksturu, pristupacni su cijenom, a dizajn im je takodje jako privlacan, pa mogu posluziti i kao poklon dragoj osobi. Usput, domaci je proizvod, pa kupovinom ujedno jacamo malu firmu dr Pashe i dajemo podstrek tim ljudima da nastave i dalje sa svojim radom. Jedan sapun kosta 7 KM, mozete ih nabaviti preko njihovih dilera ili u bolje opremljenim apotekama. Za sve one koji zele saznati vise, mozete posjetiti njihovu stranicu http://www.drpasha.com.

Na kraju ovog mog duuuuugog posta :) zahvalit cu svima koji su bili voljni da ga procitaju, nadam se da sam bar donekle doprinijela budjenju svijesti o zabludama komercijalne kozmetike. Ako imate pitanja, samo izvolite..... pozdrav

anais_nin
Moderator

Post by anais_nin » 23/11/2006 21:08

da, mailovi slicnog sadrzaja kruze cesto internetom....iskreno, vjerujem da se sve i svasta stavlja u mnoge vrste proizvoda....od hrane, one svjeze i one konzervirane, pica, kozmetike.... :roll: da li pokusavam da pazim koliko mogu kada kupujem odredjene prozivode....naravno, u okvirima moje informisanosti, cesto progooglam ako ima neko upozorenje....

da li cu zbog ovakvih stvari prestati kupovati ili koristiti sminku? :D ni u ludilu :D moje jedino mjerilo za mnoge kozmeticke proizvode je kako moje tijelo, tj moja koza reaguju na njih....kada mi nesto ne odgovara moja koza mi to jasno stavi do znanja i takve kozmeticke proizvode ne koristim... :D a Lancome-ov karmin ili Shiseidov ionako ne kupujem zato sto mislim da su zdraviji, nego zato sto su obicno ugodniji za nositi, postojaniji su, posebno shiseidovi proizvodi, dozvoljavaju da se nanose u minimalnim kolicinama i u sebi sadrze elemente svile, pa su na kozi stvarno kao svila :D

[email protected]

Post by [email protected] » 23/11/2006 21:19

Kreme vecinom kupujem u apoteci i vise sam zadovoljna sa njima nego npr u periodu dok sam odvajala 10x vise novca da bih nabavila Decleor kremice i ostale Decleor produkte.
Najbitnije je pronaci sta tvoja vlastita koza podnosi a cijena ne znaci samim tim da je i kvalitet najbolji.
Zadnji put kupila Dior maskaru za oci i to je do sada jedna od gorih maskara sto sam koristila... zavrsit ce ovih dana u kanti za smece.
Kad hrana, koju konzumiramo svaki dan, sadrzi toliko kontaminanata onda naravno da postajem skepticna i pitam se sta sve sadrzi kozmetika.

Al` bez sminke bih se sigurno dosta puta osjecala kao zadnja rupa na sviralu :D :lol: , ovako prolazim. :lol: :lol:

anais_nin
Moderator

Post by anais_nin » 23/11/2006 21:23

[email protected] wrote: Zadnji put kupila Dior maskaru za oci i to je do sada jedna od gorih maskara sto sam koristila... zavrsit ce ovih dana u kanti za smece.
i ja imam isto iskustvo sa maskarama...MAX factor i L'OREAL imaju puno bolje maskare nego vecina ovih skupih kozmetickih proizvoda...naravno, po meni, izuzetak ovome je samo Lancome :D meni su njihove maskare san snova :D vrijede 39KM :D

Hierarchia

Post by Hierarchia » 23/11/2006 21:46

Ja koristim vrlo malo sminke, kao i ostalih preparata. Razlog do prije nekoliko godina je bio jednostavan: zaborav. Zaboravim staviti mlijeko na tijelo nakon tusiranja, parfem na vrat, sjenu i maskaru pred izlazak iz kuce. itd...Sad sam prilicno zahvalna vlastitom "nemaru" jer primjecujem da moja koza nije nimalo ruznija i grublja nego sto je koza zena koje se neprestano mackaju kremicama. Naprotiv.
Cula sam da je dugogodisnje koristenje dezodoranska podjednako rizican za nastanak raka kao pusenje, upravo zbog ovih supstanci o kojima je Suraja govorila.
Od kozmetike koristim Niveu (jer ne testira na zivotinjama) - gel za tusiranje, sampon, kremu za ruke (vrlo rijetko). Odlucila sam preci na Avon ali cu prvo provjeriti te sastojke.
Maskaru ne koristim, krejon rijetko - vise surmu. Zna li neko od cega prave surmu? Puder koristim zbog lica - sad sam kupila onaj slovenacki Deline. Prepun je nekih sastojaka.
Inace, baby sapun za lice - toplu vodu. I onaj Carefree intimate wash gel. Taj mi je sumnjiv.

surajaa

Post by surajaa » 23/11/2006 22:32

Da, Hierarchia, nazalost, u pravu si. Dezodoransi i stickovi koje koristimo su potencijalni izazivaci raka dojke kod zena. Sadrze aluminijske spojeve, tzv. Aluminium Chlorohydrate i druge toksicne supstance. Danas vrse sve veca ispitivanja na tom polju. No moramo uzeti u obzir da ce vecina studija koju sprovedu istrazivacki timovi biti cenzurisana od strane velikih kozmetickih divova kojima ne ide u prilog iznosenje takvih podataka u javnost.
Ja trenutno koristim stick Aloe Vera od americkog proizvodjaca Forever Living Products, za koji si sigurno cula. Njihova prodaja se obavlja putem kataloga, no ja sam zadovoljna, jer ne sadrze stetne spojeve i soli, ne zatvaraju zlijezde, koza pod njima normalno dise, mozda je jedini nedostatak da nemaju neki poseban miris. Ali obzirom da sve sto je prirodno, bez boja, dodataka i ostalih naftnih derivata (fragrance/parfum) ne moze imati bas neki ugodan miris.

Sto se tice Carefree gela za intimno pranje, mogu reci da sam ga i ja koristila, prije nego sam saznala da sadrzi SLS. Probaj naci kod nas Lactacyd femina, nisam sigurna da ga ima u nasim apotekama, ali svejedno pokusaj.
Ja puder ne koristim vec dugo, sadrzi TALC, koji je kancerogen, ali svako ima pravo izbora... pozdrav :-) vrse

debela

Post by debela » 23/11/2006 22:34

surajaa wrote:Probaj naci kod nas Lactacyd femina, nisam sigurna da ga ima u nasim apotekama, ali svejedno pokusaj.
ima u svakoj apoteci. koristim ga vec neko vrijeme.

anais_nin
Moderator

Post by anais_nin » 23/11/2006 22:46

surajaa wrote:Dezodoransi i stickovi koje koristimo su potencijalni izazivaci raka dojke kod zena. Sadrze aluminijske spojeve,
nisu u pitanju dezodoransi nego ANTI-PERSPERANTI....sastojci nisu isti....ovo drugi su tu da sprijecavaju znojenje, i neki od sastojaka koji sprijecavaju znojenje kada se akumuliraju vremenom mogu imati stetne posljedice....jos uvijek u malom broju populacije, ali desava se....dezodoransi ne sprijecavaju znojenje, samo maskiraju miris znoja :D

anais_nin
Moderator

Post by anais_nin » 23/11/2006 22:49

pitam se samo kako su prezivljavale zene prije nas koje su se prale svime i svacim, a "ukrasavale" jos gorim stvarima :roll: mislim dobro je biti informisan, ali da *ebo zivot kad nemam uzitka ni u jednom proizvodu koji koristim zbog straha da bi MOZDA mogao biti stetan :D ja tako ne bih mogla zivjeti :D

surajaa

Post by surajaa » 23/11/2006 22:53

Anais, vjerovatno si u pravu, no ja hocu da kazem da i jedni i drugi, dakle i dezodoransi i anti perspiranti, u svom sastavu sadrze sadrze aluminijeve soli. Ako ne vjerujes provjeri, ja konkretno znam za Niveu.

anais_nin
Moderator

Post by anais_nin » 23/11/2006 23:00

surajaa wrote:Anais, vjerovatno si u pravu, no ja hocu da kazem da i jedni i drugi, dakle i dezodoransi i anti perspiranti, u svom sastavu sadrze sadrze aluminijeve soli. Ako ne vjerujes provjeri, ja konkretno znam za Niveu.
ali ne postoji nikakva naucno dokazana povezanost izmedju Aluminium Chlorohydrate i raka dojke :roll: barem ja nisam procitala ni jedan objavljen clanak priznat od strane svjetskih naucnika koji dokazuje uzrocno-posljednicnu povezanost izmedju ove dvije stvari....jedna od teza je da velike kolicine ovog sastojka u ANTI-PERSPERANTIMA sprijecavaju tijelo da se znoji, i samim tim da izbace stetne sastojke koji se onda kupe u oblasti kraj grudi pod kozom i mogu pospjesti razvoj raka dojke....kolicina istog u dezodoransima je zanemarljiva.....i nije da ne vjerujem da kozmeticke kuce ne pokusavaju ugasiti tu vrstu istrazivanja, ali mailovi takvog sadrzaja (kao i karcinogenim sastojcima u karminima) kruze vec vise od 10 godina....mislim da bi za to vrijeme vec neko nesto dokazao da je bilo nesto za dokazivati (mislim u smislu direktne povezanosti ove 2 stvari)..... :D ili sam ja mozda previse optimisticna :D

surajaa

Post by surajaa » 23/11/2006 23:08

Mogu ti pokusati odgovoriti na to pitanje. Nase majke, bake i one prije njih nisu koristile Lancome, Estee Lauder, Vichy ili mnoge druge, nego jaja, jogurt, krastavac, maslinovo ulje i druga ulja i ten im je bio bolji nego mnogim danasnjim zenama koje se bore sa aknama, miteserima i raznim alergijama, a koriste najjnovija otkrica svjetskih naucnika. Jedino sto oni rade je ispitivanje na zivotinjama i ljudima koliko daleko mogu da idu, tj. koliko jeftinih hemikalija mogu da stave u proizvod, a da ne izazovu alergijsku reakciju na kozi. NIko se ne pita sta ce biti nakon 10-20 godina neprekidne upotrebe?

Ja ne zivim u strahu, biram sta kupujem i stavljam na svoju kozu, a pri tom sam vrlo dobro svjesna da nesto od tih losih tvari ne mogu izbjeci. Ali uvijek biram manje zlo i trazim ono sto je najblize prirodnom, bez bilo kakvog straha ili panike, svjesna sam u kakvom svijetu zivimo..... pozdrav

kekec

Post by kekec » 23/11/2006 23:13

anais_nin wrote:pitam se samo kako su prezivljavale zene prije nas koje su se prale svime i svacim, a "ukrasavale" jos gorim stvarima :roll: mislim dobro je biti informisan, ali da *ebo zivot kad nemam uzitka ni u jednom proizvodu koji koristim zbog straha da bi MOZDA mogao biti stetan :D ja tako ne bih mogla zivjeti :D
Domace maslinovo ulje. :D
Prirodno i efektno.
A ako te ON voli, nece mu smetati
malo specifican miris. Ljubav nema
granica. :-D

kekec

Post by kekec » 23/11/2006 23:16

sestra mi je rekla da se kod nas u Sam-shopu u Sarajevu, pakovanje od 50 ml moze kupiti za 170 KM)
Necija cijela plata ili penzija. :-)

anais_nin
Moderator

Post by anais_nin » 23/11/2006 23:26

surajaa wrote:Mogu ti pokusati odgovoriti na to pitanje. Nase majke, bake i one prije njih nisu koristile Lancome, Estee Lauder, Vichy ili mnoge druge, nego jaja, jogurt, krastavac, maslinovo ulje i druga ulja i ten im je bio bolji nego mnogim danasnjim zenama koje se bore sa aknama, miteserima i raznim alergijama, a koriste najjnovija otkrica svjetskih naucnika. Jedino sto oni rade je ispitivanje na zivotinjama i ljudima koliko daleko mogu da idu, tj. koliko jeftinih hemikalija mogu da stave u proizvod, a da ne izazovu alergijsku reakciju na kozi. NIko se ne pita sta ce biti nakon 10-20 godina neprekidne upotrebe?

Ja ne zivim u strahu, biram sta kupujem i stavljam na svoju kozu, a pri tom sam vrlo dobro svjesna da nesto od tih losih tvari ne mogu izbjeci. Ali uvijek biram manje zlo i trazim ono sto je najblize prirodnom, bez bilo kakvog straha ili panike, svjesna sam u kakvom svijetu zivimo..... pozdrav
slazem se :D a ti sastojci koje nabrajas se kod mene jos uvijek koriste :D mama i ja redovno praktikujemo prirodne maske za lice, prirodni piling (fino recept pa sam zamutis), i dalje su mi najdraze maske za kosu na bazi maslinovog ulja :D vise sam mislila na stvari kao recimo sastojke koje su gejshe koristile da izbijele lice iako je to znalo biti smrtonosno....mislim nisu stetni sastojci na kozi i u kozmetici usli u upotrebu sa ovim poznatim markama... :D

i nemoj zamjeriti sto ti kontriram, super je sto si otvorila ovakvu temu, mislim da je bitno da citamo ovakve stvari, ja samo pokusavam prezentirati malo drugaciji pogled na iste stvari, u svrhu dijaloga, nista vise nista manje :D

Hierarchia

Post by Hierarchia » 23/11/2006 23:50

surajaa wrote:Da, Hierarchia, nazalost, u pravu si. Dezodoransi i stickovi koje koristimo su potencijalni izazivaci raka dojke kod zena. Sadrze aluminijske spojeve, tzv. Aluminium Chlorohydrate i druge toksicne supstance. Danas vrse sve veca ispitivanja na tom polju. No moramo uzeti u obzir da ce vecina studija koju sprovedu istrazivacki timovi biti cenzurisana od strane velikih kozmetickih divova kojima ne ide u prilog iznosenje takvih podataka u javnost.
Ja trenutno koristim stick Aloe Vera od americkog proizvodjaca Forever Living Products, za koji si sigurno cula. Njihova prodaja se obavlja putem kataloga, no ja sam zadovoljna, jer ne sadrze stetne spojeve i soli, ne zatvaraju zlijezde, koza pod njima normalno dise, mozda je jedini nedostatak da nemaju neki poseban miris. Ali obzirom da sve sto je prirodno, bez boja, dodataka i ostalih naftnih derivata (fragrance/parfum) ne moze imati bas neki ugodan miris.

Sto se tice Carefree gela za intimno pranje, mogu reci da sam ga i ja koristila, prije nego sam saznala da sadrzi SLS. Probaj naci kod nas Lactacyd femina, nisam sigurna da ga ima u nasim apotekama, ali svejedno pokusaj.
Ja puder ne koristim vec dugo, sadrzi TALC, koji je kancerogen, ali svako ima pravo izbora... pozdrav :-) vrse
Ja koristim Nivein deo-stick, tecni. Nemam pojma sta ima u njemu. Taj talc je prije u sebi imao azbesta (koji je dokazani kancerogen), ali mislim da su u medjuvremenu poceli praviti azbestosfree pudere. Kako narucujes taj stick Aloe Vera? Taj naziv Forever living products mi zvuci bas ono... morbidno. :) Naci cu taj Lactacyd. Koliko kosta?

surajaa

Post by surajaa » 24/11/2006 00:46

Nazalost, mislim da sam to vec naglasila, zivimo u svijetu u kakvom zivimo i svjesni smo i svakog atoma zraka koji udisemo, svake zrake sunca koja dodje do nas i aposlutno je nemoguce izbjeci sve ono sto nam se plasira i nudi danas. Ni ja ne zivim potpuno zdravim zivotom, ne jedem zdravu hranu, cak konzumiram cigarete, nanosim sminku na lice, iako znam i djelovanja i posljedice. Opet ponavljam, prosto je nemoguce sabotirati sve kozmeticke preparate i ne kazem da treba, ne zelim postati neki umisljenik ili hipohondar koji u glavi razvija film sta bi mi se od koje kreme ili sampona moglo dogoditi. Ja sam ovim postom vise htjela ukazati na to da kupujuci skuplju kozmetiku necemo svom licu naciniti neku vecu uslugu.

Hierarchia, Forever Living Products je u stvari firma koja sve svoje proizvode spravlja na osnovnoj bazi soka biljke, svima nam poznate, aloe vera. Njeni blagotvorni ucinci su poznati odavno, najprije u medicini, a potom se u siroj primjeni pocela koristiti i u kozmetici. Ova firma na trziste plasira i gel koji se dobije cijedjenjem iz ove biljke i nepreradjenog ga flasira i distribuira po cijelom svijetu. Kod nas se moze naruciti putem dilera koji se bave prodajom ovih proizvoda. Boca od 500 ml kosta nekih 50-60 KM i uzima se svakodnevno jedna mala soljica, ja mislim na prazan stomak.
Inace, svi proizvodi su im jako skupi za nase prilike, a u asortimanu imaju sve, cak tablete i kapsule, vitamine, sampone, sapune, paste za zube, kreme i drugo... Jedna djevojka mi je rekla da u Americi 500 ml ovog gela kosta nekih 7 $, hihih, ali pretpostavljam da mu je zbog distribucije i transporta kod nas cijena visoka. Njihov stick kosta 13 KM i stvarno moze trajati. Ja sam znala zenu koja je to prodavala, ako te bas zanima mogu pokusati potraziti njen broj, pa da imas kontakt s njom ako vec budes zeljela. Niko ne kaze da su oni skroz prirodni, ali bar ne sadrze te spojeve aluminija koji meni smetaju. I samo da ti kazem da su meni neke prijateljice koje su sve to koristile davno prije mene rekle da se koristenjem tog stiska ponekad znoje, a to upravo iz razloga sto ne sadrzi taj Aluminium Chlorohydrat, za koji je i Anais potvrdila da sprjecava znojenje, sto je istina. A ovaj Lactacyd sam dobila iz Zagreba prije 2 mjeseca, tako da mu ne znam stvarnu cijenu kod nas, a mislim da ne kosta vise od 10 KM. mace,budite mi sve pozdravljene :zzzz:

kekec

Post by kekec » 24/11/2006 03:05

firma koja sve svoje proizvode spravlja na osnovnoj bazi soka biljke, svima nam poznate, aloe vera. Njeni blagotvorni ucinci su poznati odavno, najprije u medicini, a potom se u siroj primjeni pocela koristiti i u kozmetici. Ova firma na trziste plasira i gel koji se dobije cijedjenjem iz ove biljke i nepreradjenog ga flasira i distribuira po cijelom svijetu. Kod nas se moze naruciti putem dilera koji se bave prodajom ovih proizvoda. Boca od 500 ml kosta nekih 50-60 KM i uzima se svakodnevno jedna mala soljica, ja mislim na prazan stomak.
Ako mogu da primjetim, rekao bih da ste mnogo naivni.
Upitajte se koliko treba biljaka da bi se dobila kolicina koja
je sada na trzistu.
Image

Pogledajte malo tu biljku, aloa veru. Mislim da u toj boci od 500 ml nema
vise od 2 ml soka, tek radi mirisa. :D
SVE JE TO HEMIJA, VJESTACKO.
Izvuci lovu od naivnih, koji za "ljepotu" ne zale potrositi.
Nesto slicno kao kod proizvodjaca djecijih stvari, samo je
tu pitanje roditeljske ljubavi prema djeci, gdje roditelji
popustaju i placaju.

Shoshana

Post by Shoshana » 24/11/2006 03:28

Ja samo da dodam da ne postoje nikakvi klinicki dokazi da je oralno uzimanje aloe vera korisno - osim kao laksativ. U vecim dozama moze biti i otrovna a postoje indicije i da je kancerogena! U USA je prodaja aloe-baziranih laksativa zabranjena OTC. Pa ti vidi sta pijes i kol'ko za to placas!

Evo link sto nadjoh nabrzinu http://www.drugdigest.org/DD/DVH/HerbsW ... ra,00.html

Pripazite brate malo sta i kako reklamirate :roll:

debela

Post by debela » 24/11/2006 13:29

Hierarchia wrote:Naci cu taj Lactacyd. Koliko kosta?
7 km

alek

#21 Re: Zablude komercijalne kozmetike???????????

Post by alek » 24/11/2006 13:43

surajaa wrote:mogu preporuciti koristenje nasih domacih sapuna dr.pasha, koji se prave u malom kucnom laboratoriju u Zenici i ciji sastojci su prirodni (bar tako proizvodjaci kazu)
tako su, kazes, rekli i u krki... :D
surajaa wrote:Fitoval, koji sam pocela korisiti radi ispadanja kose, a za koji firma Krka, koja ga proizvodi kaze da sadrzi sjeme psenicnih klica. Da, i ja mislim da ih sadrzi, ali u omjeru 1:10 u odnosu na ostale hemijske dodatke u njemu
a sta tek jedemo :D :D

surajaa

Post by surajaa » 24/11/2006 13:48

Namjera mi nije bila da bilo ko moj post shvati kao promociju proizvoda aloe vera od gore pomenute firme, htjela sam djevojci objasniti na kom sastavu se temelji stick namijenjen koristenju protiv znojenja, (iako,mogucno da ni on nije 100% prirodan ). Tu sam spomenula i gel od aloe vera, koji iskreno ja nisam koristila, ali znam ljude koji su ga uzimali poslije hemoterapije i cija se dijagnoza vidno poboljsala.
Ukoliko vi znate da nije tako dobar kao sto ga hvale, hvala vam sto ste me prosvjetlili. 8)

surajaa

Post by surajaa » 24/11/2006 14:01

Da, Alek, sigurno da (ne)znajuci jedemo sve i svasta. Uostalom, imas na ovom podforumu, temu, ADITIVI-otrov sa E znakom, gdje je postavljena lista stetnih dodataka i usput pojasnjeno znacenje emulgatora, koji se dodaju u hranu radi boljeg okusa, mirisa, boje, neki od njih su kanceregoni.

alek

Post by alek » 24/11/2006 14:13

:-) :lol: ma ne postavlja alek pitanje :D od moje prve kreme (pavloviceve :D ) prosle su skoro 3 decenije :D i mijenjalo se, ne po sastavu nego po onome sto je nadohvat ruke, nekad i sta je dzepu primjerenije :D trovala se hranom ko i svi drugi i evo me s vama :D istina, brinu me druge stvari :D

shin

Post by shin » 24/11/2006 14:19

Samo pogledat reklame na TV-u na kakva sranja raja pada ''šampon od tibetanske orhideje'' halo ba, kakva orhideja, a sa zadnje strane ''ako dodje u dodir sa ocima najebo si'' :D
Inace nisam nikad mogao skontat zenske i trosenje pola plate na kozmetiku.

Post Reply