Za predizbornu kampanju i do milion KM po stranci

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!
Post Reply
Dedda

Za predizbornu kampanju i do milion KM po stranci

Post by Dedda » 09/08/2006 10:49

Citam evo u nezavisnim novinama da iako većina najjačih stranaka u BiH još drži u strogoj tajnosti podatke o tome koliko novca planiraju uložiti u predizbornu kampanju te cifre će, sudeći po izjavama njihovih predstavnika, iznositi od 300.000, koliko će izdvojiti manje stranke, do milion maraka koliko će za kampanju potrošiti najsnažnije partije.

Krstan Simić, potpredsjednik SNSD-a, reče da će ta stranka u kampanji teško potrošiti više od 400.000 KM.

Mladen Ivanić, lider stranke, kaže da ne planiraju ništa spektakularno i da će ih kampanja koštati oko 300.000 KM.

U SDP-u BiH procjenjuju da bi ih izborna kampanja mogla koštati oko milion KM.

U SDS-u, ne žele da otkriju koliko novca planiraju potrošiti u predizbornoj kampanji ističući da je stranka finansijski skrhana zbog nedavne blokade računa.

U taborima SDA i Stranke za BiH još kriju koliko će ih stajati kampanja.

PAZITE OVO: Jerko Ivanković Lijanović: Mi iz budzeta dobijamo minimalnih 100.000 KM što ne može podmiriti troškove predizborne kampanje.

Kad se sve sabere, onaj porez koji mi radnici placamo, oni daju strankama koje nemaju veze sa nama, kako bi trosili te pare, rasipali ih..itd....itd

sveu16

Post by sveu16 » 10/08/2006 16:10

Bas mi je zao SDS-a sto su 'financijski skrhani'. :D
Medjutim, u pravu si, ovo je ozbiljna tema i zasluzuje paznju.

mostarac

Post by mostarac » 10/08/2006 16:18

Sve politicke partije koje pretenduju da budu ozbiljan faktor u BiH nakon izbora i koje kazu da ce u izbornoj kampanji potrositi manje od milion maraka lazu do bola. Nije moguce izvesti kampanju, ako hoces da napravis nesto vise sa cifrom manjom od milion maraka. Apsolutno nije izvodivo. Cak i sa milion imate mnogo rupa. Dakle ovo sto Dodik i Lijanovici pricaju neka okace macku o rep. To ce oni prikazati izbornoj komisiji, a stvarni troskovi ce biti mnogo mnogo mnogo veci. Eh da i najjeftinija stavka u svemu tome su oni jubmo plakati i slicne nebuloze. Najskuplji je sam dan izbora koji uzima i do 70% troskova kampanje, u zavisnosti od organizovanosti partije.

quantum

Post by quantum » 10/08/2006 16:27

Mene interesuje slijedece:
Kada Tihic (po volji zamijeniti sa Dodik, Jovic, Terzic, itd.) pred izbore hoda po nasoj lijepoj domovini i susrece se sa ljudima, odrzi po koji sastanak, govor, druzi se sa ljudima na koridi, i sl. da li to potpada pod preizbornu kampanju? Po meni da.
E sad ko snosi troskove? Jer ne vozi se on svojim autom. Jer ne vozi on uopste auto, njega vozaju. Ko placa momke koji ga cuvaju? Da li on uzme slobodan/neplacen dan na poslu da bi obavio stranacki posao? Ili mozda jos i uzima dnevnice, a janjetinu prikaze kao poslovni rucak??
Pretpostavljam da sve to ide iz drzavnog dzepa tj. iz nasih dzepova. Plus pare iz budzeta za stranke.
Sve mi se nesto cini.....a da im nije malo?

twat

Post by twat » 11/08/2006 02:32

quantum wrote:Mene interesuje slijedece:
Kada Tihic (po volji zamijeniti sa Dodik, Jovic, Terzic, itd.) pred izbore hoda po nasoj lijepoj domovini i susrece se sa ljudima, odrzi po koji sastanak, govor, druzi se sa ljudima na koridi, i sl. da li to potpada pod preizbornu kampanju? Po meni da.
E sad ko snosi troskove? Jer ne vozi se on svojim autom. Jer ne vozi on uopste auto, njega vozaju. Ko placa momke koji ga cuvaju? Da li on uzme slobodan/neplacen dan na poslu da bi obavio stranacki posao? Ili mozda jos i uzima dnevnice, a janjetinu prikaze kao poslovni rucak??
Pretpostavljam da sve to ide iz drzavnog dzepa tj. iz nasih dzepova. Plus pare iz budzeta za stranke.

A ti dje ga vidis (bilo kojeg od njih) kamenicom u glavunturu lopovsku.

Dedda

Post by Dedda » 11/08/2006 10:40

quantum wrote:Mene interesuje slijedece:

ZAKON O FINANSIRANJU POLITIČKIH PARTIJA

Član 10.
Izdvajanja iz državnog budžeta
1. Finansiranje parlamentarnih grupa zastupljenih u Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine raspoređuje se na način da se 30% sredstava raspoređuje jednako svim parlamentarnim grupama, dok 70% od ukupnog iznosa se raspoređuje srazmjerno broju poslaničkih mjesta koje svaka parlamentarna grupa ima u trenutku raspodjele.
2. Detaljan način raspodjele sredstava bit će regulisan Poslovnikom Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine.

TO BI TI BILO OVAKO:

TI RADIS >> PLATIS POREZ + PLATIS DOPRINOSE >> ODE U DRZAVNI BUDZET >> DIJELI SE NA ENTITETE >> PA NA POLITICKE PARTIJE >> PA KADA DODJE POLITICKIM PARTIJAMA DIJELI SE NA: PROMOTIVNE MATERIJALE + PLATE OSOBOLJA + KOKTEL + HODANJE + JAGNJAD + ALKOHOL + TEKUCI TROSKOVI (CITAJ, JAGNJAD, ALKOHOL, ITD) + RASPODJELA PR MATERIJA + KOKTEL + ZALJEVANJE RASPODJELE PR MATERIJALA + LJEPLJENJE PLAKATA + ALKOHOL + PROMOTIVNE KAMPANJE PO OPCINAMA + ISTO TOLIKO JAGNJADI x 5 + ISTO TOLIKO BURADI PIVA + ISTO TOLIKO LJUTOG PICA U PAKETIMA + DZEPOVI POLITICARA I NJIMA SLICNIH + KOKTEL + ZALJEVANJE SVEGA TOGA + IZLETI CLANOVA + PONOVNO ZALJEVANJE SVEGA TOGA i NA KRAJU PLUS ZALJEVANJE POCETKA IZBORA, PA ALKOHOLISANJE DA SE SMIRI STRES TOKOM IZBORA, PA ALKOHOLISANJE NAKON IZBORA, NARAVNO JAGNJAD SE NE SMIJU ZABORAVITI, itd, itd...

BiH_Izbjeglica

Post by BiH_Izbjeglica » 11/08/2006 10:49

Ovo treba ukinuti! HITNO !

Svaka stranka treba da se financira od clanarine i tacka !

Kad se to desi, onda vise nece oni isti biti na vlasti decenijama !

Dedda

Post by Dedda » 11/08/2006 11:01

BiH_Izbjeglica wrote:Ovo treba ukinuti! HITNO !

Svaka stranka treba da se financira od clanarine i tacka !

Kad se to desi, onda vise nece oni isti biti na vlasti decenijama !

Kako to ukinuti :?

Naime, izborna komisija koja donosi sve Odluke i zakone o ovome ustanovljena je i osnovana od strane drzavnih organa, a koji su pritom sastavljeni od istih gore navedenih ljudi iz politickih partija.

To ti je samo jedan zatvoreni krug i ako probas da se uvuces, ne mozes :sad:

Nismo mi USA ili kanada da NGO i ostali sektori koji nisu politicki imaju jak lobi i jak utjecaj

Odisej

Post by Odisej » 11/08/2006 11:04

Postpisujem!Hajde da pokerenemo kampanju a poslije i inicijativu putem peticije - o zabrani finansiranja političkih partija iz bužetskih sredstava na svim nivoima vlasti!
Da bar malo našeg novca ne ode političkim prevarantima i lezihljebovićima koji sjede u desetinama i stotinama vijeća , skupština , parlamenata i sličnih mjesta za izležavanja političara i za....bavanje građana i građanki!
Ne dajmo im naše pare!

Dedda

Post by Dedda » 11/08/2006 11:07

Odisej wrote:Postpisujem!Hajde da pokerenemo kampanju a poslije i inicijativu putem peticije - o zabrani finansiranja političkih partija iz bužetskih sredstava na svim nivoima vlasti!
Da bar malo našeg novca ne ode političkim prevarantima i lezihljebovićima koji sjede u desetinama i stotinama vijeća , skupština , parlamenata i sličnih mjesta za izležavanja političara i za....bavanje građana i građanki!
Ne dajmo im naše pare!

Ja sam za to, da se ljepo skupimo pa osnujemo NGO koji bi mogao da ima jak lobi.
Fakat !!!

quantum

Post by quantum » 11/08/2006 11:20

Dedda wrote:ZAKON O FINANSIRANJU POLITIČKIH PARTIJA

Član 10.
1. Finansiranje parlamentarnih grupa zastupljenih u Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine raspoređuje se na način da se 30% sredstava raspoređuje jednako svim parlamentarnim grupama, dok 70% od ukupnog iznosa se raspoređuje srazmjerno broju poslaničkih mjesta koje svaka parlamentarna grupa ima u trenutku raspodjele.
2. Detaljan način raspodjele sredstava bit će regulisan Poslovnikom Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine.

Hajde da formiramo neki prijedlog. Recimo:
Neka ostane ovih 30% sredstava jednako svim strankama. Preostalih 70% neka se preusmjeri u obrazovanje, zdravstvo, autoput.
A stranke neka nadoknade taj dio (70%) sredstava iz dijela plata, paushala, beneficija svojih poslanika koji ce se sigurno sa neskrivenim zadovoljstvom odreci dijela svojih skromnih primanja koja i primaju zahvaljujuci strankama. Time ce se dobiti da i dalje imamo sredstva srazmjerno broju poslanickih mjesta.
Moze proci?

p.s. Pishe "...30% sredstava raspoređuje jednako svim parlamentarnim grupama, dok 70% od ukupnog iznosa..." 30% kojih sredstava? 70% kojeg ukupnog iznosa??

Mahalac

Post by Mahalac » 11/08/2006 11:34

:roll:

za sve to gore predlozeno predispozicija je imati dobro velke usi, pa se dooooobro razmahat njima :(

Dedda

Post by Dedda » 11/08/2006 11:42

quantum wrote:

Član 10.

Neka ostane ovih 30% sredstava jednako svim strankama. Preostalih 70% neka se preusmjeri u obrazovanje, zdravstvo, autoput.
A stranke neka nadoknade taj dio (70%) sredstava iz dijela plata, paushala, beneficija svojih poslanika koji ce se sigurno sa neskrivenim zadovoljstvom odreci dijela svojih skromnih primanja koja i primaju zahvaljujuci strankama. Time ce se dobiti da i dalje imamo sredstva srazmjerno broju poslanickih mjesta.
Moze proci?

p.s. Pishe "...30% sredstava raspoređuje jednako svim parlamentarnim grupama, dok 70% od ukupnog iznosa..." 30% kojih sredstava? 70% kojeg ukupnog iznosa??

ko bi to mogao znati, to je vazda tako.
evo linka na cijeli dokument pa pokusaj sam da skontas :-)
http://www.izbori.ba/documents/Zakon%20o%20finansiranju%20politickih%20partija-BOS.pdf

Dedda

Post by Dedda » 11/08/2006 11:42

quantum wrote:

Član 10.

Moze proci?

ko bi to mogao znati, to je vazda tako.
evo linka na cijeli dokument pa pokusaj sam da skontas :-)
http://www.izbori.ba/documents/Zakon%20o%20finansiranju%20politickih%20partija-BOS.pdf

Post Reply