za racunovodje

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...
Svetlana

za racunovodje

Post by Svetlana » 09/07/2007 18:00

racunovodja sam i zanima me kakva iskustva imaju kolege iste struke radeci u drzavnim organima ili pravnim licima prije svega mislim da li su adekvatno priznati i vrednovani kroz licni dohodak posto ne rijetko se desava da je racunovdja bar koji rade kod pravnog lica vise rob neko strucnjak za finansije, da nespominjem da nerijetko se od racunovodje ocekuju i poznavanje pravnih propisa sto je zaista ogroman teret.
kolika bi realna plata iznosila za certificiranog racunovodju radeci kao sef racunovodstva u pravnom licu?

amrica

Post by amrica » 09/07/2007 19:39

u Kantonu Sarajevo su placeni prema strucnoj spremi, rade kao crnci i niko ih ne sljivi. A smatraju ih smetnjom, nuzno zlo, pomocno ili tehnicko osoblje... Napr, ako radis u zdravstvu i dipl. ecc. si, donja u odnosu na svakog sa SSS medicinske struke. Osnovica za platu ti je veca, ali oni imaju tone privilegija i mogucnost napredovanja, sto sef racunovodstva i sekretar ( dipl. pravnik) mogu samo sanjati.To po zakonu, a ako je ministar ili direktni sef normalan lik, onda ti moze biti bolje.
Nije neka plata, osnovica za VSS u Kantonu je 800 KM.
Mislim da u Kantonalnim institucijama ne traze certificiranog racunovodju, a ako si fakat strucna, polozi za bankarskog revizora ili sl, tu je dobra lova.
Inace, to radno mjesto se zove Referent za plan i analizu (i statistiku)

Mislilac

Re: za racunovodje

Post by Mislilac » 09/07/2007 21:11

Svetlana wrote:racunovodja sam i zanima me kakva iskustva imaju kolege iste struke radeci u drzavnim organima ili pravnim licima prije svega mislim da li su adekvatno priznati i vrednovani kroz licni dohodak posto ne rijetko se desava da je racunovdja bar koji rade kod pravnog lica vise rob neko strucnjak za finansije, da nespominjem da nerijetko se od racunovodje ocekuju i poznavanje pravnih propisa sto je zaista ogroman teret.
kolika bi realna plata iznosila za certificiranog racunovodju radeci kao sef racunovodstva u pravnom licu?

Izvini, ali ako si ti računovođa.. Ufff... Treba učiti...

Nisam računovođa, tj. bježim od toga da se počnem baviti tim poslovima, al' struka zahtijeva da moram znati neke "osnovne" stvari o računovodstvu.... Al' ti.... Izvini, al' tako je... :-)

Svetlana

Post by Svetlana » 09/07/2007 21:46

molila bi da se nejavljaju na diskusiju osobe necasnih namjera u sto vjerujem da je prethodi forumas,
zato molila vas akoje neko ozbiljan i casne namjere naka napise o onom sto sampostavila za temu.
kritike i ostale nedljudske namjere ni slucajno nesluze nikome na cast

Mislilac

Post by Mislilac » 09/07/2007 22:29

Poštovana forumašice,

S obzirom da sam osjetio prozvanim u jednom od prethodnih komentara, moram pojasniti pokretačici teme da postoji RAZLIKA između "stručnjaka" za finansije (upravljanje novčanim tokovima, pribavljanje sredstava...), računovođe (vodi RAČUNOVODSTVO, dakle, godišnji izvještaju, bilansi, novčani tokovi..), knjigovođe (npr. vodi materijalno i robno knjigovostvo, KIF; KUF).

Doduše, to kod nas nije praksa. Direktor lupa šakom u stol i čini ono što hoće, a hamali ("računovođe") lupaju glavom u zid, zato što ne znaju šta rade od silnih zahtjeva.

S takvim pristupom finasijama (ili ono bi' računovodstvu?), ne bih se usudio prognozirati svijetlu budućnost firmi ili firmama s kojima ćete biti u poslovnim odnosima.

Opet kažem, pročitajte literaturu (krenite od prostije ka složenijom), prijedlog 1. Računovodstvo - prof. dr. Janko Klobučar, 2. Financijsko računovodstvo - Mehmed Jahić). Za početak. Onda širite znanje, NOVIM računovodstvenim standardima. Za početak. Onda počnite OPET učiti. TO je fluidna materija, česte su promjene u njoj.

Helem...

Realna plata za certifikovanog računovođu iznosi po zakonu (malo starijem doduđe, nisam pratio nove...) 57 KM/h. Pa računajte.. Bez toplog obroka i dodataka.

Svetlana

Post by Svetlana » 10/07/2007 04:25

oprostite mislilac, sta ste vi po struci?
cini se da ostavljate utisak da nesto pozanjete od racunovodstva i finansija
medjutim, to je samo moja pretpostvka
ipak, ako je vase javljanje dobronamjerno, pozdravljam to
samo znam ,da je potpuno nezahvalno danas biti racunovodja u privatnom sektoru, jer poslodavac ocekuje cuda a naknada je za takav posao mizerna

Mislilac

Post by Mislilac » 10/07/2007 08:18

Svetlana wrote:oprostite mislilac, sta ste vi po struci?
cini se da ostavljate utisak da nesto pozanjete od racunovodstva i finansija
medjutim, to je samo moja pretpostvka
ipak, ako je vase javljanje dobronamjerno, pozdravljam to
samo znam ,da je potpuno nezahvalno danas biti racunovodja u privatnom sektoru, jer poslodavac ocekuje cuda a naknada je za takav posao mizerna

Pretpostavljate dobro. Poznajem nešto... Ali ostaje pretpostavka da TREBA učiti i čitati.

Onako kako se postavite prema poslodavcu, tako će se i poslodavac ponašati prema vama. E sad što neki žive u sistemu u kojem se ugnijezde na jedno mjesto i ne mrdaju, bez obzira što im grlice kake tu... Do njih je. Uvijek ima bolje.

Svetlana

upit za knjigovodju

Post by Svetlana » 11/07/2007 19:51

upit: pravno lice x koje je nabavilo putnicki auto od auto kuce sada ga prodaje drugom pravnom licu y, i zaracunava na svom racunu PDV. Imali na to pravo?

alphonse kauders

Re: upit za knjigovodju

Post by alphonse kauders » 11/07/2007 21:10

Svetlana wrote:upit: pravno lice x koje je nabavilo putnicki auto od auto kuce sada ga prodaje drugom pravnom licu y, i zaracunava na svom racunu PDV. Imali na to pravo?

Ima, naravno.

Svetlana

Post by Svetlana » 11/07/2007 21:20

hm..koji clan Zakona to omogucuje?

Svetlana

Post by Svetlana » 11/07/2007 21:35

oprostite, jeste li po struci knjigovodja ili?

Svetlana

Post by Svetlana » 11/07/2007 21:41

veoma mi je drago,
medjutim evo za vas pojasnjenje
auto kuca je prodala pravno llicu x auto i zaracunala PDV, i toje u redu
kada pravno lice x dalje prodaje prodaje pravnom licu y , n ema pravo zaracunati PDV, jer pravno lice x nije steklo uvjete za odbitak svog ulaznog poreza te tako nema pravo zaracunavati pdv pravnom licu y
član 7 stav 1 Zakona o PDV

Svetlana

Post by Svetlana » 11/07/2007 21:47

ono sto je jako bitno jeste da je u pitanju putnicki automobil a ne teretno vozilo

Svetlana

Post by Svetlana » 11/07/2007 21:52

zakon o pdv-u je oko nabavke i prodaje auta pomalo nezgodan, ipak...zadovoljstvo mi je zbog razmjene misljenja, te se nadam da u slucaju slicnih nedoumica po pitanju finansija i racunovodstva vjerujem da cete biti na llinku i odgovoriti na moj upit

Svetlana

Post by Svetlana » 11/07/2007 21:59

jeli marco-x uposlen u drzavnom sektoru ili privatnom?

Svetlana

Post by Svetlana » 11/07/2007 22:03

cini mi se da u drzavnom sektoru su da ta kazem potkovaniji znanjem nego u privatnom

Svetlana

Post by Svetlana » 11/07/2007 22:11

da, mogla bi se sloziti sa vasom observacijom, no medjutim , jako je bitna sredina i okruzenje, za potpuni napredak i rezultati su onda potpuni
u svakom slulcaju hvala na vecerasnjoj komunikaciji

arman1

Post by arman1 » 11/07/2007 23:30

Svetlana wrote:da, mogla bi se sloziti sa vasom observacijom, no medjutim , jako je bitna sredina i okruzenje, za potpuni napredak i rezultati su onda potpuni
u svakom slulcaju hvala na vecerasnjoj komunikaciji

Zahvaljuju se i pasivni prosmatraći.
Pozdrav od Cert Rač. 8)

Mislilac

Post by Mislilac » 12/07/2007 00:28

Svetlana wrote:oprostite, jeste li po struci knjigovodja ili?

Moram prokomentarisati.

RAZLIKA između knjigovođe i računovođe postoji. Ekonomista financijski analitičar, financijski konsalting... Sve ekonomisti, al' drugačije "struke"...

Ontopic:
Opet konstatujem da pitanje/upit nije bio potpun.

Odgovor: Ima pravo, ako je u pitanju obrtno sredstvo. I neće biti potpuno prebijanje sredstva ulaznog i ozlaznog PDV-a.. Pretpostavljam da je to amortizovano sredstvo, dakle starije više od 7 godina, tako da se PDV obračunava na osnovu fer procijenjene vrijednosti... A ona bi u principu trebala biti manja od nabavne...

Mislilac

Post by Mislilac » 12/07/2007 00:30

Marco-x wrote:
Svetlana wrote:cini mi se da u drzavnom sektoru su da ta kazem potkovaniji znanjem nego u privatnom

Ovisi od osobe do osobe. Tko se želi izgrađivati znanjem, ima toliko dostupnih instrumenata, da to može učiniti na razne načine. Fino je i preko interneta. Radim u jednoj veeelikoj internacionalnoj korporaciji. :D :D

I da, odlično rečeno. Do osobe je.... Ne do institucije. Osba koja radi na mjestu na kojem ne treba nadograđivati znanje, nije potpuna osoba. A na žalost, takvih je mnogo...

Jara

Post by Jara » 12/07/2007 02:04

Opet kažem, pročitajte literaturu (krenite od prostije ka složenijom), prijedlog 1. Računovodstvo - prof. dr. Janko Klobučar, 2. Financijsko računovodstvo - Mehmed Jahić). Za početak. Onda širite znanje, NOVIM računovodstvenim standardima. Za početak. Onda počnite OPET učiti. TO je fluidna materija, česte su promjene u njoj.

A Mehanika fluida dr. Ejupa? :D

finta

Post by finta » 12/07/2007 04:09

Jara wrote:

A Mehanika fluida dr. Ejupa? :D

Nema , prodato , na toj knjizi Ejup sandzo je sagradio cijelo bogastvo .Vilu i milione .Knjiga se ko halva prodavala kod amazonskih indijanca , Aboridzana , cak su i pingvini na sjevernom polu kupovali to remek djelo.......
P.S. Izvnjavam se svima na topic off i na smetnji , nisam mogao odoliti :) :) alergican sam na SDA lopove , sorry jos jednom !

Svetlana

Post by Svetlana » 12/07/2007 12:30

pa sad...bilo bi dobro d se pasivni posmatrac ukljucio i dao svoje misljenje na zadanu temu, to bi samo bilo od koristi,
no, nadam se da ce se vec javiti forumasi iz ove oblasti za rjesavanje nekih drugih mnogobrojnih nedoumica koje postoje danas u oblasti racunovodstva i finansija

Salko sto je u vodu skako

Post by Salko sto je u vodu skako » 12/07/2007 12:53

radim vec 6 godina u knjigovodstvu 8-) jako sam zadovoljan i platom (mada povisica nebi skodila) i pozicijom u firmi 8-) ako ima pitanja brzo odgovorim 8-) :lol: :-) :P

Svetlana

Post by Svetlana » 12/07/2007 13:22

uvazavajuci mimsljenje forumasa mislilac ponovo vašu paznju bi usmjerila na srz pitanje koju mozda niste dobro razumjeli,
za ono sto ste napisali svakako bi morali navesti član Zakona na koji se pozivate;
recimo, ako kao pravno lice x prodajete osnovno sredstvo, putnicki auto pravnom licu y, na temelju kojeg člana zakona ga zaracunavate, navedite??
jedno misliti da ima pravo , a drugo je pravni osnov za to

Post Reply