Whisky - ima li ljubitelja/poznavaoca?

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...
Post Reply
vox-populi

Whisky - ima li ljubitelja/poznavaoca?

Post by vox-populi » 19/03/2012 13:48

Dakle, vec duzi period se kanim upustiti u ovaj zanimljivi hobby, ali nikako da mi krene :). Nedavno bio privatno na sjeveru Njemacke, odem sa kolegom kod njegovog ujaka u posjetu i prijatno se iznenadim koliko je lik upucen u whisky, kakvu kolekciju ima i sa kojim uzivanjem popije casicu. Naravno, that was the necesarry push za mene, vratio se kuci i narucio sa kolegama 4 flase. Za vikend napravili pravi mali whisky tasting, probali:

Scapa 16 years
Edradour Caledonia 12 years
Glenfiddich 12 years
Bunnahabhein 14 years i
Lagavulin 16 years

Naravno, u pitanju je Scotch Single Malt Whisky.

Moram priznati da sam jako iznenadjen, prije svega kvalitetom samog viskija, a onda i ogromnim razlikama u ukusu. Dok je recimo Scapa dosta blaga, uljasta, sa tragovima ingvera, ananasa i jakom notom drveta, Lagavulin je sa druge strane, pravi mornarski viski, sa tragovima joda, morske soli i ekstremno jakom notom dima.

Kako do sada nisam imao priliku probati vrhunski skotski viski, osim u par navrata ali obicno kao kratki shot u Irish pubu, moram priznati da sam pozitivno iznenadjen ljepotom i kompleksnosti ukusa, jedan potpuno drugi svijet u poredjenju sa viskijem koji sam do sada pio (Jack Daniel's, Jim Beam).

Upravo sam narucio jos par flasa, da obogatim kolekciju. Narucio sam:

Edradour Port Cask Matured 12 years
Cragganmore 12 years
Glenlivet 15 years i
Jura Diurach Own 16 years

Vjerujem da cu uzivati i u ovima :)

Ima li ljubetilja viskija na forumu? Sta ste probali, kakva su iskustva? Bili mozda u posjeti nekoj distillery (fakat ne znam kako da prevedem ovu rijec :) )

Jingo

Re: Whisky - ima li ljubitelja/poznavaoca?

Post by Jingo » 19/03/2012 14:02

Jack Daniels i Jim Beam su bourbon, te je tehnologija proizvodnje i naravno ukus sasvim drugačiji...
Probao sam samo Glenfidich i Glenlivet, ali pošto si krenuo u sastavljanje kolekcije, mislim da bez Laphroaig-e kolekcija neće biti potpuna...
By the way, znaš da se može desiti da piješ jack Daniels 10 godina, i onda ti čovjek oda jedan mali trik, pa to piće doživljavašš sa sasvim drugačijim okusom i mirisom :)

Ridjobrki

Post by Ridjobrki » 19/03/2012 14:35

Jingo wrote: By the way, znaš da se može desiti da piješ jack Daniels 10 godina, i onda ti čovjek oda jedan mali trik, pa to piće doživljavašš sa sasvim drugačijim okusom i mirisom :)
Kratki srkovi?

vox-populi

Post by vox-populi » 19/03/2012 14:54

Ma kontam ja to, Jack i Jim su prije svega blended whiskeys, znaci koristen je malt ili po naski slad iz vise izvora. Takodjer, u oba slucaja su osim jecma koristene i druge zitarice.
Naravno da je sve pitanje ukusa, pa tako i Jack i Jim. Licno, meni je neuporedivo sa Single Malt-om.

Laphroaig sam definitivno planirao uzeti jednog dana, ali s obzirom da vec imam Lagavulin, volio bih malo istraziti viskije sa drugih lokacija, ne samo sa ostrva Islay.

L.e.g

Post by L.e.g » 19/03/2012 15:00

Probao sam neki dan ovo smece

http://www.thefamousgrouse.com/lda/visi ... tor-centre fujjjjjjjjjjjjjj

vox-populi

Post by vox-populi » 19/03/2012 15:07

L.e.g wrote:Probao sam neki dan ovo smece

http://www.thefamousgrouse.com/lda/visi ... tor-centre fujjjjjjjjjjjjjj
Ja kad vidim whisky bez pluto cepa, obicno preskacem :)

Kazu da ako ne znas sta je kvalitetno, onda bolje kupi skuplje. Ne mora biti pravilo, posebno ne za viskije preko 100€, ali ja sam licno jaku sumnjicav prema flasama od 1 litar a ispod 30€.

Opet, ne mora biti pravilo, ali eto

Post Reply