"Xenoni" iz Merkatora??

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: Bobi, _BataZiv_0809

rusmir.ba

#1 "Xenoni" iz Merkatora??

Post by rusmir.ba » 25/03/2011 09:49

Jucer mi ode H7 sijalica i da promjenim naravno po Murphy zakonu-i rezervna ne radi!

Odem u merkator i tamo vidim dvije vrste, jedne "obicne" a druge "xenon"??

Posto su ove druge taman 2kom u paketu kupim i stavim, nemam zamjerki na rad ali me interesuje dal je to predvidjeno bez kakvih dodatnih radova da se stavi (Fabia 2006).

Pise isto 55W, nesto E4 norma, ali me ineresuje da li ce imati negativan ucinak na elektroinstalacije ili na same farove, nekad sam citao da se za te xenone trebaju neki releji i sl.

Ili je to ipak "xenonizirano" a ni pojma pravom, ako je sta discutable da kupim druge a ove ostavim kao rezervne :mrgreen:

Qler

#2 Re: "Xenoni" iz Merkatora??

Post by Qler » 25/03/2011 09:54

xenon look je samo sminka, veze to nea sa pravim xenonom. to su obicne halogene sijalice, sa malo bijeljim svijetlom. koristio sam ih par godina su meni trajale...

AmADin_gospo

#3 Re: "Xenoni" iz Merkatora??

Post by AmADin_gospo » 25/03/2011 10:12

Qler wrote:xenon look je samo sminka, veze to nea sa pravim xenonom. to su obicne halogene sijalice, sa malo bijeljim svijetlom. koristio sam ih par godina su meni trajale...
upravo tako,

rusmir.ba

#4 Re: "Xenoni" iz Merkatora??

Post by rusmir.ba » 25/03/2011 10:24

ma meni treba samo svjetle kao i regularne da ne prave elektroprobleme, ne trebaju mi za sminku nego da traju pa koliko bilo :)

Uzeo bih i obicne ali bilo samo u paketu sa one 4 dodatne, a vec imam takva 2 kompleta u gepeku.

hvala

davorf
Location: lost in thought and lost in time while the seeds of life and the seeds of change were planted...

#5 Re: "Xenoni" iz Merkatora??

Post by davorf » 25/03/2011 10:30

Qler wrote:xenon look je samo sminka, veze to nea sa pravim xenonom. to su obicne halogene sijalice, sa malo bijeljim svijetlom. koristio sam ih par godina su meni trajale...
:shock: :shock: Meni svake "crknu" nakon pola godine maksimalno :roll:

Qler

#6 Re: "Xenoni" iz Merkatora??

Post by Qler » 25/03/2011 10:32

Ja mislim da su jos u zivotu kod covjeka kojem sam prodao auto. Dobra struja u fordu :D

AmADin_gospo

#7 Re: "Xenoni" iz Merkatora??

Post by AmADin_gospo » 25/03/2011 10:34

ma prave marke su Philips/Osram/Bosch, ostalo je za prvu pomoć

Qler

#8 Re: "Xenoni" iz Merkatora??

Post by Qler » 25/03/2011 10:36

Ja sam imam OSRAM Sliverlight, odlicne. A kad dodje vrijeme da se mijenjaju duga, idu Nightbreaker PLUS, ako ih uspijem naci...

respo

#9 Re: "Xenoni" iz Merkatora??

Post by respo » 25/03/2011 10:49

mislim da sam u conradu vidio osram NB oko 40 maraka su
jesu li plus ne znam

Daado_Sa

#10 Re: "Xenoni" iz Merkatora??

Post by Daado_Sa » 25/03/2011 10:56

respo wrote:mislim da sam u conradu vidio osram NB oko 40 maraka su
jesu li plus ne znam
Ove sam ja sebi kupio sijalice, i toliko su jake i izdrzljive da meni traju vec vise od godinu dana, prije sam svako 7 dana kupovao obicne H7 sijalice ali su crkavale, ne zbog elektroinstalacije vec zbog kvaliteta samih sijalica, ali kad sam ove uzeo vjerujte mi da su extra i ne zalim pare koje sam dao za njih. A koliko su jake govori i sama činjenica da kada vozim iza nekog ljudi mi cesto signaliziraju da ugasim "duga svjetla". Tako moj prijedlog ako zeliteet kvalitetne sijalice uzmite ove i necete se pokajati.

goibos

#11 Re: "Xenoni" iz Merkatora??

Post by goibos » 25/03/2011 11:00

Daado_Sa wrote:
jesu li plus ne znam
Ove sam ja sebi kupio sijalice, i toliko su jake i izdrzljive da meni traju vec vise od godinu dana, prije sam svako 7 dana kupovao obicne H7 sijalice ali su crkavale, ne zbog elektroinstalacije vec zbog kvaliteta samih sijalica, ali kad sam ove uzeo vjerujte mi da su extra i ne zalim pare koje sam dao za njih. A koliko su jake govori i sama činjenica da kada vozim iza nekog ljudi mi cesto signaliziraju da ugasim "duga svjetla". Tako moj prijedlog ako zeliteet kvalitetne sijalice uzmite ove i necete se pokajati.
idi ti ta svijetla malo naštimaj, izazvaćeš nesreću

respo

#12 Re: "Xenoni" iz Merkatora??

Post by respo » 25/03/2011 11:04

mislim da su NB predvidjene za duga
krace traju od drugih osramovih
a duga ne gore bas tako dugo kao kratka

Daado_Sa

#13 Re: "Xenoni" iz Merkatora??

Post by Daado_Sa » 25/03/2011 11:05

goibos wrote:
Daado_Sa wrote:
jesu li plus ne znam
idi ti ta svijetla malo naštimaj, izazvaćeš nesreću
Što je najžalosnije naštimana su, jer kada mi se je to desavalo odmah sam otisao na tehnički pregled da mi ljudi nastimaju svjetla, jer i meni smeta kad mi svjetla udaraju u retrovizor kada neko vozi iza mene a isto ima jake farove, ali opcenito govorim o jacini svjetala

Qler

#14 Re: "Xenoni" iz Merkatora??

Post by Qler » 25/03/2011 11:10

NB su namjenjene pretezno za duga svjetla, PLUS imaju produzeni vijek trajanja, pa se i isplate. A da ne vozis Fabia-u pa ti blicaju? One imaju katastrofa farove za ostale ucesnike, ali za vozaca su odlicni :D

Daado_Sa

#15 Re: "Xenoni" iz Merkatora??

Post by Daado_Sa » 25/03/2011 11:42

Qler wrote:NB su namjenjene pretezno za duga svjetla, PLUS imaju produzeni vijek trajanja, pa se i isplate. A da ne vozis Fabia-u pa ti blicaju? One imaju katastrofa farove za ostale ucesnike, ali za vozaca su odlicni :D
Ne nije u pitanju fabia, seata vozim i sa ovim sijalicama sam prezadovoljan, cak sa bio u dilemi da ugradim xenone, ali kad sam ove stavio skontao sam da nema potrebe za tim, xenoni jesu šminka i sve to za auto, al sto se tice osvjetljenja i preglodnosti sa ovim sijalicama to je sve u 10 deka sto bi se reklo.

rusmir.ba

#16 Re: "Xenoni" iz Merkatora??

Post by rusmir.ba » 25/03/2011 12:24

Mene su u fabiji jednom drotovi zaustavili radi svjetala, i to po danu?

Nesto zagledali, dok su oni to radili ja spustim na minimum i nesto se konsultovase i pustise me.
Poslije sam otisao u servis da mi srede to, bio je katastrofa desni far pomjeren, jer su stavljani novi, a nakon toga kada podignem na sredinu samo ljudi blicaju, ali zato za mene kao "corkana" po noci je odlicna vidljivost :D

za_sada_bez_dobrog_nicka

#17 Re: "Xenoni" iz Merkatora??

Post by za_sada_bez_dobrog_nicka » 25/03/2011 14:49

Daado_Sa wrote:
jesu li plus ne znam

A šta misliš o tome da podesiš farove!? Koliko god svjetlo bilo jako, kratko svjetlo ima oštru granicu prolaza i ispravno podešen far neće smetati onom ispred tebe....

AS_sa

#18 Re: "Xenoni" iz Merkatora??

Post by AS_sa » 25/03/2011 15:08

rusmir.ba wrote:Mene su u fabiji jednom drotovi zaustavili radi svjetala, i to po danu?

Nesto zagledali, dok su oni to radili ja spustim na minimum i nesto se konsultovase i pustise me.
Poslije sam otisao u servis da mi srede to, bio je katastrofa desni far pomjeren, jer su stavljani novi, a nakon toga kada podignem na sredinu samo ljudi blicaju, ali zato za mene kao "corkana" po noci je odlicna vidljivost :D
pa sta je s tim fabijama hebemu belaj .... :lol: :lol:

mayab

#19 Re: "Xenoni" iz Merkatora??

Post by mayab » 26/03/2011 07:11

Mozda je svjetlo bjelije, ali ja bih prije rekao plavije, i zapravo u cjelini losije, kako za tebe (losija vidljivost) tako i za one iz suprotnog smjera (zasljepljivanje)!Baci to smeće(ili ostavi kao rezervu, za prvu pomoc) i kupi neki kvalitetni brend-Osram, Philips , Bosch, WURTH.
Ne zaboravite, da je kod auto sijalica za farove vrlo bitna fabrička konstrukcija, tj jako je vazno da je zarna nit na pravoj poziciji, u pitanju su milimetri, ali oni odlucuju je li nit u fokusu ili izvan njega.E zbog toga samo provjereni proizvodjaci!

Gile Šampion

#20 Re: "Xenoni" iz Merkatora??

Post by Gile Šampion » 26/03/2011 07:43

Ako misliš za malo para uzeti ODLIČNE sijalice,onda evo ti moja preporuka i sijalice na kojima sam ja vozio 2 godine i bio prezadovoljan:
http://slike.hr/slike/sijalice_b877d.jpg.html

A inače ovi što pričaju priče o Osram-u i kako je to nešto AMAN,predpostavljam da nikad nisu vozili auto sa xenon sijalicama( original naravno).

Ove sijalice koje ti preporučujem daju bijelu svijetlost,i super osvjetljavaju put.Ako su ti pri tom kristalni farovi,dobiješ utisak kad gledaš sa vana da vozilo posjeduje xenone,a ne zasljepljuješ druge u saobraćaju.Ima ih uzeti u WISI-Konzumu na Stupu,FIS-u,Mercatoru...16 KM

Drule_sa

#21 Re: "Xenoni" iz Merkatora??

Post by Drule_sa » 26/03/2011 09:06

A gdje nadje ove sijalice Gile bgt...
Ja sam ovake stavio u Stila, i nisu mi mogle trajati duze od mjesec dana nema sanse.Znaci skoro tacno pa 30 dana pa pregori jedna.A jos ako je neko od vas imo Stila, i sam zna koja je muka da se zamijeni sijalica na desnoj strani, stime sto moras skidati tocak i rastavljati jos pola predjeg trapa, ako radis sam.Nakon toga sam mu stavio OSRAM ove, vozio ga jos godinu dana poslije dok je bio kod mene, i vjerujem da i sada rade.
Na iducem autu su bili xenoni fabricki, i super svijetli, cim pridjes nekome sa ledja na otvorenoj cesti, odma bjeze uz ivicu ceste, misle odma da ces preticat.
A sad sam uzeo trece auto, bez xenona,i ja bas se kontam da li mi se isplati ugradjivati xenone ali kvalitetne, ili da ipak kupim dobre H7 sijalice.

Gile Šampion

#22 Re: "Xenoni" iz Merkatora??

Post by Gile Šampion » 26/03/2011 09:44

Jarane...xenon je xenon i tu nema puno dileme :)
Eh sad...kad vidim neke divljačke xenone koji me zaslijepe ja ne da bih mu počupao te xenone,nego bih mu i farove počupao :lol:
Xenon sa sočivom ili H7R sijalica je super stvar i tu sva priča počinje i završava.A ove sijalice što sam pokazao,kažem ti,meni 2 godine trajale na Golfu 5(doduše Golf ima CAN-BUS) i bio super zadovoljan sa njima,ja ih nekad usputno uzeo u FIS-u...

Sad se promjenilo i auto,uzeto novo sa origigi xenonima tako da više nema potrebe za kupovinom halogenih sijalica.Usput rečeno još i to,da je meni Osram NB trajao tačno 6 mjeseci a vjeruj mi da sam sa ovim prvim bio zadovoljniji... :thumbup:

citroen

#23 Re: "Xenoni" iz Merkatora??

Post by citroen » 26/03/2011 11:30

Gile Šampion wrote:Jarane...xenon je xenon i tu nema puno dileme :)
Eh sad...kad vidim neke divljačke xenone koji me zaslijepe ja ne da bih mu počupao te xenone,nego bih mu i farove počupao :lol:
Xenon sa sočivom ili H7R sijalica je super stvar i tu sva priča počinje i završava.A ove sijalice što sam pokazao,kažem ti,meni 2 godine trajale na Golfu 5(doduše Golf ima CAN-BUS) i bio super zadovoljan sa njima,ja ih nekad usputno uzeo u FIS-u...

Sad se promjenilo i auto,uzeto novo sa origigi xenonima tako da više nema potrebe za kupovinom halogenih sijalica.Usput rečeno još i to,da je meni Osram NB trajao tačno 6 mjeseci a vjeruj mi da sam sa ovim prvim bio zadovoljniji... :thumbup:
Ja imam na svom autu H7R xenone 5 000K i nisam zadovoljan sa njima,pogotovo kad je u pitanju voznja po kishi.Sa njima je skroz losa vidljivost kad je mokra cesta ali eto ne dolazi do zasljepljivanja drugih vozaca za razliku od klasicnih H7 sijalica.Dodje mi da vratim stare osram sijalice koje su odlicno sluzile.

sheikh

#24 Re: "Xenoni" iz Merkatora??

Post by sheikh » 26/03/2011 11:38

Qler wrote:Ja sam imam OSRAM Sliverlight, odlicne. A kad dodje vrijeme da se mijenjaju duga, idu Nightbreaker PLUS, ako ih uspijem naci...

Nightbreaker plus je ubjedljivo najbolji izbor :D
naruci s neta ako ne mozes naci

Gile Šampion

#25 Re: "Xenoni" iz Merkatora??

Post by Gile Šampion » 26/03/2011 12:47

citroen wrote:
Gile Šampion wrote:Jarane...xenon je xenon i tu nema puno dileme :)

Ja imam na svom autu H7R xenone 5 000K i nisam zadovoljan sa njima,pogotovo kad je u pitanju voznja po kishi.Sa njima je skroz losa vidljivost kad je mokra cesta ali eto ne dolazi do zasljepljivanja drugih vozaca za razliku od klasicnih H7 sijalica.Dodje mi da vratim stare osram sijalice koje su odlicno sluzile.
Ti si prvi na svijetu koji kaže da bolje vidi sa halogenim sijalicama nego sa xenonima...
:shock: :?

Post Reply