Za razumom obdarene

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

abdulhaqq_

Za razumom obdarene

Post by abdulhaqq_ » 20/06/2005 09:26

Day and night there is movement of foam on the Sea.

You see the foam, but not the Sea. Amazing!

We are dashing against each other like boats:

our eyes are darkened though we're on clear water.

O you who've gone to sleep in the body's boat,

you've seen the water,

but look at the Water of the water.

The water has a Water that is driving it;

the spirit has a Spirit that is calling it.

hananah

Post by hananah » 20/06/2005 23:08

Prirodna pojava, naukom objasnjena od razumnih naucnika

abdulhaqq_

Post by abdulhaqq_ » 21/06/2005 14:28

Objasni mi svoju vrijednost.Gdje si bila prije 100 godina, gdje ces biti za 100 godina?!Objasni mi svoju samosvijest, gdje se ona nalazi?, kako izgleda? Objasni mi kako je nastala celija?! Da mozda ne mislis da je covjek nastao od majmuna:) Mogucnost da jedna celija ljudskog organizma nastane slucajnoscu, je ista kao i da tornado udari na brdo smeca, i da iz njega nastane boing 747:) (izjava poznatog americkog naucnika).Urazumi se, i nemoj se postavljati u neke kontra stavove samo zbog eto, kontriranja.Nalakse je projicirati svoj ego u diskusiji, ali to nije cilj, baci svoj ego za ledja , pa onda razmisli, nemoj odmah instiktivno reagovati, tako zivotinje rade:), a mi smo ipak ljudi!

reaktor

Post by reaktor » 21/06/2005 14:50

abdulhaqq_ wrote:Objasni mi svoju vrijednost.Gdje si bila prije 100 godina, gdje ces biti za 100 godina?!Objasni mi svoju samosvijest, gdje se ona nalazi?, kako izgleda? Objasni mi kako je nastala celija?! Da mozda ne mislis da je covjek nastao od majmuna:) Mogucnost da jedna celija ljudskog organizma nastane slucajnoscu, je ista kao i da tornado udari na brdo smeca, i da iz njega nastane boing 747:) (izjava poznatog americkog naucnika).Urazumi se, i nemoj se postavljati u neke kontra stavove samo zbog eto, kontriranja.Nalakse je projicirati svoj ego u diskusiji, ali to nije cilj, baci svoj ego za ledja , pa onda razmisli, nemoj odmah instiktivno reagovati, tako zivotinje rade:), a mi smo ipak ljudi!

ti ocigledno ne znas hahahah...
mani se diskusije sa njom, to ti dodje nesto kao gubljenje vremena :D

hananah

Post by hananah » 21/06/2005 14:57

Ignorisacu jednog od svojih "psica" Reaktora, jer postoje ljudi na forumu koji pisu i oni koji su njihovi "psici" koji prate sve sto oni napisu da bi od silne zlobe davali komentare, Reaktor i novalic su moji najvjerniji psici "D
Dakle, svog proslog zivota se ne sjecam, kao i svi imam samo naznake, tako da ne znam gdje sam bila i sta sam bila prije 100 godina, ali trudim se da u ovom zivotu napravim dobru karmu kako bih za 100 godina bila sto naprednija u krugu Samsare.

Zreli

Post by Zreli » 21/06/2005 14:59

to se sve vidi golim okom, ta voda slatka i slana kako se ne mjesaju, cak i na TVu se vidi. to je samo laz za arapski svijet, da pomognu Muhamedovu borbu za bogatstvo. Dokaz za pametne je da je Muhamed je rekao: Od svega stoo pljalckamo pola pripada allhu, a durga polovica meni. A, posto Allaha ionako nema, sve pripada njemu. To je jednini pravi dokaz njegove borbe.

hananah

Post by hananah » 21/06/2005 15:11

Abdule, da li si postavio temu da bi cuo i drugacija razmisljanja ili da bi cuo samo ono sto tvom uhu prija :?
Mislim da je sve nauka fino objasnila i potkrjepila a samo oni koji ne zele iz ovog ili onog razloga da to znaju ili prihvate smatraju da je dato od Boga, s cim se ja licno ne slazem.
Da, covjek je nastao od majmuna ali evolucijskim prelazima, nije se jednog dana majmun probudio i postao covjek nego je to trajalo milionima godina. A sav zivot na svijetu je nastao od amebe, bilo to tebi drago ili ne. E sad pitaj Boga ko je stvorio amebu

digger

Post by digger » 21/06/2005 18:56

abdulhaqq_ wrote:Objasni mi svoju vrijednost.Gdje si bila prije 100 godina, gdje ces biti za 100 godina?!Objasni mi svoju samosvijest, gdje se ona nalazi?, kako izgleda? Objasni mi kako je nastala celija?! Da mozda ne mislis da je covjek nastao od majmuna:) Mogucnost da jedna celija ljudskog organizma nastane slucajnoscu, je ista kao i da tornado udari na brdo smeca, i da iz njega nastane boing 747:) (izjava poznatog americkog naucnika).Urazumi se, i nemoj se postavljati u neke kontra stavove samo zbog eto, kontriranja.Nalakse je projicirati svoj ego u diskusiji, ali to nije cilj, baci svoj ego za ledja , pa onda razmisli, nemoj odmah instiktivno reagovati, tako zivotinje rade:), a mi smo ipak ljudi!

I ti to sve pokupi iz te pjesmice?
A tek ovo o celijama i majmunima! Wow!

CiCiban

Post by CiCiban » 21/06/2005 19:04

:-) meni je drazi primjer s explozijom u stampariji :D kad je navodno nastala enciklopedija britanika
i majmucnici s hamletom :-)

abdulhaqq_

Post by abdulhaqq_ » 21/06/2005 22:32

Subhanallah. Doista Allah upucuje koga On hoce!

Toozla

Post by Toozla » 21/06/2005 22:41

abdulhaqq_ wrote:Subhanallah. Doista Allah upucuje koga On hoce!

....ajde da ja tebi postavim pitanje....
....ja ne znam sta religija kaze i kako objasnjava odakle mi svi dolazimo....mislim gdje smo bili, ako jesmo, prije rodjenja....
....bili smo u maminom stomaku, a prije toga zna se u kojem dijelu oceva tijela.....imal' ista prije toga....
...kako religija tumaci ovo pitanje.... :?

abdulhaqq_

Post by abdulhaqq_ » 21/06/2005 22:43

002:258. Zar nisi čuo za onoga koji se sa Ibrahimom o njegovu Gospodaru prepirao, onda kada mu je Allah carstvo dao? Kad Ibrahim reče: "Gospodar moj je Onaj koji život i smrt daje"- on odgovori: "Ja dajem život i smrt!" - "Allah čini da Sunce izlazi sa istoka" - reče Ibrahim - "pa učini ti da grane sa zapada!" I nevjernik se zbuni. - A Allah silnicima neće ukazati na Pravi put.

abdulhaqq_

Post by abdulhaqq_ » 21/06/2005 22:48

ZA TOOZLU:)

LJUDSKI DUH

Allah kaže u Časnom Kur’anu (15:26-29) da kad je stvorio čovjeka i oblikovao glinu u divni oblik insana, i onda ga kompletirao, ON JE UDAHNUO U ČOVJEKA DUH OD NJEGOVA VLASTITOG DUHA.

To je to što nas čini Njegovim najboljim stvorenjem, cijelim univerzumom, mikrokosmosom koji sadržava cijelo stvaranje, skoro božansko, ALI SMRTNIČKO, iako smo blagoslovljeni nečim u nama što je besmrtno, vječno. Ali da li mi možemo identificirati "duh"? Možemo li ga dotaći, vidjeti, osjetiti? Gdje je on u nama? Šta on čini u nama?

Mi nalazimo ispriku za tvrdnju da ne razumijemo duh. Nama je rečeno od Samog Allaha, obraćanjem Njegovom najdražem stvorenju, našem Sejjidu, da ako ga oni (mi) upitamo o duhu da nam rekne "duh je pod Gospodarevoj komandi i o tome vama je dato malo znanja…" (17:85)

Ali naš duh je naša jedina veza sa našim Gospodarem, koja je došla od Njega i koja će se Njemu povratiti. I nama je rečeno, "Onaj ko spozna sebe (svoju dušu) spoznao je i svog Gospodara." Stoga mi moramo tragati. Mi moramo razumjeti čak i ako je "nama dato malo znanja o tome."

Je li naš Stvoritelj načinio našeg praoca Adema od "crne gline" kao krčag, pa onda ulio njegovo dušu u tu glinu? Je li Adem sadržnik a njegova duše sadržina? Ta analogija ne radi, zato što je meso stvoreno a božanski duh nije. Osim toga, sinovi i kčeri [potomci] Ademovi su načinjeni od nutfe, ljudske embrionske čelije u utrobama naših majki koja narasta, mijenja oblik, dob, zgužva se i raspadne! Također, nama je rečeno da je Božanski Duh u svakom od nas "Cio" nedjeljiv. Kako se to može pocijepati u djeliće, sa malim djelićem u svakom ljudskom biću?

Oni koji znaju kažu da postojanje duha u stvorenom biću zahtijeva postojanje kapaciteta, primljivosti ili prihvatljivosti u tom biću. Bez ove "primljivosti" da se prihvati duh, mi je ne bi mogli imati. Duh je svjetlo. I primljivost, sposobnost da se upali, osvijetljena ljudskim duhom, je upoređena sa fitiljom u lampi. Gaz je tijelo, manifestacija Božanskih Atributa ja Halik, ja Bari, ja Musavvir: Stvoritelj, Načinitelj, Kreator. Gaz je život, dar i manifestacija Božanskog Atributa ja Hajj, Vječno Živi. U cijelom stvaranju, fitilj je unikatni dar, podaren samo ljudskim bićima: Akl, inteligencija, manifestacija Božanskih Atributa ja Nur, Svjetlo, i ja `Alim, Znalac.

Da upali ovu lampu ljudskog bića, fitilj mora posjedovati kapacitet da upije gaz iskustava i misterija života. Ljudska inteligencija mora upiti znanje. U protivnom, ona se neće moći upaliti.

Kada Allah kaže Nefehtu, "Ja sam puhnuo [udahnuo] u njega", to je kao da Njegov vječni Nur, Božansko Svjetlo, dotakne primljivu ljudsku inteligenciju, i upali svjetlo ljudskog duha. Inteligencija koja ne razumije, koja ne zna, nema kapacitet da primi vječni duh. Radi toga je naš Sejjid, Habibullah rekao, "Onaj ko ne posjeduje inteligenciju nema imana niti vjere."

Duh nije sadržan u nama kao što je voda sadržana u čaši, ili kao znanje koje uniđe u našu memoriju ili um. Ona je više kao sunčeva svjetlost odražena na prozoru pri sumraku, ili kao slika odražena u ogledalu. Ali ako je ogledalo prljavo, ništa neće na sebi odraziti.

Kako se svjetlo duha manifestuje [pokazuje] u nama? To je ono što nas čini da vidimo, čujemo, i mirišemo, ali ne na uobičajeni način kojim mi osjećamo stvari. Upaljeni duh [misli se na duh koja od sebe širi svjetlost] treba da nas osposobi da vidimo istnsku realnost, da nas čak osposobi da vidimo i našeg Gospodara, na način kako je mislio Hadreti Alija koji je rekao, "Ja ne obožavam Boga kojeg ne vidim." I uistinu on Ga je usrdno obožavao. Ili kako je hadreti Omer koji je vidio, iz Medine, Muslimansku armiju u opasnosti da bude opkoljena čak u Perziji, povikao "Povucite se planini!" i oni su ga čuli. Ili kako su časni drugovi Poslanika čuli kako kamenje i biljke selame Habibullahu. I kako je Resulullah, omirisao miris hadreti Uvejs el-Karani, dugo nakon što se isti vratio kući, i rekao, "Ja mirišem prisustvo prijatelja." I koji je povrh toga pogledao u oči hadreti Ajše, koja je vidjela Uvejsa, i on ga ugledao u njenim očima.

Ako mi imamo duh, mi bi trebali onda da znamo sebe, i u ovom znanju upoznamo i svog Gospodara.

Po analogiji gaz lampe, kada se gaz života potroši, svjetlo duha se ugasi. Kada duh ostavi tijelo, gdje odlazi? Ona se vrati tamo gdje je uvijek i bio.

Heraklitus, ambasador iz Bizantiuma, je upitao Resulullaha, "Gdje je tvoj raj, tvoj pakao, ako nije ni na zemlji ni na nebesima?" Resulullah je odgovorio, "Fe SubhanAllah! Milost! Pa gdje je dan kada dođe noć?"

A opet Allah najbolje zna.

Uzeto iz Rauvdzatu et Talibin od Hadreti Imam Gazzalija

preveo na engleski Šejh Tosun Bajrak-el-Džerrahi

Zul-Ki’dah, 1421 P.H.

preveo na bosanski

Ebu Irfan el-Bosni

pitt

Post by pitt » 21/06/2005 22:48

Hajd ti sad fino objasni sta si to citirao :D:D Cisto sumnjam da i ti imas pojma al eto :D

Toozla

Post by Toozla » 21/06/2005 22:48

...
Last edited by Toozla on 21/06/2005 23:10, edited 2 times in total.

abdulhaqq_

Post by abdulhaqq_ » 21/06/2005 22:57

Bismillah

Rodjen si , umrijeces sigurno.Izmedju rodjenja i smrti nalazi se tvoj zivot.Koliko to dodje procentualno?!Koliko je proslo vremena prije tvog rodjenja, kolio ce proci nakon tvoje smrti, Allah najbolje zna.U svakom slucaju tvoj zivot se svodi na mizerni postotak u vremenu. Pa zar stvarno mislis da si na ovome svijetu samo "another brick in the wall":)?Nisi vjeruj mi. A sada da ti objasnjavam gdje smo bili , i kako , zasto, imas GOOGLE , elhamdulillah:) Nisi ti bezveze:)

hananah

Post by hananah » 21/06/2005 23:00

Istina, izmedju rodjenja i smrti je zivot a izmedju smrti i ponovnog rodjenja sta je Abdule, odgovori ti meni :) Jer poslije smrti covjek se ponovno radja, i zato pazi na svoj "ego" u ovom zivotu jer ces ispastati u slijedecem :(

Toozla

Post by Toozla » 21/06/2005 23:11

...ha, nisi morao citirat onoliki tekst da mi kazes da nema objasnjenja....
Stoga mi moramo tragati. Mi moramo razumjeti čak i ako je "nama dato malo znanja o tome

...kako objasniti cinjenicu da je , na danasnjem stepenu razvoja nauke, teoretski, a u skorije vrijeme vjerovatno i prakticno, moguce kreirati ljudsko bice u labaratoriji...naravno govorim o kloniranju...

CiCiban

Post by CiCiban » 21/06/2005 23:16

odakle si ovo prebacio? text je skroz dobar

abdulhaqq_

Post by abdulhaqq_ » 21/06/2005 23:29

Kloniranje? Dobijes komad mesa:)

abdulhaqq_

Post by abdulhaqq_ » 21/06/2005 23:29

hananah

Post by hananah » 22/06/2005 00:29

Nisi mi odgovorio na pitanje Abdule :(

MoHiKaNaC

Post by MoHiKaNaC » 22/06/2005 01:28

hananah...

ti kazes da Bog nema nikakve veze sa navedenim stvarima te da je nauka sve to lijepo dokazala....ako mislis da se Islam kosi sa principima nauke grdno se varas....alp uporedis period od prije 100 godina i vrijeme u kome se nalazis sada primjetit ces da nauka postaje najveci prijatelj zdravoj religiji....mnoge stvari koje su stoljecima bile nejasne i u koje se pomalo slijepo vjerovalo uz napredak nauke postaju sasvim logicne....mislim da bi se svi protivnici postojanja Boga, religije a posebno Islama trebali zamisliti bar na trenutak nad cinjenicom da niti jedna stvar koja je iznesena sa u Kur'an-u nije naucno diskreditovana.....apsolutno nijedna....uz napredak nauke religija kao da dobija na vjerodostnojnosti....nadam se da cete ti i tebi slicni sa malo vise razumjevanja posmatrati ljude vjernike....ako nista potreban nam je konstruktivniji dijalog....pa neka istina pobjedi

haugh!
p.s. pod pojmom vjera prvenstveno mislim na Islam jer druge dvije vjere su daleko od svog izvornog oblika...

abdulhaqq_

Post by abdulhaqq_ » 22/06/2005 08:41

Nisi mi odgovorio na pitanje Abdule

Bismillah

Mislim da ti nemam sta odgovoriti, ustvari mislim da vise nemamo nikakve osnove za razgovor, posto si se jasno deklarisala kao mnogobozac. Neka ti se Allah smiluje!

reaktor

Post by reaktor » 22/06/2005 12:26

Toozla wrote:...ha, nisi morao citirat onoliki tekst da mi kazes da nema objasnjenja....
Stoga mi moramo tragati. Mi moramo razumjeti čak i ako je "nama dato malo znanja o tome

...kako objasniti cinjenicu da je , na danasnjem stepenu razvoja nauke, teoretski, a u skorije vrijeme vjerovatno i prakticno, moguce kreirati ljudsko bice u labaratoriji...naravno govorim o kloniranju...

dragi moj toozla :)
nikada, ama bas nikada, ljudi nece moci kreirati ljudsko bice... naime ljudska bica postoje hiljadama godina, i nesumnjivo ih je stvorio svevisnji...
to o cemu ti govoris... pa ne radi se o stvaranju nego o repliciranju vec stvorenoga... imas li mogucnosti da shvatis ogromni ambis koji dijeli stvaranje od repliciranja... ili da to stavimo ovako... mozes imati 1000 klonova toozle, oni nikada nece shvatiti... kontas :-)

Post Reply