Windows 10 najbolji Firewall za sistem je ...?

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Bobi

Post Reply
Alamgir

Windows 10 najbolji Firewall za sistem je ...?

Post by Alamgir » 05/06/2016 12:16

Ja sam sebi mislio instalirati na Windows 10 jedan Firewall za sigurnost i koristio sam prije na Windows 7 Comodo Firewall i bio sam zadovoljan sa njim i htio sam na Windows 10 isto koristiti taj Firewall i ne da se instalirati i prije dva dana sam našao na internetu Windows 10 Firewall Control i instalirao sam taj Firewall i imao sam puno problema sa njim i nisam mogao koristiti internet sa tim Firewallom i izbrisao sam ga opet i sad sam u potražnji za novim Firewallom i htio bih znati koji je najbolje za koristiti na tome sistemu da ne ometa sistem na radu i da ne uzima puno mjesta na laptopu i koji bi se trebao uzeti da ne opet bezveze nešto snimam i opet brišem? Šta se treba imati kao Firewall po vašem iskustvu na Windows 10?

avaks

Re: Windows 10 najbolji Firewall za sistem je ...?

Post by avaks » 05/06/2016 13:30

Windows 10 ima svoj firewall, vjerovatno ti zato nije radio taj koji si instalirao ili su oba radila u isto vrijeme pa zbrku napravili...
Koristim Bitdefender Internet Security zadnjih par godina i fakat nema problema ali se plaća. Pa ako hoćeš da si miran kupiš sebi licencu.
Kaspersky je isto super pa vidi šta ti je jeftinije :thumbup:

p.s.
Internet Security ti je i Antivirus i Firewall zajedno + još neke cake u zavisnosti od programa.

Qler

Post by Qler » 05/06/2016 14:42

Image

Ovako to nekako radi ☺

avaks

Post by avaks » 05/06/2016 16:07

:lol: :lol: upravo to :thumbup:

Mr.Sojic

Post by Mr.Sojic » 05/06/2016 21:58

Alamgir wrote:Ja sam sebi mislio instalirati na Windows 10 jedan Firewall za sigurnost i koristio sam prije na Windows 7 Comodo Firewall i bio sam zadovoljan sa njim i htio sam na Windows 10 isto koristiti taj Firewall i ne da se instalirati i prije dva dana sam našao na internetu Windows 10 Firewall Control i instalirao sam taj Firewall i imao sam puno problema sa njim i nisam mogao koristiti internet sa tim Firewallom i izbrisao sam ga opet i sad sam u potražnji za novim Firewallom i htio bih znati koji je najbolje za koristiti na tome sistemu da ne ometa sistem na radu i da ne uzima puno mjesta na laptopu i koji bi se trebao uzeti da ne opet bezveze nešto snimam i opet brišem? Šta se treba imati kao Firewall po vašem iskustvu na Windows 10?
Pozdrav!

Ja koristim Comodo na Windows 10 i radi perfektno.

Na nekom forumu sam procitao da se ime mora preimenovati tj. file koji skines je npr. cfw_installer_6106_53.exe, a ti ga moras preimenovati u cfw.exe.

I meni windows nije dao instalaciju ali kad sam ga preimenovao uspio sam.

Nadam se da ces uspjeti :wink:

p.s. Comodo je ODLICAN firewall :thumbup:

aditon

Post by aditon » 06/06/2016 09:35

Mislim da se čovjek raspitivao za besplatni firewall. Commodo sam i ja nekad koristio dok sam bio na win 7 međutim prelaskom na win10 koristim firewall windowsa i nema nikakvih problema. Ne vidim razlog zašto bi koristio bilo šta drugo pored win firewall-a. Samo si opterečavaš komp dodatnim alatima i softwareima.

Međutim ako želiš da i dalje koristiš commodo, stavi na disable win firewall da ne bi dolazilo do konflikta, što ti se vjerovatno i desilo jer je ovaj win firewall po defaultu omogućen.

Mr.Sojic

Post by Mr.Sojic » 06/06/2016 13:35

Jasno mi je da se coj´k raspitivao za besplatni firewall :wink:

Comodo Firewall je besplatan :thumbup: i sasvim ok (bar zadovoljava moje kriterije :D ).

Uglavno Tje instalirati sta zadovoljava njegove kriterije :thumbup:

Bitno je da nema baja u PC-u (ovo se moze shvatiti i politicki :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: )

:bih:

Alamgir

Post by Alamgir » 06/06/2016 19:09

Mr.Sojic wrote:
Alamgir wrote:Ja sam sebi mislio instalirati na Windows 10 jedan Firewall za sigurnost i koristio sam prije na Windows 7 Comodo Firewall i bio sam zadovoljan sa njim i htio sam na Windows 10 isto koristiti taj Firewall i ne da se instalirati i prije dva dana sam našao na internetu Windows 10 Firewall Control i instalirao sam taj Firewall i imao sam puno problema sa njim i nisam mogao koristiti internet sa tim Firewallom i izbrisao sam ga opet i sad sam u potražnji za novim Firewallom i htio bih znati koji je najbolje za koristiti na tome sistemu da ne ometa sistem na radu i da ne uzima puno mjesta na laptopu i koji bi se trebao uzeti da ne opet bezveze nešto snimam i opet brišem? Šta se treba imati kao Firewall po vašem iskustvu na Windows 10?
Pozdrav!

Ja koristim Comodo na Windows 10 i radi perfektno.

Na nekom forumu sam procitao da se ime mora preimenovati tj. file koji skines je npr. cfw_installer_6106_53.exe, a ti ga moras preimenovati u cfw.exe.

I meni windows nije dao instalaciju ali kad sam ga preimenovao uspio sam.

Nadam se da ces uspjeti :wink:

p.s. Comodo je ODLICAN firewall :thumbup:
Hvala. To je savjet koji sam trebao, mogao sam instalirati Comodo Firewall i radi kako treba. :)

kr0 0ss

Post by kr0 0ss » 19/08/2016 23:23

A zašto vam je Software Firewall potreban kada je beskorisan :)

avaks

Post by avaks » 20/08/2016 12:16

Firewall beskoristan?!
Mora da se šališ :mrgreen:

kr0 0ss

Post by kr0 0ss » 20/08/2016 12:36

Ovdje je riječ o Software Firewall :)

avaks

Post by avaks » 20/08/2016 13:00

Pa logično, neće hardware biti (barem ne u ovom slučaju) :lol:

Praetorious

Post by Praetorious » 20/08/2016 15:18

Ima ljudi koji smatraju da su firewall i antivirus potpuno beskorisni. Svaka diskusija je tu beskorisna...
Firewall, kada se ispravno podesi - a to nisu fabrička podešavanja nakon instalacije - predstavlja vrlo korstan komad alata. Naravno, nije svemoćan, pa su vrata samom OS-u širom otvorena. Sve ostalo je moguće kontrolisati.
PS. I kod mene je Comodo, vrlo moćan firewall koji koristim prilično dugo (mada ne na Desetci).

dragan.s

Post by dragan.s » 21/08/2016 19:24

AV program je potreban, firewall baš i ne. Iz mog iskustva dovoljan je onaj koji dolazi uz Win7/10.
Prije nekih 10-tak godina dok je dial-up bio osnovni način za pristup Internetu poželjno je bilo imati i dodatni firewall. To iz razloga jer ste na takvoj vrsti konekcije direktno izloženi. Danas, u vrijeme kablovskih i ADSL modema nema tolike potrebe za tim. Osnovne funkcije firewall-a ima svaki kablovski ili ADSL modem (ako su ispravno podešeni). Plus onaj firewall u Windows-u i prilično ste mirni.
Najveći uzrok problema ne dolazi izvana nego iznutra tj. inicira ih sam korisnik. Gluposti korisnika ni najbolji firewall na svijetu ne može spriječiti.

avaks

Post by avaks » 22/08/2016 13:55

dragan.s wrote:AV program je potreban, firewall baš i ne. Iz mog iskustva dovoljan je onaj koji dolazi uz Win7/10.
Prije nekih 10-tak godina dok je dial-up bio osnovni način za pristup Internetu poželjno je bilo imati i dodatni firewall. To iz razloga jer ste na takvoj vrsti konekcije direktno izloženi. Danas, u vrijeme kablovskih i ADSL modema nema tolike potrebe za tim. Osnovne funkcije firewall-a ima svaki kablovski ili ADSL modem (ako su ispravno podešeni). Plus onaj firewall u Windows-u i prilično ste mirni.
Najveći uzrok problema ne dolazi izvana nego iznutra tj. inicira ih sam korisnik. Gluposti korisnika ni najbolji firewall na svijetu ne može spriječiti.
Upravo suprotno, kada ti govno uđe u računar i dopustiš mu niti jedan AV ti ne pomaže, samo novi sistem.
A prva linija odbrane je Firewall da ne bi dolazilo do toga!

dragan.s

Post by dragan.s » 22/08/2016 16:12

avaks wrote: Upravo suprotno, kada ti govno uđe u računar i dopustiš mu niti jedan AV ti ne pomaže, samo novi sistem.
A prva linija odbrane je Firewall da ne bi dolazilo do toga!
Pomaže, ako se znaš koristiti njime i ako je ažuriran. Većina smeća ulaze kao mali fajlovi koji onda dovuku još smeća. Lakše je piscima smeća ući na taj način nego da ti skeniraju portove pa udaraju na otvorene. Previše posla, a mali učinak. Lakše je ući preko malog fajla koji se aktivira script-om na stranici. Pošto si ti kao vlasnik inicirao saobraćaj firewall će ga propustiti. Ako nemaš AV programa (sa ažurnom definicijom) mali program će se izvršiti i povući ostatak svog tovara. Firewall tu ne može skoro ništa jer je saobraćaj iniciran iznutra i mora ga propustiti.
Da ne govorim o smeću koje se širi USB stick-ovima. Firewall je za njih beskoristan.
Sve ovo govorim iz dugogodišnje prakse. Firewall kod običnog korisnika (posebno ako je iza modema) stvara više problema nego što ih riješava.

avaks

Post by avaks » 22/08/2016 20:02

Ima i tu logike, mada je najsigurniji AV i Firewall sam korisnik ako ćemo realno :D :thumbup:

Praetorious

Post by Praetorious » 22/08/2016 22:11

Sve polazi i završava od/kod korisnika. Ako se klikće ne gledajući šta je u pitanju, otvaraju attachmenti, surfa po sumnjivim internetskim bespućima, onda ne pomaže ni Durex navučen preko modema.
Ali, problem je što se razno smeće može pronaći i na običnim, nimalo sumnjivim stranicama. Nije mi se jednom desilo da sam na nekoj stranici, gledam-čitam-proučavam, kad odjednom, nakon nekog klika, iskoči Firewall sa porukom:
program c:\...temp...\prc-mrc.exe traži izlaz na internet!
Naravno, idem na Block and Terminate, očistim šta je u pitanju ili AV to odradi kad prepozna šta je u pitanju, i ja miran. Zato ranije i rekoh, firewall radi svoj posao ako se dobro podesi. Ja znam ko-kod želi na internet ili da uđe na komp, a znam šta ne znam, tj. šta sve sistem šalje... ali to nije opasno u smislu malicioznog smeća.
Znači, pamet u glavu, dobre postavke sigurnosnih programa i sve ide divno i krasno.
Ako se desi belaj, ili backup ili reinstalacija, jer popravljati Windows je isto što i lijepiti puknuti Prozor selotejpom - na kraju ćeš ga ipak mijenjati :D

Post Reply