Yaz pilulice

Sve o zdravlju...
potrebna

Yaz pilulice

Post by potrebna » 25/06/2010 16:25

Upravo sam počela piti Yaz pilule, to su mi prve :)
Pa, me interesuje Vaše iskustvo sa Yaz pilulama. Glavni razlog konzumacije jesu bolni i obilni ciklusi (ali, baš bolni). Tek sam na 4 pilulici, ali već sada imam užasan bol u nogoma, nekako trom osjećaj. Pa, djevojke Vaša iskustva su dobro došla :-D

hanumica82

Re: Yaz pilulice

Post by hanumica82 » 25/06/2010 23:43

Meni je gin. preporucio da nakon terapije dianama predjem na yaz. Medjutim cula sam da su skupe a i relativno su nove pa se nije igrati s time. A bol u nogama ako je stvarno jaka trebala bi ti biti upozorenje da ti pilule ne odgovaraju. Svakako prevencije radi odi uradi nalaz na koagulacjiu/zgrusavanje krvi da vidis da li si sklona trombozi, jer bol u nozi moze biti posljedica toga.

Ja sam na pilulama vec dvije godine i u pocetku sam osjecala prilicnu tezinu u nogama i tromost cijelog tijela, ali to brzo prodje za par mjeseci dok se organizam ne navikne. Ali ne smije te nista boliti!

I ako nije problem mozes li mi reci koliko tacno kostaju yaz?
Last edited by hanumica82 on 27/06/2010 23:03, edited 1 time in total.

amrica

Post by amrica » 26/06/2010 00:42

25-30 KM

dzana

Post by dzana » 26/06/2010 09:14

potrebna wrote:Upravo sam počela piti Yaz pilule, to su mi prve :)
Pa, me interesuje Vaše iskustvo sa Yaz pilulama. Glavni razlog konzumacije jesu bolni i obilni ciklusi (ali, baš bolni). Tek sam na 4 pilulici, ali već sada imam užasan bol u nogoma, nekako trom osjećaj. Pa, djevojke Vaša iskustva su dobro došla :-D

Prije nego sto pocnes koristiti pilule trebas uraditi nalaze i provjeriti vrijeme koagulacije.. Nalaze treba da ti pogleda doktor i da ti on odobri ili zabrani upotrebu pilula. Tek tada smijes poceti piti pilule.
Nemoj da te zavaraju sa fazonima tipa 'najbolje, najnovije, najskuplje' - malo pretrazi Yazz - sideeffects i iznenadices se sta ti se sve moze desiti od tih 'najboljih, najnovijih i najskupljih' pilula. Ne zelim da te strasim, nekim zenama prijaju fantasticno a neke ce zavrsiti sa trombozama i mozdanim udarima.. Kad se malo raspitas onda mozes bolje osluskivati svoje tijelo i na vrijeme reagovati ako primjetis neke negativne promjene.
U svakom slucaju ti zelim srecu da regulises te grozne cikluse..
P.S. - jesi li radila provjeru hormona na endokrini?

iz dna duše

Post by iz dna duše » 26/06/2010 09:39

Ja nikada nisam progutala hormonsku tabletu.
Kada sam imala nekih problema, kod kojih ginekolozi propišu automatski hormonske pilule, meni je moja prijateljica, i sama ljekar, u Njemačkoj, preporučila ove tablete. Nakon samo tri mjeseca, ja sam bila preporođena i nikakvih tegoba nisam imala. Rado ih preporučujem. Pila sam, ako se dobro sjećam jednu dnevno. Mislim da im ni cijena nije previsoka. Na biljnoj su bazi (Mönchenpfeffer-monaški biber-bukvalno prevedno, ako ima kod nas, ne mora značiti da se ovako i zove, latinski naziv je: Vitex agnus-castus) Voljela bih da mi neko kaže dali ovu biljku imamo i kod nas i pod kojim nazivom?

Image.

clav

Post by clav » 26/06/2010 11:06

iz dna duše wrote: Voljela bih da mi neko kaže dali ovu biljku imamo i kod nas i pod kojim nazivom?

biljka se na nasem zove konopljika, vidio je u neumu.
sto se tice pilula,, hormonske pilule imaju ozbiljnih nezeljenih efekata kod manjeg broja zena, ali bi se to adekvatnim pregledom trebalo svesti na minimum. blaze nelagode su ceste u pocetnom periodu, dok se ne uspostavi ravnoteza, ali se ne mozes ravnati s drugim osobama, jer ne djeluju na svakog isto. ako ti nije objasnio ginekolog, pazljivo procitas uputstvo i pitaj ga za sve nejasnoce.

potrebna

Post by potrebna » 26/06/2010 13:27

hanumica82 wrote:Meni je gin. preporucio da nakon terapije dianama predjem na yaz. Medjutim cula sam da su skupe a i relativno su nove pa se nije igrati s time. A bol u nogama ako je stvarno jaka trebala bi ti biti upozorenje da ti pilule ne odgovaraju. Svakako prevencije radi odi uradi nalaz na kalgulacjiu/zgrusavanje krvi da vidis da li si sklona trombozi, jer bol u nozi moze biti posljedica toga.

Ja sam na pilulama vec dvije godine i u pocetku sam osjecala prilicnu tezinu u nogama i tromost cijelog tijela, ali to brzo prodje za par mjeseci dok se organizam ne navikne. Ali ne smije te nista boliti!

I ako nije problem mozes li mi reci koliko tacno kostaju yaz?

Ja sam ih platila 23 KM, i da poprilično su nove na našem tržištu. Glavna razlike je jer one posjeduju malo hormona i imaju novi sistem korištenje 24/4.

potrebna

Post by potrebna » 26/06/2010 13:30

Prije nego sto pocnes koristiti pilule trebas uraditi nalaze i provjeriti vrijeme koagulacije.. Nalaze treba da ti pogleda doktor i da ti on odobri ili zabrani upotrebu pilula. Tek tada smijes poceti piti pilule.
Nemoj da te zavaraju sa fazonima tipa 'najbolje, najnovije, najskuplje' - malo pretrazi Yazz - sideeffects i iznenadices se sta ti se sve moze desiti od tih 'najboljih, najnovijih i najskupljih' pilula. Ne zelim da te strasim, nekim zenama prijaju fantasticno a neke ce zavrsiti sa trombozama i mozdanim udarima.. Kad se malo raspitas onda mozes bolje osluskivati svoje tijelo i na vrijeme reagovati ako primjetis neke negativne promjene.
U svakom slucaju ti zelim srecu da regulises te grozne cikluse..
P.S. - jesi li radila provjeru hormona na endokrini?[/quote]

Svi nalazi su napravljeni i pilule sam dobila od strane liječnice. Upoznala sam se i sa mogućim negativnim efektima. Ali, ipak s obzirom da su mi to prve pilule i da su relativno nove na našem tržištu htjela sam samo vidjeti iskustva drugih djevojaka. Nadam se da će mi pomoći, jer bolovi koje trpim su nepodnošljivi :(

clav

Post by clav » 26/06/2010 16:46

pomoci ce one tebi sigurno, stim sto je potrebno odredjeno vremensko razdoblje da se uspostavi hormonalna ravnoteza(obicno oko mjesec-dva). drugo je pitanje da li si prvo trebala probati korigovati to nekim biljnim lijekovima, ukoliko nema potrebe za kontracepcijom, jer je to propisivanje oralnih kontraceptiva kod nas postao biznis, ali o tome na nekoj drugoj temi.

majda_

Post by majda_ » 27/06/2010 16:08

Meni su te pilule super... otkad ih uzimam, a uzimam ih od augusta prosle godine, menstuacija mi je redovna, cak dobijem 12h nakon sto sam popila zadnju pilulu...stvarno nisam primjetila nikakve promjene ni na tijelu ni psihicke promjene... preporucila mi ih je moja gin i stvarno su super...

i kostaju 24.1KM :)

hanumica82

Post by hanumica82 » 27/06/2010 23:06

iz dna duše wrote:Ja nikada nisam progutala hormonsku tabletu.
Kada sam imala nekih problema, kod kojih ginekolozi propišu automatski hormonske pilule, meni je moja prijateljica, i sama ljekar, u Njemačkoj, preporučila ove tablete. Nakon samo tri mjeseca, ja sam bila preporođena i nikakvih tegoba nisam imala. Rado ih preporučujem. Pila sam, ako se dobro sjećam jednu dnevno. Mislim da im ni cijena nije previsoka. Na biljnoj su bazi (Mönchenpfeffer-monaški biber-bukvalno prevedno, ako ima kod nas, ne mora značiti da se ovako i zove, latinski naziv je: Vitex agnus-castus) Voljela bih da mi neko kaže dali ovu biljku imamo i kod nas i pod kojim nazivom?

Image.

Mene zanima koje si probleme imala pa si pocela sa ovim tabletama. da li one pomazu kod akni? Ja bih se rado "skinula" sa pilula, ali ne zelim da se pretvorim u zabu krastacu, pa trazim alternativu.

iForumashica

Post by iForumashica » 27/06/2010 23:16

...
Last edited by iForumashica on 12/07/2011 18:32, edited 1 time in total.

matilda33

Post by matilda33 » 27/06/2010 23:25

http://industry.bnet.com/pharma/1000805 ... yone-else/

Pila. Ne pijem više. Kukovi me ubijali od bola. Posljedice - i dan danas, nakon 6 mjeseci neuzimanja. Nisam mogla da spavam od bola.
Sad znam i zašto me je boljelo.
http://industry.bnet.com/pharma/1000309 ... causation/

ludamala

Post by ludamala » 28/06/2010 08:54

Pijem yaz pilule vec 6 mjeseci i zaista nemam nikakvih nezeljenih posljedica. Uradila sam kompletan pregled kod ginekologa i odlucila da probam i mogu reci da sam prezadovoljna. Moje misljenje je da ako se pojave neki nezeljeni efekti treba odmah prekinuti dalje uzimanje i sve ce biti ok. Naravno da svacije tijelo ne reaguje isto, ali sam za ove pilule konkretno, cula samo pozitivne komentare. Inace, imaju jako malo hormona i zbog toga su negativne posljedice veoma rijetke. Menstrualni bolovi su mi nestali, menstruacija se ustalila i sto je najvaznije nemam strah od trudnoce. Toplo preporucujem!

male_okice

Post by male_okice » 06/07/2010 10:11

potrebna wrote:Upravo sam počela piti Yaz pilule, to su mi prve :)

Ja samo iz licnog iskustva ti mogu reci YAZ su extra stvar. Ja sam ih pocela koristiti prvenstveno zbog kontracepcije pa onda i zbog ostalih dobrih stvari. Kao prvo bol oko mentruacije mi je sasvim nestala, m se skratila sa 7 na 4 dana, nekad bi dobila i po koju aknu prije nego sto dobijem a i to je sad nestalo-znaci popravilo mi se lice. Sad ja Yaz pijem 5 mjeseci prije toga sam pila Legravan ali sam dosta tecnosti od njih zadrzavala pa sam presla na Yaz. Svako je tijelo drugacije a i kod svakih pilula moras biti svjesna da postoji adaptacioni period koji traje obicno od 1-3 mjeseca (mene npr 1 mjeseca bolila glava ne bas jako ali bolila), a kad sam pila legravan isto prvih par sedmica imala sam osjecaj mucnine. Ali to je sve ok i moras se malo strpiti dok to ne prodje. Takodjer kod nas u RS se Yaz moze kupiti preko recepta i kosta 1,80 (a inace je oko 23 KM), ali moras otici kod ginekologa pa onda sa nalazom u kojem ti ginekolog napise da trebas koristiti yaz kod svog ljekara koji ti napise recept, i tako je svaki mjesec stim sto ti je dovoljan taj 1 nalaz. Ja sam se vec nekako navikla da kad vidim da sam vec na zadnjoj sedmici zovem svog doktora i on mi kaze kad mogu doci po recept. To mi je ipak bolje nego da placam cijeli iznos (ne znam kakva je situacija kod vas u FBIH ali pitaj). Isto sto se tice nus pojava ima ih, vecinom oni teski slucajevi su rijetki a ti ako si zdrava osoba, ne pusis, ne pijes (to isto obrati paznju alkohol umanjuje dejstvo kontracepcije-1 casa po sedmici je max koji mozes popiti) ne bi trebalo da imas ikakvih prepreka da ne uzivas u kontracepciji. Takodjer ti preporucujem site www.21dan.com tu ces naci bas mnogo mnogo informacija i o Yazu i svakoj mogucoj kontracepciji kod nas na trzistu imas i iskustva drugih djevojaka na forumu plus sto mozes postavljati pitanja i ginekolozima. Eto srecno :thumbup:

fox5

Post by fox5 » 06/07/2010 23:59

Nemam vremena da citam ostale komentare ali su yaz i yasmin pilule koje se takodje koriste i u Americi i pokazalo se da su uzasno stetne sad se stalno vrte reklame advokatskih firmi za sve one koji su ih koristili i dobili odredjene bolesti da tuze kompaniju koja ih pravi ....hele nejse potrazi malko na netu i vidjet ces koje su stetnosti....zasto ih doktori i dalje preporucuju :( zato sto dobivaju procenat od kompanije koja ih distribuira a i nekim osobama odgovaraju...ipak mislim da je bolje sprijeciti nego lijeciti pa bih ti savjetovala da ipak pronadjes neke malo blaze Ili pokusaj nesto narodno za bolne mens jer te u potpunosti razumijem
evo ti i web o side effects http://www.yazsideeffects.org/

male_okice

Post by male_okice » 13/07/2010 12:35

fox5 wrote:Nemam vremena da citam ostale komentare ali su yaz i yasmin pilule koje se takodje koriste i u Americi i pokazalo se da su uzasno stetne sad se stalno vrte reklame advokatskih firmi za sve one koji su ih koristili i dobili odredjene bolesti da tuze kompaniju koja ih pravi ....hele nejse potrazi malko na netu i vidjet ces koje su stetnosti....zasto ih doktori i dalje preporucuju :( zato sto dobivaju procenat od kompanije koja ih distribuira a i nekim osobama odgovaraju...ipak mislim da je bolje sprijeciti nego lijeciti pa bih ti savjetovala da ipak pronadjes neke malo blaze Ili pokusaj nesto narodno za bolne mens jer te u potpunosti razumijem
evo ti i web o side effects http://www.yazsideeffects.org/

ja sam bas otisla na ovu web stranicu i citam ovo i mogu ti reci da apsolutno sve ama bas sve kontracepcijske pilule imaju ove nus pojave navedene u svojim onim papirima. To sto su Ameri voljni plaho svakog da tuze to je vec druga prica. Kontracepcijske pilule se koriste vec od 50-tih godina proslog vijeka i imale su 10 puta jacu koncentraciju hormona u sebi nego ove danasnje, tako da je ovo sve tacno pa dosad bi pola zena na zapadu izumrlo. :-) Kao drugo da istina je pilule imaju svoje nus pojave, ali jako rijetko se dogadjaju ove koje oni ovdje navode, a da bi se i ove sprijecile ide se kod doktora da ti odredi koje su najpogodnije za koju zenu (zato i postoji samo kod nas na trzistu 10-tak raznih pilula). A jos jedna informacija kod nas doktori ne dobijaju procenat ni za koji lijek koji prepisuju; mene je cak moj doktor pitao jedne prilike kad mi je prepisivao vaginalete da li zelim da mi prepise daktanol ili canesten (daktanol ti proizvodi galenika i jeftinije su jedno 3x nego canesten) i bas rekao meni je svejedno jer ja nemam nikakve koristi od toga bitno je sta vama (tj meni) odgovara. A naravno slobodno uzmi kupi i andole i pogledaj sta pise pod nuspojavama pa ces se iznenaditi. Pilule nisu igracke to je ozbiljna stvar ali istovremena je jako korisna, i cak imaju medicinski potkrijepljeni iskazi koji kazu da kod zena koje na duzi period uzimaju kontracepcijske pilule mogucnost raka jajnika i materice je smanjen za 20-30% (sto bas i nije malo ako se uzme u obzir koliko je to opaka bolest).

melba

Post by melba » 18/01/2011 18:07

Znam da je ova tema vec zavrsena, ali pisem zbog svih djevojaka koje uzimaju Yaz/Yasminelle ili namjeravaju, cisto zbog informacije...

Tacno je da su sve kontr. pilule slicne jedna drugoj sa nus pojavama. Ali Yaz se razlikuje upravo jer je "nova" pilula, dakle pilula nove - cetvrte - generacije. Konkretno se radi o hormonu Drospirenon, koji je od skora na trzistu a reklamiraju ga jer ne dovodi toliko/uopste do nakupljanja vode u vezivnom tkivu, pa time i nema povecanja tako nezeljenih kila kod mladih djevojaka. Fatalno je da ga zbog toga vecina mladih djevojaka i uzima! Ono sto ne kazu je da je rizik tromboze kod ove vrste hormona za 3 puta visi od rizika tromboze kod pilula druge generacije (dakle onih, koji sadrze Levonorgestrel) i dva puta visi od onih iz trece (npr. Gestoden)!!!
Ovi hormoni su sinteticki hormoni koji simuliraju Gestagen i pilule se razilkuju samo po njima, dakle Ethinylestradiol je u svakoj k.p. (razlicito doziran jedino), ono sto ih cini razlicitim je odabir sintetickog hormon gestagena.

Licno imam prijateljicu koja je od Yasminelle dozivjela trombozu, koja se najavila kao i kod djevojke sa pocetka threada bolovima u listu etc. Kod nje je uz to bila i urodjena genetska mana zgrusnjavanja krvi za koju nije znala (takodjer - ovaj test bi trebala da uradi svaka djevojka prije uzimanja pilule: ACP resistence test), a sve je ubrzala pilula.

Ja licno bih iz ovih razloga UVIJEK uzimala samo pilule iz druge generacije, dakle one sa Levonorgestrelom. A Yaz svakako ne bih, jer ona je do sada za moj ukus precesto dovela do embolije kod djevojaka, tako da me niko ne moze ubijediti da ovaj gestagen (Drospirenon) nije opasniji od ranijih...

jaca-maca

Post by jaca-maca » 18/01/2011 18:20

i meni je ginekolog preporucio yaz pilule jer imam neredovne menstruacije, pa sve kontam hocu li ih piti.
pila sam prije neke hormonske pilule i nisam imala nikakvih nuspojava i mislim da necu ni sa yaz imati, ali opet me nesto strah :-?

melba

Post by melba » 18/01/2011 22:06

jaca-maca wrote:i meni je ginekolog preporucio yaz pilule jer imam neredovne menstruacije, pa sve kontam hocu li ih piti.
pila sam prije neke hormonske pilule i nisam imala nikakvih nuspojava i mislim da necu ni sa yaz imati, ali opet me nesto strah :-?

Koliko imas godina? Neredovne menstruacije nisu za djevojke na pocetku dvadesetih nista neobicno, tijelo jos uvijek "divlja". Ali ako vec ginekolog smatra da treba da uzimas pilule, ja bih trazila kao sto sam vec navela da ti prepise neke iz druge generacije gestagena (ili barem trece). Cinjenica jeste da je rizik tromboze kod pilula cetvrte generacije najvisi, ali to je opet individualna odluka.

jaca-maca

Post by jaca-maca » 18/01/2011 22:14

melba wrote:
jaca-maca wrote:i meni je ginekolog preporucio yaz pilule jer imam neredovne menstruacije, pa sve kontam hocu li ih piti.

Koliko imas godina? Neredovne menstruacije nisu za djevojke na pocetku dvadesetih nista neobicno, tijelo jos uvijek "divlja". Ali ako vec ginekolog smatra da treba da uzimas pilule, ja bih trazila kao sto sam vec navela da ti prepise neke iz druge generacije gestagena (ili barem trece). Cinjenica jeste da je rizik tromboze kod pilula cetvrte generacije najvisi, ali to je opet individualna odluka.

na pocetku sam dvadesetih :P
isla sam kod 3 ginekologa i svaki je rekao da bi trebala uzimati pilule, konkretno yaz zato sto su najblaze :D

melba

Post by melba » 18/01/2011 22:34

jaca-maca wrote:
melba wrote:

na pocetku sam dvadesetih :P
isla sam kod 3 ginekologa i svaki je rekao da bi trebala uzimati pilule, konkretno yaz zato sto su najblaze :D

:-D bingo!

ne znam bolje od ljekara ali znam da yaz jeste medju najblazim ali nisu jedine. imas loette, valette, miranova, leios (ove zadnje dvije su cak mikro pilule)... sve su nisko dozirane. ali opet - tvoje je tijelo i tvoja odluka! samo slusaj svoje tijelo i bice ok! :thumbup:

clav

Post by clav » 18/01/2011 22:46

pa pij ako su ti preporucila 3 razlicita ginekologa, rijesit ces i problem s kosom.

jaca-maca

Post by jaca-maca » 18/01/2011 23:04

melba wrote:ne znam bolje od ljekara ali znam da yaz jeste medju najblazim ali nisu jedine. imas loette, valette, miranova, leios (ove zadnje dvije su cak mikro pilule)... sve su nisko dozirane. ali opet - tvoje je tijelo i tvoja odluka! samo slusaj svoje tijelo i bice ok! :thumbup:

po cemu su te bolje od yaz? i da li se kod nas mogu kupiti? :D

jaca-maca

Post by jaca-maca » 18/01/2011 23:09

clav wrote:pa pij ako su ti preporucila 3 razlicita ginekologa, rijesit ces i problem s kosom.

a i imam problema s kozom, odnosno bubuljicama pa mozda i taj problem rijesi :D
samo se bojim da cu se udebljati :(

Post Reply