We will come back again !

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderator: O'zone

Post Reply
Svemirski_Jebach

Post by Svemirski_Jebach » 30/07/2007 20:44

samo, majku mu, svi ostase po dva-tri dana i garant nisu potrosili vise od 200KM...pa hocel iko heftu makar ostat' il' cemo se i dalje hvaliti ruksak turistima? :roll: (mislim, svaka njima cast i nek ih je vise al' se od njih ne zivi).

Svaka zabit na svijetu ima posjetilaca u ovom obliku, ljudi malo putuju i to ali malo ih ima koje imaju prave turiste...

pirmin

Post by pirmin » 30/07/2007 21:03

"Zdravo ...ja sam pirmin...dolazim iz Banjaluke.
Na proputovanju sam kroz fantasticnu Bosnu i Hercegovinu...trenutno sam u Sarajevu
-smor od grada ... idem dalje do Mostara,cuo sam o njemu sve najljepse"

...ima i objektivnih turista. :D :D

Hantraga

Post by Hantraga » 30/07/2007 21:28

ocigledno da nema dovoljno atrakcija da bi se ostalo 7 dana :D

mIRCerka
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

Post by mIRCerka » 30/07/2007 22:53

Svemirski_Jebach wrote:samo, majku mu, svi ostase po dva-tri dana i garant nisu potrosili vise od 200KM...pa hocel iko heftu makar ostat' il' cemo se i dalje hvaliti ruksak turistima? :roll: (mislim, svaka njima cast i nek ih je vise al' se od njih ne zivi).

Svaka zabit na svijetu ima posjetilaca u ovom obliku, ljudi malo putuju i to ali malo ih ima koje imaju prave turiste...

a nesto prigovaramo nacelniku Gradca i "paradajz turistima"...
e svemirko ukaki ga ti...

Jara

Post by Jara » 30/07/2007 23:03

Sarajevo nije ljetovalište ( nažalost nije ni zimovalište iako bi moglo biti :sad: ) pa se zbog toga turisti ljeti zadrzavaju svega 2-3 dana. U Mostaru je situacija još gora - tamo borave uglavnom nekoliko sati...A tek u Banja Luci - ni toliko...:-)
U katalozima turistickih agencija ni Pariz, Prag, Kairo ili Moskva nisu u ponudi sedmicu dana, nego manje. Obicno paket aranžmani sadrže više "kontinentalnih" destinacija u jednoj zemlji. Trend je posjetiti više mjesta za vrijeme jednog relativno kratkog godišnjeg odmora. Amerikanci, npr. ne putuju bas cesto u inostranstvo i ako vec dođu u Evropu, nastojat će posjetiti što više zemalja i gradova...mala je vjerovatnoca da ce se u Sarajevu zadržati 7 dana ma kakva da je ponuda ( dijaspora se ne računa :D ).
Da li jedna grupa provede ovdje 10 dana ili dvije grupe 5 dana, isto je...
Bitno je da ih dolazi što više. :)

karanana

Post by karanana » 30/07/2007 23:13

I ja da sam stranac ne bih ni u Parizu htjeo ostati 7 dana. Trebaju se napraviti neki aranzmani od 5-7 dana gdje bi se sve vidjelo, bas kao na onim reklamama, enjoy ovo, enjoy ono....Recimo sletis u Sarajevo, provedes dan - dva tu. onda jedno jutro fino zapucas na planine. Mozda noc pod satorima ili u bungalovima uz domaci hljeb, kajmak, pitice....Onda se fino spustis prema Hercegovini, Mostar, Medjugorje, Hutovo blato...hercegovka loza, hasis, trava: dan-dva. U bus pa prema krajini...Una i ti fazoni, onda gore prema Banjaluci, to sve dan-dva i spustis se nazad u Sarajevo.

Samo nemamo mi infrastrukture za ovo.

basta sljezove boje

Post by basta sljezove boje » 30/07/2007 23:59

karanana wrote:I ja da sam stranac ne bih ni u Parizu htjeo ostati 7 dana. Trebaju se napraviti neki aranzmani od 5-7 dana gdje bi se sve vidjelo, bas kao na onim reklamama, enjoy ovo, enjoy ono....Recimo sletis u Sarajevo, provedes dan - dva tu. onda jedno jutro fino zapucas na planine. Mozda noc pod satorima ili u bungalovima uz domaci hljeb, kajmak, pitice....Onda se fino spustis prema Hercegovini, Mostar, Medjugorje, Hutovo blato...hercegovka loza, hasis, trava: dan-dva. U bus pa prema krajini...Una i ti fazoni, onda gore prema Banjaluci, to sve dan-dva i spustis se nazad u Sarajevo.

Samo nemamo mi infrastrukture za ovo.

nije problem infrastruktura vec kvalificirani vodici, a takvih ima malo. Vecina deklamira podatke i van naucenog teksta se gubi. Mogla bi se napraviti 7-dnevna tura po Bosni i Hercegovini tragom historije, ili tragom pisaca, ili kroz 4 europske kulture. Gastronomska ponuda i sportski sadrzaji bi bili ekstra. Tura tragom historije bi mogla krenuti od neolita, preko Rimljana i Kelta, stecaka, preko Turaka i Austrijanaca do danasnjih dana. Zelena pecina na Buni, Radimlja, Jajce, Gradacac, Visegrad, Drvar, Srebrenica. Tura tragom pisaca bi mogla ici po Mostaru, pa Zepa, Visegrad, Tuzla, Sarajevo, Travnik - plava voda. A tragom 4 europske kulture bi isla po bogomoljama, jedinstvenim zidovskim grobljima, dzamijama, manastirima, samostanima, sinagogama, Zitomislic, Medjugorje, Ajvatovica, ... Za gastronomiju i sport bi bilo mnogo toga za ponuditi, od ribe na delti Neretve koju love mlateci po vodi preko zabljih bataka do japraka, janjetine kod Gojka i pita. Sport od raftinga preko bungee jumpinga do ronjenja po jezerima. Posebna atrakcija za stariju i bogatiju gospodu bi mogao biti boravak u Kladnju i tretman bosanskom viagrom - muskom vodom

ovo samo na brzinu - nek mi oproste sve sto sam preskocila

Jara

Post by Jara » 31/07/2007 00:16

nije problem infrastruktura vec kvalificirani vodici

Nisu problem kvalificirani nego nekvalificirani vodiči :D

Jara

Post by Jara » 31/07/2007 10:44

bosmen wrote:problem su i jedni i drugi
nekvalificirani sto su po samoj prirodi stvari takvi
a kvalificirani sto ih nema :-x

Ko kaže da nema? :-)
Problem je sto inspekcija ne kaznjava "divljake" ( neregistrirane i neakreditirane vodiče) i agencije koje ih angažiraju. :roll: Kazne nisu male, doooobro bi popunile budžet!

karanana

Post by karanana » 31/07/2007 10:49

Vracam se na moju konstataciju da je branim da apsolutno nemamo infrastrukturu. Sama tura oko BiH bi bila avantura sama po sebi kad autobus od 50-60 turista prodrnda kroz nase putove, kad ljudi pocnu slikati kuda se taj autobus provlaci i iznad kakvih provalija visi, a s druge strane pada odron i kamenje velicine lubenica. Trebali bi reklamirati i adrenalin koji putnici osjete vozeci se busom putem od glavaticeva do konjica recimo.
A o smjestaju da i ne pricam, jer nemam sta ni reci, jer nemamo nista.

Jara

Post by Jara » 31/07/2007 11:04

bosmen wrote:to mi samo mislimo da ih ima
nije dovoljno znati engleski ili neki drugi jezik i biti vodic
nisam vodic ali radim u toj bransi
hiljadu puta me je glava zabolila zbog toga

Ne mislim da ih ima nego znam!
Nisi ali si u bransi? Hiljadu puta ti šalju divljake jer kao nema "pravih"?
:x

Edoxxx

Post by Edoxxx » 31/07/2007 11:06

U hrvatsku za vikend udje vise turista nego kod nas za citavu godinu ...

budimo realni ... kakav nas turizam ...

van Basten

Post by van Basten » 31/07/2007 11:32

Jedna mi stvar nije jasna... da li je nama cilj privući turiste u Sarajevo da ostanu 7 dana ili u BiH? Pošto ovdje prijedlozi koji se daju idu u širinu od Une do Drine i od Save do Neretve, a pitanje je čini mi se bilo - zašto turisti u SARAJEVU ne ostaju duže od 2-3 dana?
Hajmo prijedloge kako "natjerati" turistu da ostane u Sarajevu 7 dana. Mislim da je to malo teže, jer nije dovoljno samo nabacati šta posjetiti - idi malo planine, malo Vrelo Bosne, malo Skakavac... šta navečer? smještaj? hiljdae drugih sitnica. A tu je i problem samog turiste. Kao što neko reče - malo ima turista koje mjesto drži 7 dana. Cairo je grad od 20 i kusur miliona stanovnika pa je meni 7 dana bilo više nego dovoljno tamo. Druga je stvar, što bih ja sad zapičio opet tamo i opet ostao 5-6 dana, ali u prvoj turi 7. dan mi je već počeo ići na živce.

basta sljezove boje

Post by basta sljezove boje » 31/07/2007 11:39

karanana, ti nisi cuo za ekstremni turizam? :shock:

jedan poznanik, stranac koji zivi u BiH, tvrdi kako bi se po ratnim rusevinama mogle organizirati igre za managere koji zele izbaciti stres i kako bi nesto takvo bilo jedinstveno u svijetu. Sta reci za turisticki boom Cernobila ili ronjenje po zaledjenim jezerima? Interes za BiH i Sarajevo posebno postoji i dalje, a strategiju turizma bi trebalo dobro osmisliti. Negdje sam vidjela da je Poljska medju prvih 10 turistickih zemalja Europe, a sta je trazeno? Drugi svjetski rat, Auschwitz, Wolfsschanze, Warszawa, Krakow i Zakopane. U Bavarskoj je Obersalzberg toliko posjecen da su nedavno sagradili superluksuzni hotel. Nema Izraelca koji je prosao kroz Njemacku a da nije posjetio Obersalzberg. U Vukovaru su napravili rekonstrukciju, mape i planove bitke za Vukovar i vec imaju turizam. Kod nas bi se mogle rekonstruirati sve ofenzive, kao i sve borbe iz posljednjeg rata

u Parizu, recimo, mozes otici na turu razgledanja mjesta na kojima su se odigrale scene iz poznatih filmova. Koliko god Nemanja bio neomiljen, sta bi falilo ljude provesti po Gorici i ispricati im po koju pricicu?

u Pragu napravise mit od kafea Slavija u kojem su se okupljali knjizevnici, pa svaki stranac obavezno mora otici tamo makar na kafu. Sto kod nas ne bi Parkusa imala takav status? Ili Dom pisaca u kojem sam jednom davno, btw, vidjela i Johnnyja Deppa, ili neko drugo mjesto - svejedno

Nancy Drew

Post by Nancy Drew » 31/07/2007 11:57

...
Last edited by Nancy Drew on 10/02/2009 14:32, edited 1 time in total.

Jara

Post by Jara » 31/07/2007 12:16

2. promo materijal je prilicno dobar - besplatno se dijele DVD-ovi, CD-ovi, brosure i katalozi koji se vani većinom naplacuju; znakovi na terenu su već problem
3. ama ima kvalificiranih vodiča ali agencije nase i strane angaziraju divljake :-)

Comrad

Post by Comrad » 31/07/2007 18:45

Sam grad Sarajevo se može obići za jedan dan, da se vide neke najznačajnije stvari, dakle budimo zadovoljni što taj turist ostane i 2 dana. Dalje, mi nemamo more (zaboravimo isprdak od Neuma), tako da i ne možemo imati razvijen ljetni turizam. Ti ljudi što i dođu ovdje su obično starije osobe, i mi od njih nemamo baš neke zarade. Ono na šta se mi moramo usredotičiti jeste zimski turizam, imamo neviđene planine, e sad kad bi se to fino uredilo, napravile staze, putevi, fino upakovalo, izreklamiralo, pa da ti dođe raja koja će po danu skijati, bordati itd, navečer izaći u grad, i ostajati min 7-10 dana i eto love...

Eshek

Post by Eshek » 31/07/2007 19:15

Trenutno Sarajevo nema šta ponuditi, ali cijela Bosna ima. Imalo bi i samo Sarajevo, kada bi uveli direktne autobuske linije do aerodroma, pa na planine, pa na vrelo Bosne. Nama su to nepotrebne relacije, ali turistima itekako neophodne, jer nas trenutno jos uvijek dozivljavaju kao divlji zapad, gdje im opasnost vreba čak i od običnog taksiste.

Jebiga, ne trebamo mi njima, nego oni nama, kakvi god bili. I neka ostaju samo 2-3 dana, sa nečime se mora početi...

Bajrin najmladji

Post by Bajrin najmladji » 31/07/2007 21:05

Kako se zove oblast turizma kada se okupljaju recimo, ljubitelji podvodnih insekata, easy-rideri motoristi, lovci na radio-amaterske "lisice", igrači tavle, kinološke sudije, avio-modelari,... i slično. Imamo li u ovoj oblasti kakvih šansi?

Post Reply