Xenon svjetla-dijagnostika

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: Bobi, _BataZiv_0809

rusmir.ba

#1 Xenon svjetla-dijagnostika

Post by rusmir.ba » 07/12/2017 21:47

Da li ima neko da vlada ovom "materijom" a ne samo prodaja sijalica, balasta i sl.?

Situacija najgora za vozaca: nit radi nit ne radi.
U par navrata mi se desilo da prestane raditi jedno svjetlo (fabricki xenoni, octavia A5). Pomislim sijalica, dogovorim zamjenu, medjutim upalim auto i sve radi. Jos dva puta isto: samo prestane raditi u voznji. ugasim pa upalim auto i sve OK.

Problem je sto ce jednom doci u stanje da ce prestati raditi i to kad mi najvise treba.

Gdje bi se moglo otici da se provjeri dal je balast,sijalica ili nesto trece.

condy

#2 Re: Xenon svjetla-dijagnostika

Post by condy » 07/12/2017 23:42

Trebas odvest auto u servis druze, najbolje u njihov ovlasteni imaju iskustva ili kod nekog elektricara :)

Jel promjenila boju ta sijalica sto malo radi malo ne radi ? Kad je pri kraju sijalica ona promjeni boju, potamni, nije svjetla kao ona ispravna, vide se neki zuto-narandzasti odsjaj u socivu.

Imasli signalizaciju na displeju kad sijalica prestane raditi ?

Mozda je u pitanju kontakt ili neki drugi elektricni problem. Ako je sijalica promjenila boju, onda je odsvirala svoje.

konektovan

#3 Re: Xenon svjetla-dijagnostika

Post by konektovan » 08/12/2017 08:18

rusmir.ba wrote:Da li ima neko da vlada ovom "materijom" a ne samo prodaja sijalica, balasta i sl.?

U par navrata mi se desilo da prestane raditi jedno svjetlo (fabricki xenoni, octavia A5). Pomislim sijalica, dogovorim zamjenu, medjutim upalim auto i sve radi. Jos dva puta isto: samo prestane raditi u voznji. ugasim pa upalim auto i sve OK.

Problem je sto ce jednom doci u stanje da ce prestati raditi i to kad mi najvise treba.

https://www.olx.ba/profil/piknalog/

tempuser

#4 Re: Xenon svjetla-dijagnostika

Post by tempuser » 08/12/2017 08:27

rusmir.ba wrote:Da li ima neko da vlada ovom "materijom" a ne samo prodaja sijalica, balasta i sl.?

Meni na identicnom autu izbaci gresku displeju ako mi jedna sijalica ne radi i ostane u memoriji do brisanja greske. To bi se trebalo moci ocitati na fabrickoj dijagnostici.

rusmir.ba

#5 Re: Xenon svjetla-dijagnostika

Post by rusmir.ba » 08/12/2017 09:21

konektovan wrote:

hvala, ovi se cine da znaju raditi posao.

rusmir.ba

#6 Re: Xenon svjetla-dijagnostika

Post by rusmir.ba » 08/12/2017 09:23

condy wrote:Trebas odvest auto u servis druze, najbolje u njihov ovlasteni imaju iskustva ili kod nekog elektricara :)

Jel promjenila boju ta sijalica sto malo radi malo ne radi ? Kad je pri kraju sijalica ona promjeni boju, potamni, nije svjetla kao ona ispravna, vide se neki zuto-narandzasti odsjaj u socivu.

Imasli signalizaciju na displeju kad sijalica prestane raditi ?

Mozda je u pitanju kontakt ili neki drugi elektricni problem. Ako je sijalica promjenila boju, onda je odsvirala svoje.
Nije promjenila boju, u tom i jeste kvaka, kad hoce crknuti one krenu da slabe, zmirkaju, a ovdje kad radi bas radi. I onda u pola voznje samo klik. Prestane raditi. Na displayu izbaci info: lijevo svjetlo ne radi. Ja ugasim auto na prvom semaforu, upalim, radi sve, za nekih pola min prestne da gori lampica za informaciju o pregorenoj sijalici i ne javlja gresku na displayu.

Krenuo kupiti novu (Osram kazu da je best buy) i zamjeniti, i sijalica se upali. Kontao sam prvo da zamjenim sijalice, lijevo-desno, ali valja izvuci one farove iz octavije i sve odsarafati.

tempuser

#7 Re: Xenon svjetla-dijagnostika

Post by tempuser » 08/12/2017 09:48

rusmir.ba wrote:Na displayu izbaci info: lijevo svjetlo ne radi. Ja ugasim auto na prvom semaforu, upalim, radi sve, za nekih pola min prestne da gori lampica za informaciju o pregorenoj sijalici i ne javlja gresku na displayu.

Krenuo kupiti novu (Osram kazu da je best buy) i zamjeniti, i sijalica se upali. Kontao sam prvo da zamjenim sijalice, lijevo-desno, ali valja izvuci one farove iz octavije i sve odsarafati.
Ostane zabiljezena greska koju bi dijagnostika trebala ocitati, sad fakat ne znam da li moze ocitati sta je konoretn pproblem, sijalica, balast, prekidac.
Sto se sijalice tice, pogledaj u Skoljicu na aerodromu, oni su imali OEM sijalice koje su kostale haman isto kao dupljaci sa PIK-a, oko 80 KM i malo skuplje nego preko ebaya. Ja sam gledao taj "original" Osram, na sijalici nikakve "Osram" oznake, a kutije ko da je na ink jet printeru printana.

rusmir.ba

#8 Re: Xenon svjetla-dijagnostika

Post by rusmir.ba » 08/12/2017 09:59

tempuser wrote:
rusmir.ba wrote:Na displayu izbaci info: lijevo svjetlo ne radi. Ja ugasim auto na prvom semaforu, upalim, radi sve, za nekih pola min prestne da gori lampica za informaciju o pregorenoj sijalici i ne javlja gresku na displayu.

Ostane zabiljezena greska koju bi dijagnostika trebala ocitati, sad fakat ne znam da li moze ocitati sta je konoretn pproblem, sijalica, balast, prekidac.
Sto se sijalice tice, pogledaj u Skoljicu na aerodromu, oni su imali OEM sijalice koje su kostale haman isto kao dupljaci sa PIK-a, oko 80 KM i malo skuplje nego preko ebaya. Ja sam gledao taj "original" Osram, na sijalici nikakve "Osram" oznake, a kutije ko da je na ink jet printeru printana.
Otici cu do momka ciji je link gore, culi smo se, nije mi bas usput a radim svaki dan. Za ove sijalice, 80KM je bila ponuda, u nekoj radnji u Nedzaricima, 1god garancija. Na slici je origigi kutija, sta ja znam. Na ebayu su 33€.

Al ovo nije do sijalice 99%, jer kad radi bas radi. Prije ce biti balast (skuplja varijanta doduse).

tempuser

#9 Re: Xenon svjetla-dijagnostika

Post by tempuser » 08/12/2017 10:13

rusmir.ba wrote:
Otici cu do momka ciji je link gore, culi smo se, nije mi bas usput a radim svaki dan. Za ove sijalice, 80KM je bila ponuda, u nekoj radnji u Nedzaricima, 1god garancija. Na slici je origigi kutija, sta ja znam. Na ebayu su 33€.
Tacno kao sto sam ti napisao o rasponu cijena. Na oglasu slika original kutije, a kad dodjes sijalica bez oznaka u sumnjivoj kutiji. Ovome sa licno prisustvovao, zadrzao kutiju kao "suvenir". Radionica je zapravo garaza u nekoj novogradnji iza Terex pumpe na Dobrinji. Lik koji radi je fakat ljubazan i regularan, tu se nije imalo sta prigovoriti.

konektovan

#10 Re: Xenon svjetla-dijagnostika

Post by konektovan » 08/12/2017 10:32

rusmir.ba wrote:
konektovan wrote:

hvala, ovi se cine da znaju raditi posao.
Korektan lik 100%

rusmir.ba

#11 Re: Xenon svjetla-dijagnostika

Post by rusmir.ba » 08/12/2017 11:34

tempuser wrote:
rusmir.ba wrote:
Tacno kao sto sam ti napisao o rasponu cijena. Na oglasu slika original kutije, a kad dodjes sijalica bez oznaka u sumnjivoj kutiji. Ovome sa licno prisustvovao, zadrzao kutiju kao "suvenir". Radionica je zapravo garaza u nekoj novogradnji iza Terex pumpe na Dobrinji. Lik koji radi je fakat ljubazan i regularan, tu se nije imalo sta prigovoriti.
Eh, nisu kod njega sijalice, on mi je nudio OEM, dakle bez oznaka. Ovo je iza stud Doma u Nedžarićima, prema aerodromu. Kaze covjek Osram original, 1god garancije, pisane. Valjda neka radnja. Nemam pojma. Inace ako nekom treba, na ebayu ih ima po 13€, ovih bez oznaka, ali prodavac u Njemačkoj, mjesec dana mogućnost povrata (kada placas paypalom mozes se zaliti i nakon 6mj i uglavnom refundiraju puni iznos)

tempuser

#12 Re: Xenon svjetla-dijagnostika

Post by tempuser » 08/12/2017 12:37

rusmir.ba wrote:
Eh, nisu kod njega sijalice, on mi je nudio OEM, dakle bez oznaka. Ovo je iza stud Doma u Nedžarićima, prema aerodromu. Kaze covjek Osram original, 1god garancije, pisane. Valjda neka radnja. Nemam pojma. Inace ako nekom treba, na ebayu ih ima po 13€, ovih bez oznaka, ali prodavac u Njemačkoj, mjesec dana mogućnost povrata (kada placas paypalom mozes se zaliti i nakon 6mj i uglavnom refundiraju puni iznos)
OEM sijalice i balasti su Osram. Ako je to isti lik, kazem ti bio prisutan, nudi original OEM Osram, na PIK-u slika kutije sa interneta, kod njega kutija pravo sumnjiva, na sijalici nema Osram oznaka, elem, lik je korektan, ljubazan, zamjenio sve po dogovoru itd, radnja tj garaza uredna, ima neke opreme na stanju, nudi poliranje, sredjivanje farova itd, ali ipak tu je najbitnija sijalica.

LeKo

#13 Re: Xenon svjetla-dijagnostika

Post by LeKo » 08/12/2017 13:02

Rale sada radi u Kasindolu, nije vise u garazi iza Terexa. OK covjek, ima i dijagnostiku ako zatreba.

konektovan

#14 Re: Xenon svjetla-dijagnostika

Post by konektovan » 08/12/2017 13:06

LeKo wrote:Rale sada radi u Kasindolu, nije vise u garazi iza Terexa. OK covjek, ima i dijagnostiku ako zatreba.
Tsko je, nije više kod terexa.

tempuser

#15 Re: Xenon svjetla-dijagnostika

Post by tempuser » 08/12/2017 13:08

LeKo wrote:Rale sada radi u Kasindolu, nije vise u garazi iza Terexa. OK covjek, ima i dijagnostiku ako zatreba.
Lik je stvarno ok, ali za tu sijalicu sto je prodavao kao original Osram ne bih rekao da je tacno.

LeKo

#16 Re: Xenon svjetla-dijagnostika

Post by LeKo » 08/12/2017 13:12

tempuser wrote:
Lik je stvarno ok, ali za tu sijalicu sto je prodavao kao original Osram ne bih rekao da je tacno.
Sve je moguce i pljaka u dobrom pakovanju i origigi u pljaka pakovanju. Meni je bitno da su iste boje i da rade duze od garantnog perioda :)

LeKo

#17 Re: Xenon svjetla-dijagnostika

Post by LeKo » 08/12/2017 13:16

P.S. Ja sam kupovao neke od 50 KM\kom.

tempuser

#18 Re: Xenon svjetla-dijagnostika

Post by tempuser » 08/12/2017 13:19

LeKo wrote:
tempuser wrote:
Sve je moguce i pljaka u dobrom pakovanju i origigi u pljaka pakovanju. Meni je bitno da su iste boje i da rade duze od garantnog perioda :)
Ja ne tvrdim da je pljaka, ali sve ukazuje na to. Jbga, kupis kuglu, krajnicu, stabilizator, komadinu metala od 20-50 KM i dobijes kvalitetnu kutiju sa deklaracijom, cesto i hologramom, kupis brand name sijalicu koja je sama po sebi osjetljiva i dobijes je u tanjusnoj kartonskoj kutiji koja je ko fotokopirana. Da ne nagadjam, ali sam na par mjesta sreo tvrdnje da fush sijalice znaju spaliti balast, instalacijui prekidac.

konektovan

#19 Re: Xenon svjetla-dijagnostika

Post by konektovan » 08/12/2017 13:21

Ma hebo pakovanje, bitno je da radi. :mrgreen:

Optimist

#20 Re: Xenon svjetla-dijagnostika

Post by Optimist » 08/12/2017 13:27

rusmir.ba wrote:
Nije promjenila boju, u tom i jeste kvaka, kad hoce crknuti one krenu da slabe, zmirkaju, a ovdje kad radi bas radi. I onda u pola voznje samo klik. Prestane raditi. Na displayu izbaci info: lijevo svjetlo ne radi. Ja ugasim auto na prvom semaforu, upalim, radi sve, za nekih pola min prestne da gori lampica za informaciju o pregorenoj sijalici i ne javlja gresku na displayu.

Na A5 FL se far skine bukvalno za 10 sec, prejednostavno. Pretpostavljam da je slicno i na A5.

rusmir.ba

#21 Re: Xenon svjetla-dijagnostika

Post by rusmir.ba » 08/12/2017 13:31

Optimist wrote:
rusmir.ba wrote:

Na A5 FL se far skine bukvalno za 10 sec, prejednostavno. Pretpostavljam da je slicno i na A5.
Jest da prvasnji vlasnik ili neko od servisera nije "shebao" one kanalice kud klizi far pa sada moram skinuti i okolne limove da se far izvuce. Jer zapinje.

Gledao sam i ja video, i kako nije htjelo odem u servis. Pola sata je trajao zahvat .

tempuser

#22 Re: Xenon svjetla-dijagnostika

Post by tempuser » 08/12/2017 13:35

Optimist wrote:
rusmir.ba wrote:

Nije problem izvuci far i lezista, jedna matica i poluga, bukvalno 10 sek, ali skidanje zna potrajati ako dzek nece da se raskopca. Primjena sijalice treba malo vise vremena, kad izvadis far onda moras odvrnuti poklopac fara sa balastom, na 4 torx sarafa, onda moras raskopcati balast od sijalice i odvrnuti 2 torx sarafa koja drze sijalicu na projektoru. Kod farova sa projektorom bez original ksenona ide malo brze, aftermarket ksenon sijalica se drzi na snali kao obihna H7.

tempuser

#23 Re: Xenon svjetla-dijagnostika

Post by tempuser » 08/12/2017 13:36

rusmir.ba wrote:
Jest da prvasnji vlasnik ili neko od servisera nije "shebao" one kanalice kud klizi far pa sada moram skinuti i okolne limove da se far izvuce. Jer zapinje.

Gledao sam i ja video, i kako nije htjelo odem u servis. Pola sata je trajao zahvat .
Te makaze se mogu naci na otpadu, nisu skupe i nije ih problem zamjeniti.

Optimist

#24 Re: Xenon svjetla-dijagnostika

Post by Optimist » 08/12/2017 13:38

Ja sam mislio na samo skidanje fara i zamjenu halogene sijalice. Nisam raskopcavao dzek, samo skinuo poklopac i zamijenio sijalicu, pridrzavajuci far.

tempuser

#25 Re: Xenon svjetla-dijagnostika

Post by tempuser » 08/12/2017 13:50

Optimist wrote:Ja sam mislio na samo skidanje fara i zamjenu halogene sijalice. Nisam raskopcavao dzek, samo skinuo poklopac i zamijenio sijalicu, pridrzavajuci far.
To je pis of kejk, senon je malo komplikovanije zamjeniti.

Post Reply