Washingtonski sporazum 1994?

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...
JoseMujica

Washingtonski sporazum 1994?

Post by JoseMujica » 22/10/2011 09:39

Prije svega me interesuje jel se ima gdje za skinuti inegralni tekst ovog sporazuma iz 1994 kojim je dogovorena uspostava FBiH, nebitno na našem ili na engleskom jeziku?

A i komentari ovog sporazuma su dobrodošli

hvala

JoseMujica

Re: Washingtonski sporazum 1994?

Post by JoseMujica » 22/10/2011 14:56

drug mlogo hvala

Dudajev

Post by Dudajev » 22/10/2011 19:04

Pa ljudi moji koja je ovo nakarada od sporazuma , pa tada se vidjelo da se zemlja dijeli, cuj amangman koji pominje konfederaciju tada stvorene federacije sa buducom tvorevinom koja je oteta/okupirana od strane agresora i domacih kvislinga.
A svakako su mi nadleznosti kantona simptomaticni, i samo politicki napismen i nesposoban pojedinac bi stavio potpis na ovo. Jedna od u nizu zavjera protiv ove drzave i naroda u njoj. Ako je i u pitanju bio mir, ipak je ovo harakirijevski potez politickog vodstva u Bosnjaka, pogotovo sto licno znam da su skoro sati, a ne dani djelili od opste ofanzive ABiH na Kiseljak i Kresevo i da ih je ovaj potpis spasio malte ne u pet do dvanaest.
A daljnja desavanja oko tzv.HZHB i same deblokade Sarajeva bi sasvim drugacije ispisivao istorijske stranice. A tek legendarna Dijaspora koja je sa ovim sporazumom ucinkovito pocela da osvaja SAD sa dotadasnjim "sticenicima" Heliodroma,Dretelja, Domanovica i drugih sabirnih centara prd. konc. logora. A ujedno obraz prali najveci fasisti ovih prostora krivousti Vranjo i brat mu picar Gojko.
Americka administracija tim cinom dobila jaftinu radnu snagu i ujedno razbijala "gangoizirana" naselja sa ovim izbezumljenim i istravljenim pacenicima iz Hercegovine i srednja Bosne. Ma sve je to u duhu demokratije, ili one "ovo je nama nasa borba dala", a bogami i SDA u njoj. :x

neki
Been thanked: 1 time

Post by neki » 22/10/2011 19:28

Dudajev wrote:
Pa ljudi moji koja je ovo nakarada od sporazuma , pa tada se vidjelo da se zemlja dijeli, cuj amangman koji pominje konfederaciju tada stvorene federacije sa buducom tvorevinom koja je oteta/okupirana od strane agresora i domacih kvislinga.
A svakako su mi nadleznosti kantona simptomaticni, i samo politicki napismen i nesposoban pojedinac bi stavio potpis na ovo. Jedna od u nizu zavjera protiv ove drzave i naroda u njoj. Ako je i u pitanju bio mir, ipak je ovo harakirijevski potez politickog vodstva u Bosnjaka, pogotovo sto licno znam da su skoro sati, a ne dani djelili od opste ofanzive ABiH na Kiseljak i Kresevo i da ih je ovaj potpis spasio malte ne u pet do dvanaest.
A daljnja desavanja oko tzv.HZHB i same deblokade Sarajeva bi sasvim drugacije ispisivao istorijske stranice. A tek legendarna Dijaspora koja je sa ovim sporazumom ucinkovito pocela da osvaja SAD sa dotadasnjim "sticenicima" Heliodroma,Dretelja, Domanovica i drugih sabirnih centara prd. konc. logora. A ujedno obraz prali najveci fasisti ovih prostora krivousti Vranjo i brat mu picar Gojko.
Americka administracija tim cinom dobila jaftinu radnu snagu i ujedno razbijala "gangoizirana" naselja sa ovim izbezumljenim i istravljenim pacenicima iz Hercegovine i srednja Bosne. Ma sve je to u duhu demokratije, ili one "ovo je nama nasa borba dala", a bogami i SDA u njoj. :x
Bi li ti bio spreman poginuti u tom napadu na Kiseljak i Kresevo?

Dudajev

Post by Dudajev » 22/10/2011 19:44

neki wrote:
Dudajev wrote:
Bi li ti bio spreman poginuti u tom napadu na Kiseljak i Kresevo?
Pa sta ti mislis, i cuj ti pitanja, a znas ko ima odgovor za tebe . E moj prijatelju ako sretnes gdje Stijepa(prim.Kljujica) priupitaj ga bogati oko koga je "igrao tih "historijskih" dana u Fojnici kada se radjala Pederacija.
Za tvoju malu informaciju to bi ucinio pa cak i po cijenu da mi dovedu tri malodobna sina u zivi stit jer su mi prijetili cak i sa tim, ali ja sam svoj curak vec davno bio prosuo, a gdje je tvoj bio u tom vaktu ?

poznanik

Post by poznanik » 22/10/2011 20:14

neki wrote:Bi li ti bio spreman poginuti u tom napadu na Kiseljak i Kresevo?
Armija RBiH nije vodila rat zbog ubijanja ili "samopogibije", već za oslobađanje privremeno zaposjednute teritorije od strane raznih paravojnih jedinica i parapolitičkih organizacija. A područja Kiseljaka i Viteza su u to vrijeme bili u takvom svojstvu.

neki
Been thanked: 1 time

Post by neki » 23/10/2011 01:49

svaki dan nastavka rata znacio bi stotine mrtvih i trajno ozaloscenih porodica, razaranja itd. Ne vjerujem da bi svi oni rado ginuli samo da bi se u Kiseljaku vijorila mjesec i zvijezda umjesto sahovnice. Ako se nekom od vas gine radi Kiseljaka ne daje vam pravo da prizeljkujete nastavak rata u ime cijelog naroda.

staza

Post by staza » 23/10/2011 02:15

Svi se gađaju ciframa sa ugodnih pozicija: npr. na Kosovu je 95 % muslimanâ, a zaboravljaju da je to posebna država, sa čijega područja su, nezavisno od harama koji tamo počiniše Srbi, Kosovari, nakon sticanja nezavisnosti, protjerivali Hrvate (čije porodice vode porijeklo sa teritorija RH) i Bošnjake (čije porodice vode porijeklo sa teritorija BiH), a rekli bismo kako to?, kad je najveća katedrala južnoslavenska u Prištini (a oni protjeraše hrv. rimokatolike), i kad su tamo većinski muslimani (a oni protjeraše bošnjačke muslimane).
Zato što je to posebna država, kao što je i BiH posebna država, i dok to ne shvatimo i ne počnemo se osjećati kao građani BiH, činit ćemo zlo jedni drugima.
Pri tome je najmanje bitno hoće li glavni grad biti Široki Brijeg, ili Banja Luka, ili Sarajevo... kako će se gdje jezik zvati i ko će pisati kojim pismom.
A dotle svi teoretičari, što raskrinkavaju vascijeli svijet, pišući po čitav dan na forumu, mogu svoju dječicu poslati u rat: da dokažu svoje teorije...
;-)

kv99

Post by kv99 » 23/10/2011 11:15

neki wrote:svaki dan nastavka rata znacio bi stotine mrtvih i trajno ozaloscenih porodica, razaranja itd. Ne vjerujem da bi svi oni rado ginuli samo da bi se u Kiseljaku vijorila mjesec i zvijezda umjesto sahovnice. Ako se nekom od vas gine radi Kiseljaka ne daje vam pravo da prizeljkujete nastavak rata u ime cijelog naroda.
Mjesec i zvjezda u Kiseljaku ? To si ti zamjenio koristenje zastava za zapisavanje teritorija sa nekim drugim. Navedi mi JEDNO mjesto gdje se mjesec i zvjezda vijori na opstinskoj zgradi, ispred javne ili zvanicne ustanove itd. za razliku od sahare koje se vijori na sve sto se moze okaciti ili svih oni krstova koji se prave gdje krstu nije mjesto.

A u vezi teme meni je drago da je vasingtonski sporazum potpisan i da @poznanik ili bilo ko drugi nije trebao vise da riskira zivot u borbi sa kvislinzima jer je njihova stvorevina unistena na drugi nacin. Vasingtonskim sporazumom je krivousti general priznao vojni poraz u Bosni i Hercegovini i pokusao je preko sporazuma da ostvari politicku pobjedu ali i tu je izgubio => nema vise isprdka zvanog EB.

sammo

Post by sammo » 30/10/2011 21:52

kv99 wrote:
neki wrote:svaki dan nastavka rata znacio bi stotine mrtvih i trajno ozaloscenih porodica, razaranja itd. Ne vjerujem da bi svi oni rado ginuli samo da bi se u Kiseljaku vijorila mjesec i zvijezda umjesto sahovnice. Ako se nekom od vas gine radi Kiseljaka ne daje vam pravo da prizeljkujete nastavak rata u ime cijelog naroda.
Mjesec i zvjezda u Kiseljaku ? To si ti zamjenio koristenje zastava za zapisavanje teritorija sa nekim drugim. Navedi mi JEDNO mjesto gdje se mjesec i zvjezda vijori na opstinskoj zgradi, ispred javne ili zvanicne ustanove itd. za razliku od sahare koje se vijori na sve sto se moze okaciti ili svih oni krstova koji se prave gdje krstu nije mjesto.

A u vezi teme meni je drago da je vasingtonski sporazum potpisan i da @poznanik ili bilo ko drugi nije trebao vise da riskira zivot u borbi sa kvislinzima jer je njihova stvorevina unistena na drugi nacin. Vasingtonskim sporazumom je krivousti general priznao vojni poraz u Bosni i Hercegovini i pokusao je preko sporazuma da ostvari politicku pobjedu ali i tu je izgubio => nema vise isprdka zvanog EB.[/quote

A Elektroprivreda HB, Hrvatske šume, HP,Eronet,...puno toga, dvije škole pod istim krovom, škole, fakulteti po hrvatskom nastavnom planu...Bolonja...sve ti je to HB na neki način...

Sarajmen

Post by Sarajmen » 31/10/2011 10:09

Dudajev wrote:
Naravno da nije najbolji mogući sporazum (po razum) ali je zasigurno u onom vremenu i opštem stanju na terenu u Bosni i Hercegovini, itekako koristan. Od svih destruktivnih planova-kombinacija koji su'' bili u igri'' od različitih interesnih strana, on je bio intergrativan za državu BiH. Prije svega zahvaljujući uključenju Sjedinjenih država!!
Srednja Bosna je bila ključni osnov za ovaj sporazum ...strana.

kv99

Post by kv99 » 31/10/2011 19:11

sammo wrote:
kv99 wrote:

A u vezi teme meni je drago da je vasingtonski sporazum potpisan i da @poznanik ili bilo ko drugi nije trebao vise da riskira zivot u borbi sa kvislinzima jer je njihova stvorevina unistena na drugi nacin. Vasingtonskim sporazumom je krivousti general priznao vojni poraz u Bosni i Hercegovini i pokusao je preko sporazuma da ostvari politicku pobjedu ali i tu je izgubio => nema vise isprdka zvanog EB.[/quote

A Elektroprivreda HB, Hrvatske šume, HP,Eronet,...puno toga, dvije škole pod istim krovom, škole, fakulteti po hrvatskom nastavnom planu...Bolonja...sve ti je to HB na neki način...
Ako je to sto si nabrojao taj isprdak na neki drugi nacin zasto onda dodikovi rvati kukaju kako im treba taj isti isprdak :-) Sve sto si ti nabrojao nije ni 5 % od onoga sto se htjelo sa tim isprdkom i to znaju znaju oni koji ga ponovo traze. Zato je i Vasingtonski sporazum dobar jer je time stavljena tacka na vojni pokusaj a poslije je i politicki onemoguceno stvaranje iste one stvorevine u Bosni i Hercegovini koju licemjer Tudjman nije dozvolio u Hrvatskoj.

sammo

Post by sammo » 02/11/2011 22:15

@kv99
Bas bi ti tako pricao kad bi ti se vijorila sahovnica nad glavom...npr. u Mostaru ili Sirokom.. :D ...ako volis BIH, onda volis i RS...njen dio...pravi patriotizam...sve ostalo su puste price...

Nekako s proljeća

Post by Nekako s proljeća » 03/11/2011 11:42

Dejtonskim sporazumom nije stavljen van snage Vašingtonski sporazum iz Marta 1994. godine. :-) Uz sponzorstvo SAD-a se proklamovala Federacija Bosne i Hercegovine, konkretnije, zajednica Bošnjaka i Hrvata . Srbi i njihova tada proklamovana srpska republika u okviru BiH, nisu bili u planu.
Uz proglašenu Federaciju je i išla klauzula da će ta federacija ući u konfederaciju sa Republikom Hrvatskom, zato što je tada bio toliko dubok jaz na ratištu da se jednostavno uopšte nije računalo sa učešćem srpskog naroda u toj Federaciji BiH. To je osnovni razlog zašto imamo konstitutivnost u Federaciji samo Bošnjaka i Hrvata, a ne i Srba. A Dejtonskim mirovnim sporazumom su sva tri naroda konstitutivna na teritoriji BiH . Dejtonskim sporazumom Srbi ulaze u igru, u novu proklamovanu BiH, i unose svoj entitet.

A zašto je nastala Federacija...zato što su vojni stratezi u Americi tako odlučili, ne prihvatajući da postoje tri naroda i da svaki od njih ratuje međusobno. U skladu sa tzv teorijom ratovanja da u ratu moraju biti dvije strane, odlučili su da ujedine dvije strane protiv jedne strane.

madner
Has thanked: 3 times
Been thanked: 15 times

Post by madner » 03/11/2011 11:53

Zapravo je to trebao biti uzorak za cijelu BiH.

Inace ovo sto danas imamo nije ni nalik na orginalni sporazum, jer je OHR nekoliko puta izmjenio stvari.

poznanik

Post by poznanik » 03/11/2011 12:12

madner wrote:Zapravo je to trebao biti uzorak za cijelu BiH.

Inace ovo sto danas imamo nije ni nalik na orginalni sporazum, jer je OHR nekoliko puta izmjenio stvari.
Šta je konkretno promijenjeno?

madner
Has thanked: 3 times
Been thanked: 15 times

Post by madner » 03/11/2011 12:57

Petricevi i Pedijevi amandmani.

Prije je bila potrebna vecina u svakom klubu u Domu Naroda, sada 1/3.
Prije nije bilo drugog kruga glasanja za presjednika Federacije, tako da je bila potrebna vecina u svakom klubu.

Sem toga su odlukom o konstituitivnosti svih naroda i Srbi usli u kvote, prije 2002 Hrvati su imali mogucnost veta u Federalnoj vladi ako se pitanje smatralo od nationalnog interesa.
Druga stvar je sto je svaka jedinica federacije morala dati barem jednog pripadnika naroda za Dom Naroda.

emillio estevez
Location: http://www.klix.ba/vijesti/bih/rasema-h ... /120430110

Post by emillio estevez » 03/11/2011 16:04

Ne bi bilo niti W od Washingtonskog dogovora da nije to pasalo objema stranama .

kv99

Post by kv99 » 03/11/2011 19:30

sammo wrote:@kv99
Bas bi ti tako pricao kad bi ti se vijorila sahovnica nad glavom...npr. u Mostaru ili Sirokom.. :D ...ako volis BIH, onda volis i RS...njen dio...pravi patriotizam...sve ostalo su puste price...
To gdje se vijori nije ni blizu gdje su zelili da se vijori ali nema vise toga i bas zato ti i kazem da je Vasingtonskim sporazumom stavljena tacka na vojni pokusaj mahanja saharom svuda gdje je gu*ica zinula a poslije je to i politicki zavrseno.
Ja volim citavu Bosnu i Hercegovinu i svaki njen dio a ne samo dijelove kao separatisti koji zele to samo za sebe npr " rvacke "patriote koje su prodale Posavinu a sada prodaju i srednju Bosnu da bi mogli da kopriraju genocidnu stvorevinu u zapadnoj Hercegovini.
I kakva je to prica da se mora voliti genocidna stvorerevina da bi se volila Bosna i Hercegovina ? To je isto tako kao da kazes da se trebala voliti RSK da bi se volila rvacka :lol:
Last edited by kv99 on 03/11/2011 19:37, edited 1 time in total.

kv99

Post by kv99 » 03/11/2011 19:36

emillio estevez wrote:Ne bi bilo niti W od Washingtonskog dogovora da nije to pasalo objema stranama .
Ne bi bas rekao da je pasalo bas objema stranama, krivousti je potpisao tek kada je bio primoran na to desavanjem na terenu a dobro su ga pritisli i Amerikanci. Do tada nije bilo ni spomena ista od onoga sto se dogovorilo u Vasingtonu jer je tu definitivno stavljena tacka na nasilan pokusaj kopiranja cetnicke politike iz Hrvatska a koju krivousti nije zelio u Hrvatskoj. Rezultat je da danas nema ni 5 % od isprdka a Vasingtonski sporazum je bio prvi politicki korak u tom pravcu.

Drvosjeca iz Dejcica

Post by Drvosjeca iz Dejcica » 03/11/2011 19:55

Nekako s proljeća wrote:Dejtonskim sporazumom nije stavljen van snage Vašingtonski sporazum iz Marta 1994. godine. :-) Uz sponzorstvo SAD-a se proklamovala Federacija Bosne i Hercegovine, konkretnije, zajednica Bošnjaka i Hrvata . Srbi i njihova tada proklamovana srpska republika u okviru BiH, nisu bili u planu.
Uz proglašenu Federaciju je i išla klauzula da će ta federacija ući u konfederaciju sa Republikom Hrvatskom, zato što je tada bio toliko dubok jaz na ratištu da se jednostavno uopšte nije računalo sa učešćem srpskog naroda u toj Federaciji BiH. To je osnovni razlog zašto imamo konstitutivnost u Federaciji samo Bošnjaka i Hrvata, a ne i Srba. A Dejtonskim mirovnim sporazumom su sva tri naroda konstitutivna na teritoriji BiH . Dejtonskim sporazumom Srbi ulaze u igru, u novu proklamovanu BiH, i unose svoj entitet.

A zašto je nastala Federacija...zato što su vojni stratezi u Americi tako odlučili, ne prihvatajući da postoje tri naroda i da svaki od njih ratuje međusobno. U skladu sa tzv teorijom ratovanja da u ratu moraju biti dvije strane, odlučili su da ujedine dvije strane protiv jedne strane.
Nisu Srbi ništa unjeli, pogotovo to nije njihov entitet jer im nije ostao u amanet od cara Lazara. To je jedna od najvećih podvala da je neko unio nešto svoje, to tzv. unjeto je oteto snagom tenkovskih motora bivše JNA. Kako je nastalo isto tako može i nestati na snazi motora nekih drugih tenkova.

emillio estevez
Location: http://www.klix.ba/vijesti/bih/rasema-h ... /120430110

Post by emillio estevez » 03/11/2011 19:59

Krivousti Dr. Franjo Tudjman je potpisao jer je znao da drugacije ne moze dobiti rat u Hrvatskoj.
Dok je Zgodni (..... .......... ) potpisao jer je takodjer znao da ne moze drugacije dobiti rat u Bih .

kv99

Post by kv99 » 03/11/2011 20:25

emillio estevez wrote:Krivousti Dr. Franjo Tudjman je potpisao jer je znao da drugacije ne moze dobiti rat u Hrvatskoj.
Dok je Zgodni (..... .......... ) potpisao jer je takodjer znao da ne moze drugacije dobiti rat u Bih .
To je to, krivousti Dr, bivsi Titin general, bivsi predsjednik FK Partizan, najveci rvacki patriota koji je toliko mrzio komuniste a pogotovo Tita da je kopirao od njega ne samo kako se kontrolise DB, TV, partija /stranka vec i vile na Brijunima, predsjednicki voz , garda i uniforme itd je digao ruke od isprdka da bi dobio rat u Hrvatskoj. U svemu tome je isprdak i te kako izgubio.

kv99

Post by kv99 » 03/11/2011 20:26

dupli...

Post Reply